• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Teško je pogoditi konstantno istu sjenažu kad imaš na sto mjesta i sto vrsta trava... Primjetio sam da ljulj diže količinu mlijeka. A kaj se tiče kvalitete to je i više nego plaćaju... A i sam pokušavam neke stvari pojasniti ali nejde, kaj ćeš...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,144
m.m.to je istina da se krave ne mogu danas u visokoj proizvodnje hraniti kao prije 50 godina,a stari ljudi su uvjereni da mogu i kada netko mlađi tko ima znanja njima objašnjava ona misle što se ovaj pravi pametan ,er sam to dozivio kod vlastite kuće kada su neki ljudi došli vidjet krave
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Ja sam riskirao par sati i pročitao sve postove, njih 602, i uopće mi nije žao potrošenog vremena!
Prvi puta čujem za sirak i sudansku travu, to kod mene nitko ne sije :x
E sad imam nekoliko pitanja:
Da li je još uvijek teško nabaviti sjeme sirka i da li se može kupiti samo u toj bjesnoj količini od 22,7kg?
Koja je sad cijena sudanske trave, vidim da se je na početku kretala od 120-170kn.
Odlučio sam da posijem (ručno) neku malo površinu od 500 ili malo više kvadrata sudanske trave (jer mi količina u pakiranju odgovara) pa da i ja malo razveselim kravicu :D
Pošto imam njivu izoranu već, sad više neću gnojiti sa stajnjakom, pa me zanima da li bi bilo dobro posijati sudansku pa onda prije kiše baciti 50kg KANa?
Koji je oprimalni rok za sijanje, čitam da od 1.5?
Šteta što se više Bogec ne javlja, započeo je tu temu i na njegovu preporuku je dosta članova počelo sijati sirak i sudansku.
Zanima me koje je prihode imao, da li je oborio rekord od 129000kg/h??
 
H

Hurlimann86

Guest
Ja sam riskirao par sati i pročitao sve postove, njih 602, i uopće mi nije žao potrošenog vremena!
Prvi puta čujem za sirak i sudansku travu, to kod mene nitko ne sije :x
E sad imam nekoliko pitanja:
Da li je još uvijek teško nabaviti sjeme sirka i da li se može kupiti samo u toj bjesnoj količini od 22,7kg?
Koja je sad cijena sudanske trave, vidim da se je na početku kretala od 120-170kn.
Odlučio sam da posijem (ručno) neku malo površinu od 500 ili malo više kvadrata sudanske trave (jer mi količina u pakiranju odgovara) pa da i ja malo razveselim kravicu :D
Pošto imam njivu izoranu već, sad više neću gnojiti sa stajnjakom, pa me zanima da li bi bilo dobro posijati sudansku pa onda prije kiše baciti 50kg KANa?
Koji je oprimalni rok za sijanje, čitam da od 1.5?
Šteta što se više Bogec ne javlja, započeo je tu temu i na njegovu preporuku je dosta članova počelo sijati sirak i sudansku.
Zanima me koje je prihode imao, da li je oborio rekord od 129000kg/h??

Za sjeme sirka ne znam , ali mi smo prošle godine u ovo vrijeme naručili sudansku.
Bila je pakirana po 10 kg mislim i 50 kg sam platio 1400 kn.
Kad je posiješ ne trebaš odmah bacati kan već kad ona bude nekih 10 cm visine.
Mi smo prošle godine posijali tu negdje oko 1.5. i bila je super 3 otkosa je dala, al joj prošla godina nije previše pogodovala jer je bila dosta kišna i hladna.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Ja ću opet ove godine sijati sudansku (oko 1 ha planiram) i to preporučam SUSU od sjemenarne Ljubljana koja mi se pokazala puno bolja od sirka od neke hrvatske tvrtke, ne sjećam se koje. Sijao sam na istu parcelu prvo jedno pa onda do toga drugo i jasno se vidjelo kak je sudanska puno bolje napredovala. Ove godine ću tretirati sjeme prije sjetve jer mi prošle godine nekih 30-40 posto sjemena uopće nije niknulo i sumnjam na žičnjake jer je sijano u dugogodišnju livadu.
Jel netko ima iskustva s tretiranjem sjemena sudanske?
 
H

Hurlimann86

Guest
Ja ću opet ove godine sijati sudansku (oko 1 ha planiram) i to preporučam SUSU od sjemenarne Ljubljana koja mi se pokazala puno bolja od sirka od neke hrvatske tvrtke, ne sjećam se koje. Sijao sam na istu parcelu prvo jedno pa onda do toga drugo i jasno se vidjelo kak je sudanska puno bolje napredovala. Ove godine ću tretirati sjeme prije sjetve jer mi prošle godine nekih 30-40 posto sjemena uopće nije niknulo i sumnjam na žičnjake jer je sijano u dugogodišnju livadu.
Jel netko ima iskustva s tretiranjem sjemena sudanske?

Mi ove godine nećemo sijati sudansku.
A možda su ti ptice odnjele sijeme ja sam vidio kad sam posijao da je bilo puno ptica svih vrsta i veličina.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Pozdrav
nemam trenutno vremena sve čitati, pa ću postaviti nekoliko pitanja:
-dali je stočni sirak i sudanska trava jedno te isto, ako nije koja je razlika?
-sijati u redove, kao kukuruz ili širom, kao žito?
-dali se može sušiti za sijeno, i kako onda balirati (nemam silos ni ništa slično)
-dali netko hrani ovce sa stočnim sirkom i sudanskom?
hvala
 
N

nasafarma

Guest
pozdrav:)
da li se može sudanska trava silirati sa samoutovarnom prikolivom sa noževima
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
poklanjam sudansku travu pakiranu(nekad bilo za pokuse),staro neke 3god.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Pozdrav!!
Evo već par godina sijemo Stočni Sirak i pokazao se kao odličan:!: Prošle godine ga nismo sijali zbog lošeg vremena, mada smo bili nabavili sjeme. Ove godine ga planiramo sijati a inače ga sijemo žitnom sijačicom svaki drugi red to je međuredni razmak 25 cm. Kod takve sjetve najveći problem predstavlja korov, do sad smo to manje - više uspješno rešavali Radazinom. Pošto je Radazin zabranjen interesuje me šta se drugo može koristiti?:scratch Čime se vi borite protiv uskolisnih i širokolisnih korova u Stočnom Sirku:?:
 
N

nasafarma

Guest
Hvala na odgovorima, ja ću prvi puta sijati sudansku,s obzirom da nemam sijačicu mislio sam sijati sa onim što rasipa umjetno gojivo. Pročitao sam cijelu temu i niko nije spomenuo koliki je prinos sudanske po hektaru?
 
M

Marko6480

Guest
evo i ja našao slike Dekalb Grazer N,imali prije 3 god na 5ha bilo u jednom otkosu 300bala..košeno 33 dana od sjetve...

Foto0014.jpg

Foto0013.jpg

Foto0015.jpg
 
V

vilac

Guest
Pozdrav svima,planiramo sijati 12 ha sudanske trave sa žitnom sijačicom.Problem je što smo poorali i potanjurali i sve se zapeklo zbog ovih suša.Kod nas na Baniji nije palo ni kap kiše.Grude su prevelike i teško ih je razbiti čak i roto branom.Kakva su vaša iskustava kod grublje obrade zemlje?Razmišljam da mi je bolje čekati kišu da raskvasi zemlju zbog pripreme ali neznam više do kad čekati.Već je visok datum,a ni prognoze za kišu nisu obećavajuće.Bojim se da ću čekajući dočekati i 10.6. ili kasnije.Mislim da je nema smisla sijati u ovoj suši?Molim iskusnije da pomognu!Zanima me i mišljenje uvaženog člana bogeca?Hvala
 
N

nasafarma

Guest
koliko se u prosjeku može dobiti bala sjenaže sudanske trave po hektaru? Naravno sve ovisi o masu stvari al onak odprilike
 
B

bojan83

Guest
pozdrav pročitao sam sve postove o sirku i mene zanima koliko rolo bala se može očekivati po ha jer mi je plan posijati 4ha sada a za iducu sezonu bi sijao više...
Hvala
 
H

Hurlimann86

Guest
pozdrav pročitao sam sve postove o sirku i mene zanima koliko rolo bala se može očekivati po ha jer mi je plan posijati 4ha sada a za iducu sezonu bi sijao više...
Hvala

Ovisi kolko visokog ga kosiš, ako je negdje 1-1.2m mislim da bi oko 30-40 bala na ha mogao dobiti bez problema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh