• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Z

zoran

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

je, dosta je vlažno ali krave zadovoljno jedu
meni više ko đubre izgleda :D
ovo ne mislim komentirati
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bitno je da one jedu, valjda onda ima i efekta
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

pa zašto bale ne izvoziš iz zemlje dolje i ne omataš na drugom mjestu :scratch :scratch
tu ti postoji mogučnost da se ti puno bala prepika jer je stabljika tvrda.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
pa zašto bale ne izvoziš iz zemlje dolje i ne omataš na drugom mjestu :scratch :scratch
tu ti postoji mogučnost da se ti puno bala prepika jer je stabljika tvrda.

ništa se neče probušit, kod mene su sve omatane na polju i tamo ostavljene i sve su cijele dok sam ih dovezao doma, tako da im neče biti ništa :D

zorane, bravo majstore :D tako se radi pravi posao :D
 
Z

zoran

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

hvala bogec,

i kod mene stoje na polju, vozim ih što prije doma, nikad nisam imal "rupetine" od kulture na kojoj su ležale pa tak ni od sudanske
 
B

brundalo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kad vidin ove slike gori muka me uvati :scratch . Ali mislin da bi i ja po tom pitanju nesto moga ucinit. Naime vidija san u jednog kolege koji se bavi kozama na Dugom otoku posijanu sudansku travu na jednoj manjoj parceli ali je izuzetno dobro uspila. On ju je kosija svjezu i dava kozama koje su se davile u tome. Istina to di je on sija tu travu je polje i moga je zemlju obradit traktorom (ja mislim da je imt533 ali nisan siguran) Zato ajmo pucajte sa svime sto znate o sudanskoj travi a takodjer me zanima i stocni sirak, bi li se i on moga sijat na takvom terenu. Naime parcele di ja to namjeravan sijat vec sigurno priko 50 godina nisu vidile motiku a kamo li traktor. cinjenica je da na tim parcelama samoniklo raste bijela djetelina i razne vrsti divlje zobi, repaka itd itd. Koliko to moze bit indikator kvalitete tla? :) :) :)
Evo i dodatak.. upravo san zva covika i reka mi je da je to sija vec pocetkom cetvrtog miseca i da nije upotrebija
veliki traktor(kamenjar) nego je samo motokultivatoron uredija zemlju koliko je moga i posija rucno. Ima je friske hrane cilo lito unatoc susi. Kako san ja na moru zanima me do kad sudanska i sirak bujaju jer ovdi je jos uvik toplo (oko 18-20 C) a kako ja ne mogu radit sjenazu to bi ih iskoristija do zadnje za frisku zelenu hranu
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

brundalo kaže:
je izuzetno dobro uspila. On ju je kosija svjezu i dava kozama koje su se davile u tome. samoniklo raste bijela djetelina i razne vrsti divlje zobi, repaka itd itd. Koliko to moze bit indikator kvalitete tla? :) :) :)
Evo i dodatak.. upravo san zva covika i reka mi je da je to sija vec pocetkom cetvrtog miseca i da nije upotrebija
veliki traktor(kamenjar) nego je samo motokultivatoron uredija zemlju koliko je moga i posija rucno. Ima je friske hrane cilo lito unatoc susi. Kako san ja na moru zanima me do kad sudanska i sirak bujaju jer ovdi je jos uvik toplo (oko 18-20 C) a kako ja ne mogu radit sjenazu to bi ih iskoristija do zadnje za frisku zelenu hranu

ALELUJA :D

napokon da se potvrde riječi da sirak raste i na moru :D

sirak i sudanska trava su dva hibrida koja se razlikuju samo u malim detaljima, to je bitno meni koji ganjam svjetski rekord na pokusnim poljima

znači ti možeš sijat i jedno i drugo, a što se tiče ovog samoniklog bilja, djetelina je dobra stvar i zob , znači tlo je donekle dobro
sije se kad prestane mogučnost za mraz i koristi se sve do mraza, znači kod tebe skoro cjelu godinu, samo pripremi gnojiva umjetnog jer bez toga ne ide

btw na mojim pokusnim poljima je utvrđen prinos od 128200kg zelene mase na ha, što je potvrđeno sa faxa, dok svjetski rekord drže kinezi sa 129000kg zelene mase na ha, ima da se živ pojedem, da mi fali 801kg do svjetskog rekorda, i to moram ponovit sljedeće godine da bi bilo službeno :D
 
B

brundalo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

@bogec morat ces toga posijat da ga bude ka kineza da bi njih zajeba :) :) :)
Sta se tice gnojidbe reka san da na ovim terenima motika nije bila stoljecima. Zato pricaj koliko gnoja triba spremit otprilike za hektar zemlje. I sto je najvaznije kojega i u kojem omjeru :scratch :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

brundalo kaže:
@bogec morat ces toga posijat da ga bude ka kineza da bi njih zajeba :) :) :)
Sta se tice gnojidbe reka san da na ovim terenima motika nije bila stoljecima. Zato pricaj koliko gnoja triba spremit otprilike za hektar zemlje. I sto je najvaznije kojega i u kojem omjeru :scratch :) :)

dok ja ne utvrdim kako če napredovat sirak kod tebe , budemo išli sa smanjenom dozom gnojiva, za ha cca npk 15ica 400kg , urea 200kg i kan 400kg u nekoliko prihrana ovisno kolko če bit otkosa, bitno je metnit kod sjetve npk i ureu a kad krene onda čemo lako sa kanom.
a kad vidim kako če to izgledat onda ču lakše uvtrdit pravu gnojidbu :D

sam pazi to je slatko da ne bi ti pojeo to sve a ne ovce :mrgreen: :mrgreen: šala mala :mrgreen:

da bi oborio svjetski rekord morao sam imati isti broj biljaka na ha , tj morali smo imati iste uvjete što se tiče prostora kod biljaka, a tako mi je malo falilo :!:
 
B

brundalo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ok a sad jos jedno pitanje
Ja ni u teoriji ne mogu sijat sijacicom. Kako se to sije rucno? Da li se razbacuje iz dlana ili nemoj se smijat ni ti ni iko zrno po zrno he he ka i kumpir sta se sadi? :scratch :scratch
Cekaj ima jos znaci kad udjen sa kultivatorom u teren, sredin zemlju i onda razbacan gnojivo ili kako vec da to napravin?
Da li gnojivo ide skupa sa sjemenom ili mozda prije ili posli. Ja o ratarstvu neznan ni a, a kamo li sto vise :scratch :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

brundalo kaže:
Ok a sad jos jedno pitanje
Ja ni u teoriji ne mogu sijat sijacicom. Kako se to sije rucno? Da li se razbacuje iz dlana ili nemoj se smijat ni ti ni iko zrno po zrno he he ka i kumpir sta se sadi? :scratch :scratch
Cekaj ima jos znaci kad udjen sa kultivatorom u teren, sredin zemlju i onda razbacan gnojivo ili kako vec da to napravin?
Da li gnojivo ide skupa sa sjemenom ili mozda prije ili posli. Ja o ratarstvu neznan ni a, a kamo li sto vise :scratch :scratch

ovako, kod pripreme zemlje možeš stavit gnojivo (npk i urea), to se sa kultivatorom izmješa sa zemljom, a kad je zemlja pripremljena onda onak iz šake bacaš sjemena, i tak hodaš polako po zemlji i razbacivaš sjeme, i nakon toga bi trebalo s nečim to sjeme lagano zatrpat u zemlju , pošto nemaš drljače, mogu poslužit i grablje
a kan se dodaje kad biljka nikne odozgora.

ps članovima koji ovo čitaju a nisu sa otoka, ovo je tehnologija za brundala, svi drugi pročitat temu od početka, da mi nebi neko na kontinentu sa grabljama išao sjeme zatrpavat (mislim svašta dobivam na pm jer ljudi ne čitaju, več pročitaju samo zadnju stranu)

brundalo znaš na kojem principu rade drljače, obične sa klinovima :?: na tom principu ti zadrljaj sjeme sa nekim priručnim alatom
 
B

brundalo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

@ bogec znaci moga bi ga zagrnut i kultivatorom? :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Mogao bi, ali nikako ne duboko, samo lagano odozgo da se pomješa s zemljom, ali sve ovisi kakav kultivator imaš, neznam jel misliš na sjetvospremač i l na što?, najbolje sa laganom drljačom!

Deda kad je sijao repicu sa rukom, on ju je lagano odozgo zatanjurao i bilo je dobro, ako duboko zatanjuraš bude jako rijetka, pa treba paziti i na sjeme trava!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

brundalo kaže:
@ bogec znaci moga bi ga zagrnut i kultivatorom? :scratch
ko što veli rođo šanana najbolje sa drljačom, kultivator ide duboko za sjeme pa to ne valja, ili napravi neki priručni alat, ajd pitaj prijatelja na dugom otoku kak je on zagrnuo sjeme
 
B

brundalo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec kaže:
brundalo kaže:
@ bogec znaci moga bi ga zagrnut i kultivatorom? :scratch
ko što veli rođo šanana najbolje sa drljačom, kultivator ide duboko za sjeme pa to ne valja, ili napravi neki priručni alat, ajd pitaj prijatelja na dugom otoku kak je on zagrnuo sjeme
Vec jesan zagrta je kultivatorom.
a da ja umisto freza stavin neke male klinove, da napravin neku malu drljacu za kultivator u samogradnji? jesu li ti klinovi na njoj pomicni ili fiksni? Ajde nabacite sliku neke drljace onako dobru da je prostudiran. Zima je duga pa cu nesto iskupusit u radioni dio proljeca :) :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

brundalo kaže:
bogec kaže:
Vec jesan zagrta je kultivatorom.
a da ja umisto freza stavin neke male klinove, da napravin neku malu drljacu za kultivator u samogradnji? jesu li ti klinovi na njoj pomicni ili fiksni? Ajde nabacite sliku neke drljace onako dobru da je prostudiran. Zima je duga pa cu nesto iskupusit u radioni dio proljeca :) :) :)

rođo šanana daj baci sliku svojih drljača da vidi brundalo

klinovi su fiksni, pričvrščeni za okvir, radi isto što bi radile grablje (alat za skupljat lišče, travu, sitno smeče) u sitnoj zemlji
 
B

brundalo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

@bogec Koliko ti zupci moraju ic max u zemlju i koja in je gustina. Dali mora bit jednoredna ili vise redna :scratch :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kao prvo, brundalo, dali ti imaš neki traktor ili motokultivator???? :?: :?: :?: :scratch


Evo brundalo mojih drljača, napred su trokrilne, nemoj da te buni to što su naprijed, to su obične drljače koje se vuku iza traktora, ali sam je ja malo preradio.
Iza su obične četverokrilne drljače.
aNaNa036-1.jpg


aNaNa032.jpg


Evo recimo nekog riješenja za tebe, ako imaš motokultivator iliti frezu onda bi recimo bilo idealno da si nabaviš negdje jedno krilo konjskih drljaća, dimenzija cca 100x65, i da ga iza privežeš za kultivator te u najvećoj brzini prođeš po zemlji i zadrljaš sjeme.
Znači da ti je od ta tri krila samo jedno
aNaNa026.jpg


Mislim da bi prije napravio tako nego da ručno drljaš sa grabljicama! :mrgreen:

E da si mi bliže ja bih ti poslo 3 krila takvih konjskih brana pa ti samo radi, a ovak jedino da ti poštom pošaljem koje krilo!

Ti neznaš koliko mi je žao tebe i svih ostalih koji bi htijeli radit na zemlji, a na takvom ste kamenjaru i na otocima!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam ono proljetos jedan dio koji je falio sjemena dok smo sijali nadokupio i samo razbacao po površini i povaljao dobro dva puta i niklo je. Problem bi mogao biti ako ne dođe kiša, kod mene je došla za tjedan dana.
 
Na vrh