• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

M

MF3095

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec bok.Vidim,da si ti to sve isprobo pa me zanima, kako bi bilo,kad bi umjesto sirka posejao sudansko travo,to bih posejao negde jula pa bih onda sa kokuruzom silirao,jeli bi to išlo skupa?Lp.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

MF3095 kaže:
Bogec bok.Vidim,da si ti to sve isprobo pa me zanima, kako bi bilo,kad bi umjesto sirka posejao sudansko travo,to bih posejao negde jula pa bih onda sa kokuruzom silirao,jeli bi to išlo skupa?Lp.

stočni sirak i sudankska trava su dva hibrida koja se razlikuju mo jako malo karakteristika, npr sirak da je u praksi više mase, deblji je, kak bi reko nabrijaniji je od sudanske trave.
to su dva hibrida ko dva hibrida kukuruza što imaju neke razlike ali su te razlike male, tako da što se tiče uvijeta uzgoja što vrijedi za sirak vrijedi i za sudansku travu.
znači nemreš uskladit sa kukuruzom jer se skoro jako slično sirak i sudanska trava

sirak ti dođe prvi otkos početkom srpnja il prije ovisno kak rano siješ i kak veliki naraste, i dok dođe kukuruz ijuuuuuu evo več je treči otkos.
svako za sebe silirat :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

dali se može sudanska trava SU-SU osušiti kao sijeno u visini od nekih 70-tak cm:?: :?: :?:

prvi i drugi otkos bi omotao ko u rol bale, tj sjenaža, a dalje bi sušio za sijeno!!!!
Prednosti i nedostaci, gubici u kvaliteti :?: :?: :?: :?: :?: :?: :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ma opet nekaj filozofiraš ;)
To nebreš samo tak osušiti,to je stabljiika puna vode...treba dobrih 3-4 dana da se samo malo spari za sjenažu..
Predebele su to bote za male kocka bale....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

pak ne filozofiram, samo pitam jel se more :blackeye :blackeye

čekaj malo, pa jel nema sirak debelu okruglu stabljku sličnu ko kukuruz punu vode, a su-su bi trebao biti sam list od zemlje do vrha, tj dok pređe nekih 50 cm visine pa do nekih 75 cm vsine ne može imati več tak debelu stabiljku da je puna vode, druga stvar dok preraste 1,5 m visine, ispravite me ako griješim :scratch :scratch :scratch :scratch
velim da mislm da je su-su samo plosnati široki dugački list, an debela stabiljka ko sirak, neznam nisam nikad videl u živo, samo na sikama :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

e na kaj mislis kad veliš SU-SU :scratch Sudanska trava :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
e na kaj mislis kad veliš SU-SU :scratch Sudanska trava :?:

SUDANSKA TRAVA SUDANSKA TRAVA SUDANSKA TRAVA SUSUSUSUSUSUSU :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Onda sam ti dobro rekao ;)
Nije nju lako sušiti..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

a kad bi bilo jedno 10-tak dana one paklene vručine, možda bi se i osušila, trebalo bi probati riskirati jedan otkos :D
nego čini mi se da sam negdi pročitao da bogec ima suhi sirak, pa zato pitam i za su-su :scratch :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pa probaj nekgdje pokositi par plasti i riskiraj 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Teško ćeš to osušiti, šanana. Morao bi ić sa jako gustim sklopom, tako da biljke idu u visinu, a ne u širinu. Pri visini već od pola metra, susu ima stabljiku koju je teže osušiti. Ja sam pred jesen lani pokosio visine metar i pol, deset dana je skoro bila u polju i još je voda bila u njoj prilikom baliranja, a vrijeme nije bilo preloše. Svaki dan sunce i vjetar, ali džabe. To je kultura koja se ne suši. Pričao mi je jedan tu u selu kod mene, da je on sušio 14 dana i da je osušio, ali na kraju mu je ispalo par kockastih bala na pola jutra. Stvar je u tome da je to zelena masa, puna vode, kad se osuši, dobivaš ništa skoro.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

koliko dugo može stajati otvorena bala sudanske, a da se ne počme kvariti :?: :?: :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Vidjet ćemo, jučer sam ju otvorio 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
Vidjet ćemo, jučer sam ju otvorio 8)

hehehe :mrgreen: , uglavnom, onda nema problema, nemaš puno krava ko niti ja, pa to bude najbolji primjer koliko dugo :mrgreen:

p.s.
uzel bi 3 bale sudanske :blackeye :blackeye
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
koliko dugo može stajati otvorena bala sudanske, a da se ne počme kvariti :?: :?: :?:
Oko 3 dana...sve zavisi kakva je balirana..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
[quote="ŠANANA":31z9bdjc]koliko dugo može stajati otvorena bala sudanske, a da se ne počme kvariti :?: :?: :?:
Oko 3 dana...sve zavisi kakva je balirana..[/quote:31z9bdjc]

marko ti imaš onda katastrofa bale ako tebi sve izdrži 3 dana a da se ne pokvari :shock: oko 3 dana je i 1 il 2 dana :shock:

šanana ja hranim telce sa sirkom iz bala izdrži bez trunke kvarenja i preko tjedan dana, samo se polako onda osuši
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kako si i sam rekao bala se počne sušiti i kaj je onda to sjenaža ili sijeno ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
Kako si i sam rekao bala se počne sušiti i kaj je onda to sjenaža ili sijeno ;)

ali nije pokvareno :!: to što se osuši nek dade junicama il telcima
nemoj da se dogodi da šanana vođen time da bala traje nepokvarena 3 dana, da hrani tako krave da ih šopa samo da potroši balu, jer bude sranja po štali :!:

ti imaš puno krava al on nema samim time ima puno manju potrošnju bala :!: a bala je jednake zapremnine i kod tebe i kod njega
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Nisam rekao da če se kvariti nakon 3 dana...
Samo da bio bilo dobro da se potroši kroz 3 dana...
 

bbrane

Član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
51
Re: stočni sirak i sudanska trava

Znači krava može pojesti dnevno 4 kg graška+zobi ,a koliko dnevno može pojesti sudanske i ljulja
a da neupali vime.zanima me pošto nisam hranio satim komponentama. :idea:
 
Na vrh