• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
morao bi bar probat ne bi požalio ;) :p

mario teško češ ti imat diplomski iz krmnog bilja ak tak se teško odlučuješ, moraš bit fleksibilniji ;) njih ne zanima kukuruz to je za nikakve studente ;)

razlika u friškom i siliranom je ta što silirano nije više slatko , ali se dobije više suhe tvari i ujednačena kvaliteta cjele mase u silosu naspram friško pokošene jer dok kosite stalno jedan dio raste a s tim i stari :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

ma mi ti kosimo postepeno...
nikad nismo pustili da izraste viši od 1 - 1,5m...kako raste tako kosimo..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

zoran kaže:
Su su prvi otkos spremljen u dva ista silosa dužine 20m, širine 4,5m i visine 1,5m; jedan betonski, drugi drveni (vidi se iza betonskog)

jako dobro, čak što više izvrsno :!: :!: napokon slike, si načeo silos več :?:
zakaj ovak pokrivaš silos sa zemljom, mi smo tak sam prve godine, to je muka za kupit i otvarat, sad mečem crijep i cigle i super je , nema pokvarenog i lako se makiva, el imaš kakvu metodu otvaranje silosa koji je sa zemljom :?:
si silirao direktno ili si kosio :?:

kolko je bilo bala u drugom otkosu :?: kak visok je bio :?:

sad još čekamo cabagea sa slikama :!:
 
Z

zoran

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

silose ne načinjem tak brzo, nek se samo kuha u njima, čim duže,
sve sam direktno siliral jednorednim Mengele-om, svaki silos dva dana a treći sam zemlju vozil=muka ježeva
drugi otkos nisam sav pokosil a prosjek je 15 bala na ral s tim da nisam uopće prihranjival poslije prvog otkosa :oops:
zemlju stavljam jer sam super zadovoljan s njom, isto tak jako, jako malo pokvarenog ima unutra dok otvorim,
muka ju je uzimat po zimi kad se smrzne=pijuk i deri a po očima leda i zemlje, super
ovo s ciglom i crijepom isto ne djeluje loša ideja
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pozdrav!
Lijepo je vidjeti kada se ljudi orijentiraju na nesto novo i krenu sa necim novim...nesto znam o temi koja je ovdje,no premalo...jos davno prije je moj djed kombinirao voluminoznu hranu i davao kravama...i bio je ismijavan sve dok se nisu pokazale brojke u litrama mlijeka...jos je u jugi pricao o sirku i travi(pa su svi rekli da je to korov i sl.).Tada se to nije moglo nabaviti ili jaaako tesko.Naravno,niti danas vecina to ne koristi jer robujemo stereotipima iako dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta koriste sirak za prehranu ljudi i zivotinja..
Uglavnom...sto citam na forumu i ovim temama dogada se i u mjestu gdje zivim.
Bogec, bravo za entuzijazam...zarazio si mnoge ovdje...pozitivno naravno :D i ustedio mnogima vrijeme koje mogu iskoristiti za druga obrazovanja i edukaciju u svome poslu...naravno oni ce svima nama prenijeti svoja znanja i to je smisao foruma...
Cijenim to sto zelis podijeliti svoja znanja i praksu sa drugima...netko ce to iskoristiti netko ne.
Ja znam da je teoretsko znanje isprobano u praksi najbolje...zato sam te i gnjavio oko kuruze u proljece...i napravio kako si rekao...i sve je ispalo odlicno...
Tada nisam primijetio ovu temu...bar da jesam...vozio bi tone sudanske trave kuci :mrgreen:
Naime...ja zelim neke povrsine zasijati travom i to susiti...dakle da imam sijeno u balama...zanima me vise o 3 biljke koje bi mogao iskoristiti...ljulj i dvije gore navedene.Zanima me sto mi se najvise isplati kvantitativno i kvalitativo- cega ima najvise,sto je najhranjivije i sto je najbolje za susiti?
Iako si na neka pitanja mozda vec odgovorio,molim te kada imas vremena napisi mi nesto jer volim biti siguran.
Pisao si da sirak nije dobar za potpuno susenje kao sijeno...da li postoji ikakva mogucnost da se to ipak napravi,a da to ostane kvalitetno krmivo bar na razini neke trave(livade) i da se takvo moze koristiti u ishrani krava?
Sud.trava se susi potpuno i to sam vec mislim vidio na slikama...kakva je kvaliteta sud.trave nasuprot livada...sirka...npr.ljulja...sto se jos sije kao trava?
To je za pocetak... :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: stočni sirak i sudanska trava

da se nadovezem na prethodni post. Koliko je vrijeme vegatacije sudanske trave, st. sirka, susua i takovih biljaka, odnosno kakva su iskustva iz klimatski tezih krajeva, konkretno Like? Ovdje kod mene ljudi iskljucivo siliraju kukuruz pa ne vidim razloga da se to ne promjeni ... sto mislite?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

Mister No kaže:
Pozdrav!

Bogec, bravo za entuzijazam...zarazio si mnoge ovdje...pozitivno naravno :D i ustedio mnogima vrijeme koje mogu iskoristiti za druga obrazovanja i edukaciju u svome poslu...naravno oni ce svima nama prenijeti svoja znanja i to je smisao foruma...
Cijenim to sto zelis podijeliti svoja znanja i praksu sa drugima...netko ce to iskoristiti netko ne.

evo da se osvrnem na ovaj post bez citiranja da ne bi bio predugi!
ovo si jako dobro rekao, DOK SE NIJE VIDJELO NA MLIJEKU, to ja ljudima govorim jer imam iskustva s tim i znam kolko krave daju mlijeka hranjene sirkom.
da nekad je bilo problem nabavit sirak i sudansku travu, i moji nekad davno su to koristili, naravno ove današnje selekcije su puno bolje i po prinosu i po kvaliteti, ali se moraju poštivati zakonitosti biljke :!:
sirak je po površinama 4ta kultura u svijetu :!: :!:
največi prinos je postignut u kini 129 tona na ha mase, u standardnim uvjetima, a niti mi ne zaostajemo , možda kojih 20 tona.
da ljudi i kod mene to smatraju korovom i da se kao širi dalje na druga polja, svašta :lol: , ali to njihovo neznanje se vidi i na poljima i u štali i na njima samima :!:
eto makar si propustio sezonu , veliki je plus da si ipak naišao na to i da te interesira :D
vidim želiš imati za košenje i sušenje trave, ovako ljuljevi, sudanska trava i sirak svi spadaju u poacea iliti trave, sve ih karakterizira čvor busanja i mogučnost obnavljanja nakon košnje, e sad postoje razlike :!:
trava , npr ljuljevi, vlasnjače, mačji repak, lisičji repak......... su pogodne za sušenje (djeteline su leguminoze iako ih ljudi trpaju u trave), a samim tim kao osušene ili provenute u sjenaži imaju svoje određene zakonitosti, a to je postotak vode, suhe tvari, proteina.....
sirak (to je hibrid sirka x sudanske trave) i sudanska trava nisu baš pogodni za sušenje, naime ne smije se kositi kad je niži od 50cm a kad je višlje stabljika polako je sve deblja, tako da je izvanredno za sjenažu ( drugi naziv za silažu trave), ili košenje u svježem stanju, ko sjenaža u balama ili silosu če imat ujednačenu kvalitetu ako je kvalitetno napravljano, a u svježem stanju da bi se dobila stalna kvaliteta traba se znati kolika je potrošnja po grlu i ukupna potraošnja dnevna, da bi se mogla izvršiti sjetva koja u pravilu bi trabala biti u vremenskim razmacima da bi samim korištenjem uvijek bila ujednačenog rasta pa tako i kvalitete :D ,iako kod košnje sirka i sudanske trave u svežem stanju dolazi jedna velika prednost a to je da se ne upari kao što se dogodi sa običnom travom u prikolici.
samo sušenje dotičnih hibrida je moguče ali traje duže vrijeme nego kod obične trave, ali se može i bale su zadovoljavajuče kvalitete(ja dajem telcima nešto slično tome) :D i vidim da jedu super :D znači možeš i osušit i balirat ali pazi na visinu i vrijeme, znači kosi kad pređe 50cm, pazi na gnojidbu, jer želiš prinos ali mora proći min 20 dana od gnojidbe do košnje ako je bilo kiše, npr mi smo silirali krajem 7.mj sirak i sudansku a več za 25 dana sam kosio otkos visine 70cm, znači tu pazi.
u intenzivnoj proizvodnji sa dosta gnojiva i košnjom u ranijoj fazi ima do 5 ili 6 otkosa super kvalitete.
kvaliteta osušenog bi bila na razini trava, čak i bolje jer trave več u nekoj svojoj fazi prestare , a ti bi za košenje imao tek u početku, tj tek bi onda smio kositi a gdje je visina preko 2 metra :D
po kvaliteti svaka ima svoje, po količini isto, ja bi trebao za šta ti to treba, krave junad, prodaju....?

drago mi je da sam ti pomogao oko kukuruza, kao što veliš neki poslušaju a neki ne :!:

SMILJANE vegetacija traje od prestanka mrazeva do prvog mraza, tak da je varijabilno, ali ima širok raspon sjetve, treba više topline od kukuruza a manje vode za veči prinos, znači i da posiješ u 6.mjesecu imao bi tri otkosa do mraza ovisno o vremenu i veličini u košnji

eto ja želim pomoći kolko znam i mogu svima, to mi je struka , teorija i praksa, od toga živim, to volim i želim postići još više i bolje, tesao sam znanje i to gadno, sijao sirak da nikad nisam u životu to vidio, sijao grašak da nisam imao pojma kak bi to napravio, a u glavi sam imao stalno da mene prosječnost ne zadovoljava :!:
ja mislim tj to je moje mišljenje da sam ipak malo pokrenuo ljude u temama sirak i sudanska trava, stočni grašak i krmno bilje i travnjaštvo, hranidbi krava (stvari koje najviše volim), da se ljudi interesiraju i da što je najbitnije siju :!: a rezultati če doć to je rezultat rada :!:
vi samo pitajte ja sam uvjek prisutan :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec, obozavam te citati, makar iz sasvim drugog filma dolazim i u sasvim drugi film idem :) Respect .
Mene smeta kad gledam oko sebe kako su ljudi tradicionalni i ne zele sami nista probati ako to nisu vidjeli kod susjeda. I to vise puta. Npr. ovdje kod mene (Lika) stocari (i to mladi ljudi) imaju relativno malo svoje zemlje ali mogu dobiti na koristenje od susjednih napustenih gospodarstava. I oni to rade, ali su, rekao bih skrti, i tudju zemlju koju znaju da ce koristiti (barem) slijedecih nekoliko godina, dobro pognojiti i zasijati nesto kao ovo o cemu ti pricas i vjerujem da bi im se investicija u pravu obradu i pravo sjeme debelo isplatilo. Ali ne, oni se pate sa divljim travama, dignu jedan, ajmo reci normalan otkos i jedan poluotkos i stalno setaju selom trazeci nove zapustene njive s kojih bi prehranili krave preko zime. Steta. Prema ovome sto ti pises moze se pravom obradom (barem) duplo vise hrane za blago dobiti intezivnom obradom jedinice zemlje u odnosu na ovo sto sam gore opisao.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Tako je, BOGEC nas može naučiti toliko stvari i samo ga treba poslušati, a i malo svojom glavom razmisliti. Ja sam sijao sudansku 26. lipnja čini mi se i kosio već za 40 dana visine skoro dva metra. Sada ću drugi otkos skoro iste visine, a bilo bi i prije, ali nije bilo kiše mjesec dana nakon otkosa, pa je ipak narasla. Moram napomenuti da je na toj njivi prije toga bio kupus i da sam samo iz kupusa izvukao 50 tisuća kuna bruto, plus ova sudanska.
Jedan veliki plus je što nisam morao voditi borbu s korovima cijelu godinu nego je lijepo rasao drugi usjev, a svakako ću i to dobro iskoristiti. Tako ispada da s njive od pola hektara mogu godišnje bruto izvući deset tisuća eura, pa da mi i trećina ostane, razmislite da li se isplati intenzivna poljoprivreda.
BOGEC ti samo tako nastavi, ja ću i dalje tako, a što se tiće onih koji i dalje misle da su u pravu, neka uživaju u svojoj gluposti.
Da napomenem isto, premda ne spada u ovu temu. Lani sam posijao stočni grašak i jećam, to pokosio krajem 5. mjeseca i dobio 18 rolo bala teških skoro tonu, posijao kukuruz i dobio 30 tona silaže i sada posijao Boxer, sve to u jednoj godini i po preporuci BOGEC-a. Za napomenuti je da je njiva veličine 0,42 hektara. :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: stočni sirak i sudanska trava

Cabage, ti nemas stoke, ako sam dobro zapamtio. Jesi uspio prodati? Jesi to radio za poznatog kupca ili si dogovarao kad si vec posijao? Sto ide dalje na tu njivu? Jesi gnojio stajnjakom?
Odnosno, dali sudanska trava i/ili stocni sirak mogu dvije godine ici na istu njivu?

Edit
Joj, kol'ko pitanja :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Nemam stoke za sada. Inače sam nešto dogovorio s jednim tipom za stajnjak, njemu uvijek fali hrane. Već me pomalo živcira ovakvo stanje na tržištu povrća pa pomalo razmišljam o laganoj promjeni posla.
Stajnjakom je gnojeno godinu prije za kukuruz, a sada ću na jesen probati opet to pognojiti. Što se tiće dvije godine sijanja uzastopno, to će ti BOGEC bolje znati reći, i meni prodaje tehnologiju :idea:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

Smiljan kaže:
Cabage, ti nemas stoke, ako sam dobro zapamtio. Jesi uspio prodati? Jesi to radio za poznatog kupca ili si dogovarao kad si vec posijao? Sto ide dalje na tu njivu? Jesi gnojio stajnjakom?
Odnosno, dali sudanska trava i/ili stocni sirak mogu dvije godine ici na istu njivu?

Edit
Joj, kol'ko pitanja :)

evo i par odgovora :!:
sirak i sudanska trava za sad nemaju štetnike kao kukuruz, a i siju se gušče pa je korov manji problem :!:
e sad korjenov sustav je prepun ugljikohidrata i kad poorete na jesen taj sirak ili sudansku javlja se dušična depresija, zbog čega, zbog toga jer se u mikrobiološkoj razgradnji korjena troši dušik, tako da je preporučljivo sijati jarine iza navedenih kultura.
ali ako se pravilno provede gnojidba znači urea kod oranja, i 7ica ili 15ica u sjetvi ozimina nema problema, isto preporuka preorite sirak bar dva tjedna prije sjetve tako da razgradnja počme i kad nova posijana biljčica pusti korjen neče ju zadesit dušićna depresija jer se tlo bude vračalo u ravnotežu.
isto tako sirak i sudanska u monokulturi isto može ići, e sad ne pretjerivat pa 20 godina terat jedno te isto, dva puta može dobro proći.
kaže cabage da je raslo a nije bilo kiše, točno tako to su biljke suše i velikih temperatura, npr ovakvo cmoljavo vrijeme sa kišom i hladnoćom ne paše sirku i sudanskoj,tu je rast sporiji.
SMILJANE sa jedne rali mali stočar može imati hrpetinu hrane za stoku u kojem god obliku želi i mirno spavat preko zime, ne treba ga brinut led jer sirak raste opet, ako je suša sirak uživa, a krave sretne.
svi vi pratite kolko sam napravio hrane i kolko imam u štali komada, e sad ja još nisam načeo silos sa sirkom, nisam načeo bale sirka iz drugog otkosa, a več je treći otkos, u svibnju sam imao hrane i više nego dovoljno, a zašto jer moje shvačanje zemlje poljoprivrede je malko drugačije od konvencionalnog.
a to se vidi i na primjeru CABAGEa, nema stoku ali je imao intenzivnu proizvodnju sa tri kulture godišnje na parceli i naravno čovjek je domišljat i sve viškove prodao ili mjenjao za ono što mu treba, a vidim da je dao kalkulaciju kolko mu novaca ostane, znači iz intenzivne poljoprivrede je dobru paru izvuko, a primarno mu je povrće, a ja vidim da bi bio i dobar stočar :D
ja mogu navodit svakog u proizvodnji makar i preko interneta, dovoljno da mi se kaže il pokaže sliku, problem like bi ja da sam tamo pretvorio u el dorado za stoku makar ima drugačiju klimu, tome se treba prilagodit sa načinom rada i sa primjerenim kulturama.
e da zaboravio sam reći da kod oranja sirka se zemlja rasipa i to skroz , jer korjenov sustav jako dobro prorasta tlo i rahli ga, za one sa lošijom zemljom jedna ne tako mala olakšavajuča stvar
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec kaže:
vi samo pitajte ja sam uvjek prisutan :D
Nadam se da cu ti moci vratiti nekada na neki nacin... :partyman:
Moj djed je bio poljoprivrednik cijeli zivot...bio je i na radu vani u Europi i tamo je nesto pokupio i to primijenio kod kuce.
Nije to bio neki veliki komad zemlje(sirak)...kosio je to sa bocnom kosom(one stare kose sa strane..ne znam kako se tocno zove)..i stalno je toga bilo :mrgreen:
Ja nisam poljoprivrednik...i bez ove konstatacije si to vec zakljucio :mrgreen:
..ali imam dosta zemlje...ne zelim da to drugi vise unistavaju nego koriste itd.Nemam krave,junad i sl...imam perad...nekoliko vrsta kokosi i prepelice.
Svida mi se rad na zemlji,samo nemam cijelu godinu na raspolaganju,pa sam se zato htio orijentirati na biljke...najvise travu i nesto zitarica.
Znaci ja bi to trebao za prodaju...i mozda nesto za zivotinje(ako ce moja obitelj imati koze)..ali to je malo.
Vazno mi je da je moguce susiti...i da se moze kositi sa tom kosom sa strane.
Zanimaju me tocni brojevi...koliko ima mase sirka,trave i ljulja po ha?Koliko se mase izgubi prilikom susenja kod svih trava prosjecno?
Dakle treba mi da izracunam prosjek koliko ce toga biti.
U prodaji se bojim jedino ljudskih stereotipa i da li ce htjeti to kupiti jer ce im se teeesko objasniti da to nije korov :D
Za ljulj znam da nije problem(oprosti sto spominjem ljulj na ovom topicu,ali samo radi usporedbe)..ali nije niti prirod usporediv sa ove dvije biljke zar ne?
Mislio sam iduce godine neku kombinaciju...ljulj i jednu od trava...npr.sudansku...
Da li ljulj ima veci prinos od ovih "obicnih"trava?
Ako sam dobro razumio...sirak ima kod nas prinos 100 t po ha?? :shock:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

Mister No kaže:
Nadam se da cu ti moci vratiti nekada na neki nacin... :partyman:
Zanimaju me tocni brojevi...koliko ima mase sirka,trave i ljulja po ha?Koliko se mase izgubi prilikom susenja kod svih trava prosjecno?
U prodaji se bojim jedino ljudskih stereotipa i da li ce htjeti to kupiti jer ce im se teeesko objasniti da to nije korov :D
Za ljulj znam da nije problem(oprosti sto spominjem ljulj na ovom topicu,ali samo radi usporedbe)..ali nije niti prirod usporediv sa ove dvije biljke zar ne?
Mislio sam iduce godine neku kombinaciju...ljulj i jednu od trava...npr.sudansku...
Da li ljulj ima veci prinos od ovih "obicnih"trava?
Ako sam dobro razumio...sirak ima kod nas prinos 100 t po ha?? :shock:

ajmo ovako, po prinosu idu redom ako govorimo o rolo balama sjenaže, čitaj provenuta masa, sirak, sudanska trava, ozimi grašak i žitarice, talijanski ljulj i križanci i engleski ljulj.
e sad tu ovisi kvaliteta i sadržaj hranjivih tvari, npr talijan daje puno mase a englez malo mase a veliku kvalitetu, e sad je pitanje da li ljudi žele platit kvalitetu ili samo balu kakva da je :!:
npr ako sušiš dobiš na ha talijana oko 30 ili više bala sjena dok to sa englezom nemreš dobit ali ta trava više vrijedi
pošto ti je tržište takvo kakvo je a ljudi su još gorji, moja preporuka je talijan i sirak, jako puno mase i ako kosiš u pravoj fazi kvaliteta neče izostati, a sušenjem nečeš izgubit masu samo vodu iz mase i povečat češ suhu tvar.
sijeno možeš skladištiti i prodavati u zimi, a sirak bi mogao prodat na polju da si smanjiš trošak baliranja pogotovo sjenaže ali i suhog, pobereš lovu pa nek si sam skida.
spominješ greben kosu, ide sve sa grebenom manje više, kod mene skoro ništa jer su prinosi enormni, nemrem ni sa favoritkama prekretat.
e sad dolaze nove sorte grahorice koje su pogodne za sušenje, ali to još treba malo pričekat, ljuljeva ima svakakvih i u pravilu daju više i kvalitetniju masu ali uz odgovarajuču gnojidbu od običnih trava.
sad da te ne zamaram brojkama prinosa po ha, sadržaj proteina u određenoj fazi......, ajmo ovak ljuljevi vrijeme korištenja jesen proljeće pa jesen, u ljetu sve gori nema trave, a sirak ljeto i to što sušnije i toplije, e tu si trebaš napravit plodored, ovisno o potrebama i mogučnosti prodaje, još ubaciš grašak ozimi i moš osnovat firmu za izvoz krme :D
ali napominjem sirku i sudanskoj travi je prvenstvena namjena sjenaža ili ishrana u svježem stanju

ne znam da li ste znali da se od sirka po ha dobije više šećera nego do šećerne repe, do 10 tona, i može se dobiti na ha sirka 2000 litara rakije, koja je u brazilu nacionalno piće.
u americi je tzv pojas isrka u arizoni texasu i tom djelu.
eto malo podataka da vam približim još malo sirak :!:

a ti češ mi se odužit sa slikama svojih polja :!: to če mi biti dovoljno :D

ps nemoj da koga ulovim da peće rakiju na mom polju sirka :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

evo danas slikice baliranje sudanske trave:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Izgleda dosta vlažno. Jel hoće krave jesti?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: stočni sirak i sudanska trava

meni više ko đubre izgleda :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

silaža izgleda dobro, nemojte zaboravit da je to silirano direktno bez prosušivanja :!: krave če jesti normalno, sirak je po svom kemijskom sastavu malo drugačiji od kukuruza, tako da je i silaža malo drugačija.
mi smo prošle godine silirali direktno (imate tu sliku i u agroglasu), a ove godine kosili i prosušivali pa tek onda silirali :!:
dobro je i jedno i drugo.
tako da slike koje su gore predstavljaju čistam dobru krmu :D
moram i ja stavit slike svog silosa sirka i sudanske trave, i bale sjenaže sirka koje jedu slatkice na pašnjaku :D

sve dok ima sirka u silosu ( a bit če do prolječa) neče se otvarat silaža kukuruza :D
 
Na vrh