• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Sijem sudansku travu već par godina i baliram u sjenažu kad je visine od 80 cm pa do 110 cm ovisno o vremenu. Navodno su i proteini najviši kad je stabljika oko 70-80 cm. Ove sam godine treći otkos kosio kad je bio oko 50- 60 cm, a dobar dio polja i manje. Mislim da taj otkos nije ni vidio kišu, počeli su se listovi savijati i mi ga odlučili izbalirati pa što bude makar se ne bi smio kositi ispod pola metra jer sadrži neke otrovne tvari...ali stvar je u tome da su taj otkos moje kravice najradije jele a prije toga svih tih godina su ga jele onako bi-ne bi, uvijek im je ljulj bio draži. Baš je danas nestala zadnja bala, kravice su zdrave.
Sad sve planiram da i ubuduće kosim kad bude nekih 60 cm.
Kakva su vaša iskustva?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
sve je slađe kad je mlađe ;)
Jesi li to balirao sijeno ili sjenažu?
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
silirani sirak ili sudanska trava mogu samo djelimično zamjeniti silažu kukuruza. Kod zasušenih krava, zavisno od kondicije, mogu skoro u potpunosti zamjeniti kukuruz. Dok kod visokoproizvodnih krava i onih koje su u prvom tromjesečju laktacije ipak nemogu zamjeniti silažu kukuruza

Dobro i tu zavisi sta zelis verovatno ako kravu neces gurati na extremne kolicine pa da ti traje 2-3 telenja i da mora na klanje ,nego do neke razumne kolicine mozda bi i moglo.
Jer ako su veterinarske usluge preskupe,a jesu,po meni bolje imati zdraviju otporniju zivotinju +da imas vise teljenja,sa nekom manjom proizvodnjom do 25l,nego da guras u nju do maximalnog potencijala ne retko i 40l pa onda svaki djavo je snadje pa ne mozes predavati od nje +kosta ko djavo da lecis i sta si dobio da mozes rec komsijama kako ti imas visoku proizvodnju a svaki dan veterinar u dvoristu.Naravno ovo je moje misljnje,isto tako cenim i koji misle drugacije ali nama se ovo najbolje pokazalo.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
Potrebe krava su jedno a naše želje drugo. Prije ćeš upropastiti kravu neadekvatnom ishranom na početku laktacije nego "forsiranjem". Upravo na početku laktacije nema govora da kravu možeš isforsirati jer na početku laktacije krava proizvodi mlijeko na osnovu svojih tjelesnih rezervi i ne zavisi mnogo od ishrane. Osim toga mogućnosti dovoljnog konzumiranja hrane su ograničene zbog toga što se volumen buraga smanjio tokom steonosti. Zbog toga je potrebno da obrok sadrži što veću koncentraciju hranljivih tvari u prvom redu energije. Sirak se u ovom periodu može koristiti kao neka vrsta dopune obroka i da se krava uvođenjem novih hraniva isprovocira na što veće konzumiranje hrane. Znači sirak može biti samo kao dopuna a nikako zamjena.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
krava zbraja hranjive tvari, nju ne zanima da li se to zove kukuruz, sirak ili nekako treće, ona zbroji koliko je u sebe unjela hranjivih tvari, a hranjive tvari ovise o sastavu te biljke kada ju krava konzumira, stoga sve može biti zamjena ako po sastavu odgovara potrebama životinja.

primjer na ljudima, svi jedete kruh, to su ugljikohidrati, ali isto tako to je i krumpir, i vi podmirujete svoje potrebe za ugljikohidratima bez obzira što niste jeli kruh nego krupir.

slikovito objašnjeno, ja sam diplomirao na sirku i postigao prinos koji me šišaju jedino kinezi za 800kila od svjetskog rekorda, a hranjenjem sa svježim sirkom je bila najveća mlječnost.

potrebe krava za hranidbenim jedinicama u tjeku laktacije teško je podmiriti sa bilo čime jer proizvodnja mlijeka izvlači više nego po prirodi krava može nadomjestiti tjelesne mase, ali taj dio se vrati kako laktacija odmiče prema kraju.

iskoristivost neke tvari je sasvim nešto drugo, svi vi računate i računate i računate , evo npr fosfor kolko treba kravi, a nitko nezna da od tih 100% što ste dali po preporuci je samo 50% iskoristivo, znači da bi podmirili treba vam duplo više fosfora nego što sve matematike pokazuju, ima toga jako puno svega al nije ni tema ni vrijeme.

krava zbraja kao digitron hranidbene jedinice, nju ne zanima što je to, a ono čeka nema dajete iz druge hrane, jako slično kao i kod ljudi, nisam baš vidio da ste orni za rad kad jedete paradajzovu juhu, življi ste kad smažete meseka i pivu, hehehehe
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
Bogec slažem se sa tobom da je potrebno podmiriti potrebe krave a pri tom nije bitno iz čega. Međutim pošto krava ima ograničen kapacitet unosa hrane, bitno je da to što ona pojede ima što veću hranljivu vrijednost. Na početku laktacije krava jednostavno fizički nije u mogućnosti da pojede dovoljno hrane da podmiri svoje proizvodne potrebe. Što znači da taj njen digitron ima ograničenu memoriju i ako u nju unosimo mnogo brojeva malih vrijednosti nećemo uspjeti postići maksimalan rezultat.
Ako silaža sirka ima jednaku hranljlivu vrijednost kao i silaža kukuruza onda je OK može se uključiti kao zamjena kukuruzu. Pri tom treba uzeti u račun zapreminske jedinice a ne težinske. Jer 1 Kg silaže sirka, 1 Kg silaže kukuruza ili 1 Kg sijena nemaju istu zapreminu i naravno što je hranivo voluminoznije krava ga može manje pojesti. U svim računima se govori kilogram ovoga, kilogram onoga, međutim kilogram sijena i kilogram sjenaže nisu iste zapremine. Najslikovitiji primjer je to da 1 m3 sjenaže ima više suve materije nego 1 kubik sijena.

Ja takođe sijem stočni sirak i dajem ga kao svjež kravama a isto tako radim i silažu od njega. I on u ishrani krava svakako ima svoje mjesto, samo što sirak ipak nemože u potpunosti zamjeniti silažu kukuruza. Al da se s njim mogu ostvariti značajne uštede, to je sigurno.

Neznam za vas al mene poslije dobrog ručka piva samo uspava, :drinkers: tako da o nekoj živosti nema ni govora. :confused:
 
Posljednje uređivanje:

tine

Dobro znana faca
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
859
U prehrani se obrok uvijek računa na suvu materiju.
Pa kila sijena, sjenaža ili sviježeg nema istu vrijednost.

A zbog kapaciteta vampa se radi na tome, da ti sve vrijeme radi radi punom parom. Stoga se u suhostaju krmi sa što više grubog materijala. Normalno u balansiranom obroku.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
Ma znam to da se sve računa na suvu materiju, ali sam htio reći da hraniva imaju različitu zapreminu, a kod krava postoje ograničenja u količini koju mogu pojesti. Naravno da se u suhostaju kod krava mora maksimalno održavati kapacitet buraga. Međutim on je ipak znatno smanjen zbog porasta ploda te nakon teljenja nema ni približno onaj kapacitet kao negdje tamo sa sredine laktacije. U
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Ovo je prava stvar kada pisu postovi koji stvarno imaje smisla i sve dobijete zelju za daljim citanjem.
To je sve ok,i ja mislim isto da se nebi trebalo bazirati na ishranu sa samo sirkom,ono sam samo napisao u fazonu komenttara na onaj rad u slucaju da sirak zadovoljava potrebe zivotinje do te neke kolicine u slucaju da mi nije potrebna veca koja prati naravno jacu ishranu,ali opet mogao bi da zameni dobar deo obroka,jer kad razmisljam u godini obicno mi od lucerke propadne 2 od 4otkosa tj pokisnu i to onda nije ta kvaliteta tj puuno je manja,pa bi onda sirak pomogao da ne konzumiraju toliko te losije lucerke u slucaju da nema dosta one "prave".Ili cu morati da kupim pod hitno omotavac pa da mogu lucerku spremati na bolji nacin + cu po jedinici povrsine imati vise kg hrane.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
Šteta je da ti propada toliko sijena a zna se da se prvi otkos bilo lucerke bilo ljulja nemože kvalitetno osušiti. Stoga bi najbolje bilo da uzmeš ili ovijač ili samoutovarnu prikolicu i počneš raditi sjenažu, barem tog prvog otkosa lucerke.
Što se tiče sirka, njega svakako treba sijati i uključiti u ishranu, pogotovo tamo negdje od sredine laktacije pa sve do teljenja. On ima značajne prednosti nad kukuruzom, prvo otpornost na sušu, zatim velika moć regeneracije te je tako otporan na tuču (grad), dosta jeftinija proizvodnja nego kukuruza i visoki prinosi. Hranljiva vrijednost je možda nešto manja nego kukuruza ali zato s druge strane dosta manji troškovi oko uzgoja i sigurni prinosi daju mu značajnu prednost nad kukuruzom i ne samo nad kukuruzom nego i mnogim drugim kulturama.
Sirak u ishrani može znatno smanjiti cijenu obroka i time povećati rentabilnost proizvodnje a to nam i jest cilj.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
A silazu onda opet moram gurati u necem do hranidbenog stola,kao kukuruznu sto radimo,a kad je mokro oduzme to dosta vremena,i nije lako po blatu,a dok balu mogu nabosti i staviti tamo di mi triba i nemam brige,zato mi se svidja omotavanje,iako je skuplje od siliranje u jamu/povrsinu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
A silazu onda opet moram gurati u necem do hranidbenog stola,kao kukuruznu sto radimo,a kad je mokro oduzme to dosta vremena,i nije lako po blatu,a dok balu mogu nabosti i staviti tamo di mi triba i nemam brige,zato mi se svidja omotavanje,iako je skuplje od siliranje u jamu/povrsinu.


Svaki od načina spremanja sjenaže ima svojih prednosti i mana. Zavisi samo šta kome više odgovora.
Ovo za guranje po blatu si potpuno u pravu, ima tu finog posla dok se sve iz silosa preveze u štalu. :)
Bogec!!! kad ce rezultati analize hrane?


I ja sam ovo mislio pitati.
Do sad su vjerovatno gotovi rezultati. Da ih nije možda objavio u nekoj drugoj temi :scratch
 

tine

Dobro znana faca
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
859
A silazu onda opet moram gurati u necem do hranidbenog stola,kao kukuruznu sto radimo,a kad je mokro oduzme to dosta vremena,i nije lako po blatu,a dok balu mogu nabosti i staviti tamo di mi triba i nemam brige,zato mi se svidja omotavanje,iako je skuplje od siliranje u jamu/povrsinu.

Onda trebaš neku takvu mašinu.

index.php
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
tine
Da definitivno ali to opet nije resenje ako imam silazu u jami,to je extra za ravno i na betonu a ako vec ima ravno i betonirano onda mi nije ni potrebna takva masina(mislim dobro bi dosla) ali nadam se da shvatas sta ocu da kazem.
Jer ja kad bi jednom usao traktorom po mokrom napravio bi takve vagase/jarke i vec sledeci put bi bilo muka izaci,i onda naravno kad ti trzas i cupas se oce se ta silaza i prosuti i svasta i to nije resenje..A da je radim na zemlji treba mi puno vise zemje za zatrpati,sto je teze skidati,a opet ako uradim nesto bez zemlje kvarice mi se (bar je tako dosad bilo) ili ako dodje oluja za i skinuti foliju ma svasta se nama desilo.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas sam nazvao na Novosadski institut da pitam kakva situacija sa sjemenom sirka kod njih ali glavni profesor nije bio tamo pa ču nazvati ponovo sutra,nego dali netko zna kakva je procedura sa sjemenom preko granice ako bi fizička osoba kupila samo za vlastitu proizvodnju hrane i htjela to upeljati u Hrvatsku jer mi se čini da je cjenovno jako povoljan u odnosu tu kod nas ,jer kod nas imaju pojedinci monopol na uvoz i deru cijenu preveliku
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,449
Možda neko od članova ima iskustva s tim, ali ipak je najbolje da to provjeriš negdje u carinskoj službi.
 
Na vrh