• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Zemljak,
koliko kila po dunumu ide i koja je cijena bila prosle godine??:prayer:
Hvala:D

Koliko sam razumio Cawboy-a on je sijao 2 kile po dunumu...a placao ga je 3,5 marke prosle godine...ja sutra u 8 opet moram zvati....ci mi javi napisacu ovdje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Zemljak,
koliko kila po dunumu ide i koja je cijena bila prosle godine??:prayer:
Hvala:D
Kao što je Emy napisao, cijena je bila tu oko 3,5 KM ili 13,5 HRK. Neznam za ovu godinu ali mislim da neće biti puno skuplje.
Što se tiče gustine, zavisi kako ćeš koristiti sirak. Hoćeš li ga kositi za zeleno i tako davati, hoćeš li ga balirati, stavljati u sjenažu ili raditi silažu. Ja sam sijao za siliranje i trošio sam 2 Kg po dulumu. Ako ćeš ga kositi onda će ti trebati i više sjemena. Pogledaj par stranica unazad ovu temu, ima ti sve objašnjeno.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas narucio sirak NS Dzin cjena 3,80 KM (14,5 kuna) po kili....

Narucio sam ga za 15 dunuma

Medjutim....

Cawboy ti velis da si sijao 2 kile na dunum...meni danas trgovac rece da je zvao i da ide 4 kile na dunum...i ja onda narucim za 15 dunuma to je 60 kila...a trebao sam po tvojoj racunici imati samo 30 ....sta mislis je li 40 kila previse...???

Rekao mi je da ce mu roba dolaziti danas...tako da ce sirak tu biti sutra vjerovatno...???

Sta mislis hoce li 4 kile biti previse...bilo da se radi za zelenu kosnju ili za silazu ???
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
...cijena je bila tu oko 3,5 KM ili 13,5 HRK.

Danas narucio sirak NS Dzin cjena 3,80 KM (14,5 kuna) po kili....

Trebao si u Dubicu po sjeme i edukativnu ekskurziju do Cowboya, iz uštede bi pokrio trošak goriva i ćevape (možda bi ostalo i za neki sok i kavu).
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Trebao si u Dubicu po sjeme i edukativnu ekskurziju do Cowboya, iz uštede bi pokrio trošak goriva i ćevape (možda bi ostalo i za neki sok i kavu).

Ma bice prilike...:D

I sta rekoste za ovih 4 kile po dunumu ..je li to puno ili normalno...da otkazem polovinu narudzbe...da ne bih morao da dilam sirak po forumima...:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Količina sjemena zavisi od toga kako planiraš koristiti sirak pa prema tome ide i gustina sjetve. Ja sam sijao svaki drugi red na sijačici a trgovac ti je vjerovatno govorio količinu ako siješ svaki red. Razlika je u gustini sjetve. Što se tiče toga da posiješ više sjemena, pa imaćeš gušći sklop a time ćeš dobiti tanje i nježnije stabljike, pogodnije za baliranje. Ako ćeš kositi i davati onako zeleno onda sij svaki red sijačice. Za siliranje sij svaki drugi red tj. dva siješ dva preskačeš. Već sam ovo objašnjavao više puta ovdje u temi.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ok. sad mi je jesno...u pitanju je sklop sjetve...nesto cu sijati za zelenu kosnju a nesto za siliranje...znam nacin kako si sijao...samo me je bunilo ova njegova dupla kolicina...

Sijati na drugi red sijacice onda ti nije islo vise od 2 kile po dunumu

Sijati svaki red onda ide tih 4 kile...

U pravu je i trgovac i ti...samo je u razlicit sklop...ok..:D
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
cowboy
pa jeli imas sjemena sirka za prodaju

i u cemu je razlika izmedju sudanske trave i sirka
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nemam sjemena za prodaju, niti se bavim proizvodnjom sjemena. I ja se snalazim na razne načine da dođem do sjemena.:)

Razlika između sirka i sudanske trave mislim da je više puta objašnjena u ovoj temi. Uglavnom malo je razlika, sudanska trava je sitnija od sirka i pogodna je za ishranu u zelenom stanju ili za grublje sijeno. Dok je sirak pored toga što se množe koristiti za zeleno ipak više za siliranje, za sijeno i nije baš.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ok
kupio sam sjeme sirka NS dzin 3km/kg kupio sam 15kg za 0,5 ha dali je to dovoljno

3 KM/Kg ...dobro si prosao s cjenom...pa prosle godine je bio pola marke skuplji...

Za kolicinu ce ti objasniti Cawboy, ali mislim da kao i meni sve ti zavisi od nacina koristenja jel za zeleno ili za siliranje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
ok
kupio sam sjeme sirka NS dzin 3km/kg kupio sam 15kg za 0,5 ha dali je to dovoljno

Ako ćeš ga silirati onda je i više nego dovoljno a ako ćeš ga stavljati u rol bale ili davati u zelenom stanju onda je... hm... pa može biti dovoljno. Pazi samo na rok sjetve, da zemlja bude topla i da su vanjske temperature relativno visoke a da još ima dovoljno vlage u zemlji tako da ti sve ili velika većina sjemena nikne. Znači druga polovina maja/svibnja ili kasnije, nikako prije. Poslije sjetve obavezno zaštita protiv širokolisnih korova. Ambrozija mu je smrt, brže raste i grana se pa ga zatvara a dobro podnosi sušu. Uskolisni mu nisu velika konkurencija ne trebaš se njih bojati, prvi period od 10 ili 15 dana bez kiše, sa visokim temperaturama i svi će stati sa porastom a sirak onda samo piči, svaki dan 4, 5 pa i više cm ide uvis.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
ok
kupio sam sjeme sirka NS dzin 3km/kg kupio sam 15kg za 0,5 ha dali je to dovoljno


Ja zvao za sirak, još nisu dobili sjeme, danas bi trebalo biti i sjeme i cijena.
Gdje si našao sjeme po 3 KM?:scratch:confused: Jel to nešto ispod pulta?;)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
nije ispod pulta ovde u Prnjavoru u poljoporivrednoj apoteci sam kupio

Ja ću pogledati u Banja Luci koja je cijena, mislim da ne bi trebao biti skuplji. Ma koliko bude nek bude ja kupujem. Bojim se da će i ove godine biti suša i na kukuruz se ne smijem previše osloniti.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
pa i ja zato ove godine svasta sijem i grahoricu i grasak i sirak i zobi sam posijao malo vise pa pa ako bude susa kosim u rolo bale
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Meni sirak stigo medjutim trgovac ga dao drugom tipu...ja otisao po sirak , kad ono, znas stigao je ali smo mi to njemu dali itd.itd....tako da opet moram cekati....valjda jos 7 dana...bar su mi potvrdili cjenu na 3,20 KM...ako i to ne slazu
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Stigo sirak, zapakiran po 5 kila u vrecama, sjeme crno ko vrag...:D ...valjda ce biti opak kad krene u rast.

Cjena bila 3,2 km po kil i (trgovac bio od rjeci) kupljeno 35 kila ( e sad gdje s njim, trebam odabrati parcele )...3-4 kile dati prijatelju da i on vidi to "čudo"...ostalo u zemlju pa kako kod sviju tako i kod mene.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Stigo sirak, zapakiran po 5 kila u vrecama, sjeme crno ko vrag...:D ...valjda ce biti opak kad krene u rast.

Cjena bila 3,2 km po kil i (trgovac bio od rjeci) kupljeno 35 kila ( e sad gdje s njim, trebam odabrati parcele )...3-4 kile dati prijatelju da i on vidi to "čudo"...ostalo u zemlju pa kako kod sviju tako i kod mene.

Koliko češ stavljat na ral (jutro) površine??
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Koliko češ stavljat na ral (jutro) površine??

Pa za siliranje cu stavljati po 11-12 kila na ral...a za zeleno oko 20 kila...

Ali cu za siliranje sijati hektar...ostalo ide u zeleno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh