• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ako možeš, izvezi po oranju pa zatanjiraj. Treba tu stajnjaka pogotovo jer je zemlja ilovača. Dali ti je komšija dao da radiš njivu samo ovu godinu ili na duže?
Mogu ja izvesti po oranju...to je od kuće 20-tak metara...

Pošto je to zemlja "nesredjenih odnosa" između 2 brata i sestre ...za sad sam je dobio na duze, ali opet bilo kome od njih troje kad skoči pritisak ja bih trebao da napustim njivu...
Ali ono u osnovi su mi dali da obrađujem, znači za sad sam siguran u ovu godinu a na jesen ću opet morati pitati, mada mislim da će dozvoliti.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas sam dobio katalog od kws...i u njemu sirak zerberus i inka, 2 sličice i kraj priče...bar da piše nešto o tome bilo kakav ogled, uvod, esej, rad... bilo šta...ali apsolutno ništa...

Ja sam mislio da je ovaj kws ozbiljnija firma od ovih ostalih dzebalebatora...ali eto...
Kako za sirak tako i za kuruz, sve i jedan dobar, sve i jedan fantastičan , sve i jedan ogromnih prinosa, otporan na svaku vrstu inskekata, bolesti i ostalih fićfirića...niti ijedan ima manu.

Sinoć čitam u jednoj knjizi o količini mineralnog đubriva za jedan hektar i kad sam sve sračunao za solidan rast ljuljni 1050 kila đubriva raznih ujednačenih i neujednačenih formulacija u raznim vremenima i kuruzi će biti gigantski ...
pa kad sve vide svi inputi bolje onda za te pare kupiti gotovo zrno i uzivati.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Da li netko zna po kojoj cijeni se može nabaviti sjeme sudanske trave u bližoj okolici Zagreba?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo ja danas našao u Zagrebu na žitnjaku firma Kalia mislim da se tak zove 5 kg 260kn treba doči ovaj tjedan tel:2405-834 pa zovi.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Evo ja danas našao u Zagrebu na žitnjaku firma Kalia mislim da se tak zove 5 kg 260kn treba doči ovaj tjedan tel:2405-834 pa zovi.

Hvala! Kaj je to čudo tak skupo??!! Koliko ide na hektar ili jutro?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Hvala! Kaj je to čudo tak skupo??!! Koliko ide na hektar ili jutro?

Iskreno neznam i ja mislim ove godine prvi puta sijati pa za probu 5 kg manju parcelu mislim da ima u postovima unazad koliko ide na hektar.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Imam jedno pitanje i nije bezobrazno.Nemam zivce da procitam celu temu treba mi informacija da li moze stocni sirak da se seje sa kukuruzom zajedno i da li ta silaza ima dobar kvalitet
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Nije problem samo zna da se umrsi i da sirak prezreje,jer njega bi isto trebo silirati kada mu zrno bude u fazi u kojoj se i kukuruz silira,po meni je bolje odvojeno staviti pa onda mesati.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Imam jedno pitanje i nije bezobrazno.Nemam zivce da procitam celu temu treba mi informacija da li moze stocni sirak da se seje sa kukuruzom zajedno i da li ta silaza ima dobar kvalitet



Nemože se sijati skupa, sirak za silažu dospije puno ranije nego kukuruz. Inače sirak se silira kad se počnu pomaljati prve metlice, tad ga krave i bikovi najbolje jedu. Sve što se kasnije silira stoka ga slabije jede. Najveća hranljivost sirka je u stabljici i treba gledati da ona bude u optimalnoj fazi za siliranje a ne zrno.
Ja sam prošle godine sijao kukuruz grupe 200 na jednoj parceli, a sirak na drugoj parceli nekih 15-ak dana kasnije i silirao sam ih zajedno u jedan silos. I opet je sirak bio već prezreo dok je kukuruz dospio za silažu... Ove godine ću silirati sirak kad bude u optimalnoj fazi za to a onda kasnije kad dospije kukuruz, otvoriću silos i odozgo na sirak ići sa kukuruzom... Na taj način ću dobiti sendvič silažu i mislim da se jedino tako može raditi, znači prvo sirak a kasnije kukuruz, bilo da se radi na isti ili u dva odvojena silosa. A skupa se nemogu sijati.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dali je neko hranil koze sa tim sirkom zanima me dali ga jedu ili krave ovak pokošenog ne siliranog ..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
milo ti podne pa zelenog onako friškog ga i guske jedu a krave se potamane za njim ,samo ti posij pa češ vidjeti:partyman::partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Dali je neko hranil koze sa tim sirkom zanima me dali ga jedu ili krave ovak pokošenog ne siliranog ..


Kao što reče Ajkula, krave ga obožavaju i nikad im nije dosta. A to se Bogami vidi i na mlijeku, svaki dan samo raste količina :supz: Jedini problem će ti biti, što ćeš kad sve to vidiš, lupati glavu što nisi posijao više :madmana: :) :)
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pošto stim biljkama nemam nike veze niti iskustva pa ko nezna pita šta je bolje sirak ili sudanska trava za ishranu ili je to nešta isto ..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Za ishranu u zelenom stanju su ti dobri i jedno i drugo. Što se tiče spremanja u silos ili bale, Sirak je pogodniji za silažu jer ima krupniju stabljiku dok je sudanska pogodna za sjenažu ili kao grublje sijeno... Što se tiče sastava i hranljivosti, mislim da nema neke razlike.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Alo vi iz kc-kž ili bj županije, dal znate gdi nabaviti sjeme SU-SU-a ilitiga sudanske trave??
Tražil sam u Prvči, ali ne drže ga više, veli da je potražnja nikakva...ako netko možda zna gdje!?
 
M

miro99

Guest
Ja sam kupil u Agrokući u Koprivnici RWA su-su 15kg/pak, ali je to bilo prije 2,5 tjedna.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Za ishranu u zelenom stanju su ti dobri i jedno i drugo. Što se tiče spremanja u silos ili bale, Sirak je pogodniji za silažu jer ima krupniju stabljiku dok je sudanska pogodna za sjenažu ili kao grublje sijeno... Što se tiče sastava i hranljivosti, mislim da nema neke razlike.

Puno hvala nemam iskustva stim pa mi je pomoć dobrodošla još jednom hvala
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
alo vi iz kc-kž ili bj županije, dal znate gdi nabaviti sjeme su-su-a ilitiga sudanske trave??
Tražil sam u prvči, ali ne drže ga više, veli da je potražnja nikakva...ako netko možda zna gdje!?

ja sam nekidan pito na placu u onim ljekarnama i u hrebi su rekli da im treba jos doći 5 kg sto i nast kn
 
M

miro99

Guest
15kg oko 550 kuna nije čak ni prepakirano original u vreči od RWA, ima i ABM sirak od KWSa cijena sitnica oko 1100kn i nije na kile nego na broj zrna mislim da je vreča ispod 10kg.Prošle godine je bilo 5kg oko 180kn su-su pakiran od Semenarne Ljubljana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh