• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Teorija potpuno objašnjava sadašnje i buduće stanje, propast eura

Vama teorija emisije novca na osnovi poznate jednakosti triju deficita izgleda poprilično maglovita. Ali mogu vam točno objasniti sve dosadašnje promašaje, ali i buduće koje će počiniti vladajući. A teorija je dobra koliko dobro opisuje stvarnost, zar ne.

Recimo, kada je franak počeo rasti, pitanje je bilo da li se očekuje da će franak znatnije oslabiti. Zaključio sam da će švicarski franak ostati jak jer se euro ne može oporaviti. I tako je bilo. A euro je mrtva valuta. Nju drži financijski lobi, koji preko ECB-a žele direktno nadzirati banke. Moje teza vezana uz euro je: "Euro će opstati sve doka raja ne popizdi i ne sruši ga". Jer nema opstanka za raju i euro u isto vrijeme. Ovo mogu i detaljno objasniti, ako netko želi.
 
Posljednje uređivanje:

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Porez na nekretnine

Porez se uvodi da bi se kao potaknulo ljude da stave nekretnine u funkciju.

Međutim, misaonim pokusom možemo pokazati da efekt neće biti postignut.

Zamislimo da postoje nekretnine koje su van funkcije. A sad zamislim da je magičnim štapićem svatko dobio nekretniku koja mu najbolje odgovara. A sad vi meni objasnite kako će to potaknuti da nečiji biznis procvjeta? Nikako, jer se ništa nije promijenilo na tržištu koje nema veze sa nekretninama.

Što će biti domet poreza na nekretnine? Biti će da će vlada potaknuti ljude da počnu prodavati ili iznajmljivati te će zbog velike ponude pasti cijene nekretnina. Mnogi neće ni moći plaćati takav porez i morati će prodati vlasništvo. Jeftinije nekretnine neće puno promjeniti uvjete za plasiranje proizvodnje. U cijeloj toj zbrci, najviše će profitirati državni proračun jer će se slijevati i porez na nekretnine i porez na prodaju nekretnine. U konačnici to znači globalno veća porezna presija.:D

Evo sad znate što se krije iza poreza na nekretnine.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ova tvoja teorija sa nekretninama stoji u potpunosti samo kad bolje razmislim ako imam nekretninu na kojoj mogu na neki način zaraditi onda ču to i napraviti zato postoje načini ,a ako mi nekretnina koja ima veču vrijednost a ima jer se ovdje radi o kučama za odmor i slično služi za tjedan dana odmora onda sam trebam razmisliti koliko mi je potrebna,dali ču ju zadržati ili prodati pa taj novac bolje iskoristiti i oploditi a ne da imam nekretninu koja mi stvara gubitke ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E gospodine Nostradurus hajde da sve kažemo jednostavno i razumljivo.Zašto su nastali svi problemi osim razloga što se pokralo koliko se moglo.Da probamo ovako-

Ja sam na primjer građevinka(taj je najjednostavniji i najprepoznatljiviji).Pa želim izgraditi stan koji ću prodati i na njemu zaraditi.Ali namam novaca za zemljište na kome ću graditi.Zemljište košta 1 kunu.Odem u banku i uzmem 1 kunu kredita.banci moram vratiti 1,5 kuna.E,sada moram kupiti materijal za gradnju.On košta 2 kune.Ali ja nemam 2 kune pa opet idem u banku po kredit.Banka mi da 2 kune kredita,ali joj ja moram vratiti 3 kune.Sagradila sam stan koji sa gradilištom vrijedi 3 kune.Ali ja moram banci vratiti 4,5 kuna,pa stan ne mogu prodati ispod toga.A pošto želim zaraditi,cijena po kojoj ga želim prodati je 5 kuna.I sada dođe kupac.Pristaje na cijenu od 5 kuna.Ali nema novaca pa ide u banku po kredit.Banka mu daje 5 kuna kredita,ali on mora banci vratiti 7,5 kuna.I tako je stan koji realno vrijedi 3 kune dobio lažnu vrijednost od 7,5 kuna.

A tako je u svakom segmentu proizvodnje sa opravdanjem brzoga i visokoga rasta.Izumrlo je -seljački rečeno-istegni se koliko ti je dugačak pokrivač.
Gotovina,gospodine,gotovina u đepu,i da se sve radi gotovinom,ove rasprave nebi niti bilo.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Rad, marljivost i štednja globalo donose samo gubitak?

Ova tvoja teorija sa nekretninama stoji u potpunosti samo kad bolje razmislim ako imam nekretninu na kojoj mogu na neki način zaraditi onda ču to i napraviti zato postoje načini ,a ako mi nekretnina koja ima veču vrijednost a ima jer se ovdje radi o kučama za odmor i slično služi za tjedan dana odmora onda sam trebam razmisliti koliko mi je potrebna,dali ču ju zadržati ili prodati pa taj novac bolje iskoristiti i oploditi a ne da imam nekretninu koja mi stvara gubitke ...

Svatko tko misli da bi najmom nekretnine moga stvarati profit, neka se zapita, od kuda će doći taj novac koji će se tako uštedjeti i recimo spremiti. Tj. mi u sustavu imamo teški problem: Što više štedimo, to su nam dugovi još veći. Samo mi nemojte odgovoriti da je to sasvim o.k.. Jer ispada da rad, marljivost i štednja kad se zbroje sa onim dugom donose samo gubitak.:madmana:

A ta spoznaja mi je prije 3 godine bila pokretač da počnem sam istraživati što je prava istina.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
A tako je u svakom segmentu proizvodnje sa opravdanjem brzoga i visokoga rasta.Izumrlo je -seljački rečeno-istegni se koliko ti je dugačak pokrivač.
Gotovina,gospodine,gotovina u đepu,i da se sve radi gotovinom,ove rasprave nebi niti bilo.

:prayer::prayer::prayer:
lijepo mi piše u potpisu....:twisted:
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Uvod u analizu globalnog profit od kredita

E gospodine Nostradurus hajde da sve kažemo jednostavno i razumljivo.Zašto su nastali svi problemi osim razloga što se pokralo koliko se moglo.Da probamo ovako-

Ja sam na primjer građevinka(taj je najjednostavniji i najprepoznatljiviji).Pa želim izgraditi stan koji ću prodati i na njemu zaraditi.Ali namam novaca za zemljište na kome ću graditi.Zemljište košta 1 kunu.Odem u banku i uzmem 1 kunu kredita.banci moram vratiti 1,5 kuna.E,sada moram kupiti materijal za gradnju.On košta 2 kune.Ali ja nemam 2 kune pa opet idem u banku po kredit.Banka mi da 2 kune kredita,ali joj ja moram vratiti 3 kune.Sagradila sam stan koji sa gradilištom vrijedi 3 kune.Ali ja moram banci vratiti 4,5 kuna,pa stan ne mogu prodati ispod toga.A pošto želim zaraditi,cijena po kojoj ga želim prodati je 5 kuna.I sada dođe kupac.Pristaje na cijenu od 5 kuna.Ali nema novaca pa ide u banku po kredit.Banka mu daje 5 kuna kredita,ali on mora banci vratiti 7,5 kuna.I tako je stan koji realno vrijedi 3 kune dobio lažnu vrijednost od 7,5 kuna.

A tako je u svakom segmentu proizvodnje sa opravdanjem brzoga i visokoga rasta.Izumrlo je -seljački rečeno-istegni se koliko ti je dugačak pokrivač.
Gotovina,gospodine,gotovina u đepu,i da se sve radi gotovinom,ove rasprave nebi niti bilo.

Istina je da je kredit samo trošak (u budućnosti). Ali promakla vam je važna konstatacija. Vi niste u sadašnjosti imali štednju (profit) pa ste digli kredit da bi ga otplatili u budućnosti kada ćete imati štednju (profit). Ali to nije istina. U budućnosti je isto kao i u sadašnjosti. Štednje nema, a umjesto štednjom trošak pokrivamo novim kreditom (od kupca).

Ovaj proces stvaranja profita u sadašnjosti preko kredita se može matematički analizirati: Analiza sustava kod profitiranja od kreditnog novca

Tu sam iz pokazao da je operacija reprograma kredita stvara dodatni trošak. A ako se sjećate, dok je bio ministar Ivan Šuker je govorio da reprogram kredita nije uzimanje novih kredita tj. da se dug ne povećava.

A pokazao sam i da zaduživanje mora nastaviti progresivnom stopom jer će se smanjiti privremeni profit od uzimanja kredita te će to za posljedicu imati pad globalne profitabilnosti. To obično dovodi do smanjenja rasta BDP-a, stagnacije ili čak i pada. To su takozvane mjere štednje. I svi vidimo kako to djeluje u Grčkoj, kod nas i šire.

Moje analize nisu kao kod profesionalnih ekonomista, ali su točne.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kad se spominju nekretnine i porezi onda to možemo gledati kak nama odgovara ali došlo je vrijeme kad treba gledati racionalno ako imaš nešta a nemožeš to financirati jedino riješenje je da prodaš.
Ako imaš apartman ili vikendicu a koristiš ju sedam dana u godini a ostalo vrijeme se hvališ samo kak imaš vikendicu to je suluda stvar bolesnog uma ako takvu nekretninu prodaš i kupiš stan ili dva zavisno o vrijednosti mjesečno iznajmiš za 1500kn imaš vrijednu nekretninu a još na njoj zaradiš bez obzoira na porez koji moraš platiti ,ako ti takva nekretnina propada cijlu godinu a svojim očima sam vidil nemali broj vikendica kojima je vrijednost pala samo zbog neodržavanja i derutnog stanja u kojem se nalaze.
Vikendice u kontinentalnom djelu stoje prazne a u njih se dolazi jednom mjesečno ili nijednom a ima ljudi u urbanom djelu koji vape za odlaskom preko vikenda i spremni su platiti za vikend zašto ne iznajmiti koji vikend pa sa tim novcem pokrpati troškove.
Sa dvadeset kuna gotovine ako si prava i poduzetna osoba možeš ostvariti puno a možeš imati i milijon kuna pa nenapraviti ništa nemožemo se samo ugledati na politiku i bankarski sektor i čekati da koja valuta poraste pa koja da padne ništa od toga ..
Jedan banalni primjer ako si pušač svaki dan potrošiš dvadeset kuna na cigarete za mjesec dana si potrošil 600kn a kad bi samo oplemenil tih šesto kuna mjesečno za 100kn več si poduzetnik i to uspješan sa malim stvarima treba raditi da bi nešta postigao ako nemaš veče mogučnosti....
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Zašto gospodarski programi ne djeluju

Kad se spominju nekretnine i porezi onda to možemo gledati kak nama odgovara ali došlo je vrijeme kad treba gledati racionalno ako imaš nešta a nemožeš to financirati jedino riješenje je da prodaš.
Ako imaš apartman ili vikendicu a koristiš ju sedam dana u godini a ostalo vrijeme se hvališ samo kak imaš vikendicu to je suluda stvar bolesnog uma ako takvu nekretninu prodaš i kupiš stan ili dva zavisno o vrijednosti mjesečno iznajmiš za 1500kn imaš vrijednu nekretninu a još na njoj zaradiš bez obzoira na porez koji moraš platiti ,ako ti takva nekretnina propada cijlu godinu a svojim očima sam vidil nemali broj vikendica kojima je vrijednost pala samo zbog neodržavanja i derutnog stanja u kojem se nalaze.
Vikendice u kontinentalnom djelu stoje prazne a u njih se dolazi jednom mjesečno ili nijednom a ima ljudi u urbanom djelu koji vape za odlaskom preko vikenda i spremni su platiti za vikend zašto ne iznajmiti koji vikend pa sa tim novcem pokrpati troškove.
Sa dvadeset kuna gotovine ako si prava i poduzetna osoba možeš ostvariti puno a možeš imati i milijon kuna pa nenapraviti ništa nemožemo se samo ugledati na politiku i bankarski sektor i čekati da koja valuta poraste pa koja da padne ništa od toga ..
Jedan banalni primjer ako si pušač svaki dan potrošiš dvadeset kuna na cigarete za mjesec dana si potrošil 600kn a kad bi samo oplemenil tih šesto kuna mjesečno za 100kn več si poduzetnik i to uspješan sa malim stvarima treba raditi da bi nešta postigao ako nemaš veče mogučnosti....

G. farmervg, vi razmišljate sa osobnog stajališta. Ne možete ništa shvatiti sa te pozicije. Ne pričam vam o osobnom uspjehu, nego o uslovima u državi koji omogućavaju da osobni uspjeh može trajati. A to je razlika.

Evo vam dobar primjer koji će vam otvoriti oči.

Vaša familija i familija vašeg susjeda završe na pustom otoku. I obje familije imaju po 1000 kuna kod sebe. Ima genijalaca koji kažu da će se obogatiti (u novcu) premda taj otok uopće nema kontakt sa ostalim svijetom. Makroekonomski gledano vi na otoku imate 2000 kuna i maksimalno bogatstvo je 2000 kuna. Nikakva hiperproduktivnost i marljivost to ne može promjeniti.

Drugi primjer. Zamislite da imate dvije svoje firme i da u jednoj sami radite u jutro, a u drugoj (sami) popodne. Vi ste marljivi u obje firme, ali trgujete samo između te dvije svoje firme. Očigledno je da ne možete stvoriti više novca nego ga imate na početku.

Pitanje je što će se promjeniti ako se klonirate 4 miliona puta? Ništa. Ukupni profit od svih vas 4 miliona je jednak početnom novcu. Ne možete u globalu stvoriti više novca radom i trgovanjem. Možete samo stvoriti puno vrijedne robe.

Pouka iz svega je da se paralelno sa povećanjem robne ponude mora povećati i ponuda novca (koja nije dug). To je jedini način da je stvori akumulacija profita od rada. Danas umjesto toga imamo akumulaciju profita i na drugoj strani akumulaciju duga. Ako od profita odbijemo dug, suma je negativna. Tj. rad i marljivost rezultiraju našim globalnim gubitkom, a profitom u financijskom sektoru. I to je objašnjenje kako banke rade uspješno, a realni sektor se guši i uništava (bilanca mu je gubitak). Financijski sektor nas u globalu ekonomski porobio.
------------------

Tako smo došli do odgovora na pitanje kako ćete znati koji programi stranaka su ostvarivi. Da bi se napravio pozitivan pomak u državi, program mora sadržavati elemente kojima se financijskom sektoru oduzima mogućnost da tlači realni sektor preko kreditne ekspanzije novca. Zatim, program mora imati riješenu ekspanziju novca bez kredita te mjere za balansiranje robne razmjene. Ima i drugih mjera, ali sad nisu sada toliko bitne.

A to se ne može provesti unutar EU.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
naklapanja do bola,jel vi to prepisujete iz knjige pa lijepite vamo? Nostradurus,pa to što ti pišeš se uči u školi,pa nisu ovi što rade te poslove,od ministara pa nadalje baš tako blesavi kako se nama čini,znaju oni kako i zašto,ali neke duge stvari su tu u pitanju. kad bi postojala formula za izvrsnost kako se to ovdje pokušava reći,pa onda bi bio raj na zemlji,ako ne kod nas u lijepoj našoj onda u ostatku svijeta sigurno. nema formule i nema cilja u ekonomiji,samo roba i tržište,dokle ide,dakle nema cilja,do beskonačnosti ili do dna.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ova vaša ekonomija je za razrednu nastavu a stvarnost je sasvim druga ako hočemo gledati na koji način vratiti državu iz pakla na pravi put to je samo naša želja a politika igra svoju igru uz velike lobije a nije im stalo za nas male,ako čemo iskreno gledati jednostavno naša država nema strategiju razvoja več ima strategiju uvoza kad bi smanjili uvoz a naše proizvode od voča, povrča,mesa,itd plasirali u turističkoj sezoni mi bi imali bogatog seljaka koji bi povečavao svoju proizvodnju a sa time i otvarao nova radna mjesta u popratnom sektoru koji je važan za poljoprivredu to je samo jedan segment u kojem se vidi profit i razvoj nažalost banke žive od modernog lopovluka koji nazivamo kamata i provizija opet im je to dozvolila politika, kako da mi utječemo na izbor stranke ili političara koji ima program razvoja kad takav da i postoji nebi mogao narednih 10godina prvo pokrpati dugove koji ostaju takav bi morao otiči jer po nama nije ništa napravil, ja smatram da za 4 godine država može stati na noge samo da postoje ozbiljni ljudi u vladi koji su spremni pokrenuti kotač rada a ne krađe i rasprodaje šta se tiče unije ili kak ju zvali za mene je to samo moderna tvorevina prijašnjih kolonija....
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Inflacija bez emisije realnog novca - nevjerojatna spoznaja

naklapanja do bola,jel vi to prepisujete iz knjige pa lijepite vamo? Nostradurus,pa to što ti pišeš se uči u školi,pa nisu ovi što rade te poslove,od ministara pa nadalje baš tako blesavi kako se nama čini,znaju oni kako i zašto,ali neke duge stvari su tu u pitanju. kad bi postojala formula za izvrsnost kako se to ovdje pokušava reći,pa onda bi bio raj na zemlji,ako ne kod nas u lijepoj našoj onda u ostatku svijeta sigurno. nema formule i nema cilja u ekonomiji,samo roba i tržište,dokle ide,dakle nema cilja,do beskonačnosti ili do dna.

Na žalost ne uči se to tako u školi. Ono što možete pročitati je recimo knjiga Dirka Kruegera: Makroekonomika

Pročitao sam je jednom i nisam shvatio zašto imamo problem sa dužničkom krizom. A onda sam sam izveo jednakost triju deficita u pojednostavljenoj situaciji. Kasnije sam pronašao taj prošireni izvod u knjizi (stranica 37), ali nije bilo nikakvih zaključaka koji bi se trebali iz toga izvući.

I nije to jedina stručna knjiga koja ne kaže sve. Mnoge su upravo nedorečene na razradi jednakosti triju deficita. Tj. vi o ovome možete diskutirati satima sa ekonomistima, a da se oni uopće ne koriste jednakošću triju deficita kao argumentom. Prema tome, ovo o čemu vam pričam je znanje koje se ne predaje na ekonomskom faksu.
---------------------

Evo vam slijedeći primjer koji se ne može naći u predavanjima iz makroekonomije. To je analiza rasta duga u uvjetima inflacije. Ni sam nisam bio baš siguran što ću dobiti tom analizom: https://sites.google.com/site/financijskisustav/inflacija-bez-primarne-emisije

Napravio sam XLS tablicu i simulirao da se država zadužuje (iz vana) toliko da održi istu kupovnu moć novca. Točnije da anulira inflaciju cijena.

Rezultat analize je nevjerojatan i za 99% ekonomskih stručnjaka nepoznat: Dug u konačnici teži da raste nominalno zbrojenom stopom inflacije i bankarske kamate na posuđeni novac. Realno to znači da inflacija ne može poništiti dug i da dug realno raste stopom jednakoj bankarskoj kamati.

Zanimljivost ove teme je što sam ja poslao upit HNB-u što oni misle o tome i kako će se to riješiti? I nekog smislenog odogovora nisam dobio.
----------------------------

A ovo što sam pokazao ovom numeričkom tablicom se može pokazati na primjeru Srbije. Oni su klizali tečaj dinara i manjak kupovne moći rješavali ekspanzijom kredita u dinarima. Prema mojoj analizi to je trebalo biti neučinkovito jer je rezultat samo dug u dinarima sa više nula. A praktično su to i dokazali. Klizanje tečaja im nije pomoglo. Država im je i dalje sve zaduženija i zaduženija.

