• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
pitaj rođo, ima jako puno zainteresiranih za taj sirak, jer je najbolji
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
odgovor svima u vezi dekalbovog grazera n..oni u dekalbu hrvatska samo uvoze sjeme kokuruza jer im se neisplati uvoz toga,kažu da im je briga tih par vrećica...e sad možda ima rješenje jedan čovjek koji uvozi premikse isto tako uvozi i stočni kvasac iz italije pa postoji mogućnost da doveze i sirak,ali mi treba podatak koliko je koštao taj sirak u dika komercu?i bilo bi poželjno da se jave zainteresirani tko bi koliko htio pa ako bi bila neka količina sigurno bi ga on dovezao....hvala.:supz::supz:
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Pitanje jedno u vezi dekalbovog sirka. Jel samo za siliranje ili i za sjenazu, znaci 3-4 otkosa?
Ako je za sjenazu ja sam zainteresiran, treba mi za cirka 2 i pol rali.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zadnja cijena za Grazer N ,u Dikakomerc je bila 42 kn po kg ,orginal vreča 22.5 kg neka čudna mjera ali to je bili 2009g,možda lipa gore dolje ali znam da 900 i nešt sitno kuna ta vreča,može i jedno i drugo ,samo za siliranje veči međuredni razmak ovisno od kombajna ,a za sijenažu ja osobno sijem svaki red ,imaju slike kako to izgleda ali ako ih nađem budem stavio

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo ja i moj rođi planiramo sijat sirak ili SU-SU, nešto od toga, al za silažu da se silira s jednorednim silokombajnom i planiramo svaki drugi red sijačice, to bi mogo silokombajn pokupiti Mengele MB 220. Jel bude to tak dobro ili bi trebao na veči razmak sijati??
Inače sijačica je na 15 cm red od reda, pa bi svaki drugi zatvoril, pa bi to bilo na 30 cm razmaka.
Sjetva oko 1. 5.
Plan je takav da bi se eventualno 1 ili 2 otkosa skinulo sa kosilicom oko 80 cm visine i baliralo, a kasnije bi se pustio u zrak oko 2 m i siliralo se u kombinaciji s kukuruzom, to smo tak nekak preračunali da bi moglo doći skupa.

Tu vjerojatno bude niko i neki korov, a možda i ne, s čim se smije špricati, a da nema karencu, dal špricati prije nicanja ili kasnije???

Znam da ima toga negdi u temi i čital sam to....al nemam volje tražiti opet, a samo bi utvrdio gradivo ;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
hu zgodno ste vi to smislili ali sve se da riješiti ,ako misliš prvo kositi,onda ti bude karenca nedovoljna vremenski,kolega Bogec je rekao da je dobar obični Radazin,učinkovit i jeftin ali ga jebe karenca,bolja varijanta je posij sve redove i 3 puta pokosi i zarolaj ,bude možda malo financijski skuplje ali bude jednostavnije poslje,to je moje mišljenje ,uzmi sa rezervom ali bolje je što manje koristiti herbicide u takvim kulturama gdje dolazi do brzog rasta jer nije ta karenca bez veze
 

boro001

Novi član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
9
Prehrana preko ljeta.

Prosla godina je bila takva kakva je bila pa nisam bas skupio dosta bala sjenae. Vec sada moram smanjivat i hranit s minimum sjenaže da bi mi izdrzala do 6mj. Ove godina planiram posijati Kws-ov sirak oko 3 hektara ali njega bih ostavio da skroz sazori i dostigne punu visinu tako da bi ga silirao samo jenput. Sad je moje pitanje sta bih bilo dobro posijati da bi mogao preko ljeta hranit sa zelenim tako da nemoram odmah nove bale sjenaže koristiti a kukuruzne silaze ima preko cijele godine. Kakvo je vase misljenje u vezi toga?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
odgovor se daje,posij 2 hektara za siliranje a ovaj jedan posij za košnju,ali ako možeš da posiješ ovaj jedan u dva dijela sa nekih 10 dana razmaka tako da ti ne prestari i ako bude iole dobra godina ima samo da brusiš kosu i deri a kravice budu punog želuca:rolfer::rolfer:
 

boro001

Novi član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
9
Ovoga za siliranje sam olanirao sijati sa sijacicom za kukuruz na razmak od 70 cm. Onda ovog sto bi kosio bilo bih dobro posijati sa zitnom svaki red ili? Kad bi ja bilo najbolje posijati da mi dode sto prije za kosnju?
 

boro001

Novi član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
9
Znaci negdje krajem petog pocetkom sestog mjeseca bi bilo najbolje. Bio sam na prezentaciji kws-a i rekli su da ovaj sirak naraste do 5,5m. Sad neznam kolko ti ima istine. I rekli su da treba puno manja gnojidba od kukuruza.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
neznam koliko bi to pregusto bilo da se proba sjema sirka ili su-sua posijati sa olt mehaničkom sadilicom na 70 cm razmaka između reda??
malo mi je skupo sjeme za igrati se....ali da se proba...

hu zgodno ste vi to smislili ali sve se da riješiti ,ako misliš prvo kositi,onda ti bude karenca nedovoljna vremenski,kolega Bogec je rekao da je dobar obični Radazin,učinkovit i jeftin ali ga jebe karenca,bolja varijanta je posij sve redove i 3 puta pokosi i zarolaj ,bude možda malo financijski skuplje ali bude jednostavnije poslje,to je moje mišljenje ,uzmi sa rezervom ali bolje je što manje koristiti herbicide u takvim kulturama gdje dolazi do brzog rasta jer nije ta karenca bez veze

ma sijal sam ja sudansku pred koju godinu, svaki red....bilo je isto kak i na ovim tvojim slikama...prvi otkos sam skinul na oko metar visine i zarolali smo, sjenaža je bila odlična, al drugi otkos mi je vučel na jedno cca 220....nisu krave bile zadovoljne....to je trebalo posilirati.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ja sijem sirak već nekoliko godina i siliram sa jednorednim silokombajnom Mengele MB 290. Sijao sam sa žitnom sijačicom svaki drugi red, (razmak redova na sijačici je 12,5 cm) tako da sam ja imao razmak 25 cm između redova. Ovaj razmak je dobar dok je sirak mali do 1,5 m, međutim sve preko toga teško ide jer tad razmak između redova nije dovoljan . Ove godine planiram sijati tako da 2 reda otvorim a 2 zatvorim. Na taj način ću dobiti 2 reda sa razmakom 12,5 cm i njih obadva kombajn uzima bez problema, a razmak do sledećih redova će biti 37,5 cm što je sasvim dovoljno za nesmetan rad.

Što se zaštite tiče koristim bilo šta što je za širokolisne korove i pršćem odmah poslije sjetve a prije nicanja. Inače najveći problem od korova je Ambrozija i ona se na ovaj način uspješno suzbija. Uskolisni korovi nisu toliko opasni a nisam siguran da postoje dovoljno selektivni herbicidi. Čuo sam da se može koristiti sve što ide u žitu ali nisam probao.

Kad je vrijeme siliranja u pitanju, ja sam ga silirao jedne godine kad su metlice tj. sjemenke bile sasvim crne i krave su ga slabo jele. Prošle godine sam silirao kad su metlice bile onako, tamno žute boje i krave su ga puno bolje jele. Ove godine ga planiram silirati u fazi čim izađe metlica, dok se još sasvim ne otvori. Mislim da će tad biti dovoljno mlad da ga krave dobro jedu a i prinos će biti sasvim zadovoljavajući.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy jesi li se snasao za sjeme...ja bih trebao sutra ici narucivati, ako me covjek ne iznevjeri jer sam evo vec danas isao ali ga nije bilo, vjerovatno cu ga sijati oko 10-15 dunuma
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Cawboy jesi li se snasao za sjeme...ja bih trebao sutra ici narucivati, ako me covjek ne iznevjeri jer sam evo vec danas isao ali ga nije bilo, vjerovatno cu ga sijati oko 10-15 dunuma

nisam još nabavio sjeme al mislim da neće biti problema oko nabavke. Doduše ovdje kod mene ga neće biti u trgovinama ali oko Gradiške i Banja Luke sigurno hoće.
jeli ko sijao novosadski sirak DzIN

Šta te interesuje?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
nisam još nabavio sjeme al mislim da neće biti problema oko nabavke. Doduše ovdje kod mene ga neće biti u trgovinama ali oko Gradiške i Banja Luke sigurno hoće.

Jesi li se informirao za cjenu hoce li biti proslogodisnja ili ce povecati cjene...ja sam danas zvao i rekli mi opet da zovnem sutra...( muljatori...:D), jos nista ne znaju za cjenu...

On je 2 kile na dunum jel tako ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
nisam se raspitivao za cijenu, vidjeću... Mislim da neće biti skuplji nego prošle godine ili bar neće biti puno skuplji.:)
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
nisam se raspitivao za cijenu, vidjeću... Mislim da neće biti skuplji nego prošle godine ili bar neće biti puno skuplji.:)

Zemljak,
koliko kila po dunumu ide i koja je cijena bila prosle godine??:prayer:
Hvala:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh