• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

• Da

Votes: 27 33.3%
  • Ne

Votes: 9 11.1%
  • Znam sam procijeniti programe

Votes: 12 14.8%
  • Ne zanima me

Votes: 33 40.7%

• Total voters
    81

mikke

Aktivni član
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
477
Hrvatska realno moze odrzivo hranit 15ak milijuna ljudi. Price da mozemo hranit 350 milijuna ljudi je glupost koja se povlaci godinama.
Vidiš tu priču o Švicarskoj i hranjenju Evrope meni su prodavali kad su mi gurali krunicu u ruke. Valjda me razumiješ.

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
4,610
hrvatska realno može hranit 300 000 ljudi, a 15 milja bi mogla hraniti u nekom imaginarnom svijetu...kad bi kod nas poljoprivreda funkcionirala...
davno sam računao, svi karlovački proizvođači povrća mogu grad Karlovac (30 000 stanovika) hraniti točno 7 dana u godini...
ostalo zna se...🤭

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
4,610
to je računato na bazi nestašice svih drugih resursa, kad bi morali jesti samo povrće...
sa ostalom paletom proizvoda možda bi razvukli na mjesec dana...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
19,330
Razumijem za Podravku, ona je "javna kuća" i cilj ju je osiromašiti da bi ju netko jefrino kupil (stranci), ali mi nije jasno za Atlantic?

Nostradurus

Član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
594
Mali univerzalni dohodak

Ovaj primjer sa posljedicama malog UBI-a na ekonomiju pojedinca možemo i drugačije promatrati.

Zamislimo da je taj mali UBI dodatak koji nam daje naša vlada od izvoza nafte preko nacionalne kompanije (Canada) ili recimo prihod našeg ulagačkog fonda u inozemstvu (Norveška) ili recimo dotacije gastarbeitera iz inozemstva (Croatia).

Vidljivo je da naš UBI na kraju mora negdje završiti jer UBI nema smisla ako se ne troši. A kada se troši, normalno je da novac negdje mora završiti. U realnoj situaciji postoji i država koja preko poreza na promet izvlači novac u proračun, ali ga opet dalje troši. Tako da državu možemo izbaciti iz igre. Osim ako se trošenje državnih prihoda ne provodi na Berošov način pa se napravi prečac u akumualciji love.

Osim toga postoji šansa recimo da HNB svoje devizne rezerve plasira u neki HR inozemni fond koji bi ostvarivao prihode veće od kamata na obveznice. Koliko znamo HNB smije ulagati devizne rezerve u sigurne poslove. Što znači da bi dobro vođen HR inozemni fond mogao rješiti dugove države prema inozemstvu. Naravo to je samo teorija, ali kinezi vjerujem to već rade u praksi desetljećima. Naime Kina ima velike dolarske devizne rezerve i već dugo ih smanjuje što znači da su lovu uložili u imovinu nekih inozemnih poduzeća da bi dobili profit od kapitala koji im ionako nepotrebno stoji. Naime suficit u vanjskotrgovinskoj platnoj bilanci nije potreban državi koja može sama stvarati novac. I tu je odgovor zašto Kina gradi armiju i flotu. Mora zašititi svoje postignuće i osigurati ga za budućnost.

Nostradurus

Član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
594

Nostradurus

Član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
594
Svako novo ulaganje je novi kamen oko vrata Hrvatske
-------------------------------------------------------------
Ulaganje u obnovu od posljedica potresa je slično kao i ulaganje u infrastrukturu. Slijedom toga kako nam se autoceste, koje su najskuplje u odnosu na susjede, ne mogu isplatiti. Tako se niti obnova nikad neće moći isplatiti, nego će biti još jedan doprinos sve većeg i neotplativog duga koji imamo.

Perko

Aktivni član
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
104
Mali univerzalni dohodak

Ovaj primjer sa posljedicama malog UBI-a na ekonomiju pojedinca možemo i drugačije promatrati.

Zamislimo da je taj mali UBI dodatak koji nam daje naša vlada od izvoza nafte preko nacionalne kompanije (Canada) ili recimo prihod našeg ulagačkog fonda u inozemstvu (Norveška) ili recimo dotacije gastarbeitera iz inozemstva (Croatia).

Vidljivo je da naš UBI na kraju mora negdje završiti jer UBI nema smisla ako se ne troši. A kada se troši, normalno je da novac negdje mora završiti. U realnoj situaciji postoji i država koja preko poreza na promet izvlači novac u proračun, ali ga opet dalje troši. Tako da državu možemo izbaciti iz igre. Osim ako se trošenje državnih prihoda ne provodi na Berošov način pa se napravi prečac u akumualciji love.

Osim toga postoji šansa recimo da HNB svoje devizne rezerve plasira u neki HR inozemni fond koji bi ostvarivao prihode veće od kamata na obveznice. Koliko znamo HNB smije ulagati devizne rezerve u sigurne poslove. Što znači da bi dobro vođen HR inozemni fond mogao rješiti dugove države prema inozemstvu. Naravo to je samo teorija, ali kinezi vjerujem to već rade u praksi desetljećima. Naime Kina ima velike dolarske devizne rezerve i već dugo ih smanjuje što znači da su lovu uložili u imovinu nekih inozemnih poduzeća da bi dobili profit od kapitala koji im ionako nepotrebno stoji. Naime suficit u vanjskotrgovinskoj platnoj bilanci nije potreban državi koja može sama stvarati novac. I tu je odgovor zašto Kina gradi armiju i flotu. Mora zašititi svoje postignuće i osigurati ga za budućnost.

Mozda kina kao drzava ima viska kapitala al im zato narod zivi kao bijeda, znaci oni koji rade i stvaraju taj kapital. Primjer Pesljeskog mosta ,koliko ti ljudi rade i koja im je placa?

Najnoviji postovi

Na vrh