• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
E znaci ovako da uradimo korak po korak za nas pocetnike...vi komentirajte da li je u redu redosljed...tako da bi i svi drugi pocetnici imali preglednost.

1) Ne zaoravati stajnjak

2) Zaorati 3 x 15 (bogec preporucuje 300 kg na hektar, a mi cemo prepoloviti dakle 150 kg)

3) Zajedno s petnaesticom u predsjetvenoj pripremi bi isla i UREA ( Samo mi recite da li bi UREA isto trebala na dubinu kao petnaestica ili da se stavi pred drljanje (znaci u plici sloj) ???

4) Nakon nicanja ( pretpostavljam u 3-4 listu) 250 kg KAN-a (znaci i to idemo u pola manje ...125 Kg KAN-a)

5) Nakon svakog otkosa 150 Kg KAN-a i tu idemo pola ...75 Kg KAN-a

Ajkula ti si sijao gusti sklop (prestpostavljam svaki red na zitnoj sijacici ), kosio rotacionom i balirao rolo bale...a Cawboy je sijao s namjerom da silira...s toga mu je islo i manje sjemena na hektar...

Druga stvar, obzirom da si isao gusti sklop, kazes i sam da nisi imao problema s korovom, dok je Cawboy isao s medjurednim razmakom, pa je korov ( ambrozija ) imala mogucnost da dodje do izrazaja, pa je onda prskao ali samo protiv ambrozije...

Ajkula da li si ikako vrsio ikakvu prihranu preko lista, jer je Cawboy zajedno kad je prskao protiv ambrozija isao i prihranom ???

Ajkula da li si sijao sirak kao glavni usjev ili ipak npr, poslije graska...znaci druga polovina maja...da li bi ocekivao 3 otkosa ako bi se sirak usijao u drugoj polovini maja???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
1. Zašto ne zaoravati stajnjak? :scratch Ako imaš stajnjaka slobodno ga zaori, više će ti on značiti nego pola ove umjetne hemije iz vreće :!: u to sam se sam uvjerio, na jednoj manjoj parceli koju sam kosio za ishranu u zelenom stanju, jedan je dio izvezen stajnjak a na ovaj drugi nije. Isto je išla prihrana i zaštita za sve. A razlika :shock: Drastična!
2. Uradi po svom izboru.
3. Zašto komplikovati? On je svejedno nemože usvojiti i iskoristiti dok ne razvije korjenov sistem. Po mom mišljenju, možda je bolje ići dublje.
4. OK.
5. isto OK.
Gustina sjetve ti zavisi od toga za šta ga namjeravaš koristiti. Ako ćeš ga kositi za zeleno ili balirati onda ti je bolja gusta sjetva. A ako ga planiraš silirati onda moraš ići na veći međuredni razmak min. 25 cm. Ja za sledeću sjetvu planiram ići sa dva reda normalno na 12,5 cm pa onda razmak 3 reda, znači 37,5 cm pa opet dva normalno itd.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo upravo nadjoh jedan podatak ...radi se o Grazeru N....koji je najvise prinosa dao 100 tona po hektaru ukoliko se kosio 2 puta na visini od 2 metra...

Da li se na sirku gleda neki poseban element recimo kao npr. kod kukuruza gleda se na mljecno-vostanu zriobu zrna, ili na grasak gleda se cvatnja...da li se po ovom podatku gore a koji je u vezi s sirkom treba gledati samo visina sirka ili imaju jos neki znakovi koje je potrebno pratiti da bi se znalo da je sirak idealan za siliranje ili baliranje???

Sta ste vi pratili kao znak da je biljka spremna za siliranje (baliranje).
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
za 100 tona po hektaru treba malo više od onih prepolovljenih 150 kg 15-ice prije 500 kg 7-20-30
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovu masu možeš samo dobiti sa utrostručenom gnojidbom i u idealnoj godini,ovaj od visine 2i više metara ne može ni balirka od sv.petra izbalirati jer ga nemožeš dovesti u red za baliranje jedina opcija je silokombajn i to sa puno ks na vratilu.idealna visina za roto ili običnu kosu je od 1-1,5 m i ako je sijan u prolječe uz dobru godinu tri otkosa garant:partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Evo upravo nadjoh jedan podatak ...radi se o Grazeru N....koji je najvise prinosa dao 100 tona po hektaru ukoliko se kosio 2 puta na visini od 2 metra...

Da li se na sirku gleda neki poseban element recimo kao npr. kod kukuruza gleda se na mljecno-vostanu zriobu zrna, ili na grasak gleda se cvatnja...da li se po ovom podatku gore a koji je u vezi s sirkom treba gledati samo visina sirka ili imaju jos neki znakovi koje je potrebno pratiti da bi se znalo da je sirak idealan za siliranje ili baliranje???

Sta ste vi pratili kao znak da je biljka spremna za siliranje (baliranje).


Grazer je dao 100 t. ali sa kakvom gnoidbom i u kakvim uslovima. Što se tiče faze kad kositi/silirati, pa sve zavisi kako reče ajkula šta ćeš raditi s njim. Ako ćeš ga balirati onda kosi čim pređe metar. A za silokombajn možeš čekati koliko te volja. Mada je bolje i za silažu da bude mlađi, negdje najkasnije do pojave prvih metlica. Što je mlađi to ga krave bolje jedu, ako ga kosiš mlađeg imaćeš više otkosa tako da nećeš izgubiti na prinosu ili ćeš izgubiti sasvim malo ali ćeš dobiti na kvaliteti, što je ipak važnije.
Imam ovdje negdje u PDF-u rezultate ogleda rađenih u Križevcima sa Grazerom. Poredili su prinose po rokovima sjetve i po visini košnje. Morao bih malo pregledati te podatke kad uhvatim vremena.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Grazer je dao 100 t. ali sa kakvom gnoidbom i u kakvim uslovima. Što se tiče faze kad kositi/silirati, pa sve zavisi kako reče ajkula šta ćeš raditi s njim.
Imam ovdje negdje u PDF-u rezultate ogleda rađenih u Križevcima sa Grazerom. Poredili su prinose po rokovima sjetve i po visini košnje. Morao bih malo pregledati te podatke kad uhvatim vremena.


Grazer je dao 100 t. ali sa kakvom gnoidbom i u kakvim uslovima.
Imam ovdje negdje u PDF-u rezultate ogleda rađenih u Križevcima sa Grazerom. Poredili su prinose po rokovima sjetve i po visini košnje. Morao bih malo pregledati te podatke kad uhvatim vremena.


Pa i ja sam skinuo nesto u PDF-u a naslov je "Utjecaj rokova košnje na prinose krmnog sirka u
različitim klimatskim (vegetacijskim) sezonama"- dakle na ogledu se radilo 2 god. 2002 i 2003 ...od koje je 2003 bila nepovoljnija i s vise suše....Experiment je bio na Maksimiru na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, u klimatski različitim uvjetima.

Citiram :" U klimatski povoljnijoj 2002. godini prinosi zelene mase bili su od 85,2 t/ha (kad je kosen ispod visine 2 metra ili u fazi metlicarenja) do 100,7 t/ha (kad je kosen na visini 2 metra) , a suhe tvari od 18,7 t/ha do 31,0 t/ha. U sušnoj 2003. godini prinosi zelene mase varirali su od 58,6 do 86,6 t/ha, a suhe tvari od 14,6 do 26,6 t/ha. U toj ekstremno suhoj godini hibridni sirak Grazer N bio je visokog proizvodnog potencijala, tako da je korišten tijekom ljeta i rane jeseni u istom broju otkosa kao prethodne godine.

Evo jos neke interesantnosti iz tog ogleda da vam prepricam najosnovnije tako da se ne gubi vrijeme na citanje 30-tak stranica teksta:

Sporo klije i niče, ali kasnije ima vrlo brz porast (u prosjeku 5 cm dnevno).

Vrlo racionalno koristi vlagu tla, pa za tvorbu 1 kg suhe tvari potroši znatno manje vode od kukuruza, što znači da će u istim uvjetima vlage formirati znatno više suhe tvari od kukuruza.

Količina cijanovodične kiseline bila je velika u najmlađem lišću usjeva visokog 5 do 10 cm, da bi se već u usjevu visokom 50 cm smanjila u odnosu na količinu kod visine usjeva 5 do 10 cm čak za 10 puta, a u usjevu visokom 150 cm utvrđena je tek u tragovima (Ančev, Ivanove-Banđo, 1966., Čižek, 1970.). Hranidbom u staji zelenom masom hibrida krmnog sirka visine iznad 100 cm praktički nema opasnosti od trovanja cijanovodičnom kiselinom, što potvrđuju brojni podatci iz prakse jer nisu utvrđeni znakovi trovanja. Stajanjem pokošene mase sirka 2 do 3 sata, količina cijanovodične kiseline se još smanjuje.

Koristi se za ishranu stoke zelenom krmom izravno s polja tijekom druge polovice godine, tj. ljeti i početkom jeseni sve do mraza (strada pri -2º C), tj. u trajanju 60 do 100 i više dana (zavisno o roku sjetve) u više otkosa.

Osnovna obrada tla obavljena je oranjem na 30 cm dubine. Predsjetvena priprema obavljena je tanjuračom i sjetvospremačem. Tada je uneseno u površinski sloj 600 kg/ha NPK 8:26:26 ili 48 kg/ha N, 156 kg/ha P2O5 i 156 kg/ha K2O. Duljina jednog reda (duljina parcele) je iznosila 5 m, a razmak između redova 0,60 m; sijana su četiri reda na parcelicu. Sjetva je izvršena 16.05.2002. i 2003. godine sijačicom Wintersteiger s raoničnim ulagačem. Usjev je prihranjivan poslije svakog otkosa s KAN-om 150 kg/ha (40 kg/ha dušika). Ukupno je dano dušika: varijanta 1. - 168, varijanta 2. - 128, varijanta 3. - 88, varijanta 4. - 88 kg/ha N. Zaštita usjeva protiv korova izvršena je s 2 l/ha Radazina. Košnja je obavljena na 10 cm visine. Urodi mase utvrđivani su u dva do četiri otkosa u četiri ponavljanja. Korišten je krmni sirak visine 100 cm u četiri otkosa u obje godine istraživanja, visine 150 cm u tri otkosa, a pri visini 200 cm i cvatnji u dva otkosa. Suha tvar je utvrđena sušenjem na 105 ºC 1 kg zelene mase.

U 2002. godini povoljan raspored i količina padalina omogućili su brz razvoj hibrida Grazer N, kojemu je do visine 100 cm trebalo 45 dana od sjetve, do visine 150 cm 55, a do visine 200 cm 62 dana, dok mu je do cvatnje trebalo 68 dana. Drugi otkos je prispio do visine 100 cm već za 21 dan zbog povoljnih količina padalina, do visine 150 cm narastao je za 39 dana, do visine 200 cm za 48 dana, a do cvatnje 71 dan. Treći porast utvrđen je kod visine 100 cm za 27 dana, a kod visine 150 cm za 57 dana, kao i četiri porasta.

U 2003. godini nepovoljan raspored i količine padalina, te više temperature od prosjeka, utjecale su na rast i razvoj sirka hibrida Grazer N. U prvom porastu dok je još bilo vlage iz prve dekade lipnja, te više temperature u tom razdoblju utjecale su na porast sirka do visine 100 cm već za 40 dana. Da naraste do visine od 150 cm trebalo mu je 59 dana, a do 200 cm 67 dana. U cvatnju je ušao za 74 dana. Drugi porast do visine 100 cm bio je za 27 dana, do visine 150 cm za 45 dana, a 200 cm za 74 dana; cvao je za 75 dana. Trećem porastu do visine 100 cm (varijanta 1.) trebalo je 37 dana, a do visine 150 cm 46 dana. Četvrti porast imala je samo 1. varijanta, a do 100 cm visine sirak je narastao za 46 dana. Potrebno vrijeme za regeneraciju sirka zavisilo je o količini i rasporedu padalina koje su utjecale i na urode zelene mase u punoj cvatnji.

Prinosi zelene mase hibrida Grazer N
Prinosi zelene mase hibrida Grazer N u 2002. godini varirali su po varijantama visine košnje usjeva i to: košnjom sirka visine 100 cm u četiri otkosa postignuto je 85,2 t/ha, a u punoj cvatnji 85,4 t/ha što je visoko signifikantno manje mase u odnosu na prinose varijante 2. (100,7 t/ha najviši prinos) i varijante 3. (100,0 t/ha), među kojima su male razlike i nisu signifikantne.
I u 2003. godini, u kojoj je bilo vrlo sušno ljeto, krmnim sirkom postignuto je od 2 do 4 otkosa zelene mase, ali nižih prinosa i različitog vremena dospijevanja za košnju u odnosu na prethodnu godinu.
U četiri otkosa (varijanta 1.) postignuto je ukupno 58,6 t/ha zelene mase, visoko signifikantno manje u odnosu na prinose ostalih varijanti košnje.

U dvogodišnjem projektu (2002. povoljna i 2003. sušna godina) s krmnim sirkom hibrida Grazer N postignuto je u četiri otkosa 71,9 t/ha zelene mase, 16,7 t/ha suhe tvari košnjom usjeva visokog 100 cm.
Košnjom usjeva visokog 150 cm postignuto je u tri otkosa zelene mase 87,5 t/ha, odnosno 23,0 t/ha suhe tvari.

Usjevom 200 cm visine postignuto je u dva otkosa 93,3 t/ha zelena mase ili 28,9 t/ha suhe tvari.
U cvatnji sirka u dva otkosa postignuto je 80,7 t/ha zelene mase, odnosno 25,9 t/ha suhe tvari.
Košnjom hibrida Grazer N visine 100 cm pa do cvatnje, u više otkosa postiže se kontinuitet u ishrani stoke zelenom krmom od početka srpnja pa do mraza u listopadu u trajanju 100 i više dana, zavisno o roku sjetve i primijenjenoj agrotehnici.
Postignutim prosječnim prinosima suhe tvari sirka osigurava se s jednog hektara 1 000 do 1 700 dnevnih obroka od 15 kg suhe tvari za krave muzare.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Emy hvala na trudu!!
I ja sam mislio na ovaj dokument samo sam pogrešio u lokaciji. Mislio sam da su oglede radili u Križevcima, a nije mi se sinoć dalo tražiti da provjerim. Pored ovog dokumenta što si ti naveo "Uticaj roka košnje..." imam još i "Agrotehnika proizvodnje krmnog sirka".
Međutim sve su to ogledi, teorija i neki malo drugačiji uslovi nego što ih mi imamo na svojim njivama. Kako reče član Ranko u svom potpisu: "jedno je teorija, a praksa treće" :D
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Emy hvala na trudu!!
I ja sam mislio na ovaj dokument samo sam pogrešio u lokaciji. Mislio sam da su oglede radili u Križevcima, a nije mi se sinoć dalo tražiti da provjerim. Pored ovog dokumenta što si ti naveo "Uticaj roka košnje..." imam još i "Agrotehnika proizvodnje krmnog sirka".
Međutim sve su to ogledi, teorija i neki malo drugačiji uslovi nego što ih mi imamo na svojim njivama. Kako reče član Ranko u svom potpisu: "jedno je teorija, a praksa treće" :D

Zima je duga, morao bi se covjek sam educirati koliko moze...kod nas su seminari rijetkost, a i kad ih bude uglavnom niti ne znam za njih.

Svi ti ogledi su vjerovatno s idealnom gnojidbom kao sto je slucaj u ovom ogledu na Maximiru...gdjeje koristeno 600 kila NPK 8:26:26 i jos prihrana poslije svakog otkosa s 150 KAN-a...nekako mislim kad bi covjek imao svega 2-3 hektara zemlje onda mi stvarno morao forsirati tolika gnojiva da bi nadomjestio kolicinu hrane, medjutim zemlje imamo onako solidno...pa ta kolicina gnojiva i nije toliko potrebna...

Nego da te jos pitam...kad si sijao onaj svoj Dzin...sta mislis da li bi dao bar jos jedan onoliki otkos da si ga prihranio s 15 kila kana po dunumu ili jos jednom prihranio preko lista ... naravno kad iz te jednacine izbacimo faktor vremena...(jer mi se cini da ti nije bio puno ostalo do mrazeva i pada temperatura)....

To je jedna stvar...a druga se odnosi na onu sendvic silazu...moralo bi se malo izracunati kad bi odprilike sirak dospio tako da bude spreman da se silira u dan-dva s kuruzom...tebi je uspjelo...a takvo je pitanje cini mi se ovdje bogecu postavljao clan Sanana koliko se sjecam...pa je i sam bogec rekao da ga pita nesto sto jos ni on nije probao (bar tada)...
Meni bi ta tvoja sendvic silaza stvarno dobro dosla buduci da sam kratak s prostorom oko stale...a na taj nacin bi i silazu kuruza i sirka isla sve na jedno mjesto...reci mi da li si nesto u tom sistemu sjetve racunao odmah ili ti se jednostavno vremenski poklopilo da je sirak izrastao zajedno s kuruzom ???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zgodnu si temu načeo ali bolja bi opcija bila da se posadi proteinski suncokret negdje blizu kukuruza koji planiraš silirati to ti je silaža san snova,suncokret sadiš 10 -15 dana kasnije od kukuruza i onda dobiješ idealan omjer ,tu kod nas ima čovjek koji se bavi proizvodnjom tog suncokreta za zrno i silažu,blizu zagreba:drinkers:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Zima je duga, morao bi se covjek sam educirati koliko moze...kod nas su seminari rijetkost, a i kad ih bude uglavnom niti ne znam za njih.

Svi ti ogledi su vjerovatno s idealnom gnojidbom kao sto je slucaj u ovom ogledu na Maximiru...gdjeje koristeno 600 kila NPK 8:26:26 i jos prihrana poslije svakog otkosa s 150 KAN-a...nekako mislim kad bi covjek imao svega 2-3 hektara zemlje onda mi stvarno morao forsirati tolika gnojiva da bi nadomjestio kolicinu hrane, medjutim zemlje imamo onako solidno...pa ta kolicina gnojiva i nije toliko potrebna...

Nego da te jos pitam...kad si sijao onaj svoj Dzin...sta mislis da li bi dao bar jos jedan onoliki otkos da si ga prihranio s 15 kila kana po dunumu ili jos jednom prihranio preko lista ... naravno kad iz te jednacine izbacimo faktor vremena...(jer mi se cini da ti nije bio puno ostalo do mrazeva i pada temperatura)....

To je jedna stvar...a druga se odnosi na onu sendvic silazu...moralo bi se malo izracunati kad bi odprilike sirak dospio tako da bude spreman da se silira u dan-dva s kuruzom...tebi je uspjelo...a takvo je pitanje cini mi se ovdje bogecu postavljao clan Sanana koliko se sjecam...pa je i sam bogec rekao da ga pita nesto sto jos ni on nije probao (bar tada)...
Meni bi ta tvoja sendvic silaza stvarno dobro dosla buduci da sam kratak s prostorom oko stale...a na taj nacin bi i silazu kuruza i sirka isla sve na jedno mjesto...reci mi da li si nesto u tom sistemu sjetve racunao odmah ili ti se jednostavno vremenski poklopilo da je sirak izrastao zajedno s kuruzom ???


Bilo je kod nas dosta seminara i predavanja, pričalo se o svemu i svačemu od ishrane do muže i higijene mlijeka. Međutim o sirku ili grašku nije bilo ni riječi, uglavnom se spominje kukuruz, ljulj i eventualno lucerka. Ja sam za sirak saznao tek na ovom forumu.

Što se tiče ovih ogleda, ja nisam primjetio da se negdje spominje stajnjak. Zato i idu sa tolikim količinama umjetnog gonjiva. Mi smo na jednoj manjoj parceli (nešto oko 0,2 ha) kad smo izvlačili stajnjak na druge njive, izvukli i tu jednu prikolicu. Planirali smo još al je pala kiša i tako je to ostalo, kasnije je uzorano a stajnjak je bio samo na jednom malom dijelu. Tu sam posijao sirak, išla je prihrana sa 3 15-ice ne sjećam se sad koliko al nije ni bitno. Bitno je to da je ovaj sirak što je bio na dijelu gdje je stajnjak bio daleko, daleko bolji, jednostavno nisu se mogli porediti. Imao je i brži rani porast, bržu regeneraciju nakon košnje i daleko veći prinos od ovog što nije dobio stajnjak.

Dali bi bio još jedan otkos ili ne to ne zavisi samo od prihrane nego i kad se kosi. Sigurno da bi prinos bio bolji da sam ga još prihranio sa KAN-om. A broj otkosa neće biti isti ako ga kosiš kad je visina 1 m i kad je 2,5 m. Na kraju krajeva nije bitan broj otkosa nego prinos. Ja sam ga silirao kad je već sav bio formirao metlicu, -znači jako kasno. Trebalo je ranije al sam čekao da stigne kukuruz da mogu skupa silirati. Kukuruz je bio neki iz grupe 200 a sijan je u redovnom roku tako da stigne ranije za silažu. Nisam ništa računao samo eto posijao raniji hibrid.

A sendvič silažu možeš raditi ako hoćeš i sa travom i kukuruzom. Ja sam tako ranije radio. Znači prvi otkos trave u silos pa onda kasnije na to kukuruz. Inače kod siliranja slobodno možeš raditi silažu sa razmacima od mjesec, dva, tri koliko hoćeš. Bitno je da silos u međuvremenu bude dobro zatvoren. Kad hoćeš raditi silažu, otvori ga i samo sipaj na tu što je već u silosu. Ovdje uglavnom svi tako rade, dolje sjenaža a gore kukuruz. Isto možeš uraditi i sa sirkom, siliraj jedan otkos i zatvori pa kasnije drugi i opet zatvori a kad stigne kukuruz onda njega odozgo.
Al dobro sad da ne idem van teme, jer ovo je već za temu o silaži a ne o sirku. ;)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Post ili dva izvan teme mislim da nije problem...nece nas moderatori banovati...:D...ali i kad dvije teme zavise jedna od druge ili su kolerati onda bi trebali imati jos vise tolerancije....:D

O.k. vraticemo se na sirak znaci....ipak stajnjak je i te kako dobrodosao...vidis ja u ovom ogledu nisam ni primjetio da nisu stavljali stajnjak...

Mislim kad bi se sirak postrno posijao na neku parcelu bi mogao dospjeti zajedno s kuruzom...

A o toj vrsti silaze koju spominjes...vjeruj mi da o tome razmisljam od kako sam vidio onu tvoju sendvic silazu...i na um mi je padala kombinacija lucerke i silaze...ali rekoh sigurno kad bi se lucerka i sredila i kad bi proces bio zavrsen onda se nebi smjelo otkirvati da duz cjele povrsine dobije zrak.....ipak imam tu nekoliko pitanja, malo opsirnijih pa ajmo na temu silaza ili krmno bilje...:D
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
zgodnu si temu načeo ali bolja bi opcija bila da se posadi proteinski suncokret negdje blizu kukuruza koji planiraš silirati to ti je silaža san snova,suncokret sadiš 10 -15 dana kasnije od kukuruza i onda dobiješ idealan omjer ,tu kod nas ima čovjek koji se bavi proizvodnjom tog suncokreta za zrno i silažu,blizu zagreba:drinkers:

Ajkula,
Mozes li malo pojasnit ovu kombinaciju?
Koja sorta suncokreta kako se sije koji razmak i dali ide pola pola sa kukuruzom
ili ide malo vise kukuruza.Ako moze malo opsirniji odgovor?
Zvuci mi dobra ova kombinacija.:prayer:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
zgodnu si temu načeo ali bolja bi opcija bila da se posadi proteinski suncokret negdje blizu kukuruza koji planiraš silirati to ti je silaža san snova,suncokret sadiš 10 -15 dana kasnije od kukuruza i onda dobiješ idealan omjer ,tu kod nas ima čovjek koji se bavi proizvodnjom tog suncokreta za zrno i silažu,blizu zagreba:drinkers:



Ajkula,
Mozes li malo pojasnit ovu kombinaciju?
Koja sorta suncokreta kako se sije koji razmak i dali ide pola pola sa kukuruzom
ili ide malo vise kukuruza.Ako moze malo opsirniji odgovor?
Zvuci mi dobra ova kombinacija.:prayer:



Mene isto zanima sve ovo vezano za siliranje suncokreta. U kojoj fazi zrelosti se suncokret silira?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Post ili dva izvan teme mislim da nije problem...nece nas moderatori banovati...:D...ali i kad dvije teme zavise jedna od druge ili su kolerati onda bi trebali imati jos vise tolerancije....:D

O.k. vraticemo se na sirak znaci....ipak stajnjak je i te kako dobrodosao...vidis ja u ovom ogledu nisam ni primjetio da nisu stavljali stajnjak...

Mislim kad bi se sirak postrno posijao na neku parcelu bi mogao dospjeti zajedno s kuruzom...

A o toj vrsti silaze koju spominjes...vjeruj mi da o tome razmisljam od kako sam vidio onu tvoju sendvic silazu...i na um mi je padala kombinacija lucerke i silaze...ali rekoh sigurno kad bi se lucerka i sredila i kad bi proces bio zavrsen onda se nebi smjelo otkirvati da duz cjele povrsine dobije zrak.....ipak imam tu nekoliko pitanja, malo opsirnijih pa ajmo na temu silaza ili krmno bilje...:D


Stajnjak je i više nego dobar, kod mene se pokazao odlično!!

Umjesto postrne sjetve možda bi ga mogao posijati u redovnom roku i jednom pokositi do siliranja. Jest da će ti tad prinos silaže biti manji, ali imaćeš jedan otkos više. Inače, za razliku od kukuruza,a sirak ima vrlo širok vremenski raspon u kom se može silirati, tako da neće biti teško uskladiti da istovremeno dospiju za silažu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sistem ti je jednostavan,ako sadiš kukuruz grupu FAO400 negdje blizu posadiš jednu parcelu suncokreta 10-15 dana kasnije i onda ti ispadne suncokret idealan za siliranje,ali bolja opcija je ja ju provjerio prije dve godine kukuruz fao500 i sadiš istovremeno i suncokret to ti je 95% uspješno siliranje,meni je problem što nemam dobru sadilicu pa mi ide slabo sadnja suncokreta ali tip koji ima mengelu viđenog ima za svoju olt ploče za suncokret ali on sebi sije samo za zrno,ako budeš u mogučnosti trebalo bi na sadilicu 4 reda u jednoj da bude suncokret ond bi to bio idealan omjer njega u silaži,kada smo te godine imali silažu to je izgledalo jako gadno i imalo čudan miris ali su krave prvo pojele suncokret,sjeme sam nabavio iz Oborova,sve druge informacije trebali bi novi post ili pp
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
sistem ti je jednostavan,ako sadiš kukuruz grupu FAO400 negdje blizu posadiš jednu parcelu suncokreta 10-15 dana kasnije i onda ti ispadne suncokret idealan za siliranje,ali bolja opcija je ja ju provjerio prije dve godine kukuruz fao500 i sadiš istovremeno i suncokret to ti je 95% uspješno siliranje,meni je problem što nemam dobru sadilicu pa mi ide slabo sadnja suncokreta ali tip koji ima mengelu viđenog ima za svoju olt ploče za suncokret ali on sebi sije samo za zrno,ako budeš u mogučnosti trebalo bi na sadilicu 4 reda u jednoj da bude suncokret ond bi to bio idealan omjer njega u silaži,kada smo te godine imali silažu to je izgledalo jako gadno i imalo čudan miris ali su krave prvo pojele suncokret,sjeme sam nabavio iz Oborova,sve druge informacije trebali bi novi post ili pp

Hvala dovoljno je i ovo za sad.Ako sta bude trebalo poslije ja se javim.
Moram provjerit sa ovim sto mi sije kkuruz dali ima plocice za suncokret
pa da za probu na proljece uradim 1h.Tri reda kukuruza jedan suncokret
to bi bilo super.:drinkers:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bogec kako si riješio taj povaljani sirak sto se vidi na slici u temi "Lucerka"...

Mi na ovom području Bihaća nemamo rolobalirki, ja mislim sijati sirak dogodine, ali vidiš to nevreme je isto problem, šta kad se desi i povalja 1,5 hektar koliko ga i imam namjeru sijati...

Opcija je da ga mogu pokositi, ali šta tad ??? Kako ga skladištiti ???

I još jedno pitanje ako može brz odgovor, koji bi vjerovatno smanjio troškove skladištenja sirka

Prijatelj mi ima onaj vučeni kombajn za siliranje trave, teoretski rez je 4 cm...s nji mislim raditi grašak, međutim da li je sirak "slabija" biljka od kukuruza (mislim tanja i tako to) tako da bih ga pokosio , zgrnuo a zatim sa ovim vučenim kombajnom za sjenažu pravio od njega sjenažu, ali bi tad i on bio rezan na 4 cm i više ???

Da li bi to bilo prekrupno??? Jer ako ne bi onda bi mogli sijati svaki red na žitnoj sijačici ???

Šta misliš o tome???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
onaj sirak sa slika , ovako vidio si da je sav na zemlji, sirak se nakon par dana sav dignuo, i stajao je kao da nikad nevremena nije bilo, sirak je močna biljka.

ako nema roto balirki, preostaje silokombajn taj koji imate, ili hranjenje za zeleno, znači kositi svaki dan.
ako bi kosio svaki dan trebao bi sijat na tri etape da ne naraste sve odjednom, da možeš kosit svaki dan ujednačenu masu.

svježi sirak ima največu moć, tj energiju.

siliraj sa tim kombajnom jer druge mogućnosti nema, dobro nagazi i bude sve ok, kosi ga kad je oko metar tj malo manje za silažu i budeš ga kosio bar tri puta do mraza ako ne i više puta.

bez obzira kolko je cm samo treba nagazit i dobro pokrit, nije ni u balama sitnije

sve to bude ok, ak ne ja dolazim pomoć ak ima ladne pive
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
onaj sirak sa slika , ovako vidio si da je sav na zemlji, sirak se nakon par dana sav dignuo, i stajao je kao da nikad nevremena nije bilo, sirak je močna biljka.

ako nema roto balirki, preostaje silokombajn taj koji imate, ili hranjenje za zeleno, znači kositi svaki dan.
ako bi kosio svaki dan trebao bi sijat na tri etape da ne naraste sve odjednom, da možeš kosit svaki dan ujednačenu masu.

svježi sirak ima največu moć, tj energiju.

siliraj sa tim kombajnom jer druge mogućnosti nema, dobro nagazi i bude sve ok, kosi ga kad je oko metar tj malo manje za silažu i budeš ga kosio bar tri puta do mraza ako ne i više puta.

bez obzira kolko je cm samo treba nagazit i dobro pokrit, nije ni u balama sitnije

sve to bude ok, ak ne ja dolazim pomoć ak ima ladne pive


Ma biće pivkare...pa imamo mi bihaćku pivovaru PREMINGER ...:D

Ja mislim sijati i za hranjenje za zeleno na bližu parcelu negdje oko 0,3 hektara (imam 4 krave)...a posebno 1,5 hektara za zime (da ko čovjek jednom imam hrane a ne da u 12 mjesecu lomim prste hoću li dočekati mart)...
Imam ja silokombajn sto s njim siliram kukuruz...INEX LIFAM...dobar je, onako sirotinjski ali fercera, sad ću mu raditi remont i glacnuti ga...međutim ako siliram s INEXOVIM onda moram imati kao član Cawboy 2 reda sirka a dva prazno pa opet tako...sto znači da gubim na površini i plus ako ga siliram od visine od jednog metra to je nekako maleno...

Ja sam mislio da ga siliramo s onim vučenim za sjenažu s tim da sijemo svaki red, ali ako to nije to da ja onda ne kemijam...onda da radije odradim s ovim za silažu i sijem 2 reda i 2 pauze.

Već 2 mjeseca ostavljam pare na stranu tako da ga mogu dobro napapriti đubrivom kad dođe maj upravo onako kako si ti napisao na prvim stranicama ove teme i plus stajski...neću više ko ovih godina šprdaljke po njivi s travama...i košnje paprati....
 

Najnoviji postovi

Na vrh