• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
probaču nači jeftinije ali i na tu cjenu se isplati ako dva otkosa izbaliramo i jedan u zeleno,ali više ne sijem poslje 15.6:drinkers:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy je sijao, ja jos nisam....kako sam razumio od njega cini mi se da mu je cjena oko 3,5 KM to je nesto manje od 2 eura za kilu...a od prilike ga ide 2 kile na 1 000 kvadrata...najbolje da Cawboy kad dodje objasni...on je to sijao, a i informacija je iz prve ruke...

Ja cu vidjeti za zovnem NS institut i pitacu ih posto je...

Da li i tog Grazera isto ide 20 kila na hektar ???

Ako ide 20 kg na hektar meni se to ne cini skupo, jer samo kukurz je od prilike toliko bar kod nas vreca od 5 kila izidje oko 60 KM to je oko 230 kuna, od toga ne znam sad koliko se moze posijati....zaboravio sam znam da dodje oko 25 000 zrna ali mi se cini ne vise od 0.35 hektara...zaboravio sam.

Ajd neka neko izracuna racunicu kukuruza i sirka GRAZERA....cisto onako na papiru...zanemaricemo tucu, susu...nametnike da vidimo koja je racunica???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
orginal pakovanje je bilo 22,5 kg i otišlo je na 1 ral ako sam sijao sve redove,a ako bi sijao na razmak kao za kukuruz onda bi bilo možda dosta i za hektar ali kod vas je cijena odlična kod nas garant trgovci nabili takvu kakva je:partyman:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ajkula! Gdje si nabavio sjeme sirka!Ja sam mislio posijati sijačicom za kukuruz i onda kad budu metlice u mliječnoj zriobi silirati. Imam silokombajn 2 reda napred ili odozada pa mi kotač traktora gazi pored reda. Što mislite o tome?:drinkers:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
do prošle godine u Grubišnom polju ali ta je apoteka prestala pa je bilo preko neke iz Karlovca,ove godine sam uzalud posijao postrno susu od RWA na prolječe budem uzeo opet od njih ako ne nađem povoljnije grazer n,budem neršto iskemijo jer vidim da mi fali za košnju preko ljeta,jer jedino on i lucerna rastu u ovakvoj suši:partyman::partyman:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uf zaboravim,ne znam za takav sistem sjetve jer sam do sad sijao sve redove,ali to bi mogao sa sijačicom od 18 redi koja ima zahvat 2,25 pa rasporediti na tri baterije da siju i to bi bio dovoljan razmak kao kod kukuruza:partyman:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Da, mogu i tako imam 2.5 m sijačicu.Mogo bi sijati 2 reda skupa pa razmak.Tako bi imao razmak za kotač.Zapravo možda bi silokombajn mogo rezati 3 reda. Moram to malo izmjeriti.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Ja sam ove godine sijao sirak koji je kupljen još prošle godine. A prošle godine ga nisam sijao zato jer je cijela godina bila kišovita i hladna. Cijene se ne sjećam tačno al čini mi se da je bila oko 3,5 KM (13 HRK) za 1 Kg, pakovanje je po 5 Kg.
Što se tiče sjetve, sijao sam ga žitnom sijačicom svaki drugi red, tako je razmak između redova bio 25 cm. Silirao sam ga sa jednorednim silo kombajnom. Sledeće godine planiram sijati tako što ću dva reda sijati pa dva preskočiti i tako ću dobiti razmak između redova 12 cm pa onda 36 cm prazno. Tako da silokombajn bez problema uzima ova dva reda a opet ima dovoljno mjesta između da ne ruši sledeći red.
Što se tiče ovog "Grazer N" sirka, čisto sumnjam da je toliko bolji koliko je skuplji od ovog "NS Džin-a". Valjalo bi da neko posije na istoj parceli i jedan i drugi pa da se baš vidi razlika u nekim realnim uslovima. Ja mislim da kod mene i nema ovog Grazera za kupiti, jedva se i Džin nađe a neda mi se naručivati Grazer samo za to da vidim kakav je.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja sam ove godine sijao sirak koji je kupljen još prošle godine. A prošle godine ga nisam sijao zato jer je cijela godina bila kišovita i hladna. Cijene se ne sjećam tačno al čini mi se da je bila oko 3,5 KM (13 HRK) za 1 Kg, pakovanje je po 5 Kg.
Što se tiče sjetve, sijao sam ga žitnom sijačicom svaki drugi red, tako je razmak između redova bio 25 cm. Silirao sam ga sa jednorednim silo kombajnom. Sledeće godine planiram sijati tako što ću dva reda sijati pa dva preskočiti i tako ću dobiti razmak između redova 12 cm pa onda 36 cm prazno. Tako da silokombajn bez problema uzima ova dva reda a opet ima dovoljno mjesta između da ne ruši sledeći red.
Što se tiče ovog "Grazer N" sirka, čisto sumnjam da je toliko bolji koliko je skuplji od ovog "NS Džin-a". Valjalo bi da neko posije na istoj parceli i jedan i drugi pa da se baš vidi razlika u nekim realnim uslovima. Ja mislim da kod mene i nema ovog Grazera za kupiti, jedva se i Džin nađe a neda mi se naručivati Grazer samo za to da vidim kakav je.

Kakav ti je bio prinos?Jesi ga silirao silokombajnom?Ako jesi u kojem mjesecu?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
sijao sam ga sredimo Maja a silirao sredinom Avgusta. A prinos je bio dobar s obzirom na to da je gnojidba bila i više nego oskudna, mislim da ni kukuruz nebi dao više silaže(imaju slike ovdje u temi). Bilo je 9 prikolica onih od 3t. sa produžnim stranicama sa površine od 0,4ha. Silirao sam ga jednorednim silokombajnom "Mengele MB 290".
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
sijao sam ga sredimo Maja a silirao sredinom Avgusta. A prinos je bio dobar s obzirom na to da je gnojidba bila i više nego oskudna, mislim da ni kukuruz nebi dao više silaže(imaju slike ovdje u temi). Bilo je 9 prikolica onih od 3t. sa produžnim stranicama sa površine od 0,4ha. Silirao sam ga jednorednim silokombajnom "Mengele MB 290".

Cawboy da li si sad sta posijao na mjestu gdje je bio sirak...ili ipak nisi nista sve do neke jare sjetve...

Po svemu sto sam do sad procitao o sirku mimo ove teme...nigdje jos isam procitao da se odmah poslije sirka ne bi smejlo nista sijati .

Na pocetku ove teme (ne znam sad koja stranica) cini mi se da je bogec pisao o dusicnoj depresiji koja ce zadesiti kulturu ukoliko se posije odmah na jesen na mjesto gdje je do tad bio sirak...

Isto pitanje je i za clana Ajkulu...jer je on sijao sirak vec nekoliko puta...dakle da li si sta sijao poslije sirka na istoj parceli ili si ipak cekao proljece i isao nekom jarom kulturom ili si cekao cak kraj sezone mrazeva pa opet sirak ili kukuruz...

Dakle zanima me ista parcela, usjev nakon sirka kod vas dvojice.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
- emy
Nisam ništa sijao na ovoj parceli, nisam je ni orao. A ni ranijih godina nisam odmah poslije sirka ništa sijao, ne zbog te dušične depresije već jednostavno tako ispadne. Mislim da poslije sirka možeš sijati ali bi trebao dodati UREE u predsjetvenu pripremu. E sad koliko bi trebalo, :scratch neznam to zavisi od kulture koju ćeš sijati. Mislim da bi količina od oko 100 Kg/ha ili možda malo više, bila neka minimalna količina ispod koje nebi trebao ići. Neznam sad šta je Bogec pisao o tome al najbolje pročitaj opet šta i kako je on radio pa vidi, nešto tako otprilike i ti uradi.
Vidi još šta će ajkula reći možda je on sijao nešto odmah nakon sirka pa ima više iskustva.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Možeš sijati u jesen i žito i travu ako nije kasno,a za kukuruz idealno,dobra prednost te zemlje je što ti iza sirka ostane puno podzemne mase od žila a zemlju nisi tretirao sa herbicidom tako da ti ne smeta za sljedeču kulturu jedino kod sjetve na veči razmak ,Bogec je išao sa atrazinom radi korova ali kod mog načina sijanja nemaju korovi šansu jer sirak sve podavi oko sebe,je istina da je zemlja iscrpljena pa treba min 100kg dušika po hektaru ali opet budem rekao da je to zlatna kultura ,meni ove godine se vidi da fali:axe:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa evo konkretno kod mene nekog plana...

Dakle na parceli je grasak s tritikalom....nakon njega u maju ide sirak (naravno ako uspjem naci sjemena i sve to... ali cu se aktivirati vec od januara-februara da pokusam doci do sjemena), dakle ...nakon sirka kojeg sklonim (zavisno od zadnjeg otkosa) moze li bez problema opet grasak u kombinaciji s zitaricom ili neka od zitarica...???

Ajkula da li bi bilo pod obavezno da se pred oranje po sirku baci 100 Kg Uree ili ipak treba 100 Kg KAN-a ????

Najbolje da objasnis kako si ti radio ... jesam li te dobro razumio kad kazes da si bacao 100 Kg KAN-a???

I jos jedna stvar jako bitna...Ajkula da li si slijedio one Bogecove preporuke kod djubrenja mineralnim...jer one iznose upravo ono sto sam napisao 35 kg petnaestice i 200 kg urea i nakon toga 250 kg kan, a posliej svakog otkosa jos 100 kg KAN-a ???

Ajd ako ti nije tesko da opises svoju gnojibu sirka i koliko otkosa imas godisnje odnosno koliko mase ukupno na toj parceeli na osnovu gnojidbe koju ti primjenjujes???

@Cawboy

Obzirom da je bogec svoj sirak dobro paprio, a ti kazes da si na svog bacio svega prihranu preko lista...onako tvoje misljenje...da li mislis da bi i NS Dzin rodio priblizno isto kao i Grazer N, pri gnojidbi kakvu je upotrijebio bogec....???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja sam ti sam kemijao,nema veze što Bogec ima škole ali ja ti volim sve poslušati a napraviti po svom,najbolja opcija pola predviđenog gnojiva zaori ostatak pod tanjuraču ,poslje prihrana max 150 kg na ral,kod mene ti ide gnojidba onoliko koliko ima novčeka ,ali bez prihrane nakon otkosa nema max.roda,obavezno kosi min10-15cm,po mojem skromnom iskustvu sirak mi baš nije dobro reagirao na proljetno zaoravanje stajnjaka,a što se tiće sortimenta ja mislim da nema velike razlike po strukturi između tih nekoliko, samo vidim da je velika u cijeni:axe:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ah da zaboravih ,čuj ako ima dovoljno sunca ,vlage i opet sunca i ako se posije u 5 mjesecu tri otkosa ,sve zajedno oko 50 rolobala na ral ,ali bale 800-9ookg.srezane i dobro nafrkane,znači blizu 50tona materijala za papicu
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ja cu ga posijat u 5om mjesecu pa da imam za svinje zelenjave i za patke i guske.
Sjeme cu probat kupit neko od sjemenarni. Zivi bili pa vidili.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
-Emy
Mislim da ti je ajkula sve objasnio i ja se potpuno slažem s njim. Znači sve pažljivo pročitaj i onda uradi prema svojim mogućnostima i novčaniku. Ja isto tako radim, poštujem agrotehniku onoliko koliko mi novčanik to dopušta. A ovaj sirak nisam gnojio više iz ogleda a ne zbog para.
Što se tiče Grazera N i Džina, mislim da razlika nebi bila velika ako bi je i bilo uopšte. Nabavi ti Džin ako možeš, dosta je jeftiniji i daj mu samo pola ovog što je bogec dao Grazeru i imaćeš mase da nećeš znati kud s njom. Ovdje kod mene nema Grazera N, a i da ima sumnjam da bi ga kupovao. Prvo: skup je, drugo: ne praktično pakovanje (22,5 Kg)
Džin je mnogo jeftiniji a pakovanje je po 5 Kg što je puno, puno praktičnije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh