• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Financijski sustav prije, danas i rješenje - kako razbistriti misli?

Sustav ekspanzije novca u bivšoj SFRJ, a koji smo preuzeli do kraja 1994. je imao dva načina kreacije. Jedan je bio primarna emisija koja se dobivala iz narodne banke, a drugi je bio primjena bankarstva djelomične rezerve te stvaranje multiplikacije depozita. Međutim, oni koji pamte i znaju do tada su firme i obrti mogli imati sredstva kod HNB-a, a ZAP je radio transfer. Time je donekle bio smanjen efekt multiplikacije novca, a privreda je bila sigurna za svoju lovu. Da ne duljim, to je sve ukinuto i nakon toga su banke mogle multiplicirati i depozite poduzeća. I premda je to sve postojalo za vrijeme Ante Markovića, ipak je dobar dio novčane mase bio u bankama i mogao se multiplicirati. Multiplikacija novca u bankama je u stvari i multiplikacija istog u još veći dug. Taj dug je izvor troškova koji vrši pritisak na rast cijena. Visoku inflaciju je teško izbjeći. I premda su banke bile u vlasništvu firmi, problem nastaje što banke generiraju nepokrivene depozite svojom kreditnom aktivnošću. Tj. izlaz je ili u dizanju cijena - inflaciji ili u sanaciji banaka - šteti vlasniku. Ne bi bilo dobro uočene probleme ponavljati, već ih treba riješiti. Kao najvažnije, zašto bi uopće komercijalne banke bile kreatori ekspanzije novca? Poduzećima kao vlasnicima to može donijeti profit, ali i ogromne probleme koji nadilaze temeljni kapital. Zbog stabilnosti privrede, žiro računi poduzeća i građana ne mogu biti izvor novca za daljnju posudbu. Obavezna rezerva za njih treba biti 100%. Novac koji se želi ulagati mora imati minimalnu obaveznu rezervu od 50%. time je ulagačima garantirano 50% od uloga da će biti sačuvano. Tako visoka obavezna rezerva ima za posljedicu da je teoretski moguće imati dvostruko više depozita od stvarnog novca. Ali kako je pola u obaveznoj rezervi, tako je druga polovica moguća samo kao kredit. Točnije kredit ne može biti veći od stvarnih rezervi. Pola od depozita je blokirano u o.r. te time se u procesu emisije kredita ne dolazi do multiplikacije novčane mase u opticaju. Bolje rečeno, ne može se zadužiti više nego što ima realnog novca. A ako je maksimalni dug do količine realnog novca, jasno je da iznos kamata na taj dug ne smije biti veća od emisije novca bez duga. Tj. mora biti oko polovice. To znači da kamata ne može biti nikakva tržišna kategorija (zakon ponude i potražnje), kao i što emisija novca ne može biti tržišna kategorija (teorija kamatnjaka - Keynes). Na žalost, tu se dosadašnje ekonomske teorije moraju prekrižiti.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje. Kad istiće ovaj sporazum/ugovor iz 1994 godine. Jel im dosta 20 godina džentlmenske pljačke i uništavanja balkana?
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Pitanje. Kad istiće ovaj sporazum/ugovor iz 1994 godine. Jel im dosta 20 godina džentlmenske pljačke i uništavanja balkana?

Zar ne znate da je Jadranka Kosor potpisala ugovor sa vragom (Pristupni ugovor sa EU). A znate kako završavaju oni koji sklope ugovor sa vragom - gubitkom duše i raja.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Simulacija financijskog sustava

Napravio sam malo veću xls tablicu: https://sites.google.com/site/financijskisustav/Simulacijafinancijskogsustava.xls?attredirects=0&d=1

Premda ovo nije ni blizu prava simulacija, može se vidjeti zanimljivih stvari. Kao prvo, zanimljivo je tu vidjeti kada će rasti porezni prihodi. Tj. kada će se povećavati promet. U tablici gdje višak love u biti završava u štednji (profitu), a gdje proizvodnja može i rasti uz sličan obujam prometa (pad cijena) vidi se da nešto fali.

To što fali je vjerojatno, daljnje trošenje profita! Rast poreznih prihoda nastaje isključivo iz povećanja cijena (ili obujma trgovanja). Početnu tablicu sam proširio sa uključivanjem nekreditne emisije.

Tablica je idealna da pokaže kako se prelijeva profit između subjekata, banke i države. Vidi se i uloga poreza u državnoj potrošnji. Zbilja, sa ovime čovjek može malo razbistriti misli i biti realan u razmišljanju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,833
pa nije on na čelu gospodarske komore 33 godine...on je samo pol od toga...znači on je zaslužan za rast od 0.05%...jedino kaj mu je osobna imovina narasla 1 000 000 % :icon_cool:
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
pa nije on na čelu gospodarske komore 33 godine...on je samo pol od toga...znači on je zaslužan za rast od 0.05%...jedino kaj mu je osobna imovina narasla 1 000 000 % :icon_cool:

A još je gore što je on bio najbolji kadar za taj posao. Da nije Vidoševića bili bi sada 40 godina zaostatka u produkciji.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Mađarska je krenula u monetarnu ekspanziju!

http://www.business.hr/ekonomija/novi-paket-mjera-za-rast-madjarskog-gospodarstva

Središnja banka odobrit će tako beskamatne kredite u iznosu do 250 milijardi forinti (830 milijuna eura) komercijalnim bankama koje će ih potom moći preusmjeriti u kredite srednjim i malim tvrtkama, uz maksimalnu kamatnu stopu od dva posto.
Zanimljiva je ova ideja o beskamatnom kreditu bankama? Nadam se da su banke u vlasništvu Mađarske države. Jer, ako nisu, ovo će biti direktno pogodovanje jer će banke zaraditi 2% od kredita. Druga stvar je kako će povećanje ponude novca možda uzrokovati inflaciju. To u biti i ne mora biti loše, ali je jasno da ako banke zarade 2% godišnje na kamati da će za vraćanje kredita trebati ili više kredita ili suficit u vanjskotrgovinskoj bilanci. Osim toga, povećanje zaposlenosti i BDP-a može povećati mađarske apetite za uvoznom robom. A to može značiti i veliki problem sa deviznim rezervama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da bi u Hr bilo bolje, morali bi se zamjeriti švabama. A to budimeo relani se nitko ne usudi. A švabo će uvijek podmiti bez mozga političare. Bolje biti bogat nego za ekipu. Dok neka institucija na razini Europe ne počne skidati glave nema ništa od boljitka.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Novi zakon o HNB-u

Možete reći da ste prisustvovali posljednjem činu koji će zapečatiti financijsku sudbinu RH za duže vremena. Ako već nije izglasano, sve parlamentarne stranke su se složile oko predloženih izmjena. Prema ovim novim izmjenama, HNB će postati dio ESCB-a i morati će svojim zakonom biti suglasan sa statutom ECB-a tj. ESCB. Sve izmjene zakona o HNB-u će se morati prije donošenja i ECB-u na mišljenje.

Ovime će izdavanje novca kao kredita postati nepromjenjiva konstanta koju hrvatska strana više neće moći promjeniti bez ozbiljnih i sasvim legalnih reakcija EU da nas u tome spriječe i kazne.​
Ovo znači da je financijska sudbina države zapečaćena. Relativni uspjeh je jedino moguć preko vanjskotrgovinskog suficita, koji naravno nismo imali od kada je države, a iz doba SFRJ je to bilo samo u nekoliko godina. Uz znatno više kamate i nagomilani dug, možemo zaboraviti "Bolji život".

Osim toga, HNB će moći slobodnije koristiti dio deviznih rezervi i plasirati ih dalje.​
Dvostruko korištenje deviza spada u isti rang kao da prvo izdate (iz zraka) novac kada primite zlato, a zatim to zlato prodate za novac i taj novac dalje koristite.

Mi u Hrvatskoj imamo slučaj da je sve što država ima u posjedu, a nastalo je radom ljudi mora da je stvoreno ili u socijalizmu emisijom novca ili u zadnjih 20 godine kreditima. U kapitalizmu sa centralnim bankarstvom, ono što je država stvorila preko kredita može sve prodati, ali i dalje ne može stvoriti više novca nego je potrošlila da bi vratila kredite. Dakle, to je prevara. Ako je nešto u socijalizmu stvoreno emisijom novca (iz zraka), tada ne možete to još jednom prodavati i koristiti novac. To je operacija kojom multiplicirate količinu novca u odnosu na robe. Taj novac bi se trebao uništiti. Država ne smije koristiti prodaju imovine, koja je stvorena emisijom novca iz zraka, za svoj prihod.

Novac je kupovna moć za robe i usluge države koja ga koristi (i izdaje). Ne može biti konvertibilan u novac drugih država jer novac dugih država ima kupovnu moć za njihove proizvode i usluge
Zbog toga kao prvo imamo problem u koncepciji. Ako mi trebamo devize da bi izdali svoj novac, a do tih deviza dolazimo posudbom, onda su sve naše novostvorene robe i usluge u biti pod hipotekom duga koji je veći od posuđenog novca. Druga stvar je što devize koje su tu polog za naš novac ne mogu biti predmetom daljnjih financijskih operacija osim za promjenu kuna u devize. Kako novi zakon o HNB-u koji će sutra biti izglasan ne samo da dopušta korištenje tih deviza, nego je i bitno liberalniji, mislim da bi trebali znati da je to jedna velika prevara sa novcem. Mi nešto vodimo kao devizne rezerve, a to nisu uopće devizne rezerve, nego recimo obveznice Grčke (možda preko posrednika). A grčka narodna banka opet može kupiti obveznice Slovenije (opet preko posrednika). Pa tako sa istim eurima možemo stvoriti višestruko više dugova u raznim državama. Vjerojatnost da se uz takvu multiplikaciju eura dugovi mogu vratiti je skoro nula.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Kako se kalio Agrokor

Zanimljiv članak o Ivici Todoriću otkriva zanimljivu povijest Agrokora i mnogih pomagača:

http://www.forum.tm/clanak/ivica-todoric-drzavni-prijatelj-br-1-876

Dio iz članka koji treba pročitati:

Krunski dokaz o državnoj pomoći stiže u rujnu 2008., kad je odnekud isplivao dokument iz rujna 1999. s potpisom ministra financija Borislava Škegre. Bilo je to državno jamstvo za 31 milijun eura vrijedno inozemno izdanje korporativnih obveznica čiji je agent bila jedna luksemburška banka, a kojim je financirana gradnja Agrokorovog distributivnog centra u Zagrebu. “Poznavatelji prilika iz tog vremena kažu da je upravo Agrokorov izlazak na međunarodno tržište kapitala te 1999. godine, kada je za zaduženje jamčila država, bio glavni impuls kojim je krenulo njegovo širenje. Koncern je tada imao ukupne prihode od 3,2 milijarde kuna, otprilike deset puta manje nego danas”, navodi se u tekstu objavljenom uz otkriće tog dokumenta. Autorica je nazvala potpisnika jamstva Borislava Škegru, koji joj je rekao da se “ne sjeća tog slučaja”, odnosno davanja jamstva teškog 31 milijun eura. Komentar je tada dao jedino SDP-ovac Slavko Linić. “Davanje jamstava, nažalost, nikada nije odijeljeno od politike. U Agrokovorom slučaju dano jamstvo ispunilo je svrhu. To što je kasnije taj koncern narastao i postao monopolist koji zloupotrebljava svoju poziciju, neko je drugo pitanje“. Nekoliko godina nakon što je tadašnji ministar financija potpisao jamstvo, koncern Ivice Todorića postao je jedan od ulagača upravo u Quaestus, fond Borislava Škegre, “ključnog arhitekta privatizacije u kojoj je sudjelovao i Agrokor”. Navodno je Škegrin potpis ubrzala prijetnja iz Agrokora da će 500 zaposlenika zagrebačke Zvijezde dobiti otkaz. Todorića je nastavio hvaliti i Škegrin kasniji nasljednik, ministar financija Ivan Šuker, a na sjednicama Vlade javno ga je hvalio i premijer Ivo Sanader nakon što je smanjio cijene nekoliko proizvoda.

U sadašnjoj vladi RH nemilice ga hvali njen prvi potpredsjednik Radimir Čačić, svjestan Todorićeve važnosti. Od 2000., dakle godinu dana nakon dobivanja Škregrina jamstva, započinje širenje Konzuma po Hrvatskoj i pretvara ga u najveći domaći trgovački lanac, u koji plasira znatan dio robe koja dolazi iz Agrokorove proizvodne sekcije. Vlasnik Agrokora, koji se pokazao korektnijim poslodavcem od prosječnog hrvatskog tajkuna, stvorio je i čvrste veze sa sindikatima, poklanja im hranu za sindikalne kongrese, njegove tvrtke se oglašavaju u glasilu Sindikalna akcija. Zatreba li mu, lako može pobuniti radnike, kao što je to bio slučaj 1999. kad je vlada najavila da će pomoći izgradnju uljare u osječkom Čepinu, posve blizu mjesta gdje je on namjeravao sagraditi svoju uljaru. Zašto je baš Ivica Todorić uspio? Početkom 90-ih bilo je i drugih koji su uzletjeli, no danas ih više nema na domaćoj poslovnoj sceni. Osim Todorića, preostala trojica iz pokera najpoznatijih tajkuna, Miroslav Kutle, Josip Gucić i Luka Rajić, danas su u inozemstvu, a pritom je samo Rajić, prodavši Dukat kupljen na nikada rasvijetljeni način, otišao preko granice dobrovoljno, dok su ostala dvojica pobjegla pred hrvatskim pravosuđem. Iako je u nekoliko navrata zaprijetio da će prodati strancima sve što ima, Todorić to nikada nije učinio. Ostao je ovdje, nastavio jačati Agrokor i postao najbogatiji građanin Hrvatske. Većinu hrvatskih tajkuna nije zgodno pitati za prvi milijun, jer su svega koji mjesec prije zgrtanja ogromne imovine bili šoferi ili vlasnici kvartovskog kafića.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Ivo Josipović: Nužan nam je zakon kojim se jača investicijska klima

Na ove mudre riječi našeg Ive (a koje kao da Škegro diktira) napravio sam mali financijski plan. Pa da vidimo kuda vodi:

Dakle, ja sam investitor i ima 30 milijardi eura za ulaganje. Kakao to ide? Sagradim elektranu na ugljen te potrošim dobar dio investicije na opremanje elektrane uvoznim komponentama. Sad da vidimo, 33% investicije je završilo u Hrvatskoj (10 milijardi eura). Idemo u ekspolataciju. Svake godine uvezem ugljenja za milijardu eura i napravim struju koju prodam za 15 milijardi kuna. Dakle, HNB mora naći devize za uvoz ugljenja, a profit u iznosu od milijardu eura se opet mora naći u HNB-u jer ja želim iznositi taj profit u devizama. Očegledno je da će ovih 10 milijardi eura u roku 5 godina biti potrošeno na uvoz ugljena i moj profit. Nakon toga ja moram još 25 godina raditi isti biznis samo da povratim ulog. Pri tome će država morati da stvori dodatnih 50 milijardi eura. Ma sve pet. Ako u međuvremenu Hrvatska nađe novog investitora koji će opet uložiti silne pare da iz tih deviza ide profit meni. I tako svake godine to treba uvećavati. Jel to ta fora sa investicijama, ili sam nešto propustio?
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvat...-zakon-kojim-se-jaca-investicijska-klima.html
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
MMF priča gluposti

http://www.novilist.hr/Vijesti/Svij...itika-nije-dovoljna-za-oporavak-gospodarstava

Na sastanku Međunarodnog monetarnog fonda financijski su dužnosnici u subotu zaključili da sama monetarna politika nije dovoljna za vraćanje povjerenja u posrnulo globalno gospodarstvo, pa su pozvali državne vlasti da poduzmu druge korake kako bi oživjeli rast i potaknuli stvaranje novih radnih mjesta.

He, he. Koja hrpa gluposti iz MMF-a. Ne znam samo tko će padati na to? Argumenti koji govore protiv ovih gluposti su slijedeći:
1. Monetarna politika koja se sada prakticira je ekspanzija novca preko kredita.
2. Nije se uopće brinulo o činjenici da države koje imaju trajan deficit u platnoj bilanci u biti nisu kreditno sposobne i svako daljnje zaduživanje ih vodi u dužničku krizu i bankrot.
------------
A zašto se sve to prakticira? Da bi se preko korporacija moglo naddržavno zagospodariti našim životima preko dužničke krize stvaranjem ekonomskog ropstva. I sad kada je to ekonomsko ropstvo poodmakolo, imamo posljedice koje su očigledne. Ne možeš kljuse tovariti u nedogled. Mora na kraju krepati pod teretom dugova.
------------
Prije nekoliko godina bilo je predloženo, ali uskoro je ta ideja odbačena da se razdvoji stvaranje i posuđivanje novca. Takav plan je Čikago plan: http://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2012/wp12202.pdf . Prva stvar u tom planu je da bi bankari prestali multiplicirati novac?! Druga stvar je da bi ljudi mogli progledati i shvatiti da onaj tko stvara novac može i ima najveću moć u državi. A tu moć bankari nisu htjeli ispustiti. Treća stvar je da postojeće bi pozicije, koje su bogati i korporacije dobili preko dosadašnjeg lošeg i prevarnog sustava ekspanzije novca, mogle ostati neokrnjene te sama promjena emisije novca uz već debelo privatizirane funkcije države u biti ne daje previše mjesta za radost.
----------
MMF je tu očigledno u zaštiti i provođenju interesa korporacija, a na štetu država i većine stanovnike.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh