• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

A jbg drugar, onda mu se ni dalo balirat s noževima, sad imam drugi problem. Ne balira mu se nikako i kaže nek si tražim nekog drugog za baliranje. Neće nikome, samo sebi :blackeye
A šta ću sad? Tko će mi balirati stvarno ne znam, tako da ne znam što da radim s ljuljem.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Neznam kakav bu mojim kravama predstavljalo problem to što sudanska nebude balirana s balirkom s noževima, nadam se da nebude jer planiram kositi kad bude visine 80 cm, a upravo je u ovom mljekarskom listu navedeno da pri toj visini sudanska ima najbolju hranidbenu vrijednost i da joj ni jedna jednogodišnja trava ne može konkurirati :!:
Pitanja za stručnjake( Bogec): da li se može komparirati hranidbena vrijednost sudanske s talijankim ljuljem i kakvi su odnosi pojedinih elemenata u % u suhoj tvari :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Neznam kakav bu mojim kravama predstavljalo problem to što sudanska nebude balirana s balirkom s noževima, nadam se da nebude jer planiram kositi kad bude visine 80 cm, a upravo je u ovom mljekarskom listu navedeno da pri toj visini sudanska ima najbolju hranidbenu vrijednost i da joj ni jedna jednogodišnja trava ne može konkurirati :!:
Pitanja za stručnjake( Bogec): da li se može komparirati hranidbena vrijednost sudanske s talijankim ljuljem i kakvi su odnosi pojedinih elemenata u % u suhoj tvari :?:

što se tiče nasjeckanosti ili ne nasjeckanosti hmmmmmm ja sam prve godine vozio utovarkom i na početku nije imala noževe i bilo je ok krave su jele, pa smo mentnili noževe i opet je bilo ok, pa smo silirali isto ok, i u bele metali sa noževima isto ok, kod mene sve jedu , a kad je u bali nasjeckano to je milina

malo upozorenje, treba se znat kakva balirka balira tu masu, jer to je opaka masa kad krene u balirku, da ga nebi ostavili prevelikog pa če bit problema sa baliranjem, ja imam veliki pick up pa je lakše manipulirat, ali noževi su podignuti skroz gore

pa kad su svi dobili mljekarski, a ja nisam :scratch ja na kraju sezone bum dobio :scratch

krave če ti najbolje reč kakav je sastav u odnosu na nešto drugo, sirak je slatka biljka i puna je šečera, a po sastavu je jako sličan kukuruzu, uglavnom u kombinaciji sa tvojom lucernom ili ljuljem imat če puni efekat, sirak je jako sočan pogotovo u svježem stanju, i mogu ti reči da jako krave vole ga i kad je u balama ili silosu

komparirati dvije različite kulture se mogu iz više aspekata, ali imaju i različitosti, uglavnom sirak ima u toj približnoj visini jaku hranidbenu vrijednost, nakon te visine on če krenut u jako visoki rast preko 2 metra ali i dalje ima veču hranidbenu vrijednost od podosta kultura koje uzgajamo, ali pitanje je onda mehanizacije

ima jedno gospodarsvo u međimurju koje apsolutnu svu masu bazira na sirku i to godinama i pokazalo se jako dobro, ali se treba pazit kaj se radi

cabage, pa el stvarno nema baš nitko tko bi ti balirao, pitaj člana stočara marija, on radi usluge u tvom kraju, il člana mm il nekog, pa u ferdinandovcu se svi mlave za zemlju, svi stočari, el nitko nema balirku i neče iči :?:
ja bi došao al je stvarno malo daleko, probaj potražit da uhvatiš otkos u pravo vrijeme, šteta da propadne sav trud i rad :!:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
A jbg drugar, onda mu se ni dalo balirat s noževima, sad imam drugi problem. Ne balira mu se nikako i kaže nek si tražim nekog drugog za baliranje. Neće nikome, samo sebi :blackeye
A šta ću sad? Tko će mi balirati stvarno ne znam, tako da ne znam što da radim s ljuljem.
pitaj Šćuke u Ferdinantu ;)...toga bude malo više,pa nevidim zakaj nebi šteli dojti :scratch
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Re: stočni sirak i sudanska trava

jel je ok sijati stočni sirak podstrno odnosno poslije žetve ,nisam ga jos nikad ja sijal mada smo ga nekad sijali.
kakvo mu je zrno dal se da posijat pneumatskom sijaćicom za kukuruz, sijal bi ga radi hrane kravama a super mi je kaj rahli tlo korijenje ide duboko i metnul bi ga na tvrđu zemlju a u potragu za sjemenom krećem ,kod nas bas ga i ne viđam na poljima
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

markach kaže:
jel je ok sijati stočni sirak podstrno odnosno poslije žetve ,nisam ga jos nikad ja sijal mada smo ga nekad sijali.
kakvo mu je zrno dal se da posijat pneumatskom sijaćicom za kukuruz, sijal bi ga radi hrane kravama a super mi je kaj rahli tlo korijenje ide duboko i metnul bi ga na tvrđu zemlju a u potragu za sjemenom krećem ,kod nas bas ga i ne viđam na poljima

da može se sijat nakon žetve ječma, iako če onda dat 1 il 2 otkosa, al i to je bolje od prazne zemlje, u svakom slučaju, sirak i sudanska trava imaju jako dugi period sjetve
malo povečat normu kod takve sjetve i obavezno povaljat jer ipak to je onda 7 mjesec

neznam za pneumatsku sijačicu za kukuruze, ja sijem žitnom, posudi od nekoga ak nemaš, onda nije sezona za te sijačice tak da če ti svi posudit
pa vidio si kolko ja imam svega posijanog a tek od veljače imam svoju sijačicu

o da oranje nakon sirka je milina, to se sipa ko pepel, ima razoran korijen

:idea: malo sam si gruntao kaj je ivica napisao da u italiji nakon makivanja ječma oni podrivaju i siju sirak, to je fenomenalno :idea: jer sirak pušta korijen do 2 metra i preko toga, a samim tim podrivanjem mu se je pogodovalo da dođe u dublje slojeve što lakše :idea: viš viš svašt pametnog se sazna :D

sad više nečeš nabavit sirak, jedino ti preostaje sudanska trava :!:

a kolko sam ja vidio po komentarima u ovoj temi nitko nije po slikama skužio što je sudanska trava a što sirak :idea:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Misliš po mojim slikama il općenito :?: :?:

Ja ču samo reči da još nisam vidio stočni sirak, tak da neznam kak izgleda i po čemu se razlikuje od sudanske trave :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
Misliš po mojim slikama il općenito :?: :?:

Ja ču samo reči da još nisam vidio stočni sirak, tak da neznam kak izgleda i po čemu se razlikuje od sudanske trave :scratch

ne, po mojim slikama :!: ja sam imao i jedno i drugo na istim poljima u isto vrijeme, kao pokusna polja za istraživanje, a nitko to nije skužio, isto tako nitko nije skužio različlite razmake između redova :!: a kamoli u redu :!:

a tu se je praksa podosta razlikovala od znanosti i tu smo došli do 128 tona zelene mase u prosjeku po ha u prvom otkosu

al to sad nije ni bitno toliko, koliko razlikovanje ta dva hibrida
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Re: stočni sirak i sudanska trava

tak je bogec, zemlja bi stalno trebala biti zelena ,kažu znalci mada se ljudi tog i ne drže a i teško je to nekima zbog nekih razloga mada ja mislim krenut s tim poslije skidanja žitarica s biljkama za zeleno gnojivo i s jednom parcelom sirkom ili sudanskom .
kaj se tiče nabave sjemena kod nas je na svakom čošku neka poljoapoteka pa se možda kaj i nađe al tu je i sudanska koji je rok sijanja od 1.5-1.8 pa nek se sije
i jos nest bitno planiram obradu strnokosa riperom nest slično gruberu i poslije toga sijat
a zbog sijanja kukuruznom sijaćicom sirak radi možda siliranja tj.veličina sjemena me zanima ,npr.suncokret sam sijal uslužno i ide ok samo skidače poštelat i ide, suncokret će bit dio za silažu a ostalo za zrno
 

bbrane

Član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
51
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam malo poranio par dana što se tiće Sudanske trave mada nesmeta isto mu je u vreći kao i u zemlji
kiša nema pa nema u našem kraju .Posijao sam malo više od jutra ,povaljao i sad samo da padne kiša..
Ovo sastrane je grašak i zob i on plaće za kišom..

 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

O pa i mi smo posijali sudansku, nešto oko pola jutra, još prije tri - četri dana i nagazili traktorom.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
O pa i mi smo posijali sudansku, nešto oko pola jutra, još prije tri - četri dana i nagazili traktorom.
Kak to misliš nagazili traktorom :?: :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
cabage kaže:
O pa i mi smo posijali sudansku, nešto oko pola jutra, još prije tri - četri dana i nagazili traktorom.
Kak to misliš nagazili traktorom :?: :scratch

trag do traga kotačima :!:

bbrane, da sad kad treba baš kiše nema ni za lijek, nema je ni kod nas

kad buš siguran da bu kiše rukni kana na grašak i zob da ih pokreneš

još su noči malo jako hladne za sirak i sudansku, a ču kasnije sijat, tak i tak nikne i u prašini, ali mora bit vegete u zemlji

inače dobro posao obavljen bbrane :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Danas smo posijali 3 rali sudanske ,a u četvrtak isto 3 rali
tak da je kod mene proljetna sijetva 2009 završena :!:
za koliko dana mogu očekivat da nikne :?:
u zemlji je bilo još dosta vlage a ovih dana topline joj nebi trebalo manjkat ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Danas smo posijali 3 rali sudanske ,a u četvrtak isto 3 rali
tak da je kod mene proljetna sijetva 2009 završena :!:
za koliko dana mogu očekivat da nikne :?:
u zemlji je bilo još dosta vlage a ovih dana topline joj nebi trebalo manjkat ;)

za tjedan dana je vani 8)

ja pripremam zemlju za sjetvu, a kod mene nikad nije sjetva gotova, sad preoravamo ljuljeve i ide kukuruz, pa kad sad maknem grašak opet sijem kukuruz, maknem ječam ide djetelina, bla bla bla, podosta divlje 8)
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Evo nikla je :!: ;)
stari je ostal začuđen :? kad je videl da je vani :roll: ,
a sad samo topline i s vremena na vrijeme vlage i bit će robe :lol:
H3ob81ziIQe5SUoP.v.jpg

5uXbhfJJvSSQFEbh.v.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Evo nikla je :!: ;)
stari je ostal začuđen :? kad je videl da je vani :roll: ,
a sad samo topline i s vremena na vrijeme vlage i bit će robe :lol:

i el sam rekao da je nakon sjetve za tjedan dana vani :!:
ne brini za vlagu i toplinu, brini o hranjivima i onda če sve bit na svom mjestu
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Nemrem verovati da je za 5 dana niknula :shock: , e tu se lijepo vidi da ima agresivan i pomahnitao rast :mrgreen:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ni ja nemerem vjerovat da tek brzo raste ;) ,
joj več zamišljam koliko bude bala :mrgreen:
na mojih 6 rali :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh