• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hurlimann86 kaže:
M.M. kaže:
Koliko brzo kosiš?
Javi koliko je bilo bala.

Ide 7.5-8.5 km/h
Bilo je 7 bala na pol ha stim da nije bila jednaka, ali mislim da će drugi otkos biti bolji.
Tu smo negdje, ja sam dobio 10 bala, ali je površina ok 3/4 hektra, prvo smo mislili da je manje pa sam išao mjerit i ispalo toliko :shock: Isto se nadam i vjerujem da drugi otkos bude bolji.
I ja inače tom brzinom kosim, ali kad se radi o ravnoj livadi i dobro pripremljenoj onda 10 km/h, to pričam za ljuljeve. Za sudansku ne znam...
 
B

baota

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

procitao sam svaki post na 39 stranica . sada imam jedno pitanje za vas koji sijete sirak stocni , sto je po vama najbolje , balirati u bale ili silirati sa silokombajom sa kojim sistemom ste imali najbolje rezultate na mlijeku :?:
 
S

skolan93

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

baota kaže:
procitao sam svaki post na 39 stranica . sada imam jedno pitanje za vas koji sijete sirak stocni , sto je po vama najbolje , balirati u bale ili silirati sa silokombajom sa kojim sistemom ste imali najbolje rezultate na mlijeku :?:

po meni je bolje silirati sa silokombajnom jer je to jeftinije,lakše je hraniti s tim nego kad moraš čupati iz bale i najbitnije je da kad krave jedu silirani sirak troše manje energije da bi ga probavile za razliku kad je u bali
 
B

baota

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

a reci mi kada ga sijete na koji razmak i sa kojom ga je sijacicom najbolje sijati da ga moze samohodni silokombaj silirati ,do koje ga visine treba pustiti da naraste kada nema vlage puno u sebi jel to kada se pojave gore one klasnice :?:
 
S

skolan93

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

baota kaže:
a reci mi kada ga sijete na koji razmak i sa kojom ga je sijacicom najbolje sijati da ga moze samohodni silokombaj silirati ,do koje ga visine treba pustiti da naraste kada nema vlage puno u sebi jel to kada se pojave gore one klasnice :?:

ja ga sijem sa žitnom sijačicom,uskoredno

tako je najbolje jer nemaš potrebe špricati korov i bolje čuva vlagu jer prije zatvori redove

mi smo ga normalno posijali u 5mj. i nismo ga dirali sve do silaže kukuruza pa smo silirali sve skupa
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Pozdrav forumašima! Prekjučer je bilo tačno dva mjeseca kako sam posijao sudansku evo imam par slika i situacija je katastrofalna, još ne znam šta je uzrok ali totalno slabo raste, a povrh svega je obuzeo korov, negdje je visine do koljena negdje ispod koljena, mene sad zanima da li bih smjeo pustati krave da je opasu ili bi morao da je prekosim i pustam malo da provene pa je tako dajem zbog sadržaja alkaloida. Ima li neko kakve sugestije?

DSC00581.jpg


DSC00582.jpg


DSC00583.jpg


DSC00584.jpg
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
pozdrav. da li netko ima za prodat 30kg sirka crvenog ili bijelog i po kojoj cijeni?
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
hurliman86 ja duže več pratim forum pa me interesuje kako si zadovoljan sa sudanskom travom i dali se osjetilo na mlijeku
 
H

Hurlimann86

Guest
hurliman86 ja duže več pratim forum pa me interesuje kako si zadovoljan sa sudanskom travom i dali se osjetilo na mlijeku

dosta dobro se pokazala, poznalo se malo na količini i masnoči, ali je bio problem što je to bilo zasijano samo pol ha i od toga je bilo u 3 otkosa negdje oko 30 bala što nam nije bilo ni mjesec dana pa se krave nisu potpuno prebacile nači razvile bakterije u tih mjesec dana i več je došla druga kultura, ali u svakom slučaju jako dobra kultura, al se baš ne uklapa u našu hranidbu.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Hurliman trebali ste postupno uvoditi sudansku u obrok (pretpostavljam s ljuljem) i onda hraniti pola pola, tako bar ja prakticiram.
Mi smo hranili tako nekih dva i pol mjeseca, na količini mlijeka mislim da nisam dobio ništa, ostala je ista kao i ranije na kombinaciji ljulja i DTS-a, ali su mi masnoća i bjelančevine bile odlične makar mi je dosta krava bilo friško oteljeno. E onda sam otvorio jednu balu ljulja 6. otkosa koji nije uopće fermentirao (izgleda kao da je jučer pokošeno) jer je baliran 6.11. i krave su mi poludile za tim i prestale jesti sudansku pa sad nekih dva mjeseca neću uopće davati sudansku...
Kad podvučem crtu moje krave se ipak najbolje doje od sjenaže ljulja, nažalost lucernu nisam nikad imao...ali zato bude graška na proljeće :)
 
H

Hurlimann86

Guest
Problem je u tome što ja nemam utjecaja kod hranidbe tako da ono, ali kad bi se mene pitalo cijelo ljeto bi išle 2 vrste sjenaže u kombinaciji.
Daj mi reci ako ti nije problem kako ti to kombiniraš kroz dan kako ti izgleda hranidba?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Vjeruj mi da znam kak ti je. Imam doma istih problema, i stalno ratujemo, al ja se nedam. Danas se krave ne mogu hraniti kak su se hranile pred 50 godina, odnosno mogu, ali za par dana možeš stavit ključ u bravu jer nisi rentabilan...

Nema kod mene neke filozofije, štala je prethistorijska sa jaslama, krave su vezane i hranimo ih dva puta na dan. Pola im donesemo ljulja, pola ostalo šta ima (sudanska ili DTS ili oštrica...). Plan za ovu godinu mi je da pospremimo ljulja da ga ima kroz cijelu godinu, a za drugu polovicu obroka samo grašak (u smjesi sa pšenicom) i sudanska. Sve ostale trave ću sušiti u sijeno jer mi se nisu nešto pokazale kao sjenaža po pitanju mliječnosti.
 
H

Hurlimann86

Guest
Znači kad dobe sjenažu dobe i ljulj i recimo sudansku u isto vrijeme.
A daj mi reci jel si onda ne prebiraju da jedu samo ljulj ili samo sudansku?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Upravo tako, dvije vrste sjenaže odjednom i nikad mi nisu prebirale sve dok nisam donio taj šesti otkos ljulja koji nije uopće odavreo, onda su poludile za tim i prestale jesti sudansku tak da sad trenutno hranim sa ljuljem i tds-om kojeg još imam par bala pa ću neko vrijeme samo sa ljuljem, a onda opet ubacujem sudansku postepeno.
 
H

Hurlimann86

Guest
A kolko krava sd imaš i kolko dugo ti izdrže te 2 bale i kad im daješ silažu?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Uglavnom imam 12 krava u laktaciji koje jedu samo sjenažu, smjesu i nešto malo sijena, silažu nemam. 2 bale mi izdrže 7 do 8 obroka. Ja sam uvjeren da je to premalo sjenaže po kravi i da bi te dvije bale trebale biti za maksimum 5-6 obroka, ali...jbg nisam ja glavni
 
H

Hurlimann86

Guest
Zanimljiva mi tvoja hranidba i kolko mljeka imaš sa 12 krava?
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Trebalo bi više sjenaže, manje smjese ali koji bi se efekt dobio to se i sam pitam... Da nebi smanjile količinu mlijeka jer nije sva sjenaža ista...
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Toma jednostavno pitaj bogeca koji efekt se dobije-PUNO MLIJEKA- Mislim da on uopće ne kupuje smjesu (kupuje samo vitamine), ali zato jedu non stop 4 vrste sjenaže PO VOLJI. A jako bitna stvar u svemu je kvaliteta sjenaže koje uvijek mora bit vrhunska da bi je krave rado i puno jele i što prije probavile...da bi onda opet jele. Kod mene je situacija da svake godine imam naknap sjenaže, ajd ove će je bit dovoljno pa je malo više i trošim, ali opet ne koliko bi trebalo. Al ne mogu ja to objasnit nekim ljudima...

Hurlimann...ne kužim kak ti je zanimljiva moja hranidba, u kom smislu? Najbolja simentalka mi daje 33-34 litre, a holštajnka 40 u vrhu laktacije (imam 2 holštajnke trenutno samo+još dvije stelne junice i jednu za pripust)
 
H

Hurlimann86

Guest
Zanimljiva mi po tome što daješ samo sjenažu kao o bogec i to mi se jako sviđa, a kad je recimo kod nas glavni obrok ujutro i navečer silaža kukuruza cijele biljke, a sjenažu dobiju samo dvaput dnevno što nikako nije dovoljno.


TOMA:pa najbolji učinak na količinau mljeka ima definitivno ljulj, a na kvalitetu utječe lucerna, sudanska ili sirak barem se kod nas tako pokazalo.
Kad smo hranili samo sa sudansom mljeko je bilo super jako i prejako, kad je bio samo ljulj bilo je malo slabije kvalitete , ali bilo je količinski više.
 

Najnoviji postovi

Na vrh