• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
dali je neko kad posijao sirak za zrno?; dali je uopče u rh moguče nabavit sjeme. navodno mu je hranjiva vrijednost slična kukuruzu i dobro podnosi sušu ????
 
H

Hurlimann86

Guest
dali je neko kad posijao sirak za zrno?; dali je uopče u rh moguče nabavit sjeme. navodno mu je hranjiva vrijednost slična kukuruzu i dobro podnosi sušu ????

Pročitaj malo temu do početka, sve je opisano u detalje.
 

sova12345

Novi član
Tu od
3 Stu 2011
Poruka
25
Gdje se moze kupiti sudanska trava u sisacko-moslavackoj zupaniji ili blizoj okolici? 8) 8)
 
K

Ketty

Guest
Evo danas me zvali iz poljoapoteke i javili mi da stiže sirak KWS Inka i Zerberus:finga:, još se ne zna cijena:scratch al potvrđeno je da stiže. Jel netko zna nešto više o ovim hibridima?:?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Evo danas me zvali iz poljoapoteke i javili mi da stiže sirak KWS Inka i Zerberus:finga:, još se ne zna cijena:scratch al potvrđeno je da stiže. Jel netko zna nešto više o ovim hibridima?:?

procito u njihovoj brosuri,,pisu da su dobri,,ehh,,a cijena najbitnija,,a dobro,,vazno da stize,,,,ja cu uzet za ral,polja
 
K

Ketty

Guest
Ma pročitala ja sve o njima na netu al mene uvijek najviše zanima iskustvo druhih. Znaš ono teorija je teorija al praksa je praksa. A kažu još i da je najbolje učiti na tuđim greškama.:weedman:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
oko 30kuna,,vise manje,,proslu godinu je bio 28 kn,,mislim,,nemoj me drzat za rijec,,:rolfer:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
su su je bio oko 760 kn kod RWA vreča 25 kg dali i sirku bude ta ili veča
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
oko 30kuna,,vise manje,,proslu godinu je bio 28 kn,,mislim,,nemoj me drzat za rijec,,:rolfer:
30 HRK :shock: pa to je skupo kod nas je NS Džin 3,6 KM, nešto manje od 14 HRK. 18 KM ili 70 HRK vrećica 5 Kg tako je pakovan.
 
K

Ketty

Guest
pakiranje ovog sirka nije u kg već po broju zrna (250 000)
cijenu još ne znam
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
30 HRK :shock: pa to je skupo kod nas je NS Džin 3,6 KM, nešto manje od 14 HRK. 18 KM ili 70 HRK vrećica 5 Kg tako je pakovan.

a eto,morat cemo napravit biznis,,:mrgreen::roll:,izgleda da ce bit i skuplje,,ovaj susu kosta 190kn,,kila ispada 38kn,,
 

boro001

Novi član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
9
Dali je tko sijao Kws-ov sirak zerberus. Zanimalo bi me kako je sijad i u kojoj je fazi spreman. Dali je siliran samo jedanput ili vise puta. Hvala.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
bravo ti!vidi se da si čovjek sa fakultetom!i ja sijem nešto sudanske kad slutim da će sušna godina..ove godine mi kws nudi da uzmem nešt sirka pa sad neznam ni sam..
sočni sirak i sudanska trava postaju sve bitnije kulture kod nas pogotovo kod stočara tj onih koji imaju krave.
sirak je tropska biljka i po svojim zahtjevima se ponešto razlikuje od standardnih kultura koje uzgajamo.
sirak je biljka koja traži največe sume temperatura od svih biljaka koje se siju u našim područjima, jedino riža ima veče zahtjeve.znači sirak VOLI VRUČINU I SUŠU I SUPER JU PODNOSI.
ima jako dobro razvijen korijen koji ide i do 2 metra u zemlju, na listu se stvara zaštitni sloj koji onemogučuje isparavanje vode iz lista, premda neodoljivo podsječa na kukuruz on spada u porodicu poaceae iliti trava.
ima veliku sposobnost busanja stoga se višekratno koristi, osjetljiv je na mraz a rast mu prestaje kad se temperature spuste na 10 C .
izuzetno je kvalitetna hrana što se najbolje vidi na mliječnosti krava, po okusu kada ga probate je sladak.
agrotehnika:
za sjetvu zemlja mora biti fino pripremljena ko za livade, sije se kad prođe opasnost od mrazeva u prolječe znači početak 5og mjeseca.sije se na razmak oko 30 cm, ja sam sijao svaki drugi rad na oltovoj gami (plava žitna sijačica) u količini od 30 kg na jutro ili ral.
zaštita se provodi protiv korova sa radazin t50 ili ako gusto sijete nema potrebe za zaštitom.
gnojidba , sirak je biljka močnog korijena i velikog rasta stoga traži podosta hranjiva, u predsjetvenoj pripremi se daje 15ica u količini 300kg na ha i urea 200kg na ha, nakon nicanja kan 250 kg na ha i nakon svakog otkosa 150 kg ha, to su okvirne brojke.
sirak naraste do preko 2 metra a počinje se koristit kad naraste oko metar , prije ne jer sadrži u sebi puno nitrata što može škodit kravama pogotovo kod jake gnojidbe.
za košnju dolazi početkom lipnja pa sve do mrazeva koji ga unište, nema mogučnost prezimljavanja i nema sličnosti takvih sa divljim sirkom.
može se koristit za zeleno , baliranje ili siliranje, jako brzo raste, čak munjevito i jednu ral ne stigne pojesti nikako 30 komada u štali a več bude prvi dio koji ste pokosili opet za košnju.
prinosi su preko 100 tona mase po ha, dade vam 3-4 otkosa ovisi o agrotehnici i kak ste popaprili po zemlji.
što se tiče kiše KAD NIŠT NE RASTE , SIRAK RASTE NA OČIGLED :D :D naravno da voli kišu ali njegov korjenov sustav mu to osigura jer je prirodno iz takvih područja sa malo kiše.ako duže vremena nema kiše sirak zaustavlja rast ALI NE PROPADA več čeka kišu i onda nastavlja sa rastom.
gnojidba mora biti adekvatna ako želite velike prinose , a ako ne dajete gnojiva može se desit da če sirak rast i bit super ali če zemlju iscrpsti :!:
prakticira se da se sakuplja sa samoutovarnom prikolicom koja ima noževe jer zbog velike mase i težine je teška manipulacija ako je cijela biljka.sirak možete dovesti u svježem stanju za dva do tri dana doma jer se ne ugrije i ne gubi na kvaliteti.
kada kosite kosi se na 15ak cm visine s greben kosom i kupi se u istom smjeru u kojem je košeno jer inače ne ide na pick up.
mi smo višak silirali i bila je izvrsna silaža sirka, morali smo silirat jer nismo stigli pohranit kravama :D
životinje sirak vole jesti i super je mliječnost od njega.
na manjoj površini daje ko neke kulture na nekoliko hektara, premda je podosta skup isplati se odmah a pogotovo što je sad svaka godina suša ili led sve stuče.
mogu ga jesti i svinje ko travu.
sudanska trava daje nešto manje prinose i tanja je , dok sirak je hibrid sudanske trave i sirka.
evo jedna kvalitetna kultura koja je malo zastupljena kod nas a riješila bi muke stočare oko kvalitetne hrane, ali treba probit barijeru da to nije korov sirak več hibrid i da je kvalitetna krma.
ja ga sijem godinama i jako sam zadovoljan, čak prezadovoljan sa sirkom, a tek kravice, sam nek nema jedan obrok po ljetu sirka orkestar tuli cijeli dan :mrgreen:
evo za sad jedna slikica mog sirka
Neispravan link obrisan!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
rođo morat ću ja provjerit što to točno ima kws, ima nešt na njemačkim stranicama al to je sve za njih napisano, sad treba to prevest na naše uvjete i klimu.
bude to bogec malo ispitao, premda ja pokušavam doć do dekalbovog grazer n, jer je najbolji
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
ak trebaš šta u dekalbu nema frke imam vezu tamo..da pitam za sirak?
rođo morat ću ja provjerit što to točno ima kws, ima nešt na njemačkim stranicama al to je sve za njih napisano, sad treba to prevest na naše uvjete i klimu.
bude to bogec malo ispitao, premda ja pokušavam doć do dekalbovog grazer n, jer je najbolji
 

Najnoviji postovi

Na vrh