• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Pozdrav poljoprivrednici !!!
Evo nastupila suša i ove godine -prinos trave ja slab,kukuruzi se "muče" sa visokim temperaturama ,a krmiva treba i treba !!! Što učiniti u takvim uvjetima lošim za stočnu hranu??? Jedno od rješenja je svakako stočni-krmni sirak pa me
jako zanima jel ima ko iskustva sa sirkom sijanim na razmak između redova 70cm(sijačica za kukuruz) i siliranje takvoga u fazi metličanja sa silažnim kombajnom pa u silos ??!!
HVALA UNAPRIJED !!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
nemoj ga sijati na 70 cm to ti je rijetko, sij ga sa žitnom sijačicom svaki drugi red to je oko 25 cm. A silo kombajn ga može normalno uzimati na tom razmaku. Kakav silo kombajn imaš, jesi siguran da će moći uzimati sirak?
 
H

Hurlimann86

Guest
Pozdrav poljoprivrednici !!!
Evo nastupila suša i ove godine -prinos trave ja slab,kukuruzi se "muče" sa visokim temperaturama ,a krmiva treba i treba !!! Što učiniti u takvim uvjetima lošim za stočnu hranu??? Jedno od rješenja je svakako stočni-krmni sirak pa me
jako zanima jel ima ko iskustva sa sirkom sijanim na razmak između redova 70cm(sijačica za kukuruz) i siliranje takvoga u fazi metličanja sa silažnim kombajnom pa u silos ??!!
HVALA UNAPRIJED !!!

Pogledaj si malo temu od početka, tamo ti je kolega BOgec sve temeljno objasnio i stvarno korisno.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
nemoj ga sijati na 70 cm to ti je rijetko, sij ga sa žitnom sijačicom svaki drugi red to je oko 25 cm. A silo kombajn ga može normalno uzimati na tom razmaku. Kakav silo kombajn imaš, jesi siguran da će moći uzimati sirak?[/QUOT

zašto bi bio rijedak ak ga sijem na par centimetar razmaka i širinu 70 cm-- za silažu direktno sa silokombajnom adapterom za kukuruz!? ako se sije u roku kad i kukuruz tj.malo kasnije (kao glavni usjev) i silira početkom 9 mj. kad ima visinu 3m !!!???
imam mengela sh 20-dvoredni !

na ovo sam mislio !!!


Uploaded with ImageShack.us
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Pogledaj si malo temu od početka, tamo ti je kolega BOgec sve temeljno objasnio i stvarno korisno.

bez brige znam ja što je krmni sirak ali ja ga nebi kosio dva-tri puta nego samo jednom (kad ima više suhe tvari) sa silokombajnom i direktno u silos(ko i kukuruz) pa me zanima dali je netko to pokušao i da je širina 70cm jer mi tak odgovara za silokombajn!!! valjda me kužiš sad!?:confused:
prinos bi sigurno bio veći od kukuruza, skromnijih je zahtjeva ,bolje podnosi sušu i odlične je kakvoće !! pozdrav :eek::partyman:


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:
H

Hurlimann86

Guest
Skušio sam te ja i prvi put kolega, možeš ti njega i na 75 sijati, ali mislim da je to nepotrebno, jer ako ćeš silirati sa jerdnorednim možeš ga posijati i sa žitnom sijačicom svaki drugi red 25cm, što ti je bolje zbog korova ne trebaš prskati jer brzo zatvori redove, a možeš ga tako i silirati, što ti je isto sve u toj temi, samo si moraš uzeti malo vremena i detaljno je pregledati, a ako budeš sa višerednim silirai imaš još manje problema zbog razmaka.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Skušio sam te ja i prvi put kolega, možeš ti njega i na 75 sijati, ali mislim da je to nepotrebno, jer ako ćeš silirati sa jerdnorednim možeš ga posijati i sa žitnom sijačicom svaki drugi red 25cm, što ti je bolje zbog korova ne trebaš prskati jer brzo zatvori redove, a možeš ga tako i silirati, što ti je isto sve u toj temi, samo si moraš uzeti malo vremena i detaljno je pregledati, a ako budeš sa višerednim silirai imaš još manje problema zbog razmaka.

Dragi moj kolega znaš li ti zašto se sije na 70 cm ??!! Pročitaj malo iz najnovijeg broja mljekarskog lista -tamo ti kolega dr.Uher to lijepo objasnio na koju širinu i za koju namjenu se sije stočni sirak jer ti nije isto za sjenažu koju baliraš i kosiš 4× ili silažu kad ima 2< m i siliraš 1-2× !!!
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
@Joža85
Daj molim te ako možeš malo pojasniti te razlike ili ako ti nije problem prenijeti dio tog teksta iz Mljekarskog lista.
Hvala!!
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
@Joža85
Daj molim te ako možeš malo pojasniti te razlike ili ako ti nije problem prenijeti dio tog teksta iz Mljekarskog lista.
Hvala!!

Najprije razlika sjenaže i silaže -suha tvar -silaže 32-35%,sjenaže 40-60%-
vidim da te to malo zbunjuje!
citiram:"Krmni sirak ne smije se koristiti za ispašu dok biljke ne dostignu visinu 50cm....., optimalna je gustoća sklopa za krmni sirak za proizvodnju zelene mase 90-110 klijavih zrna/m2....međuredni razmak ovisi o svrsi uzgoja,za proizvodnju zelene mase je 25 ili 45cm,a za proizvodnju silaže sije se na razmak redova od 70cm. Način sjetve je žitnim ali i ostalim sijačicama".!!
Ima raznih kombinacija sve ti je na vlastitom izboru i za koju namjenu ti treba i naravno spektar mehanizacije koju imaš!!! Vidiš i sam na slikama kak to rade naši "susjedi"!!!
Evo iz ovih konzultacija ja sam naučio da bi krmni sirak za moje potrebe bilo idealno dva puta silirati i to prvi put u pol.7mj a drugi put sa silažom kukuruza i sve super !!!:supz::partyman::D
Pozdrav
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
@Joža85
Hvala na odgovoru!! Dobro mi je poznata razlika između sjenaže i silaže u količini suhe tvari. Ovdje u ovoj temi u ranijim postovima je negdje navedeno da se za ishranu u zelenom stanju ne smije kositi prije nego što dostigne visinu 100 cm. Ja sam ga dosada koristio u ishrani uglavnom u zelenom stanju a nešto sasvim malo za silažu. Sijem ga na međuredni razmak 25 cm a siliram sa jednorednim silokombajnom "Mengele MB290".
Ono što me interesuje je: zašto sijati na 70 cm ako silokombajnom možeš uzimati i gušći sklop npr. 45 ili 25 cm a time dobiti i veći prinos?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
@Joža85
Hvala na odgovoru!! Dobro mi je poznata razlika između sjenaže i silaže u količini suhe tvari. Ovdje u ovoj temi u ranijim postovima je negdje navedeno da se za ishranu u zelenom stanju ne smije kositi prije nego što dostigne visinu 100 cm. Ja sam ga dosada koristio u ishrani uglavnom u zelenom stanju a nešto sasvim malo za silažu. Sijem ga na međuredni razmak 25 cm a siliram sa jednorednim silokombajnom "Mengele MB290".
Ono što me interesuje je: zašto sijati na 70 cm ako silokombajnom možeš uzimati i gušći sklop npr. 45 ili 25 cm a time dobiti i veći prinos?

Odličan silokombaj! Zašto više ne siliraš?? Mene zanima na 70 cm jer bi sijao sa sijačicom za kukuruz i dvoredni kombaj (mengele sh 20) onda nebi lomio stabljike kao na 45 cm !!! mislim da je ta širina (od 70cm) zato da se stabljika bolje razvije i bude čvršća i viša nego kod užeg sklopa!!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Ovaj moj silokombajn ima dvije brzine onih valjaka za uvlačenje i dodavanje mase tzv. dozatora. Sporijom radim kukuruz jer sitnije siječe a bržom sirak jer se onda ne zamotava oko tih valjaka. Sirak sam dosada koristio u ishrani samo kao zelenu masu a silirao sam samo ono što krave ne stignu pojesti. Ove godine planiram dosta više silirati. Sijem ga na 25 cm i bez problema to kombajn uzima, red po red. Stabljike budu visoke, čvrste i debele, doduše neznam kakve su te što su sijane na 70 cm al ni ove na 25 nisu loše. Mislim da rjeđom sjetvom dosta gubiš na prinosu. Neznam zašta će ti toliko krupne i čvrste stabljike? Ove sitnije je lakše i brže sjeći.
Kako misliš sijati ovom sijačicom za kukuruz, jel imaš neko specijalno sito za to. Sjeme sirka je dosta sitno i mislim da se može sijati samo žitnom sijačicom. A s njom probaj sijati svaki 5 ili 6 red to bi onda bilo tu oko 60 ili 70 cm a to bi trebalo biti dovoljno.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Ovaj moj silokombajn ima dvije brzine onih valjaka za uvlačenje i dodavanje mase tzv. dozatora. Sporijom radim kukuruz jer sitnije siječe a bržom sirak jer se onda ne zamotava oko tih valjaka. Sirak sam dosada koristio u ishrani samo kao zelenu masu a silirao sam samo ono što krave ne stignu pojesti. Ove godine planiram dosta više silirati. Sijem ga na 25 cm i bez problema to kombajn uzima, red po red. Stabljike budu visoke, čvrste i debele, doduše neznam kakve su te što su sijane na 70 cm al ni ove na 25 nisu loše. Mislim da rjeđom sjetvom dosta gubiš na prinosu. Neznam zašta će ti toliko krupne i čvrste stabljike? Ove sitnije je lakše i brže sjeći.
Kako misliš sijati ovom sijačicom za kukuruz, jel imaš neko specijalno sito za to. Sjeme sirka je dosta sitno i mislim da se može sijati samo žitnom sijačicom. A s njom probaj sijati svaki 5 ili 6 red to bi onda bilo tu oko 60 ili 70 cm a to bi trebalo biti dovoljno.

Bio sam i ja nedavno u kupovini takvog kombajna !!! Ja sam imao 15-ak godina mengela MB 200 i taj je dao sve od sebe,a 290 ima prednosti te dvije brzine , dupli lanac sječkarne i drobilice!!! Kod nas su bregoviti tereni i nema šanse da ga možeš silirat na 25 cm ,jer je na nekim parcelama problem i sa kukuruzom!!!
Ja ću probati sjetvu sa pneumatskom 4 rednom sijačicom za kukuruz (promjene se ploče ) i razmak između ispod 9 cm!!! Planiram ga silirati zajedno sa kukuruzom poč. 9.mjeseca i napraviti naravno analizu u Križevcima !!! Pozdrav:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
dali planiraš sirak silirati odvojeno u drugi silos ili ćeš ga možda miješati sa kukuruzom?
Ako ćeš ga sijati na 70cm veliki problem će ti biti korovi, kako se planiraš boriti protiv njih?
Kod mene i na 25cm korovi predstavljaju problem pogotovo dok je sirak još mali. Širokolisne korove i nije tako teško suzbiti dok protiv uskolisnih nemam rješenja, tu se sirak sam mora izboriti za svoje mjesto.
Jesi li razmišljao ili možda znaš čime ga zaštititi od korova?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
ajkula kaže:
ljepi pozdrav od ernesta što se tiče sijanja sirka ja sam posijao 22 ovaj mjesec u potanjurano strnište sa olt 14 sve redove,pala je kiša i ako sve bude po planu bude prijateljeva mengela samohotka imala pun bubanj posla može mala pomoć ,pošto sam novi na forumu dali netko zna zašto nemogu pisati na forum pozdrav svima:):)

Možda bi prvo trebao da se predstaviš u za to namjenjenoj temi. Pa tek onda da pišeš u ostalim temama. Ili kontaktiraj nekog od admina na p.p. Oni će ti znati objasniti zašto nemožeš pisati.
Što se tiče postrne sjetve sirka, nisam ga do sad tako sijao, tako da o tom nebi znao puno reći. :scratch Zašto ga nisi sijao u redovnom roku? Ovako gubiš jedan otkos. Dobro je što je pala kiša pa sa nicanjem neće biti problema. Gledaj samo da ga prihraniš i zaštitiš od korova u ranoj fazi porasta. Biće on dobar samo dok opet ugrije!!:D Da nije to pregusto -svaki red žitne sijačice, kakav je silokombajn hoće li moći to žeti :?:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sirak isudanska trava

pozdrav forumaši konačno sam in ljepi pozdrav od ajkule što se tiče sirka bolja vam je opcija da bude što gušči jer onda kravice jedu ga veselije ove godine nisam mislio sijati zato što prošla godina bila prekišovita ali smo posijali prije par dana u strnište od zobi sada se nadam da bude jesen bez ranog mraza i da če uspjeti narasti do visine 1,5m pa bi trebao da se silira sa samohodnim mengele mamut ako uspijem skinuti slike sa fotoaparata od prije par godina onda je bio sirak iz snova ,bogec se dobro namučio da ga zarola:gitarist:pozdrav od ajkule i nadam se da vam ova kiša barem malo pomogla oko vaših usjeva
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Dobro došao ajkula! :!:
U čemu je bio problem kad nisi mogao pisati? :scratch
Siješ li sirak svake godine? Jesi li već prije radio silažu sa kombajnom, kako ti se pokazala? Kakav je bio taj u rolo balama što ti je Bogec radio?
Ja sirak uglavnom koristim kao zelenu masu za ishranu, ove godine planiram raditi silažu sa kombajnom. Ranije sam radio, al nešto sasvim malo, samo ono što krave nisu stigle pojesti.
Tebi je dobro ako je Bogec tu negdje u blizini, imaš stručnu podršku iz prve ruke i na licu mjesta. :gitarist: :supz:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sirak isudanska trava

imao sam sitnih problema sa registracijom ,ma nisam ti ja za finu tehniku,sirak sam vidio kod bogeca prošle godine samljet na 5cm mila majko koja poslastica za krave ,bogecova bala kada ju nafrče sa noževima ima preko 800kg divota za nositi po našim uređenim putevima kvara nema možda 1do 2posto ,ponekad sam imao osječaj da bolje jedu i daju više mljeka od sirka nego od ljulja,ovaj što smo posijali ove godine postrno sijano je 25kg na 1900hvati ibude košen samohodnim silokombajnom koji ima kemperov adapter koji kosi mislim3metra:partyman:
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
imao sam sitnih problema sa registracijom ,ma nisam ti ja za finu tehniku,sirak sam vidio kod bogeca prošle godine samljet na 5cm mila majko koja poslastica za krave ,bogecova bala kada ju nafrče sa noževima ima preko 800kg divota za nositi po našim uređenim putevima kvara nema možda 1do 2posto ,ponekad sam imao osječaj da bolje jedu i daju više mljeka od sirka nego od ljulja,ovaj što smo posijali ove godine postrno sijano je 25kg na 1900hvati ibude košen samohodnim silokombajnom koji ima kemperov adapter koji kosi mislim3metra:partyman:

Pozdrav i dobrodošao !!!
Na koji razmak između redova ideš kad ga siliraš silokombajnom ,a na drugo pitanje veći si odgovorio;kakvi adapter ima silokombajn !!! Kako izgleda tvoj postrni sirak budući da je bila suša !? Dali planiraš miješati sirak sa kukuruznom silažom ;):?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sirak isudanska trava

pozdrav Joža,sirak smo posijali tek 22 ovog mjeseca pa čemo vidjeti kako če napredovati a što se tiče mješanja neznam jer imamo 2,5 rali kukukruza po ljulju a 1 ral po raži koju je samljeo led krajem 5 mjeseca tako da je to sve još kod boga a iova suša je sve pokvarila tako da nam se svima treba nadati ljepoj jeseni bez ranog mraza:partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh