• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
razlika je između silokombajna za travu i silokombajna za kukuruz koje pokreču traktori.

ako imaš za travu onda siliraj metar visine pokošen, a ako imaš za kukuruz onda sirak može bit velik i siješ ga svaki drugi red, a ako kosiš svaki red.

ima na početku teme slike kako siliramo sa silokombajnom za kukuruze
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
razlika je između silokombajna za travu i silokombajna za kukuruz koje pokreču traktori.

ako imaš za travu onda siliraj metar visine pokošen, a ako imaš za kukuruz onda sirak može bit velik i siješ ga svaki drugi red, a ako kosiš svaki red.

ima na početku teme slike kako siliramo sa silokombajnom za kukuruze

Pregledao sam svu temu, ja i kolega imamo i jedan i drgui kombajn, s ovim za travu se posije više sjemna a ako sijem da siliram s ovim za kukuruz onda moram ostavljati svaki drugi red.

O.k.

Još jedno pitanje...Obzirom da je kukuruz skuplji, veći je rizik od leda ili suše, komplikovanije ga je proizvditi nego sirak, zahtjeva više njege, a da manje mase...da li ću uraditi pogresno ako kukuruz potpuno izostavim iz sjetve (što se tiče kukuruzne silaže) i sijem samo sirak, a kukuruz sijem samo za berbu i kukuruznu prekrupu dajem kravi...znači u potpunosti kukurznu silažu zamjeniti silažom sirka...ili bi to bilo ispravno, ili bi trebao posijati kukuruzne silaže 50-50 % ili 30 % kukuruzne silaže a 70 % sirka itd...??? Trebao bih samo da mi kažeš u kojem omjeru bih trebao imati kukuruznu silažu (ako bih je u opšte trebao praviti) nakon što budem imao silažu sirka.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hm gle razlika je u ukupnom djelu to što kukuruz ima zrna u silaži a sirak nema taj dio, ali pošto ti imaš kukuruz za zrno mogao bi zamjeniti sve sirkom osim kukuruza za zrno.
za početak neka bude pola pola, pa češ sam uvidjeti koji način rada ti je ekonomičniji i bolji, a zrno kukuruza ionako daješ kravama.
sirak je jednostavniji za uzgoj, jeftiniji što se tiče ulaganja, a suša i led ga ne mogu uništit, isprobaj pola pola dok ne uđeš u štos sa svime
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Ja sam radio sendvič silažu kukuruza i sirka. Količinski je to bilo nešto oko pola-pola, međutim težinski je kukuruza sigurno bilo puno više.
Nisam primjetio neku razliku u mliječnosti kad sam sa ove miješane silaže prešao na čistu silažu kukuruza.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Prije par godina kolega kravar je posijao sirak i kukuruz zajedno sejacicom za kukuruz i imao je ogromne muke silirao je sa claasom jaguarom sf 70 i sve dok nije dosao jd sa rotosistemom hedera nije islo,naravno morao je ici duplo sporije kako je vozak reko,e sad ajde i to imao je oko 60 jutara parcelu i sve se to nekako spremilo,bilo je ok,da bi mu krave gurkale sirak iz obroka i izbirale silazu kukuruza.Tako da vise ne koristi sirak samo silazu od kukuruza.
Mi smo na nasoj farmi radili sudansku travu,ali ne na velikoj povrsini samo za hranu za zeleno,mozda pola jutra ,to su se krave otimale,e sad jedno pitanje nzm jeli pisano o tome procitao sam svega 20strana ove teme za sad,koja je razlika izmedju sirka i sudanske trave? i da li je zajedno sijete ili odvojeno,i da li neko zna kolki je postotak proteina u ovim biljkama.Kod nas niko ne mota u bale ali mozda se nadje neko ko ima samoutovarku sa nozevima pa to koristi za hranjenje.,pa ako ko ima otvorenu balu nek uslika.
 
Posljednje uređivanje:

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ja sma balirao u roto bale sjenažu sirka, i radio u silos sa samohodnim mengele mamutom pick up za travu i sa jednorednim mengele, ima slike svega samo treba pregledat temu.

razlika između sirka i sudanske trave, jako mala, tako da je dobro što god da posiješ

ako kosiš za zeleno onda sij svaki red sijačice

ja kad sam hranio kao svježi sirak mlječnost je jako rasla, kad zagrizeš sirak on je sladak
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Sudansku travu smo mi sijali bas tako u svaki red sijacice to je za zeleno bilo skroz ok samo ako se ne dodaje jos adekvatne hrane,tj ako se jako forsira sirak padala nam je mlecna mast ali naravno to sto kazes proizvodnja se povecala tj sama kolicina.
Ja imam presu welger rp 200 sa nozevima i2m pikapom ali nismo jos koristili nozeve nikad pa ne znamo kako bi to islo...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
bude išlo dobro ako imaš dovoljno snage ispred balirke,i ako budu oštri noževi ,jer bez noževa možda bude mali problem sa slabim sabijanjem,meni je prije par godina nekih 15 bala susjed napravio sa john derom od 85 ks i takvom prešom ali bez noževa i u sredini je bilo na svakoj bali nekih 10 cm šupljina i nesabito,tako da su bile dosta loše
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prije par godina kolega kravar je posijao sirak i kukuruz zajedno sejacicom za kukuruz i imao je ogromne muke silirao je sa claasom jaguarom sf 70 i sve dok nije dosao jd sa rotosistemom hedera nije islo,naravno morao je ici duplo sporije kako je vozak reko,e sad ajde i to imao je oko 60 jutara parcelu i sve se to nekako spremilo,bilo je ok,da bi mu krave gurkale sirak iz obroka i izbirale silazu kukuruza.Tako da vise ne koristi sirak samo silazu od kukuruza.
Mi smo na nasoj farmi radili sudansku travu,ali ne na velikoj povrsini samo za hranu za zeleno,mozda pola jutra ,to su se krave otimale,e sad jedno pitanje nzm jeli pisano o tome procitao sam svega 20strana ove teme za sad,koja je razlika izmedju sirka i sudanske trave? i da li je zajedno sijete ili odvojeno,i da li neko zna kolki je postotak proteina u ovim biljkama.Kod nas niko ne mota u bale ali mozda se nadje neko ko ima samoutovarku sa nozevima pa to koristi za hranjenje.,pa ako ko ima otvorenu balu nek uslika.

Kažeš istodobno je posijano?
A jel sirak ne raste 3 puta brže od kukuruze??? Koliko je bio taj sirak prestario kad je tek kukuruz došao u fazu za siliranje??? Nije ni čudo da su krave sirak onda odbacivale!
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
bude išlo dobro ako imaš dovoljno snage ispred balirke,i ako budu oštri noževi ,jer bez noževa možda bude mali problem sa slabim sabijanjem,meni je prije par godina nekih 15 bala susjed napravio sa john derom od 85 ks i takvom prešom ali bez noževa i u sredini je bilo na svakoj bali nekih 10 cm šupljina i nesabito,tako da su bile dosta loše

a kolko je nabijao balu? e toga se ja bojim da ne ostane u sredini vazduha pa da se ne pokvari to onda sigurno da nije odradjen poso.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Kažeš istodobno je posijano?
A jel sirak ne raste 3 puta brže od kukuruze??? Koliko je bio taj sirak prestario kad je tek kukuruz došao u fazu za siliranje??? Nije ni čudo da su krave sirak onda odbacivale!

Pa vidis o tome nisam razmisljao,a virujem ni on,u biti bolje bi mu bilo da ga sijao posebno i kosio i silirao sa pikapom ko sto radi lucerku pa stavio sloj nego ovako,to sto kazes verovatno je prestario bile su dosta debele stabljike,e sad nzm koja vrsta je bila tacno.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Evo slika od divljeg sirka u balama,psenica je skinuta njiva zapustena i covek iskoristio pa izbalirao:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uf što bude nekog zapomogao sa sjemenom i želučanim problemima kod krava,po slikama se vidi da je košeni korov bio prestar,ljudi si rade sami sebi probleme bez veze :vragek:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
heh i sad kad neko vidi divlji sirak bude si pomislio pa zašto da se kupuje hibridni sirak kad ima korov sirak, hehe
ajme meni al će neko sjebat svoja polja sa ovim balama divljeg sirka koji je korov, jer kad to krave pojedu a ako ima sjemena, sjeme se nebude razgradilo i ima jako dugu klijavost al bude korova kad se izveze gnoj , juuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu sranja ko u priči a priči nikad kraja..................

divlji sirak i hibridni sirak se podosta razlikuju i tu nema nikve rasprave što je dobro a što nije
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
te bale nisu trebale biti ni napravljene nažalost,iako kod mene ima pojedinaca koji tako kose i suše košten u sjemenu i onda pojebu pola kravljeg fonda sa želučanim problemima:axe:
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Ovaj koji je to radio je imao oko 100 bala ali ima jako puno krava i svega zivog tako da virujem da to nisu ni osetile u obroku,jos ako se izmiksalo,a sto se korova tice kada se stajnjak ostavi da zgori u tom procesu se javlja visoka temperatura i vecina semena iz raznoraznih biljaka pri takvim temperaturama izgubi klijavost,a u drugom slucaju ako se ne uradi tako onda je to najveca glupost jer kako ste i napisali raspe se po njivi korov koji se nece istrebiti godinama.
Mada ja se u potpunosti slazem sa vama,bolje bi bilo da je na drugi nacin resio problem,ali sigurno da nije namerno to ostavio za tu namenu nego je tako ispalo.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Jel ko nosio na kakvu analizu sirak i sudansku travu? interesuje me broj proteina i itd?

http://www.institutpkb-agroekonomik.com/files/pdf/2008-vol3-4.pdf


Nasao sam jedan zanimljiv rad poznajem coveka koji to radio,u pitanju je farma s koje smo mi kupili junice,pa ko ima vremena neka procita,radi se o poredjenju kukuruza i sudanske trave tacnije da li je sudanska dostojna zamena kukuruzu.
Pise da se silira u fazi metlicenja kako su i radili...ima tablice u kojima se vidi duplo veci prinos sudanske trave,ali svarljivost je + za silazu od kukuruza navodno je dobro krma za ostale kategorije a za visokoproduktivne krave je bolja silaza,uglavnom procitajte pa sami prokomentarisite ja sam samo izneo malo da vam priblizim o cem se radi u ovom pokusnom radu.
RAD JE NA STRANI 45 samo listajte na dole dole :)
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Procitao sam i vjerovatno cu procitati jos koji put...

Jako dobar rad...al koliko vidim i sami ljudi koji su experimentirali daju prednostu sudanskoj...jer gledajuci sudansku kao potpunu biljku je ipak +1 u odnosu na kukuruz i njegove prednosti...

Jos nesto bih mozda bilo tacnije ...ako se uzme u obzir razlika izmedju sirka i sudanske, mislim da je sirak opet za klasu i pola klase visi od sudanske sto jos vise potiskuje kukuruz na ljestvici.

Razlog vise da ga sijem sljedece godine aBd definitivno...a ono sto sam jos saznao iuz ovog teksta je to da bi bilo bolje sijati sirak tamo gdje je bio kukuruz, a kukuruz tamo gdje je bio grasak, a ne obrnuto jer bi mi tad dosao kukuruz na kukuruz a sirak na grasak...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
silirani sirak ili sudanska trava mogu samo djelimično zamjeniti silažu kukuruza. Kod zasušenih krava, zavisno od kondicije, mogu skoro u potpunosti zamjeniti kukuruz. Dok kod visokoproizvodnih krava i onih koje su u prvom tromjesečju laktacije ipak nemogu zamjeniti silažu kukuruza
 

Najnoviji postovi

Na vrh