• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
NS Dzin danas nešto čitam na onoj deklaraciji da je početak sjetve od 20.04. pa znači ne mora se čekati maj, od 20.04. čim uslovi dozvole može se sijati...na drugoj etiketi piše klijavost 86 % nije li to nekako malen procenat klijavosti...na grašku je bilo 95 % ???

Nailazio sam na par knjiga u pdf formatu o sirku sveew siux ili tako nešto u tom stilu a ovdje smo čitali i o grazeru kojeg je radio bogec...e sad da li postoje neke studije za ovaj Dzin...to bi trebao Novi Sad da ima na svojoj stranici ali tamo ništa...ili su sve te sorte manje - više tu u 20 grama iste s prinosom...

Znači krenuti djubrenjem onako kako je napisano na 1. stranici ali sijati Dzin....ko zna mozda da bar 2/3 od grazera
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
@Emy
Sirak posij tek kad kukuruzi niknu. Tad je već dovoljno toplo tako da će brzo niknuti i brzo rasti. Ako ga posiješ rano dok je još relativno hladno, onda sporo i nejednako niče i vrlo sporo raste. A trava tad dosta brže raste nego sirak i vrlo brzo ga potpuno zatvori. Sirak ti neće krenuti dok pravo ne ugrije, zato bolje ne žuri sa sjetvom.

@Bogec
Jesi li imao problema sa polijeganjem kod tako guste sjetve?
Ja sam imao problema i kod ove "prepolovljene" norme. Pogotovo kad je sirak već za siliranje. Bojim se da bi sa tako gustom sjetvom stabljike bile još tanje i nježnije i time podložnije polijeganju.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cowboy, jednom mi je nevrijeme polegnulo usjev i to cjeli usjev a on se je dignuo kompletan za 3-4 dana kao da ničeg nije bilo od nevremena.

ja dugi niz godina sijem sirak i sudansku travu, i ako je nešto preporučena norma sjetve u cjelom svijetu onda je to tako pogotovo ako se godinama u znanstvenim radovima i ja sam uvjerim a ne samo da čitam.

svako povečanje norme sjetve od preporučene dovodi do extrema tj poljeganja ali ni to nije pravilo, i isto tako svako umanjenje norme sjetve dovodi po smanjenja prinosa jer biljka ima svoj limit u rastu i ne može popunit sklop

zato postoji nešto što se zove preporučeni sklop i sjetvena norma, a na nju utječe vrijeme sjetve, uvjeti sjetve pa se ako su loši uvjeti povečava norma sjetve a nikako ne smanjuje u nikojem slučaju

primjer na kukuruzu svud se samo povečava norma nikad ne smanjuje, tako je i kod ljulja, ječma, zobi i svih drugih kultura.

poljeganje biljaka može doć kod prevelike gnojidbe dušikom i to jako prevelike količine dušika

poštujte norme sjetve ili po potrebi povečat normu ako su uvjeti loši a nikako ne smanjivat jer biljke ne mogu nadoknadit nedostatak sklopa, a ako dođe nevrijeme poleći će bez obzira na sklop.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
tako je ,kako bi rekao kolega Branko iz Pioneera ,broj biljaka u berbi,košnji,određuje prinos:partyman::partyman:,vjerujte Bogecu jer ima on toga čitavo čudo raznoraznih pokusa i svi rode i daju mljeko
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
@bogec
jedno pitanje - dali je sirak dobar samo za krave ili se može sa njime hraniti i bikove,junice,telce ????? :confused:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da li je neko od vas pokušao sijati sirak zrnaš...imam nekih 2-3 dunuma zemlje blizu kuće, pa nešto razmišljam da naručim sjeme pa ako dodje na vrijeme da tu posijem a ako ne onda da pokosim travu...
Koliko sam čitao o tome vidim da ima bolji urod od kukuruza u sušnim godinama, a takvih je godina sve više i više...

Zna li ko kolika je cijena i da li je ista agrotehnika kao i za krmni sirak
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
cowboy, jednom mi je nevrijeme polegnulo usjev i to cjeli usjev a on se je dignuo kompletan za 3-4 dana kao da ničeg nije bilo od nevremena.

ja dugi niz godina sijem sirak i sudansku travu, i ako je nešto preporučena norma sjetve u cjelom svijetu onda je to tako pogotovo ako se godinama u znanstvenim radovima i ja sam uvjerim a ne samo da čitam.

svako povečanje norme sjetve od preporučene dovodi do extrema tj poljeganja ali ni to nije pravilo, i isto tako svako umanjenje norme sjetve dovodi po smanjenja prinosa jer biljka ima svoj limit u rastu i ne može popunit sklop

zato postoji nešto što se zove preporučeni sklop i sjetvena norma, a na nju utječe vrijeme sjetve, uvjeti sjetve pa se ako su loši uvjeti povečava norma sjetve a nikako ne smanjuje u nikojem slučaju

primjer na kukuruzu svud se samo povečava norma nikad ne smanjuje, tako je i kod ljulja, ječma, zobi i svih drugih kultura.

poljeganje biljaka može doć kod prevelike gnojidbe dušikom i to jako prevelike količine dušika

poštujte norme sjetve ili po potrebi povečat normu ako su uvjeti loši a nikako ne smanjivat jer biljke ne mogu nadoknadit nedostatak sklopa, a ako dođe nevrijeme poleći će bez obzira na sklop.

Hvala bogec ! Jedan dio ću posijati ovako kako ti savjetuješ a jedan kao i do sad sa prepolovljenom normom. Vidjećemo kako će biti...


@bogec
jedno pitanje - dali je sirak dobar samo za krave ili se može sa njime hraniti i bikove,junice,telce ????? :confused:


Ovo i mene zanima!! Silaža sirka u tovu junadi i koliko se njom može zamjeniti silaža kukuruza?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
normalno da može jer je energetsko krmivo,vole ga svi preživači samo da ga ima u jaslama
 

seeandro

Novi član
Tu od
20 Velj 2009
Poruka
6
informacija u vezi sjemena sirka. Sjeme od kws nisam pitao točno koje, pakovanje dostatno za hektar u graminei kosta 1000 i neku kunu. Mora se naruciti i za dan dva se dobije. Mene zanima da li ima koje manje pakovanje pomogućnosti da se može kupiti u BBŽ. Treba mi za oko pola rali i nesto manje čak
 
K

Ketty

Guest
Nažalost, koliko ja znam, nema manjeg pakiranja već za hektar. Mi kupili KWS Zerberus, cijena 930 kn. Probaj nabaviti su su, ona je pakirana po 5 kg.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
nema su-su.a,,vise,,bar ja tak obavijesten,,,ja cu isto uzet od kws-a taj z,,kak se vec zove,,jel trgovac mi nije uspio nabavit,su-su-a,,,,e sad jel se moze taj ZE,kak se vec zove,vise puta kosit??il samo silirat,,jel mi trgovac to napmenuo?
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
informacija u vezi sjemena sirka. Sjeme od kws nisam pitao točno koje, pakovanje dostatno za hektar u graminei kosta 1000 i neku kunu. Mora se naruciti i za dan dva se dobije. Mene zanima da li ima koje manje pakovanje pomogućnosti da se može kupiti u bbž. Treba mi za oko pola rali i nesto manje čak

odkud si? Ako nenadjemo manje pakovane možemo se dodgovoriti da popola kupimo
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dali če kome ostati sjemena bar za pola kile sirka ili sudanske trave ja bi probao posijati za probu za ishranu koza može i od prošle godine ako je ostalo da mi proda.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Planirao sam sirak na jednju njivu oko 0,8 hektara koja nije orana nekih 15-20 godina...ravna je i od kuće svega 20-30 metara ( komšija mi dao )...razorao sam jedva ziv glina i to i crvena i bijela, e sad tu planiram sirak...

Sta mislite o sljedećoj gnojidbi


3 x 15 150 kg / h

i UREA 100 kg / h

To su mjere polovina od onog sto je bogec pisao s prve stranice....

A KAN-a mislim preskočiti u potpunosti i kad sirak "odskoči" nekih 15-tak cm prihraniti ga preko lista i to je to...

Sirak je NS Dzin

Bitno mi je da mi se nakon sirka ne desi da na toj parceli ne mogu posijati grašak u 10. mjesecu...

Drugih parcela za sirak nemam, jer su sve dobre i u njih planiram kuruz...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Planirao sam sirak na jednju njivu oko 0,8 hektara koja nije orana nekih 15-20 godina...ravna je i od kuće svega 20-30 metara ( komšija mi dao )...razorao sam jedva ziv glina i to i crvena i bijela, e sad tu planiram sirak...

Sta mislite o sljedećoj gnojidbi


3 x 15 150 kg / h

i UREA 100 kg / h

To su mjere polovina od onog sto je bogec pisao s prve stranice....

A KAN-a mislim preskočiti u potpunosti i kad sirak "odskoči" nekih 15-tak cm prihraniti ga preko lista i to je to...

Sirak je NS Dzin

Bitno mi je da mi se nakon sirka ne desi da na toj parceli ne mogu posijati grašak u 10. mjesecu...

Drugih parcela za sirak nemam, jer su sve dobre i u njih planiram kuruz...

Ako imaš stajnjaka bilo bi dobro da i njega baciš...!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Imam nekih 3-4 prikolice ali sam već uzoro.

Ako možeš, izvezi po oranju pa zatanjiraj. Treba tu stajnjaka pogotovo jer je zemlja ilovača. Dali ti je komšija dao da radiš njivu samo ovu godinu ili na duže?
 

Najnoviji postovi

Na vrh