• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pošto nemam baš iskustva sa tim sirkom, šta se sad sa njim radi? Nije valjda da tako presaš'?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Lepo Šanana, ćini se ko jako dobra masa s dobrim sklopom :roll:
sad još samo ćekamo rezultate u broju bala :D :!:
misliš balirat u četvrtak il petak :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Lepo Šanana, ćini se ko jako dobra masa s dobrim sklopom :roll:
sad još samo ćekamo rezultate u broju bala :D :!:
misliš balirat u četvrtak il petak :?:

Lepo je zgledalo dok je stajalo gore, al dok sem pokosil, sve mi to nekako slabo izgleda, al budemo vidli, kak veliš na kraju broj bala :mrgreen: :mrgreen:
planiram baliranje za četvrtak, mada neznam niti sam koliko bi zapravo trebalo biti vlage u stabiljci da je dobro balirat, danas kad sam je išao prekrenuti, protrljam ja stabiljku, kad ono šaka sva mokra, a listovi su se počeli frkati i sušiti, e sad neznam niti sam :scratch :scratch :scratch

POMAGAJTE, bogec.... help :blackeye :!: :!: :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
planiram baliranje za četvrtak, mada neznam niti sam koliko bi zapravo trebalo biti vlage u stabiljci da je dobro balirat, danas kad sam je išao prekrenuti, protrljam ja stabiljku, kad ono šaka sva mokra, a listovi su se počeli frkati i sušiti, e sad neznam niti sam :scratch :scratch :scratch

POMAGAJTE, bogec.... help :blackeye :!: :!: :!:


kad si MISLIŠ da je skoro ko sijeno suho e to je onda za sjenažu, inače je jako premokro, znači još malo sunčanja 8)
 
H

Helena

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec kaže:
Helena kaže:
Moja sudanska je propala totalno ,prevladao je korov ,pokošena na visini koja nije preporučljiva i danas opičila velika kiša ,i šta sad uradidi . :evil:


ako je pokošeno, spremi tu masu kakva god da je , nakon toga sudanska če nadvladat korove (premda čudno da več nije)
sudanska če krenut iako je nisko pokošeno, bude se razbusala, pogotovo sad jer je dobila kiše, još da je bečano umjetno bilo bi još bolje, al to se stigne i za drugu kišu.

ako je na masu sad pala kiša a nije pobalirano nemoj se bojati to se jako sporo masa suši.

ja sam isto pokosio, i pobalirao, i prinos je bio čisatam ok s obzirom na kasnu sjetvu

dmatkovič, ti si podosta kasnije sijao i trava nije imala sekundarne vlati jer je podosta mlada, sad u drugom otkosu če se razbusat i imat češ još bar tri otkosa :D imaš dobro nabijene bale i mladu krmu, i nemaš razloga za nezadovoljstvo :D

nadalje, kod normiranja sjertve nije samo bit postiči što gušči sklop več je bitno dobiti VEGETACIJSKI PROSTOR , naime biljka ne raeagira isto na različite razmake u redu i između redova, a to je vegetacijski prostor, u kojem ona stvara svoju masu, znači ako ste imali sjetvu svaki drugi red sijačice onda je trebalo bit čušče u redu nego ako ste imali svaki red sijačice gdje je onda trebalo bit rijeđe u redu.

to su neke stvari koje su naizgled jednostavne ali ipak nisu, zato ja imam svake godine pokusna polja za fax u kojima se utvrđuje prinos ovisno od vegetacijskog prostora.

a o gnojidbi da ne govorim.

sve u svemu čistam dobro polja svima izgledaju od sirka i sudanske trave, eto helena če još napravit par korekcija i to je to i bez prskanja
nakon pet dana od košnje sudanske danas idem da ugrabim pokošeno kad ono nevide se otkosi ,sudanska već ispičila i pokrila otkos ,i sve što kaže bogec to tako i je ,bogec zmaj si :D šteta što nisam slikao
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

Helena kaže:
nakon pet dana od košnje sudanske danas idem da ugrabim pokošeno kad ono nevide se otkosi ,sudanska već ispičila i pokrila otkos ,i sve što kaže bogec to tako i je ,bogec zmaj si :D šteta što nisam slikao

eto 8)
dobro je dok mogu kontrolirat situaciju na kojih 500 kilometara razdaljine preko interneta 8)

na sirku sam diplomirao, i nakon diplome imam pokusna polja koja su još nepokošena samo zbog znanosti :D i da bi mogao prenesti znanje dalje, a moja zarada se manifestira na vašim poljima ( to mi je zarada)koje moraju bit zelenija od zelenijeg, bolja od najboljeg, i onda je bogec sretan :D najsretniji :D

SAMO NAPRED :D :!:

ja uvijek iz grmlja vrebam 8) nekad je to super , nekad nije :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

Danas dopodne izbalirana sudanska, na komadu od malo jače pola jutra je bilo 9 bala, a izgledalo je katastrofalno, reko sve se presušilo i nebude dobro, al dok je majstor krenul balirat bale su samo ispadale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , vei mi on poslije da je mislil da neabude nii pola toga kolio je bilo, da bude jedno 2-3 bale, al kupus malo, bilo ih je 9 :D :D

Imal si pravo bogec, dok je nabaliral čisto je voda curila :lol: :lol: :lol: šala, bilo je to dost vlažno, onak po meni najtaman, ja przadovoljan, sad samo čekamo drugi otkos, al prvo treba sutra bale izvozit :mrgreen: :!: :blackeye

Kolegin MF 3080 + Welger RP 200

i605604_Slikasu0029.jpg
i605603_Slikasu0026.jpg
i605602_Slikasu0025.jpg

i605601_Slikasu0023.jpg
i605600_Slikasu0021.jpg
 
H

huki

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Nije stočni sirak , ali je desert za moje pisave.......................................


 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

@huki

nego što je to ak nje stočni sirak??? :scratch
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pa kaj nije kukuruz na gusto posijan, kod nas tzv futraš :mrgreen:
 
H

huki

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Tako je gmiža. U pravu si. To je futer ili futraš.
Moje pisave ga obožavaju.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Da malo upotpunimo temu :!: ,
pao je i drugi otkos pa reko da stavim nekoliko slićica od košnja ;) ,
dok ne bude baliranje :roll:
jPt0Oa9N6CRxiiXo.v.jpg

Q1Gj9SabYBOpiUhy.v.jpg

0lYY7ugsLWDOOBiV.v.jpg

malo pogled iz kabine-bočno
_94KmAeoPXV2dZ8s.v.jpg

malo pogled iz kabine-straga
qXveaN7WiqMFZu3_.v.jpg

prvi otkos je pobaliran 16.07., a drugi bude 18.08.; raste to a bude sigrno i treči u 9 mjesecu a ko zna kaj bu kasnije :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Lijepa sudanska :D

Kaj se "KUHN" kosa raspala kaj njome ne kosiš? :lol: :mrgreen:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Stari je kosil s njom na drugom polju :!: :roll: :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Stari je kosil s njom na drugom polju :!: :roll: :lol:

je i moj stari je kosio danas sirak , drugi otkos, moj je manje na polju jer sam kasnije sijao i kosio prvi otkos, al stigao je tvoga 8)

naravno nisam slikao jer sam bio kod šanane na pivi, bude koja slika poslije, jer kad sam došao doma bila je gotova košnja :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža, bome jebački drugi otkos :!: :!: :!:

se sječaš dok smo pričali u gudovcu dase bojiš kaj bude s toga svega bilo, al vidim da je sudanas odličan :p :p

ja sam danas vidio svoj, neznam kaj da velim, nadam se da do 1.9. bude za kositi, budemo vidli ;) :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA kaže:
gmiža, bome jebački drugi otkos :!: :!: :!:

se sječaš dok smo pričali u gudovcu dase bojiš kaj bude s toga svega bilo, al vidim da je sudanas odličan :p :p

ja sam danas vidio svoj, neznam kaj da velim, nadam se da do 1.9. bude za kositi, budemo vidli ;) :D :D

i el ste se nakon dvije godine uvjerili, kad ništa na polju ne raste sirak i sudanska trava rastu :!: :!: :!: :!: :!: :!:

to su močne biljke, s najjačim korjenovim sustavom, neuništiv sve dok ne dođe mraz

gmiža još jedan otkos bude sigurno, a dalje čamo vidjet, ovisno kakva bude jesen, ja još jedan otkos skidam i orem bez obzira na jasen, idem dalje u sijanje, a sirak če opet doč na svoje iduče godine

i kad se onak malo zbroji u najkračem vegetacijskom roku sirak daje najviše mase i to jako kvalitetne mase, a sve dalje ovisi o vama, al kolko vidim ide to podosta dobro, svaka čast

napokon se isplatilo moje trabunjanje :D :D :D nitko sretniji od mene :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ma super sam zadovoljan ;) , da nije ona kiša krajem 6 i poćetkom 7 mjeseca srala 3 tjedna bila bi sigurna 4 otkosa :idea: ,
a ovak bumo vidjeli jel bude 4 otkos stigel narasti :?:
Al nije ni važno jel robe bude dosta i u glavi su već neke kombinacije za drugu godinu :idea:
Prvu balu otvaram početkom 9 mjeseca jel tad više nebudem imal kukuruzne silaže-lanjske :mrgreen: , pa budemo vidjeli i rezultate na mljeku :?:
Usput bilo je na par mjesta onak malo pofurene sudanske-ko hrđa il tak nekaj; jel to od magle budući da je bila skoro svako jutro :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

gmiža kaže:
Ma super sam zadovoljan ;)
Usput bilo je na par mjesta onak malo pofurene sudanske-ko hrđa il tak nekaj; jel to od magle budući da je bila skoro svako jutro :scratch

supač :D

manjak npk, tj manjak p i k, sirak je jako zahtjevna kultura koja traži jako puno hranjiva, a ako bi to želio namiriti to je skoro tona na ha npk + sve drugo, ali očito kod tebe je nastupio manjak i u dubljim slojevima tla

trebaš malo jače gnojidbe na svakoj kulturi, jer sirak je močan on če pokupit hranjiva i u jako dubokim slojevima

meni koji imam visoke prinose uvijek analize pokazuju da je kultura pokupila više nego što sam joj ja dao, tako da poslije moram imat jače gnojidbe

sirak nikad neče patit od nedostatka hranjiva, on če ih pronač po bilo koju cijenu, ali če rasti i rasti, ali ako donekle podmirujete potrebe sirka nema nikad problema, barem donekle
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

a moja je sudanska dosta žuta :scratch :scratch :scratch , kaj da radim, prihranjival sam s KAN-om, a 15-15-15 sam bacal pred sjetvu
 

Najnoviji postovi

Na vrh