• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Evo sudanske sijane prije kojih 10 dana.

 

trava13579

Novi član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
6
Re: stočni sirak i sudanska trava

da li je sad prekasno za baciti stajnjak, zaorati loš talijanski ljulj i zasijati sudansku travu ?
zahvaljujem na brzom odgovoru :D
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

trava13579 kaže:
da li je sad prekasno za baciti stajnjak, zaorati loš talijanski ljulj i zasijati sudansku travu ?
zahvaljujem na brzom odgovoru :D

Po mojem nije, jer smo i mi prije same sjetve vozili stajnjak ;)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kako misliš loš talijanski ljulj? Kad je sijan i koliko puta si ga kosio ove godine?
A po mojem isto ne bi trebalo biti kasno, vlage ima, a sad će i visoke temperature i trebalo bi to biti dobro...

A evo i moje sudanske s kojom nisam zadovoljan. Sijana je još 30.4. i već za 5 dana počela nicati i ja mislio bit će to super, ali onda okrenulo 2 tjedna kiša i hladne temperature i nakon toga nikako da se oporavi. A mislim da sam i napravio pogrešku kod sijanja jer je na nekim dijelovima jako rijetko niknula, a na dijelovima koje sam sijao nizbrdo super.
Slikano je 30.5. i sad je visoka nekih 80 cm i uskoro će pod nož, a onda ne znam što ću...da li sve preorati ili ostaviti kako je...vidjet ću
picture028hl.jpg

picture029v.jpg
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ma nemoj je preoravati ostavi preskupo je to sjeme da samo jednom pokosiš, a i sigurno je izbusala tamo gdje je rijeđa pa nije tak loše ;)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ma to je da, skupo sjeme...ovo na slikama je još najbolji dio, na drugoj strani je katastrofa. Al dobro, ja sam je zadnji put vidio tad kad je slikana (sutra idem doma,jupiiiiiiiii :mrgreen: :mrgreen: ) pa je možda sad nešto bolje. Ma najvjerojatnije će ostat pa šta bude bude...
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: stočni sirak i sudanska trava

trava13579 kaže:
da li je sad prekasno za baciti stajnjak, zaorati loš talijanski ljulj i zasijati sudansku travu ?
zahvaljujem na brzom odgovoru :D

ja sam prije tri dana gdje sam pokosio grašak preorao i bacio sudansku pa ćemo vidjeti šta će biti sad ga je ova kiša toliko natopila samo mu temperature treba...
 

trava13579

Novi član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
6
Re: stočni sirak i sudanska trava

M.M. kaže:
Kako misliš loš talijanski ljulj? Kad je sijan i koliko puta si ga kosio ove godine?
A po mojem isto ne bi trebalo biti kasno, vlage ima, a sad će i visoke temperature i trebalo bi to biti dobro...
talijanski ljulj je prošlogodišnji, jednom košen ove godine, mali prinos, rjedak... treba mi mase za ishranu krava, pa mislim posijati sudansku travu.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

A onda ga nema smisla ostavljati više. Jel bio slab i prošle godine, koliko gnojiva bacaš?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kolega M.M., nemoj preorati SU-SU....ja sam imal prošle godine na površini oko pol rali....bacil sa m15 kg sjemena, bila je dobra, za prvi put bil sam prezadovoljan....oko 1.6 sam sijal....mjesec dana sam kasnil s sjetvom, tu sam u startu izgubil jedna otkos, no dobro to je sd manje bitno...dakle u prvom otkosu na nekih 120 cm visine sma dobil 9 rolo bala, a zaim sam imal sranje.....nisma ju pratil i prerasla mi je i došla je u sjeme, bila je prek 2 m, čak i do 2.20 negdi....tu sam dobil 14 rolo bala....
Savjet, nemoj preorat, drugi otkos bi trebal biti bolji neg prvi....a ak si na vrijeme posijal, trebal bi dobiti 4 otkosa samo joj nedaj da preraste nekih 120-130 cm....onda nije dobra....ajd do 150 max.....al ne preporučam.....uglavnom, nemoj preorati i nemoj se zamarati koliko bude rolo bala....za prvi puta budu zadovoljan i za na godinu imaš več iskustva i bude bolje.
Ja ju ovu godinu nemam posijanu, pošto mi han neteba, imam ljulja za moje potrebe i previše :)
Evo koja slika od lani :mrgreen:
1. otkos
slika001k.jpg

slika002ea.jpg

slika003.jpg

slika012.jpg


2. otkos
slika0587.jpg

slika0589.jpg

evo....ja sam 182 cm :D
slika0600.jpg
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Evo danas je pao prvi otkos moje sudanske, nažalost nemam slike od košnje, već od jučer. Uglavnom definitivno ostaje sudanska, nema govora o preoravanju. Nekih 50 posto površine je super i tamo je oko metar bila visoka, a ostalo tako tako. Neki dijelovi su žuti, dali zbog previše vlage ili nedostatka gnojiva, ne znam...Moram napomenuti da smo pobacali zob kad smo vidjeli da je dosta slaba sudanska tako da će ovaj otkos biti mješavina.
dsc03240x.jpg

dsc03241r.jpg

dsc03243.jpg

dsc03242b.jpg

dsc03244at.jpg


Prijatelju ŠANANA drago mi je da nakon dužeg vremena vidim tvoj post u ovoj temi :D Daj mi reci nakon koliko vremena nakon prvog otkosa ti je narasla preko 2 metra sudanska?
P.S. i ja sam 182 cm, ali nešto u zadnje vrijeme rastem u širinu i tu te šišam :mrgreen: :mrgreen:
 
S

skolan93

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

i kakav ti je bio prinos i daj malo opiši agrotehniku-količinu sjemena,gnojidbu i tak to
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Jučer je pokošena i bit će balirana sutra ako bude vrijeme dobro, parcela je nekih ral i frtalj (ral i četvrtina :D ), jesensko oranje pa je rotirana u proljeće i bačen je mješanac (ne znam koliko to je stari pripremao), ali je onda par tjedana tako stajalo zbog vremena i posijana je 30.4. 30 kg je posijano, 15 SU SU i 15 sirka ali ne mogu se sjetit imena da me ubiješ. Za kasniju gnojidbu opet ne znam jer me nije bilo doma (studiram vani... :cry: ), ali sad će ići prihrana KAN-om pod drugi otkos.
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Jučer pokošeno i okrenuto.
Ph promjenjen na večeg hurlija i sad konačno i prednja kosa dobila posao.
Visina je bila negdje oko metar, negdje više negdj niže.




 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Koliko brzo kosiš?
Javi koliko je bilo bala.
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hurlimann86 kaže:
Jučer pokošeno i okrenuto.
Ph promjenjen na večeg hurlija i sad konačno i prednja kosa dobila posao.
Visina je bila negdje oko metar, negdje više negdj niže.

Hurlimann kada si posijao sudansku da je već stigla za košenje? Ja sam posijao svoju prije 15 dana i tek je nikla, malo ove kiše i hladno vrijeme su je usporile šta ćeš protiv vremena se ne može...Ovo mi je inače prvi put da je sijem pa da vidim kako će se pokazati.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Re: stočni sirak i sudanska trava

jel mi može netko reći koliko je sudanska trava kvalitetna po pitanju vitamina i minerala. npr znam da su trave i naročito lucerna bogate mineralima i vitaminima. dakle zanima me ima li što dobrog u toj sudanskoj travi osim šećera i visokih prinosa?

p.s. za zeleno se ne smije kosit dok je niža od 1m-1.2m?
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

M.M. kaže:
Koliko brzo kosiš?
Javi koliko je bilo bala.

Ide 7.5-8.5 km/h
Bilo je 7 bala na pol ha stim da nije bila jednaka, ali mislim da će drugi otkos biti bolji.

juxi kaže:
Hurlimann kada si posijao sudansku da je već stigla za košenje? Ja sam posijao svoju prije 15 dana i tek je nikla, malo ove kiše i hladno vrijeme su je usporile šta ćeš protiv vremena se ne može...Ovo mi je inače prvi put da je sijem pa da vidim kako će se pokazati.

Bila je sijana negdje početkom ili serdinom 5 mj neznam sad točno :scratch
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hurlimann86 kaže:
Bilo je 7 bala na pol ha stim da nije bila jednaka, ali mislim da će drugi otkos biti bolji.

7 rolo bala kažeš...kako se pokazala sudanska u sjenaži, čitam negdje kažu da je ne mogu silirati ili da se teže silira a evo ovdje kroz temu čitam da ide bez problema, ima li iko iskustva ili sliku kako izgleda u bali?
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

neznam ti ništa kako i mi je ove godine prvi put sijemo, vidjet ćemo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh