• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Ni ja nemerem vjerovat da tek brzo raste ;) ,
joj več zamišljam koliko bude bala :mrgreen:
na mojih 6 rali :scratch

oš kupit 10 krava još, nađem ti povoljno, mislim tak da to ima tko za pojest :mrgreen:

sirak je jako močna biljka, to češ tek vidjet, pripremi za kojih mjesec dana balirku i tako nakon toga svaki mjesec opet i opet :!: :!: :!:

6 rali :scratch ja ču valjd isto tolko imat , ja još nisam posijao, al zna se da sam ja malo divlji :scratch kod mene sve raste iz straha na polju jer ak ja dođem :scratch
pitanje je samo tko če to pojest tolko, to je proizvodnja od 6 rali za marija ili ivicu 8)

šanana sirak če niknit i kad se najmanje nadaš u suhoj zemlji, inače je optimum temperaturni za sirak preko 30°C
si ti posijao sudansku il kaj si rekao da budeš :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Zemlja je preorana i zatvorena (cca 3/4 rali), evo sad se prek noći ispada kiša i čim se to malo presuši, ide fina priprema i rukam gore sudansku travu su-su :D

Koliko kg sudanca treba bacit na tih 3-frtalja rali :?:
Našel sam kod nas pakovanje neke američke sudanske po 20 kg i to me dođe 470 kn, jel bude dosta 20 kg na tu površinu il da uzmem na to još 5 kg pakovanje :scratch :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
Zemlja je preorana i zatvorena (cca 3/4 rali), evo sad se prek noći ispada kiša i čim se to malo presuši, ide fina priprema i rukam gore sudansku travu su-su :D

Koliko kg sudanca treba bacit na tih 3-frtalja rali :?:
Našel sam kod nas pakovanje neke američke sudanske po 20 kg i to me dođe 470 kn, jel bude dosta 20 kg na tu površinu il da uzmem na to još 5 kg pakovanje :scratch :?:

dovoljno ti je tih 20kg na 3frtalja rali :!: potroši to sve na toj površini

koja je to američka sudanska trava :?:

kod nas pustinja :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

e neznam točno koja, piše na vreči samo SU - SU, to sam zapamtio :D , kad ju dovezem doma budem poslikal pa budeš vidio
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

hm, i na vrečama od su su piše da je zemlja podrjekla Amerika :!:
Šanana, zakaj rukom kad imaš sijačicu :scratch :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
hm, i na vrečama od su su piše da je zemlja podrjekla Amerika :!:
Šanana, zakaj rukom kad imaš sijačicu :scratch :?:
da, čital sam deklaraciju i piše da je USA :!:
a ma ne :lol: :lol: :lol: krivo si to protumačio, mislil sam zapravo rukam gore sudansku u smislu - sijem, bacam iliti ruknem gore sudansku ak me kužiš :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :blackeye :blackeye
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Baš sam bedast, sad sam skužil da sam krivo proćital, baš mi je bed :oops:
al budu naše krave papale da im bu mlijko na guzicu išlo van, još ak bu i dobro plačeno :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Baš sam bedast, sad sam skužil da sam krivo proćital, baš mi je bed :oops:
al budu naše krave papale da im bu mlijko na guzicu išlo van, još ak bu i dobro plačeno :mrgreen:

Ma naj se bedirati zabezveze :lol: :lol: :lol: :lol: se mi razmemo, kaj ne :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
H

Helena

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Dečki jučer posijano nekih pola hektara sudanske ,sorta ,BARANJA ,Novi sad ,Či tam da bih dobro bilo nagaziti površinu poslje sijetve ,prije sijetve išao sam jedan prohod sa drljačom iza mene se prašilo kao u pustinji ,jel to loše , :scratch
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Re: stočni sirak i sudanska trava

ja sam je sijao na početku mjeseca i sad piće van , nisam je gazio ni valjao a palo je i kiše
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

Helena kaže:
Dečki jučer posijano nekih pola hektara sudanske ,sorta ,BARANJA ,Novi sad ,Či tam da bih dobro bilo nagaziti površinu poslje sijetve ,prije sijetve išao sam jedan prohod sa drljačom iza mene se prašilo kao u pustinji ,jel to loše , :scratch

ako povaljaš dobit češ ravniju površinu za košenje, ja nisam valjao jer budem valjada silirao pa nemam potrebe, dobro je u oba slučaja, valjao ili ne valjao

ništa spektakularno se ne događa valjanjem, jer sirak se sije na dubinu kao i žitarice tako da se valjanjem dobije samo finiji površinski sloj

kad dođe pljusak sve če on to poravnat ko da je bio valjak na polju

ja sam posijao u srijedu, čak si moram razmišljat kad sam posijao :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ovo ču, ako Bog da, sutra posijat, valjda bude dobro :!:









ovako, tu ima 15 kg sjemena, dali bude to previše za 3/4 rali (3-frtalja rali) il nebude :scratch

dal da sijem svaki drugi red il da sijem svaki red na sijačici, pošto ču ju koristit za zeleno i za sjenažu :?:

koliko da bacim NPK 3x15 pod sjeme za 3/4 rali površine :?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam prije posijao 50kg,i več ljepo niče.
Sijano je s rasipačem :)
 
B

Bobo

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
Ovo ču, ako Bog da, sutra posijat, valjda bude dobro :!:



ovako, tu ima 15 kg sjemena, dali bude to previše za 3/4 rali (3-frtalja rali) il nebude :scratch

dal da sijem svaki drugi red il da sijem svaki red na sijačici, pošto ču ju koristit za zeleno i za sjenažu :?:

koliko da bacim NPK 3x15 pod sjeme za 3/4 rali površine :?:


Sanana, lijepo pise sve na ovoj slici...

Ova vrecica je dovoljna za sijanje jednog hektara, 2-4cm sjeme od sjemena, a 25cm red od reda. Preporuca se povaljati lakim valjkom poslije sjetve.
Ovakvom sjetvom ces dobiti od 45-55 biljaka po metru kvadratnom i to je optimalna sjetvena norma.

Gnojidba ovisi o rezultatima analize tla, al ugrubo je to od 100-120kg dusika po hektaru.

Eto ti sad... ja koji nemam pojma sto je sudanska trava znam bolje od tebe kako bi ju sijao... :blackeye 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam sijao 25 kg na pola hektara i bilo je ko bog. Preporuka je i za lucernu trostruko manji sklop neg šta sijemo, al onda to nije to što bi mi htjeli, jel tako. Po mome tih 15 kg ti je čak i malo za tri četvrt jutra. Mi smo posijali toliko na nešto više od pola jutra, koji m2 više. Sad je visoka 10 cm i čak mi se čini rijetka.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
Ja sam sijao 25 kg na pola hektara i bilo je ko bog. Preporuka je i za lucernu trostruko manji sklop neg šta sijemo, al onda to nije to što bi mi htjeli, jel tako. Po mome tih 15 kg ti je čak i malo za tri četvrt jutra. Mi smo posijali toliko na nešto više od pola jutra, koji m2 više. Sad je visoka 10 cm i čak mi se čini rijetka.

da postoji teoretski i poljski sklop, kao što veliš za lucernu teorijska norma je puno manja od praktične, i to čak trostruko.

ja sirak sam sijao svaki red, 50kg na ha, ALI MOJU SJETVU PRATI ODGOVARAJUČA GNOJIDBA :!: :!: :!: :!:

na ral je ok kojih 25kg sirka, za onak fini sklop

prve godine kad sam sijao , sijao sam striktno po uputama iz kkniga i bilo je onak prosječni usjev, a to nitko ne želi, svi mi želimo imat vrhunske usjeve, ali i kad se več postigne optimalni skop bitno je posebno kod sirka ili sudanske trave da to prati odgovarajuča gnojidba

moja sjetva ja jako gusta ove godine, ali kod mene postoji mehanizacija za svaku vrstu spremanja , bilo za zeleno, sjenaža, silaža, i to morate imat na umu jer je kad sirak naraste podosta bitna stavka a ponekad i problem, nemogučnost rada s kvalitetnom mehanizacijom (utovarka s noževima, balirka s noževima, silokombajn)

šanana 15kg ti je za kojih pola rali, ali možeš ti to rastegnit na tri frtalja rali, sirak se busa i bude to ok, sve je to ok :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

znači bude sve štimalo :mrgreen:
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: stočni sirak i sudanska trava

dali je netko pokušao ostavit sirak za sjeme . poslije njega se ore ko pepel i to jaka crvena zemlja . samo je sjeme pre skupo za zelenu gnojidbu a stoke da ga potroši nemam.
 
I

ivica

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

evo danas sam posijal 1.5 ral sudanske trave
P6020001.jpg

P6020002.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam jučer posijal SU-SU, danas ujutro povaljal, sad malo kiše i kak joj Bog da :!: ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh