• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
I da napomenem još nešto. Ova tema je otvorena 17. listopada 2012. i istog dana je već bila zaključana zbog započete politizacije. Toliko o tome da se može bez politike.
 
  • Like
Reactions: H&S

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,937
Preživjeli smo lude krave, onda su došli "kroneri" pa sad afričke svinje!:ppozdrav:
Što sad dolazi - bijesne gliste? :unsure:
 
  • Haha
Reactions: H&S

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
E sad ti dolazi uskoro zakon o vodi iz prirode i globe za bunare.
Nakon toga sto ljudima zatrpaju bunare, lagano pandan C19 puste u vodovod i onda će raci da su sva kućanstva koja imaju priključak bila izlozena nečijem K.... i da se moraju cijepiti.

To čeka našu djecu...

Učite ih da pale vatru i snalaze se u šumi i na polju tj u prirodi....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Točno ne možeš više u šumu koliko je tamo gužva nakon korone..nemreš se posrat da nekome ne okreneš guzicu.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
E sad ti dolazi uskoro zakon o vodi iz prirode i globe za bunare.
Nakon toga sto ljudima zatrpaju bunare, lagano pandan C19 puste u vodovod i onda će raci da su sva kućanstva koja imaju priključak bila izlozena nečijem K.... i da se moraju cijepiti.

To čeka našu djecu...

Učite ih da pale vatru i snalaze se u šumi i na polju tj u prirodi....
Mislim da ce oni malo stati sa tim kojekakim zakonima. Puknit ce ljudi. Eto pogledaj njemce, pustali su sve i svasta,tolerancija ogromna-vukli su stalno neki kompleks zbog nacizma. Pomagali,socijale,dopustali svima da udu. Jednom to mora stati. Sud je jucer u njemackoj dopustio da su strajkovi legalni. Vlada semafor nema sanse da ovo prezivi. Znaci ta zeleno socijalna kooalicija. Prosjecni njemac zivi teze nego prosjecni hrvat. A njemac postuje svog seljaka. 91% njemaca podrzava prosvjede. Ako padne vlada i dodu izbori vjerojatno ce AfD sastavljat vladu-dakle desno krilo cdc-a koje se odcjepilo od Merkelice.
Drugim rjecima njemcu je dosta ilegalnih migranata,kojekakih eko normi,zelenih politika i slicnih bedastoca. Ako se taj tocak pokrene tesko da se nece preliti na ostale EU zemlje.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo, ptičja gripa se vraća 🤪 'Oće Radman i pileću paštetu praviti. 🤣🤣

A kod Švaba je muy interesante... Kako reče jedan, ako dođe teta Alica na vlast, morat ćemo praviti izbjegličke kampove, ali za naše povratnike kad dobiju cufuz u guz.

P.S. Liberalizam je u naglom padu, a ne vidi se kraj tome tj. barem ga ja ne vidim. Lagano se struje okreću.

Svakako, bit će zanimljivo. Moje predviđanje je da će do 2030. izbiti još pokoji rat, a sve to u neko dogledno vrijeme bi se moglo pretvoriti u totalni rat gdje tko preživi pričat će.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Totalni rat nikome nije u interesu. Vise se isplati ovak malo pomalo negdje zakuhat,prodati malo starih zaliha, kojo dolar zamraciti i slicno.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ima vremena... Znaš kako ono ide, mjeriš jednom pa odrežeš, predugačko, mjeriš opet, režeš, još malo fali, pa onda skratiš to malo, pa bude prekratko...

Tako i to, kuva se na laganoj vatri, jedva baca ključ, ali jednom će početi kipiti i vatra će buknuti nekontrolirano...
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Evo sad i francuski premjer izgleda da je istospolne seksualne orijentacije, poput premijerke nama susjedne zemlje. Pitanje je, ako je sada takav trend, kakav ili kakva će nama doći za premjera, predsjednika.....
I taj ili takva, koji su realno u manjini (manje ih je od 1%) i jučer izašli iz ormara, već će danas voditi državu sa preko 90% drugačijih, stavova, pogleda, ......
I može li to realno tako, dugoročno?
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Čitam to teoteriziranje i nikako mi nije jasno kako se to ne može primijeniti na nivou države i svijeta da nam svima bude dobro i lijepo? Pa kaj smo takve budale ili je sve tak posloženo da se to ne može promijeniti jer svijetom vlada kapital, a mi možemo samo lajati na mjesec?
Nije mi cilj da vrijeđam ili omalovažavam nikoga, ali se pitam kakve koristi od toga?
Trenutno smo ovu temu pretvorili u temu što se valja iza brda smeća i tko je kralj lopova jer valjda ljudi nisu prepoznali koliko se korisnih savjeta može iz teme izvući i kako ih primijeniti u svojemu životu i poslovanju.
Postoje ekonomske zakonitosti koje pokazujem u teoriji da ne ne djeluju u najbolju korist svih. I onda mi na osnovu tih neodrživih ekonomskih teorija stvaramo praksu i očekujemo da će nam dati dobre rezultate.

💥 Npr. čim su krenuli sa MIO fondovima s ulaganjem novca u gospodrastvo i državne obveznice odmah sam znao da to neće biti dobro u praksi. I skoro sve zemlje su odustale od takvog MIO sistema osim nas (i možda još neke države). Netko je mogao i pogoditi, ali ja sam zaključio da model koji ne radi ni u teoriji neće raditi ni u praksi. I bio sam 100% siguran. I tako je bilo.

💥 Enormnu zaradu banke kada uvećavaju kamate za inflaciju sam najavio još dok nije bilo inflacije. Financijski sustav i novac - istine, dokazi i rješenje - Inflacija bez primarne emisije 02.03.2010..

Dug sa dužim vremenom teži da raste zbrojem inflacije i kamate – konkretno prema 10,75% godišnje. Inflacija uopće, u ovim uvjetima, ne šteti bankama.

Ako u kamate još jednom uračunate inflaciju tada dug raste za normalnu kamate+inflaciju*2. I kad oduzmete inflaciju realna zarada banke je normalna kamata + inflacija. Izračunato prije 13 godina i danas potvrđeno u praksi.

💥 Od 1994. imamo izdavanje novca kao duga. Guste Santini prije 13 godina tvrdi da od tada počinje ekonomska kriza u Hrvatskoj. Međutim on ne zna uzrok. Teoretsko razmatranje rasta duga na osnovu novca kao kredita daje trajni rast duga realno za kamatnu stopu banke.
Sjetimo se ministra finacija Slavka Linića koji je u jednom nadahnuću izjavio "inflacijom ćemo poništiti dugove". Dokaz da to nije moguće u praksi je praksa Hrvatske ali i Srbije koja čak i nije imala fiksan tečaj. I danas čujem da je u Srbiji sve skuplje osim kruha i mlijeka. Teorijsko razmatranje je pokazalo da nije moguće u teoriji pa neće niti u praksi.

💥 ...

I nakon svega vi to nazovete samo teoretiziranjem? Očigledno niste pročitali cijelu raspravu. Tematikom se treba baviti. Nije to beletristika koji pročitaš i ne razmišljaš.

Moja razmišljanja su slična idejama akademika Zvonimira Baletića iz ovog intervjua: Zvonimir Baletić: Hrvatska od 1993. propada zbog fiksnog tečaja kune . Tu je iznio toliko važnih i ključnih stvari ali bez objašnjenja. A njih vam mogu dati jer znam uvjete da bi nešto šljakalo u teoriji. Što znači da je akademik tu pisao na forumu, mogli bi ga jednako oprati i okarakterizirati. Zar ne? Pa zar vam nije čudno da se niti jedan poznati i priznati stručnjak ne usudi pisati nešto na forumima? Proglasili bi ga beskorisnim teoretičarem. Zar ne? A to nije dobro za njihov ugled.

💥 Glavno pitanje svih pitanja je kako osmisliti zajednicu baziranu na robno novčanoj razmjeni gdje su svi recimo najbolji lumeni u svojoj djelatnosti i da to funkcionira na koristi svih. Eto to je pitanje na koje ne dobivam odgovor od najvećih ekonomskih stručnjaka. Svi nađu neki izgovor. I po tom modelu mi funkcioniramo. A oni koji se zamisle nad tim modelom nazivamo beskorisnim teoretičarima.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,125
Kolega Nostradurus, bez zamjerke, ja to čitam i čitam, ali i dalje ne razmem kaj bih ja to trebal napraviti da mi bude bolje. Po struci sam ekonomist i čitavi život sam radio u struci. Znam sve slabosti obrazovnog sustava i svjestan sam da se to neće još dugo, dugo promjeniti. Ti si napisao da si od elektrostruke, a vidim da se rado baviš ekonomskim pitanjima. Svaka čast na tome. Znači da promišljaš o tome i radiš analize. Svaka čast još jedanput. Samo ja i dalje ne vidim gdje bih ja to i kako primjenio, npr. u slučaju svojeg OPG-a. Ako imaš kakav konkretan savjet rado ću ga saslušati i biti ti neizmjerno zahvalan na tome.
Da je svijet usrano mjesto za život toga sam svjestan, pogotovo u zadnje vrijeme. Bio sam u jednome ratu, ali se bojim da ću biti i u drugome, a na to nemam utjecaja. Otprilike kao i na svjetska ekonomska kretanja. Ljudski rad se svakodnevno obezvređuje i pomalo se svodi opet na šaku riže, toliko da se preživi dok gazde grcaju u blagu.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Kolega Nostradurus, bez zamjerke, ja to čitam i čitam, ali i dalje ne razmem kaj bih ja to trebal napraviti da mi bude bolje. Po struci sam ekonomist i čitavi život sam radio u struci. Znam sve slabosti obrazovnog sustava i svjestan sam da se to neće još dugo, dugo promjeniti. Ti si napisao da si od elektrostruke, a vidim da se rado baviš ekonomskim pitanjima. Svaka čast na tome. Znači da promišljaš o tome i radiš analize. Svaka čast još jedanput. Samo ja i dalje ne vidim gdje bih ja to i kako primjenio, npr. u slučaju svojeg OPG-a. Ako imaš kakav konkretan savjet rado ću ga saslušati i biti ti neizmjerno zahvalan na tome.
Da je svijet usrano mjesto za život toga sam svjestan, pogotovo u zadnje vrijeme. Bio sam u jednome ratu, ali se bojim da ću biti i u drugome, a na to nemam utjecaja. Otprilike kao i na svjetska ekonomska kretanja. Ljudski rad se svakodnevno obezvređuje i pomalo se svodi opet na šaku riže, toliko da se preživi dok gazde grcaju u blagu.

Točno ono što sam napisao. Da je autor ekonomski akademik pitanje bi bilo "gdje sam ja tude"? Zar ne?

Tematika objava nije pogodna za realizaciju osobnog oportunizma. To je čini se veliki problem.

Isto tako morate znati da ne možemo uspostaviti bolje društvo, ako nam je osobni oportunizam na prvom mjestu. U socijalističkim poduzećima je često bilo geslo "ne možete vi mene toliko malo platiti koliko ja mogu malo raditi". I socijalizam je na kraju propao. Teza dokazana.

Sva carstva prije ili kasnije propadnu? Najčešći uzrok je promjene u klimi, drugo carstvo u širenju ili vlastiti oportunizam pojedinaca koji velikoj većini učini život besmislen u tom carstvu te carstvo više nitko ne brani.

Mi imamo ekonomiju i pravo bazirano na oportunističkim temeljima. U takvom društvu vam ne pomaže znanje koje je korisno jedino u neoportunističkom društvu. Mi idemo u propast radi vlastitog oportunizma, a cijelo vrijeme propitujemo da li mogu još više profitirati u vlastitom oportunizmu?

Da li se ikad zapitate što sam mogao učiniti da svijet bude bolji? Što treba mjenjati? Što ćemo ostaviti kao nasljeđe svojoj djeci i unucima? Znanja koja vode u propast?

Anketa je pokazala da ljude ne zanima promjena svijeta, nego samo njihov vlastiti interes pa i po cijenu samouništenja. A da sistem ide u samouništenje vidi se po teoretski neodrživim modelima ekonomije po kojima funkcioniramo. Ekonomija će nas odvesti u neofeudalizam. Budite spremni za nove gazde jer vas ne zanima metoda i način na koji vas ekspolatiraju u takozvanoj "slobodnom" društvu i ne želite vidjeti da je to kraj u kojem samo postoje posjednici, njihovi poslušnici (korisnici državnog proračuna, tehnokracija) i stoka sitnog zuba. Ljudi bježe iz HR, a mjenja nas strano stanovništvo. Operacija je u toku, a vi samo gledate i pitate me "gdje je tu moja korist".

Ako čekate da vam netko drugi daje rješenja koja su dobra za vas, načekati ćete se. Ako sami ništa ne pokrenete, nitko to neće učiniti za vas. A pogotovo ja to neću učiniti. Prava i bolje društvo možete jedino sami svojim djelovanjem stvoriti.

Ne možete računati na to da su poljoprivrednici "gazde" koje će uvijek znati naći rješenje za svoj prosperitet bez obzira na ostale jer je povijest pokazala da to možda može samo koji postotak od vas. Ako ste sretni s time super. Ako niste, spremite se na bankrot. Sustav nije ni teoretski složen za win-win situaciju. I stoga se Slavonija prazni.

I koja je moga uloga ovdje? Da vam pokažem i dokažem da sistem ide u propast bankrotom velike većine jer sada ne postoji način da se postigne da svi budu pošteno plaćeni za svoj posao. I prošlo je dovoljno vremena da se vidi da je događanje u ekonomiji lako predvidivo, ako imate ključno znanje o novcu u društvu i bankarskoj kamati. I to znanje vam ne može previše koristiti jer su veliki igrači sistem upregnuli u svoju korist. Dvije su mogućnosti: ići dalje vodeći se vlastitim oportunizmom i nadati se da neće biti bankrota ili mijenjati ekonomski sustav tako da nije baziran na vlastitom oportunizmu? Očigledno birate prvu mogućnost. Tko je još vidio brinuti se o tuđem prosperitetu? Mogli bi nas proglasiti komunjarama. A ne, idemo punom parom u neofeudalizam.

Ne ne zazivam socijalizam. Jer nije problem u uređenju. Oduvijek je problem u ljudima. Japanci su poslije WW2 imali planski kapitalizam i na kraju im je išlo bolje nego u našem planskom socijalizmu. Ipak su to japanci, a ne hrvati.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Evo ti ga na. Poslušnici sistema okreću sistem u svoju korist. Za ostale ko vas cjepi. Sindikat nije tu da riješi probleme u suradnji s ostalim sindikatima nego da sindikalne vođe zarade plaću na ugovaranju boljih primanja određene grupacije. Plaćica ide gore, a da li je to održivo.

Ako svi dižemo plaće od kuda nam toliko love? Pa iz novih kredita. Onih istih koje stalno dižemo i stvaramo dug koji raste realno za iznos kamata. Ako mislite da će nas 2 milijarde eura dotacija gastarbeitera spasiti, u krivu ste. Uskoro to neće biti dovoljno ni za kamatu na kredite.

Završili su sastanci pregovaračkih odbora Vlade i predstavnika sindikata javnih i državnih službi službi o sklapanju novog Temeljnog kolektivnog ugovora. U pregovorima bi se trebalo uskladiti odrednice kolektivnih ugovora s novim Zakonom o plaćama, a paralelno će se voditi i razgovori o koeficijentima. Sindikatima je obećano da će cjeloviti prijedlog Uredbe o koeficijentima dobiti do 22. siječnja za kad su najavljeni novi razgovori.

 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Pa kad čovjeku kažeš istinu , obično ga uvrijediš i on se naljuti i eto svađe....Onda se bolje lagati i dalje , pa dok ide ide.....
Istina je najveći problem. Probao sam nači sugovornike o temi oportunizma. Svi nestadoše kad sam dostavio priznatu akademsku definiciju oportunizma. Svi su prepoznali da se tu nema što raspravljati. Život bez oportunizma je skoro pa nemoguća misija. Pa da si i svećenik u crkvi opet si oportunist.
 

Atppt

Aktivni član
Tu od
10 Sij 2021
Poruka
258
Ako svi dižemo plaće od kuda nam toliko love? Pa iz novih kredita. Onih istih koje stalno dižemo i stvaramo dug koji raste realno za iznos kamata.
Ovo je dobro napisano.
I u stvarnosti je tako
Veliki budu uvijek imali sve više,
A mali sve manje
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Ovo je dobro napisano.
I u stvarnosti je tako
Veliki budu uvijek imali sve više,
A mali sve manje
Najvažnija poanta emisije novca kao kredita je da oni koji stvaraju novac iz ničega ne trpe nikakve gubitke zbog inflacije jer je to samo napuhana količina novca, a kupovna moć je ostala ista. Pa ako je kupovna moć ostala ista onda je ona realno ista (skoro nepromjenjena) te je i sama kamata, koja se naplaćuje na tu realnu kupovnu moć novca, realna tj. neokrznuta inflacijom.

Ponavljam to već više puta. Ljudi moji ovaj podatak se nigdje ne može naći u knjigama ekonomije. To je tajna propasti u uvjetima visoke inflacije. Ne štampanje novca preko kredita, nego kamate nepotrebno uvećane za inflaciju. Npr. normalna kamata je 3%, a inflacija je 10%. Banka odere 13% ukupne kamate. Zarada je realno13/3 puta veća (4,33 puta). Banke povlače novac, a ljudi bankrotiraju.

I sve to vam se može dogoditi uz manje od 1% mjesečne inflacije. Ako potraje, cijene rastu ko lude jer su kamate ugrađene u troškove. I na kraju nema isplativosti posla jer u državi s manjim kamatama su proizvodi jeftiniji. Bankrot samo tako. Džaba dizati cijene kad je iz uvoza jeftinije.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Istina je najveći problem. Probao sam nači sugovornike o temi oportunizma. Svi nestadoše kad sam dostavio priznatu akademsku definiciju oportunizma. Svi su prepoznali da se tu nema što raspravljati. Život bez oportunizma je skoro pa nemoguća misija. Pa da si i svećenik u crkvi opet si oportunist.
Davno sam slušao u srednjoj školi Ekonomiju, pa mi je ostalo čini mi se definicija A.Smitha: Prirodna težnja svakog (normalnog) čovjeka da, koliko god on već ima, da on opet želi još više.
E sad ako je po A.Smithu, izgleda da nam je većini takva priroda - ćud.
I sad nije ni ta želja za više, kao takvo problem, izjednačimo tu želju sa oportunizmom, ako je sticanje tog VIŠE u granicama zakona i morala....Mislim na to da se to VIŠE ne postiže, ne daj Bože krađom, prevarom, ucjenom ,korupcijom i mitom i .....
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh