• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ova slika gdje dajc silira sirak je i u jednom broju Agroglasa

da bio je u agroglasu taj dajc je dosta poularan a da vidite paljenje tog dajca bez instalacije za struju, puštanje niz brijeg pa ne kompresiju kad upali, sve me jeza prođe jer to gledam svaki dan, neki dan sam tog dajca šlepo, rođo mi pali i zbaci ga mokra trava na bregu popreko brega, vidim ja skoro se prekreno, sjedi on i sjedi na sicu i ne mrda, reko vrag je odnio šalu, eto to je to moderno čudo sa slike.

naravno sirak mora bit vrhunski, pa zna se čiji je :D

nego da pitam ko je autor članka :?:

moram si nekak nabavit ovaj broj,el ima ko viška koji komad :?:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Re: stočni sirak i sudanska trava

BOGEC
Malo kasnim :oops: :blackeye


Prilog uredio: S. Radić, dipl. ing.
 
H

huki

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Dragi forumaši a posebno BOGEC:
Zanima me gdje se može kupiti krmni sirak(sjeme). Živim u okolici Zagreba (Sesvete). Unaprijed zahvaljujem.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: stočni sirak i sudanska trava

evo Bogec,a i ostali. skeniran gospodarski list - Ekoloska proizvodnja krmnog bilja.

moram slike staviti ovako posto su malo vece..

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

huki kaže:
Dragi forumaši a posebno BOGEC:
Zanima me gdje se može kupiti krmni sirak(sjeme). Živim u okolici Zagreba (Sesvete). Unaprijed zahvaljujem.

krmni sirak se može samo naručiti preko jedne trgovine u grubišnom polju, a sudanska trava se prodaje u podosta dučana koji imaju sjemensku robu, ali sad ga nema u tragovinama, to se pred kraj zime rješava :!:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: stočni sirak i sudanska trava

e bogec da li bi htjeo reči kolika je cijena stočnog sirka a koliko sudanske trave i kolika su pakovanja
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Znam za sudansku travu SU-SU, pakovanje 5 kg, cijena oko 150-155 kn/5kg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

cika Mato kaže:
e bogec da li bi htjeo reči kolika je cijena stočnog sirka a koliko sudanske trave i kolika su pakovanja

stočni sirak je bila cjena oko 40kn kila , a sudanske trave od 105 do 170kn kila, ovisno gdje se natrefiš

pakiranja sirka su oko 24kile vreća, naravno to je američko pakovanje, a sudanska je po 5 kila
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: stočni sirak i sudanska trava

malo sam se raspitivao u vez sirka i kažu da je to zajebana kultura (oprostite na izrazu)a zbog čega ,kažu da ga je teško iskorijenit s njive i da se ne smije kravama dat puno da jedu da hoče crknit i take stvari ali kad sam im ja reko neke stvari onda su stali i pitali odkud ja toliko znam o njem.pa vas molim da naučite konja kako se sirak iskorijeni s njive i kako se sprema u silose i rolo bale i kad je najbolji za kositi.nešt sam načul da je najbolje ga kosit kad je duži od 50cm.
potkujte znanjem jednog konja (mislim na sebe ) :D
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

cika Mato kaže:
malo sam se raspitivao u vez sirka i kažu da je to zajebana kultura (oprostite na izrazu)a zbog čega ,kažu da ga je teško iskorijenit s njive i da se ne smije kravama dat puno da jedu da hoče crknit i take stvari ali kad sam im ja reko neke stvari onda su stali i pitali odkud ja toliko znam o njem.pa vas molim da naučite konja kako se sirak iskorijeni s njive i kako se sprema u silose i rolo bale i kad je najbolji za kositi.nešt sam načul da je najbolje ga kosit kad je duži od 50cm.
potkujte znanjem jednog konja (mislim na sebe ) :D

Moj prijedlog ti je da ovu temu proučiš od početka do kraja i onda eventualno pitaš kaj ti nije jasno.
Dosta toga je tu napisano i puno stvari ti bu jasnije.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

Branimir 105 s kaže:
[quote="cika Mato":3ao5823p]malo sam se raspitivao u vez sirka i kažu da je to zajebana kultura (oprostite na izrazu)a zbog čega ,kažu da ga je teško iskorijenit s njive i da se ne smije kravama dat puno da jedu da hoče crknit i take stvari ali kad sam im ja reko neke stvari onda su stali i pitali odkud ja toliko znam o njem.pa vas molim da naučite konja kako se sirak iskorijeni s njive i kako se sprema u silose i rolo bale i kad je najbolji za kositi.nešt sam načul da je najbolje ga kosit kad je duži od 50cm.
potkujte znanjem jednog konja (mislim na sebe ) :D

Moj prijedlog ti je da ovu temu proučiš od početka do kraja i onda eventualno pitaš kaj ti nije jasno.
Dosta toga je tu napisano i puno stvari ti bu jasnije.[/quote:3ao5823p]

da u ovoj temi i u temi krmno bilje i travnjaštvo i stočni grašak je sve dobro objašnjeno, to su tri teme u kojima stvarno nema off topica i sve je rješeno skoro u detalje, tako cika mato pročitaj i buš vidio da si potpuno u zabludi, a kad pročitaš onda buš shvatio kak je to ustvari jednostavno kod sirka i da nemaš nikakve bojazni, a ljudi i dalje neka svoje pričaju

pročitaj ovu temu cjelu :D nema tak pre puno za čitat, uzmi papir i zapisuj, a mi čekamo konkretna pitanja i sve buš znao :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam se sve naučio iz ove dvije teme, pak budeš i ti ako te to jako zanima!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pitanje za bogeca. Negdje sam procitao (neki poljoprivredni casopis) da krmni sirak ima neku stetnu komponentu koja nestaje susenjem ili siliranjem , zaboravio sam kako se zove a nije ni pisalo sta izaziva kod krava. Da li nesto znas o tome i da li si imao neke probleme sa kravama kad si im davo zeleni krmni sirak.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

grabik kaže:
Pitanje za bogeca. Negdje sam procitao (neki poljoprivredni casopis) da krmni sirak ima neku stetnu komponentu koja nestaje susenjem ili siliranjem , zaboravio sam kako se zove a nije ni pisalo sta izaziva kod krava. Da li nesto znas o tome i da li si imao neke probleme sa kravama kad si im davo zeleni krmni sirak.

stare sorte i hibridi su imali podosta veliki sadržaj durina, koji se smanjivao kako je biljka bila sve veča, ali ovi novi hibridi koji su prisutni na tržištu, grazer n, i su su, imaju jako malu količinu durina tako da nisu po tom pitanju štetni za organizam, tako da se ne moraš bojati.
da bi se u potpunosti eliminirala mogučnost prisutnosti durina, kosi se kad je sirak veči od pola metra, jer onda to nestaje, isto tako preporuča se košnja kad je veči od pola metra zbog mogučnosti trovanja krava nitratima ako se pretjara sa gnojidbom, jer sirak ima veliku moč usvajanja hranjiva., a ako je manji od pola metra velika je vjerojatnost u čemu ljudi griješe a to je premali razmak između npr prihrane i košnje.
simptomi kod krava su , krave litaju jako, usukane su ko da nikad nisu jele, a jedu ko vukovi i sve drugo je normalno.
ja inače ljudima ne govorim nikad da kose kad je sirak manji od pola metra jer u praksi 99% ljudi radi po svojem i ne slušaju dok ne naprave sranje, a onda im je sirak kriv a ne oni sami.
drugo je kad netko nezna pa pogriješi, al ima ih puno koji ustruc rade suprotno
ja kad sam davao zelenu masu sirka nikad nisam imao problema, jer sam se držao zakonitosti biljke i šta sve to donosi, počeo sam ga kositi kad je bio oko 70cm i za dva tjedna je narastao do dva metra, iako je bila prošle godine suša, on je rastao na očigled.
e sad onda sam imao jednu ral i tu jednu ral nije uspjelo pojesti 30 komada kak je to raslo, kad sam došao do pol komada , prvi dio je opet bio za kosit, tak da smo morali silirati, neki ljudi siju u etapama, tako da im ne dođe sve u isto vrijeme za kosit, a ja sijem sve odjednom jer sad sve mečem u silose i bale.

u silaži i sjanaži nema nikakve mogučnosti da se nađe durin, ali ako je pokošeno u određenoj fazi tj visini rasta., samo se pridržavaj navedenog i krave če ti uživati :D

slijedi pikčr sad sam bio slikat da vidiš kak izgleda sirak i sudanska trava u silosu, u globalu i iz bliza :D

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hvala na opsirnom odgovoru. Nekoliko pitanja oko same tehnike siliranja. Na koliko razmaka stavljas crijepove od gore na foliju, i da li gornja folija mora biti tamna (ne propusta svjetlost) i da li koristis inokulante(bakterije + konzervans) kod siliranja.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

grabik kaže:
Hvala na opsirnom odgovoru. Nekoliko pitanja oko same tehnike siliranja. Na koliko razmaka stavljas crijepove od gore na foliju, i da li gornja folija mora biti tamna (ne propusta svjetlost) i da li koristis inokulante(bakterije + konzervans) kod siliranja.

nema na čemu :D

ovako kad zatvaram silos uz sami rub okolo silosa mečem ciglu jednu do druge , jedan red okolo, a gore ide ovako popreko na svakih 3-4 metra poprečni red crijepa, i jedan dužni red po sredini :!:

foliju uzimam dvobojnu, s tim da crni dio ide dolje a bijeli gore, to je folija, a ispod folije ide podfolija ona je tanka i prianja na masu.

ne koristim inokulante, najbolji inokulant je onaj koji je u traktoru i gazi masu, a to sam ja , ja uvijek gazim masu, jedino tako mogu bit siguran da neču imat ni mrvicu pokvarenog :D

evo slika na kojoj možeš vidjet tehniku zatvarnja silosa, tj ovdje je več otvoren bio, ali se sve vidi :D
Obrisan neispravan link.

ovo je silos 25x8 metara, i za takvi silos ti treba cca 300-350 crijepova
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Tak je, samo treba gaziti i gaziti!!!
Kod mene dok se silira jedan traktor koji gazi obavezno NON-STOP gazi, nema stajanja, dok se na prednjem kraju istovariva iza se gazi i obratno, jednostavno nema stajanja i onda nema niti pokvarenoga!

Obično ujak silira, bratić ili tata voze, a ja si doma sam gazim jer je najbolje dao si sami vodite brigu o foliji i gaženju! ;)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: stočni sirak i sudanska trava

koja milina mora bit gaženje sa traktorom sa reverzerom...

A kako bi sa mojim: krrrr(ubacivanje u prvu ili drugu) vozi do jednog kraja, trš(izbaci) kkhhrrrrr(ubaci u rikverc) vozi polako do drugog kraja(rikverc je spor na ursusu) i opet tako, i cjeli dan :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

A ja sa imt 540 rikverc - 2 (u reduktoru) ide i bez kvačila :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec zkj baš crijepovim pokrivaš???
deči- nema tu krrrcjnbouirbn i sličnih stvari dok se gazi,treba si tih par dana zamagaditi i idemo či treba s kirovecom :mrgreen: gazio ja s cristallom 120ks dečki kramp ober krampa al 6500kg se i pozna dok stisne masu i nema idemo gore dolje...
 
Na vrh