Država koja želi klizanjem tečaja prema dolje napraviti pozitivan pomak mora imati dovoljan suficit u vanjskotrgovinskoj bilanci. Ako ga nema, klizanje tečaja prema dolje ne pomaže. Ovo mogu detaljnije objasniti, ako netko ima želju.

Na ovom linku ( http://ebookbrowse.com/gdoc.php?id=136594219&url=4d7f12d949b1b1a1a41d277cc0f835a8 ) Imate grafikone koji se odnose na monetarnu politiku. Pogledajte kako je bio pokriven uvoz sa izvozom. To je na stranici 6. Nakon uvođenja kreditnog sustava i stabilizacije tečaja, pokrivenost uvoza izvozom pada na najniže vrijednosti. A vanjski dug se počinje duplirati svakih 5 godina. Što je manja pokrivenost uvoza izvozom to je brži rast duga. A dug raste brže i zbog toga jer je izostala emisija novca bez duga pa se za sav novac mora uzimati kredit. A to je efekt koji sam išao kalkulirati. Kako nam dug raste kada je novac kredit. Raste eksponencijalno realno po stopi bankarske kamate.

Kako u kalkulaciji nije uračunat gubitak novca na deficit vanjskotrgovnske bilance tako dug ne raste za kamatu banke, nego realno skoro dvostruko brže. Vrijeme dupliranja eksponecijalne krivulje je otprilike 70/kamata(%) u godinama. 7% kamata duplira dug svakih 10 godina. Naš dug se duplirao u 5 godina.

Prema ovim podacima, teško je naći državu koja bi svojim rastom BDP-a mogla kontrolirati dug da ne raste. Također u skripti se kao razlog visoke inflacije u godinama rata navodi postizanje deviznih rezervi. Dakle, inflacija je bila podgrijavana od države (standardnim tiskanjem dinara kao kod predratne Njemačke) da bi se što više deviza otkupilo. Zanimljivo je da je 1992. godine uvoz bio pokriven izvozom premda je bila hiperinflacija.

Također se vidi da su u godinama u kojima je bila nestašica u stvari provodila prava štednja jer je uvoz bio više pokriven izvozom. Tj. nije se išlo u povećanje zaduživanja, nego u smanjenje uvoza.
 
Posljednje uređivanje:

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Kako zaustaviti rasprodaju u državi?

Ova vaša ekonomija je za razrednu nastavu a stvarnost je sasvim druga ako hočemo gledati na koji način vratiti državu iz pakla na pravi put to je samo naša želja a politika igra svoju igru uz velike lobije a nije im stalo za nas male,ako čemo iskreno gledati jednostavno naša država nema strategiju razvoja več ima strategiju uvoza kad bi smanjili uvoz a naše proizvode od voča, povrča,mesa,itd plasirali u turističkoj sezoni mi bi imali bogatog seljaka koji bi povečavao svoju proizvodnju a sa time i otvarao nova radna mjesta u popratnom sektoru koji je važan za poljoprivredu to je samo jedan segment u kojem se vidi profit i razvoj nažalost banke žive od modernog lopovluka koji nazivamo kamata i provizija opet im je to dozvolila politika, kako da mi utječemo na izbor stranke ili političara koji ima program razvoja kad takav da i postoji nebi mogao narednih 10godina prvo pokrpati dugove koji ostaju takav bi morao otiči jer po nama nije ništa napravil, ja smatram da za 4 godine država može stati na noge samo da postoje ozbiljni ljudi u vladi koji su spremni pokrenuti kotač rada a ne krađe i rasprodaje šta se tiče unije ili kak ju zvali za mene je to samo moderna tvorevina prijašnjih kolonija....

Dobro zborite u strategiji. Međutim, pritisnuti rastućim dugom i pogrešnom monetarnom politikom ne možemo spriječiti rasprodaje svega u državi.

Ovdje imate natuknice Slavka Kulića za predavanja o monetarnoj politici. On se zalaže sa smanjenje eskontne stope (kamate bankama kada posuđuju kune od HNB-a) da bi time aktivirao ekspanziju domaće valute (kao kredita) bez pokrića u devizama. Ne slažem se sa tom metodom jer je to radila Srbija i nije napravila ništa bolje od nas. Neoliberalna politika je pokrenula masovnu privatizaciju i rasprodaju. A analiza rasta duga gdje se kupovna moć vraća dizanjem novih kredita je to također pokazala. Prednost je što bi bili zaduženi sami prema sebi pa bi mogli i dio dugova otpisati. :D . Inače, otpisom dugova se stvara novac bez duga u sustavu. Samo što je ta metoda dosta netransparentna i vodi u pogodovanje dijelu subjekata. Kina to radi za državne firme.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
ne razumijem tvoju teoriju, blizu si ,mogla bi kod tebe na neki tečaj ,smatram
da ti je DARIJUS dobro odgovorio , želim ti sreču i puno uspjeha u daljnjem filozofiranju, što si ti postigao sa ovakvim svojim razmišljanjem, pozvat ču te u goste za 20 min si tu autocestom, baš bi te voljela upoznati

oprosti sto uletavam..no napisati cu nekoliko digresija..mozda pomogne :)
ovo je tipicno razmisljanje nekoga kome je dnevnik alfa i omega...zajedno sa xy emisija u kojima se "rjesava kriza" raspravama koje zavrsavaju zakljuckom "moj je tata jaci od tvog"...tipa otvoreno i sl.Pokusaj se odvojiti od medija i prostudirati nesto sto ima svrhe i nije samo teorija...neke ekonomske osnove gdje ce "filozofiranje" postati praksa..
Matematika je egzaktna znanost..tamo te nece moci "muljati" kao u beskrajnim raspravama.Sama ces doci zakljucka.Citaj osnovne zakone koje novinari ne objavljuju u javnosti jer se cenzurira.Iznenaditi ces se sto sve pise izmedu redova i malim slovima.(kao ovaj prilog danas u "Plodovima zemlje")
Shvati da je taj novinarski posao usmjeren zbog psiholoske navike koju najkrace mozemo sazeti "reci laz 10 puta i ona 11 put postaje istina"...provjeri tko je to rekao i sto je sa time postigao,pa ce ti biti jasno da ovo sto forumas pise ima stvarnu,validnu vrijednost,a ne imaginarnu kao politicke i novinarske floskule.
Covjek pise vrlo jasnim jezikom,a to sto je tvoj ekvivalent vrednovanja "sto si ti postigao....bla..bla" nije problem sadrzaja nego forme.
Putujemo k vremenu kada sa cjelodnevnim radom neces moci sakupiti za osnovne potrebe prehrane..bez obzira sto si vrijedna..sto tada?Da li i tada budemo proeuropskim razmisljanjem rijesili probleme kredita stanova u gradu i farmi na selu u ciju igru su svi navedeni i izmanipulirani?
Nema razlike izmedu sela i grada...samo kada frajeri znaju gdje i kako pustiti ovce na pasu i kada im sisati vunu...sve ostalo se lako zakonski uredi..ipak su oni vlada i znaju gdje ima vune..zar ne?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
U kolo kad god hočeš a iz kola kad te puste

Nekad bila robna razmjena a onda došle banke i lova
Banka ima 100 jedinica nekih para i podjeli ih raji njima 100-tinu po jedan i kaže vratičete 10% više i šta se desi njih 90 vrati a 10-orica ostanu bez ičega i tako je to danas stalno neko novi u kolo a stari iz kola VAN
(mislim na ples kad kažem kolo :gitarist::gitarist::gitarist:)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
gledajući današnje plodove zemlje, onog europskog poljoparlamentarca, nekak sam zaključil da ako hrvatska privede kulturi onih novih milijun hektara, količina poticaja neće porasti, nego će se umjesto na milijun dijeliti na dva milijuna hektarića...:rolfer::rolfer::rolfer:
bravo!!!
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
gledajući današnje plodove zemlje, onog europskog poljoparlamentarca, nekak sam zaključil da ako hrvatska privede kulturi onih novih milijun hektara, količina poticaja neće porasti, nego će se umjesto na milijun dijeliti na dva milijuna hektarića...:rolfer::rolfer::rolfer:
bravo!!!

Poticaj će vam biti plaćanje koncesije. Jer ako ne platite, gubite koncesiju.

Imati ćemo eu ropske poticaje za neke kulture.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Mljekari u štrajku

http://liderpress.hr/biznis-i-politika/hrvatska/-mljekari-slozni-ne-damo-mlijeko-otkupljivacima--/

Svima je jasno da se treba poslovati bez gubitaka i sa nekim profitom. A kada se to generalno želi provesti, jasno je da fali novac za taj profit (štednju). Država koja ima deficit vanjskotrgovinske bilance nema načina da stvori taj globalni profit nego dizanjem raznih kredita. Kada se uvela štednja, smanjio se i mogući profit. A k tome su se i povećale cijene zbog porasta cijene nafte.

Što će na kraju biti? Mljekari bi mogli dobiti višu cijenu mlijeka, ali taj plus netko mora nadoknaditi. Pitanje je samo tko i na koji način te koliko dugo može izdržati. :D. Točnije, rješenje će biti sve samo ne trajno rješenje.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Privatizacija - zašto nije uspjela?

Svi znamo da je privatizacija promašaj i nije dala očekivane rezultate. Kao kriv je rat. A u Sloveniji nije bilo rata i konačni rezultat je da se velik dio slovenskih firmi rasprodan u strano vlasništvo. To je stvarnost, a teorija koja to objašnjava je slijedeća:

Da bi firma imala profit, a tako i sve ostale moraju imati troškove manje od prihoda. U sumi bilanci svih firmi to znači da treba ubaciti novac koji će biti ni štednja (zadržani novčani profit). I u tu priču sada ubacimo banke koje umjesto novca ubacuju dug. (Sjetite se primjera sa prodajom žita za žito.). Jasno je da u sumi nema profita bez realnog dotoka novca, a banke tu samo simuliraju dotok i stvaraju još veće dugove u budućnosti (jer nema profita u sadašnjosti).

Konačan rezultat svega je naravno nelikvidnost, besparica, bankroti, nezaposlenost, pad BDP-a, pad standarda, pad nova zdravstvene i socijalne zaštite i na kraju iseljavanje. Znači sve u paketu je jedna lijepa prijevara. Iaaa, iaaa.

http://sites.google.com/site/financijskisustav/posljedice-privatizacije
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
'Domoljubne obveznice' - zarada duplo veća nego na kamati u bankama

http://www.vecernji.hr/vijesti/narodne-obveznice-zarada-duplo-veca-nego-kamati-bankama-clanak-467078

Radimir Čačić pozvat će građane da ulažu u njegove projekte, što će im, obećava, donijeti više od 10 posto godišnjeg prinosa na uloženo. Kao dodatna sigurnost nudit će se i mogućnost otkupa uloženog sa 6-7% garantirane zarade! Prije Čačića, građana se sjetio i talijanski premijer Monti koji je uključio Talijane u spas javnih financija te im prošli tjedan prodao 18 milijardi eura domoljubnih obveznica. Tim je novcem Monti zatvorio proračunske obveze za 2012. godinu.

Ovo je primjer lanca zarađivanja. Dajte nam svoju štednju, a mi ćemo vam je vratiti uvećanu. Ma možeš misliti. Da bi to bilo i teoretski ostvarivo RH bi morala suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni. Ovako je to samo način da financijska kriza riješi prevarom građana. Jer dug se može samo naplatiti novim obveznicama ili dizanjem poreza. Sve u svemu, ako ikada prođe, ne preporučam da se ulaže u državu koja nema pojma kako će dug vratiti.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh