• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: stočni sirak i sudanska trava

Yes, tako je. Ulaganje, pamet i puno truda i dobije se nešto na čemu se da zaraditi, čak i u ovim krznim vremenima. Pogledajte u povrtlarstu temu paprika, kako ja brodim ovu krizu. Prinosom, a to je bit sveg ovog posla. Prinos nadoknađuje malu cijenu i ne treba dvojiti oko ulaganja. Tako je to i u sirku, tako je to i u paprici. :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
Yes, tako je. Ulaganje, pamet i puno truda i dobije se nešto na čemu se da zaraditi, čak i u ovim krznim vremenima. Pogledajte u povrtlarstu temu paprika, kako ja brodim ovu krizu. Prinosom, a to je bit sveg ovog posla. Prinos nadoknađuje malu cijenu i ne treba dvojiti oko ulaganja. Tako je to i u sirku, tako je to i u paprici. :mrgreen:


tako je

jebote koji bi mi tandem bili, bili bi opasni za državu sa prinosima, nizozemska je goli ***** za nas :mrgreen: 8)

da i ako je mala cjena veliki prinos ipak izvlači, bilo kao direktni proizvod kao paprika ili primarni proizvod koji se ugrađuje u finalni kao što je mlijeko ili meso

ciljni uzgoj donosi točno određene kulture u točno određeno vrijeme, pa tako i sirak koji je najmočnija biljka u suši, tj on ju obožava, dok sve krepava sirak raste

rumunjska sve više izbaciva kukuruz i sirak je več odavno broj 1.
i kroz koju godinu u svjetskom obimu kukuruz po broju površina če pasti na 4. mjesto jer ga prestiže sirak koji je sve močniji, selekcija radi svoje,a klima pogotovo sve više diktira ritam koji u plesu paše samo sirku

a sirak jako dobro pleše taj ples, gdje sve gori i žari
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec kaže:
jebote koji bi mi tandem bili, bili bi opasni za državu sa prinosima, nizozemska je goli ku**c za nas :mrgreen: 8)
Eh da, bogec. Bome da je meni jedan takav kompanjon pa da izmjenjujemo površine zbog plodoreda. Nebi nikad bilo bolesti, a bome ni trave. A prinosi, mjerili bi se vagonima, ko šečerna repa :mrgreen: :mrgreen:
Ono opet radi pohvale: Najveći proizvođač paprike je španjolska sa prosječnim prinosom od 39,3 t/ha. Italija 21,5 t/ha, hrvatska 6,2 t/ha, a cabage trenutno 60 t/ha s tim da još ima koja kilica na polju, tak da ću točno izračunati kad rokne mraz. Govorim o vanjskoj paprici, plastenik će svoje već reči dok dođe vrijeme za to.

Najveći prinosi sirka: Mr. Bogec

Dakle, tandem bogec i cabage uništavaju svjetske ljestvice prinosa pojedinih proizvoda. 8) 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

e da ste si vi dvojica bliže, kaj bi to bilo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: urnebes kultura u polju :lol: :lol: :lol: ja bi vam bio 3. pomoćna osovina za vaš tandem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
Najveći prinosi sirka: Mr. Bogec

Dakle, tandem bogec i cabage uništavaju svjetske ljestvice prinosa pojedinih proizvoda. 8) 8)


bogme lijepo cabage :D :D :D :D

od ove godine još nisam dobio rezultate službenog mjerenja, al prošle godine sam imao prosječni uzorak tj prinos od 128200kg zelene mase na ha sirka grazer n, a največi uzorak je bio oko 160 tona , to je mjeren samo prvi otkos
sudanska trava je dala manji prinos.

fali mi 801kg da srušim svjetski rekord koji drži kina sa 129000kg zelene mase

uf al bi to bio plodored, to bi zemlja rodila čim ju pogledaš
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: stočni sirak i sudanska trava

Tako je šanana. Ti bi meni orao, tak da ja nemam brige još sa time. Nekako mi to prezamoran posao sad izgleda, ljepše mi je nekako lagano pripeljivati robu s polja i prodavati. Bar sad dok ide.
Usput, kako tvoja sudanska?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

ja obožavam orati, to me smiruje :D :D :D

sudanska je oko 2 metra i samo čeka da je se pokosi, prava je crno-zelena, čekam povoljno vrijeme, al ovaj tjedan mora pasti dolje, bojim se da mi ne prestari ;) ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

ja ipak danas dopodne skinuo sudansku, 2. otkos :!:
BOGOVSKA JE :!: :!: :!: :D :D :D

i690014_Slika0598.jpg
i690013_Slika0594.jpg
i690012_Slika0593.jpg

i690011_Slika0590.jpg
i690010_Slika0589.jpg
i690009_Slika0588.jpg

i690008_Slika0586.jpg


:D Moj mali doprinos Vama, velikim proizvođačima Sudanske trave i Sirka (zna se koji su) :mrgreen: :mrgreen:
samo mi je žao kaj nemam mogučnost to posilirati i staviti u silos, to bi bila prava poslastica za moje kravice :D
ovako će u rolobale, samo moram kolegu nagovoriti da stavi noževe na balirku ;) ;)

i690021_Slika0601.jpg
i690020_Slika0600.jpg
i690019_Slika0591.jpg


E da hoću ove slike izaći u Mljekarskom listu il sl. časopisu, pa da vide ovi moji suseljni koji me zajebavaju da sam lud kaj se uopće puštam u te nove kulture, e pa da sad vide kaj je prava stvar od krmne kulture, a ne kaj hrane cijelu zimu krave sa sijenom kojekakvim, pa se čude zakaj nema mlijeka!!!! :!: :!: :!: :!:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: stočni sirak i sudanska trava

ehhh,da...ima takvih posvud ,ne sam kod tebe,ali bude to njima došlo pod nos kad-tad,sam ak im nebu prekasno
inače jako lepe slikice,i da šteta kaj to nesi posiliral,ovak bude neko bogove rušil dok bu to baliral :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bude kolega baliral, a kaj da mu delam, bude malo sporije il ode balirka :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
Bude kolega baliral, a kaj da mu delam, bude malo sporije il ode balirka :mrgreen:


budeš bježo prek šume doma kad krene balirat :mrgreen:

inače odlična masa, vidiš da si i ti usvojio nove kulture, od graška sa žitaricama, sirka, ljuljeva, i ide to tebi, samo napred

imaš moje pohvale :D

a kaj se tiče slika u mljekarskom, u broju za rujan na strani 8 je moja slika siliranja sirka 8) :D

hehe tu držim monopol :mrgreen: hehe

kad budeš zaoravao sudansku , a to bude prah i pepeo od oranja, baci prvo ureje, jer je to jako močan korjen koji se treba razgradit, da nebi slučajno patila kultura iza toga

meni se je perfektno pokazao grašak iza sirka u plodoredu :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ne volim se mješati, ali već kad sam naletio na ovakav rijedak primjerak moram Vam ovo pokazati. Znači za 14 dana od danas prije 30 godina ljudi su postizali prinose 150 tona po hekataru. To je bilo eksperimentalno i povućeno je iz proizvodnje mlijeka. Mlijeko... neću pisati o tome bit će ratova. BEto bar da znate da možete postići bez ikakvih grunfova 150 tona.



Mislim da će joj ipak ovo biti budućnost.

Zbog izrazito visokog prinosa zelene mase, Sudanska trava (Sorghum sudanense L.) postaje interesantna kultura koja moze zamijeniti silazni kukuruz u bioplinskim postrojenjima. Sudanska trava je jednogodisnja visoka trava, daje izuzetno visoke prinose kvalitetne zelene mase koju mozemo koristiti kao zelenu krmu, sjenazu ili silazu. Zbog kasnih rokova sadnje dobra je kao postrana kultura. U provedenim istrazivanjima ostvarena je proizvodnja sudanske trave od 82 tone po hektaru. Zbog visokog prinosa sudanske trave moguce je ostvariti istu proizvodnju silaze koristeci samo 60% povrsina koje smo koristili kod proizvodnje kukuruzne silaze. Prednost uzgoja sudanske trave ocituje se u mogucnosti uvodjenja ove kulture u plodored, a koja nece zauzimati prostor i vrijeme predvidjeno do sada za proizvodnju kultura koje sluze za prehranu ljudi i zivotinja. Pomocu sudanske trave ostvariv je veci prinosa biomase nego uzgojem kukuruza a energetski potencijal u proizvodnji bioplina je isti. Sudanska trava pokazala se kao pogodna kultura u susnim uvjetima. Svinjskoj gnojovki dodano je 10% sudanske trave (ST) a kontrolnu grupu (K) cini svinjska gnojovka bez dodataka. Sve grupe su postavljene u tri ponavljanja. Proces anaerobne fermentacije odvijao se u diskontinuiranom procesu pri mezofilnim uvjetima (40°C) uz retencijsko trajanje od 60 dana. Prosjecna ukupna proizvodnja bioplina kod supstrata s dodatkom ST iznosi 13.720 ml l-1 , a ostvarena proizvodnja bioplina u kontrolnoj grupi iznosi 9.320, 00 ml l-1. Proizvodnjom sudanske trave nece se ugroziti proizvodnja hrane i proizvodnja krmnih kultura jer ostvaruje veci prinos biomase nego kukuruz i dobra je kultura za postrne uvjete. Dokazano je da se koristenjem sudanske trave radi poboljsanja svojstva gnojovke a u cilju proizvodnje bioplina, povecava kolicinu bioplina za 32%. Znacajne razlike u koncentracije metana izmedju grupa nisu utvrdjene, tj. dodavanjem biomase ne ugrozava se energetska kvaliteta bioplina.

Pozdrav!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kontam kaže:
Ne volim se mješati, ali već kad sam naletio na ovakav rijedak primjerak moram Vam ovo pokazati. Znači za 14 dana od danas prije 30 godina ljudi su postizali prinose 150 tona po hekataru. To je bilo eksperimentalno i povućeno je iz proizvodnje mlijeka. Mlijeko... neću pisati o tome bit će ratova. BEto bar da znate da možete postići bez ikakvih grunfova 150 tona.
Pozdrav!

a kad si se več umješao........

nije isto kontrolirani uvjeti rasta gdje se ispituje potencijal neke kulture u svim kontroliranim uvijetima

i PROIZVOĐAČKO POLJE na kojem se vrše pokusi u svrhu pokazivanja stvarnog stanja

znanost čini čuda ali naša polja baš i ne, čak niti kod mene, makar primenio svu znanost jer sirak nije biljka ovih krajeva, ali postiči taj prinos od preko 150 tona mase na ha , u našim uvjetima je za sad samo kod mene, barem službeno, a sve što nije službeno je trla baba lan da joj prođe dan
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec ja sam zamišljao te kontrolirane uvjete čisto onako da dođe jedan ing. ratrstva nadgleda kad traktorist sipa gnojivo, kad ga razbacuje i tako to. Znači prati se proizvodnja pod vedrim nebom i da se vidi jer su zadovoljene sve agrotehničke mjere. Nisam ni sumnjao da je to neka high tech proizvodnja, ali dobro. Nego bi li bio tako ljubazan, ako uhvatiš vremena ili se sjetiš da izmjeriš ph svježeg mlijeka. Ako nije problem, jako mi je to važno. Pozdrav
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA jako dobre slike sviđa mi se prinos sirka ;)
Tak mi je to ljepo vidjeti kad nekome dobro krene ;) ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hurlimann86 kaže:
ŠANANA jako dobre slike sviđa mi se prinos sirka ;)
Tak mi je to ljepo vidjeti kad nekome dobro krene ;) ;)

jelda da je super, on je poslušao i ide to njemu jako dobro :D :D

meni je jako drago čut da je netko nešta prihvatio i da se je tome posvetio i nakraju izvukao korist iz toga svega :D

nitko sretniji od mene :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

sav sam se zacrvenio od hvaljenja :oops: :oops: :oops: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Hvala momci na lijepim riječima :D :D :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

danas izbaliran SU-SU, bilo 14 bala na oko pola rali površine :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
danas izbaliran SU-SU, bilo 14 bala na oko pola rali površine :mrgreen:

super :D

inače vidi se da su bale super nabite, mrcina od traktora je balirao

sve te je osavljalo dok si dizao bale

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

a fotić se odmarao doma :shock: :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec, evo i koja slika, to s mobom malo sliknuo na brzinu

i701371_Slika003.jpg
i701370_Slika002.jpg
i701369_Slika001.jpg


bale nabite ko beton, probal sam jednu s 539 odnesti, al jedva ide, pumpa se hoće razleteti kad nabija, a i osavlja se kod kretanja, bude to Same il 565 izvezel v petak il subotu :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh