• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

B

BC96

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Jel bi sirak rasao u primorju na samo preoranoj zemlji(radi se o zemlji punoj kamenja)? Jel sirak odbar u ishrani muznih ovaca i koza? I jel ikako moguce koristiti ga za ispasu ?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

BC96 kaže:
Jel bi sirak rasao u primorju na samo preoranoj zemlji(radi se o zemlji punoj kamenja)? Jel sirak odbar u ishrani muznih ovaca i koza? I jel ikako moguce koristiti ga za ispasu ?

sirak je biljka extremnih uvjeta, tako da bude rastao, ali prinos mu ovisi kolko mu daš gnojiva, voda je manje više manje bitna jer ako nema vode on zaustavi rast na određeno vrijeme i kad dođe kiša opet nastavi rasti.

za ispašu baš i nije jer treba bit veći od pola metra a onda se puno gazi, košnja mu je namjena

dobar je za koze i ovce, isprobano :!: kao sjenaža i kao svježi pokošen :!:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec...?daj mi neku proteinsku komponentu u ishrani tovne junadi!
sve mi je puno kukuruza(ugljikohidrata) = silaža,melja(mljeveno vlažno zrno kukuruza) i home made smjesa(u njoj je 80 % kukuruza...) :(
trebalo bi to malo "poproteinizirati" jelda? :?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

BELEC7340 kaže:
bogec...?daj mi neku proteinsku komponentu u ishrani tovne junadi!
sve mi je puno kukuruza(ugljikohidrata) = silaža,melja(mljeveno vlažno zrno kukuruza) i home made smjesa(u njoj je 80 % kukuruza...) :(
trebalo bi to malo "poproteinizirati" jelda? :?

za bikove kao kratkotrajnu životinju taj proteinski dio s obzirom na cijenu je malo nevažan
proteinski dio, sjenaža graška i žitarica, grašak zrno, soja, sijeno djeteline ili lucerne, evo neke sam nabrojao

za junad je bitno da naraste , da stisne vagu i da ga prodaš, ljudi koriste dosta super, soju , benural s i tako to za junad, e sad kolko je to isplativo otom potom
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: stočni sirak i sudanska trava

ja tovim također junad,i znam nešto o tome
kukuruz je jako bitan u tovu junadi,i nikako ga nesmije biti više od 50% u ishrani
jer ako je više onda su bikovi masni i nitko ih neče...

ja kada meljem,meljem omjer 1 kukuruza i 1 zobi + super ,kada nemam silaže
a kada imam silažu onda omjer 1 kukuruza i 2 zobi + super
znači,da nema kukuruza više od 50% jer se onda junad masti!
 
B

BC96

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

A kak se krece cijena sjemena?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: stočni sirak i sudanska trava

dino kaže:
ja tovim također junad,i znam nešto o tome
kukuruz je jako bitan u tovu junadi,i nikako ga nesmije biti više od 50% u ishrani
jer ako je više onda su bikovi masni i nitko ih neče...

ja kada meljem,meljem omjer 1 kukuruza i 1 zobi + super ,kada nemam silaže
a kada imam silažu onda omjer 1 kukuruza i 2 zobi + super
znači,da nema kukuruza više od 50% jer se onda junad masti!
gle ovak,nebi da se uvrediš,al da se junad umasti :scratch ,da,al sam JUNICE ...kod bikova...teško... :lol:
kod mene isto jedu uglavnom kukuruz...znači silaža,u smjesi oko 70% je kukuruz...ostalo je zob,ječam,stočno brašno,vitaminski dio i naravno sušena lucerna ;) ,al ona ide direkt u jasle :mrgreen:

a priče o masnim bikovima zaboravi...to su jeftini trikovi prekupaca da ti skinu cijenu,a dok im treba roba onda opće ne bitno ni kilaža,ni radman,ni cijena :evil:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: stočni sirak i sudanska trava

ma ova priča o masnoći...niš od toga...!nema tu isplativosti ako se ide u ulaganje za neko proteinsko krmivo!!!!
ma kakva soja...za 3,50 kn???uf...ja bi drage volje to ukomponiral al ova sadašnja cena od cca. 10 kn?nebu išlo...
sad budem povisil žitarice(ječam i tritikale) da ih u smjesi bude 30-40 %!
a iduće proljeće bude i graška!

malo mi je problem sjenaža jer ju u ljetnim mjesecima nemrem u roku potrošiti...naravno ja bi je kombiniral uz silažu i melju, suhu i vlažnu...trebalo bi mi barem 30-40 bikova da morem balu iskoristit a da se ne pokvari... :x
a zna se dogoditi da u ljetnom razdoblju imam više teledi od bikova...tak da... :(
lako u zimi-imaš pet krav i jednu balu trošiš tjedan dana bez mrve neiskoristivoga... :?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

BC96 kaže:
A kak se krece cijena sjemena?

rođo mislim po sječanju od prolječa da je sirak koštao oko 42kn kila, pakovanje je bilo po mislim 23,7kg (tak nešt, ludo američko pakovanje, al je supač), hibrid grazer n

sudanska trava je bila po 5kg pakovanje, SUSU, cjena od 120 do 170kn za tih 5 kila

ja sijem i jedno i drugo, ali grazer n je ipak jači
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Re: stočni sirak i sudanska trava

evo tri dana čitam ove postove, i uglavnom našao sam sve što me interesuje za sudansku travu, da brzo raste, da se može kositi rotacionom kosačicom itd. i imam samo jedno pitanje, koliko bi mi trebalo sjemena za jedno 1,5 - 2 dunuma ako bih sijao sa razbacivačem mineralnog djubriva ako može, čisto da isprobam. Pošto mi je kolega već našao vezu za sjeme.
 
M

mladi kosac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec pakiranje je od 22,7 kg,cjena 759 kn bez pdv-a a 933 s pdv-om
 
K

kico75

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

ja kada meljem,meljem omjer 1 kukuruza i 1 zobi + super ,kada nemam silaže
a kada imam silažu onda omjer 1 kukuruza i 2 zobi + super
znači,da nema kukuruza više od 50% jer se onda junad masti![/quote]
gle ovak,nebi da se uvrediš,al da se junad umasti :scratch ,da,al sam JUNICE ...kod bikova...teško... :lol:
kod mene isto jedu uglavnom kukuruz...znači silaža,u smjesi oko 70% je kukuruz...ostalo je zob,ječam,stočno brašno,vitaminski dio i naravno sušena lucerna ;) ,al ona ide direkt u jasle :mrgreen:

a priče o masnim bikovima zaboravi...to su jeftini trikovi prekupaca da ti skinu cijenu,a dok im treba roba onda opće ne bitno ni kilaža,ni radman,ni cijena :evil:[/quote]od čega je silaža od od cijele stabljike kukuruza ili samo zrna.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: stočni sirak i sudanska trava

kico75
kada želite citirat nečiji post,stisnete tipku "citiraj"!!!

A odgovor na pitanje vam je: silaža zrna!!!
Pa več smo pisali o toj silaži u mom profilu!!!
Gore iznad posta ste mogli vidjet tko je napisao taj post....

dino
 
K

kico75

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

dino kaže:
kico75
kada želite citirat nečiji post,stisnete tipku "citiraj"!!!

A odgovor na pitanje vam je: silaža zrna!!!
Pa več smo pisali o toj silaži u mom profilu!!!
Gore iznad posta ste mogli vidjet tko je napisao taj post....

dino
znam za tebe dino ali ovo sam pitao mike jer je on ovo napisao a ne ti.a tipku za citiraj sam pritisnuo ali sam nešto izbrisao da bude pitanje jasnije ali očito sam pogriješio.
 
K

kico75

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Mike kaže:
dino kaže:
ja tovim također junad,i znam nešto o tome
kukuruz je jako bitan u tovu junadi,i nikako ga nesmije biti više od 50% u ishrani
jer ako je više onda su bikovi masni i nitko ih neče...

ja kada meljem,meljem omjer 1 kukuruza i 1 zobi + super ,kada nemam silaže
a kada imam silažu onda omjer 1 kukuruza i 2 zobi + super
znači,da nema kukuruza više od 50% jer se onda junad masti!
gle ovak,nebi da se uvrediš,al da se junad umasti :scratch ,da,al sam JUNICE ...kod bikova...teško... :lol:
kod mene isto jedu uglavnom kukuruz...znači silaža,u smjesi oko 70% je kukuruz...ostalo je zob,ječam,stočno brašno,vitaminski dio i naravno sušena lucerna ;) ,al ona ide direkt u jasle :mrgreen:

a priče o masnim bikovima zaboravi...to su jeftini trikovi prekupaca da ti skinu cijenu,a dok im treba roba onda opće ne bitno ni kilaža,ni radman,ni cijena :evil:
mike silaža od cijele stabljike ili zrna.
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Jel neko ove godine planira sijati sirak ili sudansku :?:
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hurlimann86 kaže:
Jel neko ove godine planira sijati sirak ili sudansku :?:
Taj sam :D Kupio 30 kg sudanske trave, 20 kg je neka naša, a 10kg slovenska. Planiram pomiješati sjeme i posijati, valjda bude tak dobro, Bogec?
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ja sam ganjao ovog u poljoapoteci 2mj nek naruči da ne isfali i sad me neki dan zvao da je stigla 30 kg samo još nisam po nju otišao.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: stočni sirak i sudanska trava

kico75 kaže:
Mike kaže:
mike silaža od cijele stabljike ili zrna.
heh,evo sad tek primetil da me se proziva,pa evo odgovora :oops: :mrgreen:

silaža je od cijele biljke,iako jedan dio slažem i melje od samog zrna,al onda ne dajem kukuruz u smjesi nego samo ječam i ovo ostalo :mrgreen:
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

M.M kolko si platio kilu sudanske?
 

Najnoviji postovi

Na vrh