• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štetočina na cvijetu i pupu kruške i jabuke

  • Temu pokrenuo poljoprivrednikSB
  • Datum prvog posta
P

poljoprivrednikSB

Guest
Može li mi netko objasnit koji štetnik kruške i jabuke ili bolest čini ovo na slici?
DSC00025.jpg
 
A

atomizer

Guest
koliko vidim po slici mislim da je riječ o cvjetojedu-Anthonomus pomorum.prskati je trebalo prije nekih desetak dana da se umanji šteta.poprskaj sa morisom u konc. 100ml na 100litara vode.valjda se bude još netko javio sa svojim mišljenjem. :p
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Je cvjetojed, meni je jednu godinu rasturio voćnjak jer još nisam znao za opasnost, sad sam najprije s bijelim uljem pa s Bekerom špricao prije cvatnje, ali ipak ih ima pa ću ponovit još jednom u utorak, napada voćnjake u blizini šume, a moj je upravo takav.
 
T

Tomyslav

Guest
Jel je kasno ako se protiv cvjetojeda šprica odmah pred cvatnju npr. sa Fastac SC?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Tomyslav kaže:
Jel je kasno ako se protiv cvjetojeda šprica odmah pred cvatnju npr. sa Fastac SC?

Bolje špricaj kad se pojave prvi cvjetojedi, možda griješim, ali ja tako radim, pošpricaš 10 dana prije pa ti kiša opere.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Kod mene još nema cvjetojeda, gledam svaki dan, bar da me zaobiđu.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Pojavili se cvjetojedi, vrijeme je za špricanje poslije ovih kiša koje su najavljenje, jel smijem insekticidu dodat mankozeb po cvijetu?
 
A

atomizer

Guest
naravno da smiješ ako se mogu miješati odabrani insekticid i mankozeb.trebaš dodati i neki sistemik jer preventivno sredstvo ti neče puno pomoči jer su uvjeti idealni za infekciju bilja zbog učestalih kiša i najvjerojatnije su več zaraženi organi poput lista a ako se zarazi cvijet tada če biti velikih problema sa plodom.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
atomizer kaže:
naravno da smiješ ako se mogu miješati odabrani insekticid i mankozeb.trebaš dodati i neki sistemik jer preventivno sredstvo ti neče puno pomoči jer su uvjeti idealni za infekciju bilja zbog učestalih kiša i najvjerojatnije su več zaraženi organi poput lista a ako se zarazi cvijet tada če biti velikih problema sa plodom.

Koji sistemik bi mogao ići uz mankozeb? Pitao sam jer mi je netko rekao da nije baš dobro špricat u vrijeme cvatnje, ali ako neću špricat ionako neću ništa brati jer će cvjetojedi sve popapat.
 
A

atomizer

Guest
uz mankozeb možeš koristiti score ili cros koji su u biti isti samo drugi tvornički naziv te clarinet.inače ta sredstva su prilično skupa pa prvo upitaj za cijenu ali ako misliš dobro izvršiti zaštitu onda nema dileme.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Što se tiče te žgadije, što proždre cvetove...protiv nje postavljam plave posude sa vodom u voćnjak...
neverovatno al istinito,,,uleću rutave bube(cvetojedi) kao kamikaze, kad je sunčan dan!
Probao sam i posude drugih boja,,,ali neće svugde da uleću...najviše ih privlači plava i bela posuda!
Prskati protiv te bube,,,hmmmm neznam dal vredi,,,jer dok su one tu, tu su i pčele...pa nisi pametan... :scratch
Ko ima malo drva jabuke i kruške, može se na ovaj način odbraniti,,,a bolje je od prskanja...provereno!!!
evo za 24h koliko su uletele u posude!


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ovdje neko nešto nije dobo razumio
koliko vidim vi govorite o dvije potpuno različite bube
JOE govori o Dlakavom ružičaru kojeg u Srbiji zovu Rutava buba , a Gustavo i ostali o Jabučnom cvjetojedu
Ajd pogledajte u vočnjake i pogledajte slike pa recite što vas muči
Što se mene tiće o jabučnom cvjetojedu nemam pojma, ali o Dlakavom ružičaru njega dobro poznam
Prošlih godina imao sam od njih štete, zvao HPZSS i u razgovoru s gospođom nisam ništa riješio,
nešto kasnije na internetu sam našao gotovo sve o toj bubi, negdje sam našao i savjet da bi bilo zgodno kad je vočka u pupu da se oprska nekim jačim zemljišnim insekticidom (piretroidom) (pogotovo vočnjaci uz šume) jer dolazi do najezde kojekakvih gusjenica ai navedenog cvjetojeda.
Kad sam u vezi toga pitao gospođu iz HPZSS ona je bila protiv toga.
Ove godine , u bilasku vočnjaka imam šta i vidjeti , najezda, a vočnjak još nije ni bijeli pup, bube jedu maslačak i zatvorene pupove
Zovem opet HPZSS , što da radim? Kaže gospođa , deri Pirifos
Pregledao sam svoje knjige i zaključio da je PIREL D gotovo isto što i pirifos ali malo jači (bolji) i skuplji i oprskao vočnjake
POslije u cvatnji u dva vočnjaka našao sam samo dvije bube
Ali u malom vočnjaku sađenom lani, koji je uredno oprskan crvenim uljem, zatim almax+Radotion, zatim zino +aktelic (za kojeg sam mislio da je jaći od pirela), zatim zino +calipso i opet ništa , najezda,
na svakoj šljivi imao sam bar jednog, a našao sam na pojedinim i po 7-8 komada!!!
Oprskani vočnjak je tjedan dana smrdio i gušio, a što se tiće pčela mislim da im naštetilo nije jer sam pirelom prskao 8.4 a cvatnja šljive je bila 15-21.4 a višnje su počele 15 i još nisu gotove
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Kod mene ih zasad nema previše, probaću ovo s posudom možda ulijeću u cvjetojedi, inače njih sam i brao u plastične flaše, grlo flaše se prisloni blizu njega i samo se strese prstom unutra :)
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Evo ista ta posuda posle dva dana...išao sam izbaciti žgadije, i promenuti vodu...


Uploaded with ImageShack.us
Obožavaju novu novcatu plavu posudu (eventualno belu), i bistru vodu, i kad sija sunce...prave su kamikaze...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Kod mene nema ove godine cvjetojeda, tek pokoji, ali je krenula gusjenica pa sam u špricanju trenutno.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Evo ista ta posuda posle dva dana...išao sam izbaciti žgadije, i promenuti vodu...


Uploaded with ImageShack.us
Obožavaju novu novcatu plavu posudu (eventualno belu), i bistru vodu, i kad sija sunce...prave su kamikaze...
Pozdrav Joe! :mrgreen:

Jel ima kakvog spasa od stršljenova kad zrije jabuka, ja stavljam plastične boce pa u njih narežem jabuke i malo vode i bude ih po pola boce, ali svejedno rade štetu, a i ovako su opasni po ljude, imam pravu najezdu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh