• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Hrvatska realno moze odrzivo hranit 15ak milijuna ljudi. Price da mozemo hranit 350 milijuna ljudi je glupost koja se povlaci godinama.
Vidiš tu priču o Švicarskoj i hranjenju Evrope meni su prodavali kad su mi gurali krunicu u ruke. Valjda me razumiješ.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
hrvatska realno može hranit 300 000 ljudi, a 15 milja bi mogla hraniti u nekom imaginarnom svijetu...kad bi kod nas poljoprivreda funkcionirala...
davno sam računao, svi karlovački proizvođači povrća mogu grad Karlovac (30 000 stanovika) hraniti točno 7 dana u godini...
ostalo zna se...🤭
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to je računato na bazi nestašice svih drugih resursa, kad bi morali jesti samo povrće...
sa ostalom paletom proizvoda možda bi razvukli na mjesec dana...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,620
Razumijem za Podravku, ona je "javna kuća" i cilj ju je osiromašiti da bi ju netko jefrino kupil (stranci), ali mi nije jasno za Atlantic?
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Mali univerzalni dohodak

Ovaj primjer sa posljedicama malog UBI-a na ekonomiju pojedinca možemo i drugačije promatrati.

Zamislimo da je taj mali UBI dodatak koji nam daje naša vlada od izvoza nafte preko nacionalne kompanije (Canada) ili recimo prihod našeg ulagačkog fonda u inozemstvu (Norveška) ili recimo dotacije gastarbeitera iz inozemstva (Croatia).

Vidljivo je da naš UBI na kraju mora negdje završiti jer UBI nema smisla ako se ne troši. A kada se troši, normalno je da novac negdje mora završiti. U realnoj situaciji postoji i država koja preko poreza na promet izvlači novac u proračun, ali ga opet dalje troši. Tako da državu možemo izbaciti iz igre. Osim ako se trošenje državnih prihoda ne provodi na Berošov način pa se napravi prečac u akumualciji love.

Osim toga postoji šansa recimo da HNB svoje devizne rezerve plasira u neki HR inozemni fond koji bi ostvarivao prihode veće od kamata na obveznice. Koliko znamo HNB smije ulagati devizne rezerve u sigurne poslove. Što znači da bi dobro vođen HR inozemni fond mogao rješiti dugove države prema inozemstvu. Naravo to je samo teorija, ali kinezi vjerujem to već rade u praksi desetljećima. Naime Kina ima velike dolarske devizne rezerve i već dugo ih smanjuje što znači da su lovu uložili u imovinu nekih inozemnih poduzeća da bi dobili profit od kapitala koji im ionako nepotrebno stoji. Naime suficit u vanjskotrgovinskoj platnoj bilanci nije potreban državi koja može sama stvarati novac. I tu je odgovor zašto Kina gradi armiju i flotu. Mora zašititi svoje postignuće i osigurati ga za budućnost.

 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Svako novo ulaganje je novi kamen oko vrata Hrvatske
-------------------------------------------------------------
Ulaganje u obnovu od posljedica potresa je slično kao i ulaganje u infrastrukturu. Slijedom toga kako nam se autoceste, koje su najskuplje u odnosu na susjede, ne mogu isplatiti. Tako se niti obnova nikad neće moći isplatiti, nego će biti još jedan doprinos sve većeg i neotplativog duga koji imamo.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Mali univerzalni dohodak

Ovaj primjer sa posljedicama malog UBI-a na ekonomiju pojedinca možemo i drugačije promatrati.

Zamislimo da je taj mali UBI dodatak koji nam daje naša vlada od izvoza nafte preko nacionalne kompanije (Canada) ili recimo prihod našeg ulagačkog fonda u inozemstvu (Norveška) ili recimo dotacije gastarbeitera iz inozemstva (Croatia).

Vidljivo je da naš UBI na kraju mora negdje završiti jer UBI nema smisla ako se ne troši. A kada se troši, normalno je da novac negdje mora završiti. U realnoj situaciji postoji i država koja preko poreza na promet izvlači novac u proračun, ali ga opet dalje troši. Tako da državu možemo izbaciti iz igre. Osim ako se trošenje državnih prihoda ne provodi na Berošov način pa se napravi prečac u akumualciji love.

Osim toga postoji šansa recimo da HNB svoje devizne rezerve plasira u neki HR inozemni fond koji bi ostvarivao prihode veće od kamata na obveznice. Koliko znamo HNB smije ulagati devizne rezerve u sigurne poslove. Što znači da bi dobro vođen HR inozemni fond mogao rješiti dugove države prema inozemstvu. Naravo to je samo teorija, ali kinezi vjerujem to već rade u praksi desetljećima. Naime Kina ima velike dolarske devizne rezerve i već dugo ih smanjuje što znači da su lovu uložili u imovinu nekih inozemnih poduzeća da bi dobili profit od kapitala koji im ionako nepotrebno stoji. Naime suficit u vanjskotrgovinskoj platnoj bilanci nije potreban državi koja može sama stvarati novac. I tu je odgovor zašto Kina gradi armiju i flotu. Mora zašititi svoje postignuće i osigurati ga za budućnost.

Mozda kina kao drzava ima viska kapitala al im zato narod zivi kao bijeda, znaci oni koji rade i stvaraju taj kapital. Primjer Pesljeskog mosta ,koliko ti ljudi rade i koja im je placa?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
evidentan je porast cijena hrane i građevinskog materijala, kak će se to odraziti na sve druge cijene?
ima još kaj da je poskupilo a nisam skužio?
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
evidentan je porast cijena hrane i građevinskog materijala, kak će se to odraziti na sve druge cijene?
ima još kaj da je poskupilo a nisam skužio?
Daj ti nama recisto nije postupilo?
HRT pretplata.?.bude ne brini...

Ajde vi ratari malo pogledajte crypto valute a ne da leđa samo trpe...
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,217
avialias nitko ne garantira, ni ovdje gdje se radi a kako da ti netko dadne tamo di se ne radi
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Daleko ste vi od istine a i od znanja u crypto valutama a već imate formirana čvrsto mišljenje.
Ne shvaćam takvo stajalište.
Ako tako radite i poljodjelatnosti i formirate čvrsta mišljenja prije nego skupite činjenice, proučite ih, odredite ROI i rizike, te isplativost onda se morate sami zapitati zašto je to tako. Jel to tako što ste pametnjakovići il je tako jel vas je okolina postavila toliko u defenzivni stav da vise ni sami svojim odlukama ne vjerujete pa je najlakse ne odlučivati i odmah odustati.

Na kraju što da i puknete 5000kn crypto i zaboravite na to sljedecih 10godina? Ništa, il ste izgubili ilmasno zaradili.
Ionako s tih 5000kn nemos ni 1ha kukuruza uzgojili.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,217
Pošalji ti nekom ili meni 5000 kn, i zaboravi na njih.
I kako Izet Fazlinović reče:"nije da nemam nego nedam".
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mislim da su poljoprivrednici najgori mogući klijenti za kripto i ostale imaginarne valute...
naime, ljudi koji svojim radom i rukama STVARAJU praktično sve oko sebe ćeš vrlo teško uvjeriti da krenu putem imaginarnog novca...
bar ja na to tak gledam, meni je sigurnije kupiti komad šume i čekati da raste nego nekome uplatiti lovu i onda se nečemu nadati...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ne kužim zašto "forsati" daj uloži u crypto.
Svatko radi s svojim novcima što želi.
Netko uloži u dionice,netko u crypto,neko u zemlju,netko u čarapi čuva novce,netko strojeve kupuje.
Meni je osobno žao što prije par godina nisam uložio u crypto,ali ne znači da ih nebi prodao do danas, ako sam ih kupio za 1$ a prodao kad su narasli na 10$,već da ih čuvam.
Iako doma rudarim sa grafama,imam još nekih crypto kupljenih,pa kako bude bude;)
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Moje misljenje,kakvo je da je,to je sve magla i mazanje ociju,netko stampa dolare i mijenja ih za nase zuljeve.
Nikome od nas ne pada lova s neba iako sam blize nebu posto se verem po krovovima 🙃,kolega plus kaze da sam sluga onog zlotvora kurca,u neku stranu i jesam no €-ru a ne heer pimpeku.
Ima narodna - svatko je kovac svoje srece,pa kada se opecete nemojte krivit druge,imate slobodnu volju bar jos dok je imamo.😷
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
722
Ne kužim zašto "forsati" daj uloži u crypto.
Svatko radi s svojim novcima što želi.
Netko uloži u dionice,netko u crypto,neko u zemlju,netko u čarapi čuva novce,netko strojeve kupuje.
Meni je osobno žao što prije par godina nisam uložio u crypto,ali ne znači da ih nebi prodao do danas, ako sam ih kupio za 1$ a prodao kad su narasli na 10$,već da ih čuvam.
Iako doma rudarim sa grafama,imam još nekih crypto kupljenih,pa kako bude bude;)
Pa tako je najbolje i osobno tako radim, imam svega po malo jer ničemu ne vjerujem toliko da sve uložim samo na jednu stranu. Nekretninama se oduvijek bavim i tu sam uvijek bio u plusu. S dionicama sam popušio (HT) i odustao sam od toga. S fondovima sam bio u laganom plusu kao i sa štednjama na banci. Prije 10-ak godina sam počeo sa zlatom, a prije par godina sa cryptom i tu sam u debelom plusu. Ne rudarim jer nemam uvjete, samo trade i hold, ali više hold. Uz to sve još vlastitim rukama zarađujem za kruh, malo izvan, malo unutar HR i ide mi fino. Ne trošim pare na skupe aute i ostale gluposti, nego radije investiram u nešto.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh