• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
napravi se sjetvena proba, ako sijačica posije par kila uljane repice ili lucerne ide i sirak, samo treba sjetvena proba i sve bude točno na zrno
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Pa sjetvena proba mora obavezno ići, to znam. Al mi se kod RWA sirka čini nekako malo 25 biljaka na kvadratni metar.:confused: Ili to možda samo ovako na papiru izgleda malo? :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ovisi kakvu moć busanja ima, za grazer n smo svi znali što može dati, a valjda sa svime se moramo igrati
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Pa vjerovatno su i ovi novi hibridi sa visokom moći busanja, inače sjemenske kuće nebi preporučivale takav sklop. Sve je to provjereno, samo je pitanje kako će se pokazati na terenu. Nemaju svi uslove, zemljište i gnojidbu kao na institutu. :(
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Gdje ima toga za kupiti, mi smo to imali jedne godine bilo je super, ali sam mislim sio sa sijačicom 2reda otvorena 2 zatvorena pa sam silirao sa silokombajom,
a ako bi tako sijo normu bi moro prepoloviti?
Rođo el valjek bude dobro
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Gdje ima toga za kupiti, mi smo to imali jedne godine bilo je super, ali sam mislim sio sa sijačicom 2reda otvorena 2 zatvorena pa sam silirao sa silokombajom,
a ako bi tako sijo normu bi moro prepoloviti?
Rođo el valjek bude dobro


Na šta misliš "gdje ima toga za kupiti"? Ako misliš na "Grazer N" čini mi se da bogec reče kako ga nema u prodaji. Ostaju ti samo ovi od RWA i KWS-a.
Naravno, za siliranje ćeš prepoloviti normu jer siješ duplo rijeđi sklop nego za košenje. Znači ne siješ 250.000 biljaka/ha nego 125.000.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
imam pitanjce,dali se moze sudanska trava,,ugazit u silos??kao trava,,il je problem to,,ne govorim o siliranju,,,proso sam temu,,pa vidim da svi rolaju,,u bale,,
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa ako imaš kakvog 5 tonca za gazit ,možda bi igralo ali trebao bi ju svejedno malo srezati
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
imam pitanjce,dali se moze sudanska trava,,ugazit u silos??kao trava,,il je problem to,,ne govorim o siliranju,,,proso sam temu,,pa vidim da svi rolaju,,u bale,,

Naravno da može, samo zavisi čime ćeš je raditi. Ako je misliš kupiti bez sječenja onda bolje nemoj ni pokušavati. Sudanska je visoka tj. dugačka i žilava trava i kad se to zgužva i zamrsi u prikolici gotovo je nemoguće rastresti i rasporediti po silosu. Ili silokombajn za travu ili samoutovarna prikolica sa najmanje 5, 6 noževa, što više to bolje. Inače, što je krupnije sječena to ti treba teži traktor za gaženje.
Nisam siguran ali mislim da ona ima isto visok sadržaj šećera poput sirka te tako spada u prvu grupu biljaka koje se siliraju tj. može se uspješno silirati bez upotrebe inokulanata ili nekih drugih dodataka. Bitno je samo dobro je sabiti tj. nagaziti u silosu.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
mislim da cu ju ipak posilirat onda,,jednostavnije,,,jedino ak nadjem prikolicu,,sa puno nozeva,,,uglavnom,,razmislit cu,,,mislio sam stavit,,pola rali,u glavni usjev,,a,,oko ral,,po strnistu,,
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
mislim da cu ju ipak posilirat onda,,jednostavnije,,,jedino ak nadjem prikolicu,,sa puno nozeva,,,uglavnom,,razmislit cu,,,mislio sam stavit,,pola rali,u glavni usjev,,a,,oko ral,,po strnistu,,

A čime si je mislio raditi ako nemaš prikolicu? :scratch
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Naravno da može, samo zavisi čime ćeš je raditi. Ako je misliš kupiti bez sječenja onda bolje nemoj ni pokušavati. Sudanska je visoka tj. dugačka i žilava trava i kad se to zgužva i zamrsi u prikolici gotovo je nemoguće rastresti i rasporediti po silosu. Ili silokombajn za travu ili samoutovarna prikolica sa najmanje 5, 6 noževa, što više to bolje. Inače, što je krupnije sječena to ti treba teži traktor za gaženje.
Nisam siguran ali mislim da ona ima isto visok sadržaj šećera poput sirka te tako spada u prvu grupu biljaka koje se siliraju tj. može se uspješno silirati bez upotrebe inokulanata ili nekih drugih dodataka. Bitno je samo dobro je sabiti tj. nagaziti u silosu.

a dali se sudanska moze susit za sijeno??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Naravno da se može sušiti za sijeno. Samo što je stabljika sudanske dugačka i relativno debela pa će zato i sijeno biti krupno i grubo.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
a mislio sam ju pustit do 60cm,,ne vise,,pa ju onda skinut,,zna ljulj bit malo manji,,hehe,,ma jos razmisljam,,mislim,,pitam,,sta cu na kraju,,vidjet cu,,,
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Naravno da se može sušiti za sijeno. Samo što je stabljika sudanske dugačka i relativno debela pa će zato i sijeno biti krupno i grubo.

Teško da se može dovoljno isušit za sijeno,jer je stabljika puna vode..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Može je sušiti, stabljika jeste sočna ali nije puna vode. Suši se malo duže kao npr. lucerka, ali se može osušiti.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ne smanjuje se norma sjetve ako se radi za košenje ili za siliranje.
da objasnim: radi se o istoj normi sjetve samo o drugačijem rednom i međurednom razmaku ali niti to ne treba čak dirati.

sjetvena norma je jednaka jer morate imati određeni broj biljaka na hektaru, ako smanjite normu smanjujete prinos.

ako želite silirati sa traktorom za to sad ima sirak koji je sličan kukuruzu na izgled, a ako idete na košnim tipom sirak x sudanska trava onda jednostavno ako želite zatvorite koji red tj da vam sije svaki drugi ili treći red a pojačava se gustoća u redu i opet dobijete isti broj biljaka po ha a dolazi do ravnomjernog sklopa

primjera radi po sječanju iz znanstvenog pokusa koji je bio moj diplomski sklopovi su bili 11x8 22x3 34x2 (nije bitno ak nisu točne brojke) prva brojka je međuredni razmak, a druga razmak u redu i dobije se isti broj biljaka na ha.

stoga se ne smanjuje preporučeni sklop samo se modelira iskorištenje sklopa i izgled sklopa biljaka

za košnju a i za siliranje kad sam sijao grazer n je bila sjetva svaki red sijačice i puna norma sjetve, ima slika na prvoj strani ove teme

valjalo bi da se malo pogleda tema jer nakon 5 godina se rade iste greške i postavljaju ista pitanja, al dobro nije teško ponovit.

ove godine imam u pokusu 4 sirka pa bumo vidli al po mojoj procjeni bude to na razini kak treba biti
 

Najnoviji postovi

Na vrh