• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

bbrane kaže:
Znači krava može pojesti dnevno 4 kg graška+zobi ,a koliko dnevno može pojesti sudanske i ljulja
a da neupali vime.zanima me pošto nisam hranio satim komponentama. :idea:

ma nemoj se zamarat sa brojkama, kad se radi o voluminoznoj krmi daj kravama jest po volji, znači ak oče pojesti i 10kg graška i zobi daj joj

ta brojka od 4 kg se odnosi na zrno, ali ni to nije egzaktno ni striktno baš tako

sirak isto tako možeš davat kravama po volji, ja svu volumnozu dajem po volji a tjekom hranjenja uvidiš šta treba povečat ili smanjit u normiranju obroka :!:

vime se upali zbog nekih drugih stvari a ne od jela ili nejela :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

tako je, moje krave jedu koliko hoću, samo jedu sjeno i silažu (s silažom se nesmije pretjerivati, jer ona bi jedina mogla naškodoti kravi), jer trenutno nemam sjenaže, a nju bi trebale jesti koliko mogu, onda bi to bila proizvodnja kak se spada, ne treba kravu šopat sa smjesom, več sa voluminozom :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Samo Šanana, moraš biti svjestan da najprije moraš naviknuti krave na takvu hranu. Stari dok je prvi put donio sudansku u štalu, krave su ga gledale s pogledom a šta je sad pak to. Pojele jesu do jutra, ali od početka su razgovarale, jesti to ili ne. Tak da ti treba bala - dvije da skuže da će to sad biti obrok, a ne sijeno.
Evo, danas je bala otvorena treći dan i ni traga kvarenja ili sušenja. Mislim da bi trebale ljetne temperature da malo izgubi vlagu, ali da se osuši stvarno ne znam šta bi trebalo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

A ma znam to cabage, isto tako kad ih cielu zimu hranim sa silažom i sjenom, a onda u proljeće dobiju svježe lucerne, isto dan-dva malo glede, al inače su lakome i pojedu sve kaj im staviš, tak da s sirkom i graškom sigurno nebude problema, pošto je to vrhunska krma, jedva budu dočekale da se skinu sa sjena i da im silažu malo smanjim, ne puno, a da dobiju graška i sudanske koliko hoću, to če biti prava uživancija za njih, a nadam se da mi budu to i vratile s još večim zadovoljstvom :mrgreen:


Pitanjce:

što bi prije podiglo proteinsku jedinicu u sastavu mlijeka u što kračem vremenu, dali grašak ili sudanska trava :?: :?: :?: :?:
tko zna nek odgovori :!: :!: :!: ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
što bi prije podiglo proteinsku jedinicu u sastavu mlijeka u što kračem vremenu, dali grašak ili sudanska trava :?: :?: :?: :?:

grašak = proteini
sirak i sudanska trava = energija
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kad se vec dvoumite oko ishrane treba znati dati kravici izbalansirani obrok i treba znati da jedna kravica prosjecne tezine od 500 - 600kg dnevno moze pojesti svega 70 kg zelene mase ili 18-20kg suhe tvari, e sad je poanta u toj kolicini koju kravica moze maximalno pojesti dati joj obrok koji joj podmiruje uzdrzne i proizvodne potrebe. Znaci zadovoljiti energetsku i proteinsku komponentu obroka, mislim da jedna krava od 550kg ima dnevne uzdrze potrebe negdje oko cca. 340g bjelancevina i cca. 30-35 MJ NEL a za proizvodnju svake litre mljeka treba oko dodatnih 80g bjelancevina i 3,2MJ NEL. Eto malo strucnih podataka. U svakom slucaju silaze i sjenaze treba davati po volji kak kaze Bogec koji je car :D :D :D :D
 
P

palexic

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Potpuno sam odusevljen nacinom razmisljanja i prinosima koji se ostvaruju (neki ;) ) clanovi , kombinacijom kultura i narocito efektom takve ishrane na "kravice". Ali, ja sam orijentisan na "kozice" i to ne samo na proizvodnju mleka vec pre svega na proizvodnju tvrdih sireva. Posto sam na pocetku (pocetka) za sada moram da postujem "smernice" u ishrani koje kazu nikako senaza i silaza. One Bogecove kravice koje daju mleko malte ne kao ovcije mi nikako ne daju mira pa cu sigurno napraviti eksperimente i u tom pravcu, ali za sada, moram da se orijentisem na seno. Zato me interesuje da li je moguce sa nekom gnjecilicom "srediti" stabljiku sirka, tako da se lisce i stabljika koliko toliko ujednaceno prosuse posle cega bi isli u susaru na dosusivanje? Posto se od sudanske trave pravi i seno sigurno bi i tu pomogla neka gnjecilica? Da li neko ima ineka iskustva sa takvim pripremanjem i koja kosa+ gnjecilica bi dosle u obzir za manje povrsine gde se u jednom cugu ne bi kosilo vise od 1 ha.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

palexic kaže:
Potpuno sam odusevljen nacinom razmisljanja i prinosima koji se ostvaruju (neki ;) ) clanovi , kombinacijom kultura i narocito efektom takve ishrane na "kravice". Ali, ja sam orijentisan na "kozice" i to ne samo na proizvodnju mleka vec pre svega na proizvodnju tvrdih sireva. Posto sam na pocetku (pocetka) za sada moram da postujem "smernice" u ishrani koje kazu nikako senaza i silaza. One Bogecove kravice koje daju mleko malte ne kao ovcije mi nikako ne daju mira pa cu sigurno napraviti eksperimente i u tom pravcu, ali za sada, moram da se orijentisem na seno. Zato me interesuje da li je moguce sa nekom gnjecilicom "srediti" stabljiku sirka, tako da se lisce i stabljika koliko toliko ujednaceno prosuse posle cega bi isli u susaru na dosusivanje? Posto se od sudanske trave pravi i seno sigurno bi i tu pomogla neka gnjecilica? Da li neko ima ineka iskustva sa takvim pripremanjem i koja kosa+ gnjecilica bi dosle u obzir za manje povrsine gde se u jednom cugu ne bi kosilo vise od 1 ha.

sirak i sudanska trava su inače biljke koje imaju jako puno šečera u sebi samim time u svježem stanju ih životinje obožavaju, a također ovce i koze

sušenjem u sijeno češ izgubiti velik dio vrijednosti, jer ipak je to biljka kojoj je namjena ishrana u svježem i u profermentiranom stanju tj silaža ili sjenaža

mali koncept obroka, orjenitiraj se tako da od trave radiš sijeno a sudansku travu im davaj u svježem stanju, tu bi mogao imati puni efekt :D

posij u etapama sudansku tako da ne dođe sve odjednom za kosit, a kod košnje možeš dovest doma za više dana odjednom jer se neče uparit :D

kad staviš sirak u usta i zagrizeš on je sladak, a to je energija :D

inače dobrodošao i nadam se da češ pronač na forumu sve što če te zanimat
 
P

palexic

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec kaže:
sirak i sudanska trava su inače biljke koje imaju jako puno šečera u sebi samim time u svježem stanju ih životinje obožavaju, a također ovce i koze

sušenjem u sijeno češ izgubiti velik dio vrijednosti, jer ipak je to biljka kojoj je namjena ishrana u svježem i u profermentiranom stanju tj silaža ili sjenaža

mali koncept obroka, orjenitiraj se tako da od trave radiš sijeno a sudansku travu im davaj u svježem stanju, tu bi mogao imati puni efekt :D

posij u etapama sudansku tako da ne dođe sve odjednom za kosit, a kod košnje možeš dovest doma za više dana odjednom jer se neče uparit :D

kad staviš sirak u usta i zagrizeš on je sladak, a to je energija :D

inače dobrodošao i nadam se da češ pronač na forumu sve što če te zanimat

Hvala na brzom odgovoru.
Posto sam ovu temu kao i onu o stocnom grasku citao kao neki krimic u nastavcima manje vise sam ukapirao o cemu se radi i bas zato sam se "zapalio". Dakle lucerka i seno graska kao proteinska a sirak i sudanska kao energetski deo. Time se smanjuje upotreba zitarica koje su ipak neprirodna hrana za prezivare. To mi je super i trebalo bi da ima odlican efekat na sireve.
OK je sirak za hranu kao zelenis i to cu sigurno da uradim po uputstvu ali mislio sam da secer ostaje kod susenja , narocito ako se seno brzo prosusi a zatim dosusi u susari. Zato sam se raspitivao za kombinaciju kosa+gnjecilica koja mi inace treba za lucerku a koja bi eventualno mogla da gnjeci i sirak i sudansku...????
Drugo odlicna je ova intenzivna rotacija grasak pa sirak. Koliko puta bi to moglo da se radi za redom? Sta saditi da se zemlja odmori? Po mom planu ja bih gajio lucerku ( paralelno isprobao bih galegu), sirak i/ili sudanska trava i TDS za seno i pregonsku ispasu. Kukuruz, jecam, zob....planiram da kupujem.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

krimić u nastavcima 8) dobra ti je ova, hi hi krimić o grašku :D

naravno da upotrebom kvalitetnih biljnih vrsta i njihovim korištenjem u pravoj fazi se znantno smanjuje potreba za zrnom tj koncentriranim djelom jer onda voluminozna hrana sadrži visok dio hranjivih tvari :D

za dosušivanje u sušarama ne znam jer ih u mom kraju nema, a košnja s gnječilicom če bit malo teška jer i sa običnom rotokosom je malo teže kosit jer je to ogromna masa i mora se iči podosta sporo

ovako u bvrzoj rotaciji nikad ne smije iči leguminoza na legumonizu(mahunarke) znače ne lucerna po grašku ili obratno
u taj dio moraš izmađu uklopit trave ili sirak ili nešto treče što siješ.
u ovakovoj obradi nema zamora zemlje pa samim time niti odmaranja zemlje, kao prvo tlo je puno hranjiva, drugo druga kultura može dobit manje gnojiva jer prva nije sve potrošila, mjenjaju se kulture koja svaka za sebe imaju svoje zahtjeve, od graška i lucerne koje daju tlu dušik ili sirka koji podosta troši, tako da je tlo uvijek u optimumu i nema zamora tla kao sa monokulturom ili ponovljenim uzgojem dvije kulture, još ako imaš stajskog gnoja , ma milina od zemlje i prinosa :D
ako češ vidjet da ti sve to dolazi na gusto , onda ubaciš na koju od tih parcela npr ječam il nešto da malo proširiš plodored, što ti uopče neče bit problem jer brzom rotacijom sa puno manje površina imaš puno više mase :D

evo ti samo pitaj šta te još muči :!: valjd sam nešto pomogao
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ak ti nešt prebrzo ide onda posadiš zelje, ko ja, pa bereš jednu ral mjesec dana :mrgreen: :blackeye
 
P

palexic

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

@Bogec
krimic..haha, hteo sam reci kako je uzbudljivo stivo.
Znaci ako se dobro radi grasak sa nekom zitaricom kao potporom, pa onda sirak ili sudanska trava ito je kombinacija koja ne trazi nesto trece ...to je odlicno. To mi savrseno odgovara . kao i koriscenje stajnjaka.
Shvatio sam da je masa "bujna i da ide tesko ako se ne varam preporuka je bila oscilatorna, grebenasta kosa? Nju preporucuju i za lucerku pa se moze sa skromnom mehanizacijom posto nisu velike povrsine nema veze ako ide malo sporije...Sada cu malo da "varim" ove informacije jer sam se ovde na forumu uverio da je dobar deo posla u dobrom planiranju...
@ cabage
Zelje kao povrce ili kao krma?
Palo mi je na pamet da bi mozda stocni dulek mogao da doje u obzir ..ili mozda onaj sa golim semenom, "golica". Tu bi se dobio neki dodatni prihod od semena a ostaje dobra hrana za stoku? Pa onda opet zavrtim grasak a za njim sirak ili sudansku travu??

Momci, svaka cast na rezultatima ali jos vise na inspirativnom pisanju. Meni je puna glava koza i sireva ali sada sam dobio zelju da sejem i kosim. :prayer:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

palexic kaže:
@Bogec
krimic..haha, hteo sam reci kako je uzbudljivo stivo.
Znaci ako se dobro radi grasak sa nekom zitaricom kao potporom, pa onda sirak ili sudanska trava ito je kombinacija koja ne trazi nesto trece ...to je odlicno. To mi savrseno odgovara . kao i koriscenje stajnjaka.
Shvatio sam da je masa "bujna i da ide tesko ako se ne varam preporuka je bila oscilatorna, grebenasta kosa? Nju preporucuju i za lucerku pa se moze sa skromnom mehanizacijom posto nisu velike povrsine nema veze ako ide malo sporije...Sada cu malo da "varim" ove informacije jer sam se ovde na forumu uverio da je dobar deo posla u dobrom planiranju...

Momci, svaka cast na rezultatima ali jos vise na inspirativnom pisanju. Meni je puna glava koza i sireva ali sada sam dobio zelju da sejem i kosim. :prayer:

kosa bilo greben ili rotaciona ide i s jednom i s drugom, malo kad se izpraksiraš ide bez problema, samo sirak ne smiješ kositi nisko, kojih 10 do 15 cm visine :!: jer se sirak busa i ponovno tjera rast

ako je posao dobro isplaniran i ako se zna šta se i kako radi tj zna tehnologija i tehnika rada onda je to več i više od pola posla jer se znade napravit posao :!:

bit mog pisanja je bilo približiti krmne kulture ljudima, jer postoje mnoge kulture koje su jako vrijedne a ljudi ih ne koriste, svim ovim postovima sam približio praksu i tehnologiju uzgoja te sam princip upotrebe tih biljaka, naravno dokumentirajuči sve na slikama i slikovito opisivajuči, eto a pošto si dobio volju za krmnim kulturama, samo ti preostaje dobro proučit posotve i odmah na polje, mislim da je dobro opisano sve uz još neke precizne stvarčice koje se rješavaju u hodu ovisno o uvijetima :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec,daj mi reci da li sirak u silaži može zamijeniti kukuruz?svake godine sve skuplja sjetva kukuruza i sve veće suše me tjeraju na alternativne kulture koje bi bile dostojna zamjena kukuruzu.. :roll:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec daj konkretno u brojkama-kg i balama iznesi svoje prinose sirka i sudanske trave tak da još neke možda zainteresiraš za ove intenzivne krmne kulture! :!:
Ima još vremena da se neki odluće za sjetvu sudanske jer će sjeme sirka kod nas teško pronaći-eventualno vani :roll:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam naručio 30 kg sudanske trave SU-SU, to planiram zasijati na 1,5 rali :!: :!:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Šanana kod koga si kupil su su, ja naručil i platil kod RWA 150 kg, al još nisu dopeljali valjda budu sutra a kao još u ponedjejak će oni to bez pol frke :lol: , to si je hrvatska poduzetnost :roll:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

abrkili kaže:
bogec,daj mi reci da li sirak u silaži može zamijeniti kukuruz?svake godine sve skuplja sjetva kukuruza i sve veće suše me tjeraju na alternativne kulture koje bi bile dostojna zamjena kukuruzu.. :roll:

može zamjeniti, ja hranim sad krave sa silažom sirka, kukuruzna silaža je sva zatvorena dva silosa

po kemijskom sastavu razlika između sirka i kukuruza je jako mala, kukuruz ima malo više energije, a sirak više proteina

a po prinosu je debelo na strani sirka več u prvom otkosu a dalje je sve u plusu za sirak, a pogotovo što se klima mjenja i sve su veči extremi to je bolje za sirak

istočna europa, rumunjsak i taj dio gdje ima malo kiša sirak je nadjačao kukuruz , a inače po površinama sirak je 4. biljka na svijetu

a alternativa zrnu kukuruza je sirak zrnaš koji ima čak i veče prinose od kukuruza, to se može vidjet u vojvodini, a uskoro i kod mene, živi bili pa vidjeli

gmiža kod siliranja sirak daje za trečinu više mase od kukuruza na istoj površini, naravno ako su se ispoštovale agrotehničke mjere :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Šanana kod koga si kupil su su, ja naručil i platil kod RWA 150 kg, al još nisu dopeljali valjda budu sutra a kao još u ponedjejak će oni to bez pol frke :lol: , to si je hrvatska poduzetnost :roll:

Ja sam naručil kod nas u poljoprivrednoj zadruzi u trgovini, oni naručuju mislim od semenarne Ljubljana ili Zagreb :scratch , pakovanje po 5 kg, a cijena negdje oko 150 kn :!:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Šanana ti si znači kilu platil 30 kn a kod RWA je kila 22,65-budu oni to već dopeljali :roll:
 
Na vrh