• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Cabage, ja nudim stajnjak u protuvrijednosti nekih 5 bala!!! :mrgreen: :D
Zaboravio si napisati koliko stajnjaka.

Ma gluposti pitaš mario, koliko košta bala susu-a i to x 5 a ja njemu u protuvrijednost novca dam gnoja, prikolica sa prijevozom košta toliko i x....= svi sretni i zadovoljni!!! :mrgreen: :mrgreen:

Cabage mi je praktički susjed pa se lako dogovorimo!!! :D :D :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ok, nem se onda mješal u sudjedske odnose.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ma jeeeeeeeee!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D

Ljudi moji, ja vam idem spat treba se rano u 6:00 dići!!!!
BTW već dvije noći sanjam brojeve na lutriji, a li nikak da ih zapamtim, nekaj tu neje v redu!!!!! :mrgreen: :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA IMT 565 kaže:
mario kaže:
[quote="ŠANANA IMT 565":2quddyq4]Cabage, ja nudim stajnjak u protuvrijednosti nekih 5 bala!!! :mrgreen: :D
Zaboravio si napisati koliko stajnjaka.

Ma gluposti pitaš mario, koliko košta bala susu-a i to x 5 a ja njemu u protuvrijednost novca dam gnoja, prikolica sa prijevozom košta toliko i x....= svi sretni i zadovoljni!!! :mrgreen: :mrgreen:

Cabage mi je praktički susjed pa se lako dogovorimo!!! :D :D :D[/quote:2quddyq4]

ma svi smo si susjedi i rodbina :D mario mi posudiš tehnostrojku dok bum silirao i lamborđinija za gaženje, pa susjedi smo si :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ja tebe šanana čekam več tjedan dana da dođeš traktor viđet :D

e da kad bute vozili bale sjenaže sudanske malo se naoružajte utezima, bale su ko tenk teške, osavljaju traktor dok veliš keks :D :!: :shock:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: stočni sirak i sudanska trava

Kupio sam tu u Kloštru, 5 kg 155 kn je bilo. Uzeo sam do zadnje. Njuškao sam dok su dobili i odmah išao. Ne naručuju puno, tak da treba biti brz. I ovak su se čudili dok sam rekao koliko hoću. :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Budem se ja raspital, kuma mi tam dela tak da budem s njom u kontaktu za sjeme, meni bi trebalo nekih 15-20 kg!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

i eto svanuo ljepi dan i ide bogec kositi sirak danas, ode ja sa ferkom 539 i greben kosom, počmem ja kosit a ono nejde i nejde, probam sporo ništa, probam visoko i ništa, nakon cca 10 metara moram odustat jer ču sve potrgat, sirak je tako jak i gust da zabaci traktor kad se počme štopat, i nikaj mobitel i zovem starog da dođe sa zekanom i rotacionom, i tako dođe on i krenemo mi u prvoj direktnoj, kad ono nejde zekan krepava, ajmo 4 pomočna, nikaj, treča, nikaj, druga ajde de konačno ide :D , gas do kraja i polako idemo i tako smo danas kosili dva komada tj tri rali od 10 ujutro do 4 popodne, a masa je takva da se traktor pošteno namučio, naime kad sam sa grebenom išao sve je stajalo i dalje makar je pokošeno, pa se ne vidi kaj sam napravio, dok sa rotacionom bar se trag poznao.
a fora je bila na drugom komadu , uđe stari na komad pošto treba opkašat jer su jako odorane međe pa nemre redom, kad ono ne vidi nikaj pred sobom, ajde bogec na haubu stajat i pokazivat pravac :shock: danas je bilo šokova da mi je oduzelo 10 godina života.
a šta če tek bit u srijedu kad siliramo :shock:

evo slikica koja sa komada gdje je bio podosta manji sirak i sudanska
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

pa nisi ga malo predugo ostavio da rste :?: :?:
pa toce ti sada otici duboko u zemlju i neces se ga moci resiti iz zemlje. ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
pa nisi ga malo predugo ostavio da rste :?: :?:
pa toce ti sada otici duboko u zemlju i neces se ga moci resiti iz zemlje. ;)

marko moj marko o čemu ti pričaš, pa nije to korov, to je hibridni sirak za ishranu stoke, nikakvo duboko i nikakvo rješavanje tu ne postoji, on je po trajnosti kao kukuruz a po kvaliteti tri puta rodniji i podosta kvalitetniji a ustvari je trava.
tako da nisam skužio o čemu ti pričaš, da bi se silirao on mora imati određeni postotak suhe tvari i kvalitetu.
rodnost tih hibrida je preko 100 tona mase na ha.

bdw ipak ja najbolje znam kad se koja krmna kultura skida u kojoj fazi i kaj u sebi sadrži
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: stočni sirak i sudanska trava

Izgleda mi kao močvara, smao fali bara ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pa nisma rekao da neznas kad se krma skida..
ali ljudi pricaju da ta bilja ode u zemju ne kao korov nego ima duboko korjenje i onda ako posadis npr pšenicu opet ce izrasti sirak....neznam nisam bas upuceni u to ali ja ga kosim kad je 50cm-1m.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
Pa nisma rekao da neznas kad se krma skida..
ali ljudi pricaju da ta bilja ode u zemju ne kao korov nego ima duboko korjenje i onda ako posadis npr pšenicu opet ce izrasti sirak....neznam nisam bas upuceni u to ali ja ga kosim kad je 50cm-1m.

ovo bolje da nisi napisao :!: :!: :!: :!:
LJUDI GOVORE I LJUDI SU TE SPREMNI ZAJEBAT DOK NE TREPNEŠ :!:
ti ga možeš kosit i svaki drugi dan ali korjen raste i raste i raste i raste i raste i raste i raste i raste i raste, i opet raste ma kolko god ti kosio :!: :!: :!: :!: :!:
ovaj sirak i svaki koji se sije ima obični korjen koji propada sa propadanjem biljke, nema APSOLUTNO NIKAKVE MOGUČNOSTI da nikne ponovo, razmnožava se sjemenom koje sazrije krajem rujna ako nikad ne kosiš

KOROVSKI SIRAK SE RAZMNOŽAVA RIZOMIMA, TO SU DJELOVI KORJENA na kojem su vegetativni pupovi.
ipak marko još moraš puno učiti i učiti kako korjen raste i raste i raste i traste i raste i na kraju svega propadne a tvoja pšenica neče bit dobra i neče a ti se pitaj zakaj :?:
ZBOG VELIKE DUŠIČNE DEPRESIJE, kod raspada korjena jako se troši dušik jer korjen sirka ima u sebi ogromne količine ugljikohidrata koje pri razgradnji trebaju dušik , zato je preporuka uvjek sijat jarine iza sirka

eto marko, no hard feelings uči još si mlad i bit češ odličan poljoprivrednik, ali uči od onih koji znaju, A NE SLUŠAT LJUDE, BOLJE REČENO TZV LJUDE :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

e pa zato sam tu da naucim i pitam....
e jel sudantska trava moze imati probleme s time sto sam pisao za sirak??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
e pa zato sam tu da naucim i pitam....
e jel sudantska trava moze imati probleme s time sto sam pisao za sirak??

bravo , vidiš več ima napretka :D
sudanska trava i sirak su kak bi ti rekao onak po seljački ko dva kukuruza jednom paše ono drugom ovo, jako su slični i razlika je samo u prinosu , tj lisnatosti , sadržaju proteina u ugljikohidrata, debljini stabljike, sirak je malo deblji.

sve što vrijedi za sirak vrijedi i za sudansku travu :D uglavnom nikakvih problema nema osim eto posij na prolječe nekaj po sirku a ne pšenicu, moš zob, il grašak , a tu se javlja onda prednost, a to je sjetveni sloj bogat organskom tvari , tj toj posijenoj jarini si dao hranu na tacni :D :D

vidio sam na tvojim slikama da kosiš za zeleno, i naravno da ga trebaš kosit manjeg jer buš inače potrgo utovarku, i mlađa je biljka pa krave super jedu :D
dok ja imam hrane malo jako viška pa ja pričekam da biljka bude u drugoj fazi i stavljam u silos ili bale

ali nemoj ga kositi ako je manji od pola metra jer može biti opasan za krave, jer sadrži inhibitore, a problem mogu biti i nitrati u biljci ako je jako gnojeno, a biljka jako dobro usvaja hranjiva
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

znaci kosim kad je veca od polaa metra i pazim da se samoutovarka ne potrga...
a kako moze nasmetati kravama ako ju kosim manju od pola metra?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

marko hurlimann xa86 kaže:
znaci kosim kad je veca od polaa metra i pazim da se samoutovarka ne potrga...
a kako moze nasmetati kravama ako ju kosim manju od pola metra?

kad je biljka mala sadrži u sebi kemijske spojeve koji mogu biti štetni i to podosta, a i dušik može svoje napravit, prvi znak ti je kad ti krave izgledaju ko da imaju usukane trbuhe, ko da nisu jele pol godne, tu odmah moraš znat da je kriva gnojidba i premlada biljka
inače nakon gnojidbe ne smiješ kositi bar 20 dana, a što se tiče utovarke ja imam sa noževima i radi super i mora bit ispravna jer kad krene kod mene masa od preko dva metra unutra to je nemoguče zaustavit i tak brzo reagirat ak se kaj desi npr štopanje
ti imaš isto sip ja mislim i ta je super za sirak
budi bez brige tvoje kravice su ok, več sam provjerio na slikama :D

evo crvena munja je došla u kontrolu da li košnja napreduje :mrgreen:

Obrisan neispravan link.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: stočni sirak i sudanska trava

sta nisi s munjom kosio :?: :mrgreen: :mrgreen: ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Re: stočni sirak i sudanska trava

Lijepe slike Bogec :D

I ja se pitam zašto nisi s MF-om kosio :scratch
Pa teži je od zetora nekih 700 kila kila, a ima šire gume tak da manje zbija tlo od zetora.

A tu je klima, tak da uživaš u radu.


Ovo češ u bale ili u silos?

Koliko puta ćeš ga okrenut i kak dugo sušit?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Lijepe slike Bogec :D
I ja se pitam zašto nisi s MF-om kosio :scratch
Pa teži je od zetora nekih 700 kila kila, a ima šire gume tak da manje zbija tlo od zetora.
A tu je klima, tak da uživaš u radu.
Ovo češ u bale ili u silos?Koliko puta ćeš ga okrenut i kak dugo sušit?

i ja se pitam zakaj nisam kosio sa munjom :scratch
nisam kosio s njim jer sam morao gazit po svojem da počmem kosti pa da ne pogazim puno jer nisam kosio sa munjom, zato sam sa zekanom, a mali ljutko se nije baš iskazao (ljutko = imt 539) :D

ah klima, tom čovjeku koji je to izmislio treba spomenik podignut, ti bogca pa u munji je ko u škrinji :D
ma ja uživam u maseyu ia kad ga sam gledam, traktor je divan :D ( a moj bi bratić reko , i ti se svačemu diviš :scratch :lol: :mrgreen: )

ovo sve ide u silos, sutra dolazi mengele mamut i deri miki, a drugi i treči otkos ide u bale :D

nisam ga uopče prekretao, stoji tak pokošeno i tak silokombajn kupi, vlege če bit taman kak treba.
ovakvu masu te dužine se nemože prekretat niti zgrtat il sve potrgat :cry:

Obrisan neispravan link.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: stočni sirak i sudanska trava

Jel ovo da se nebi smjelo kositi mladi sirak, jel to isto vrijedi i za su su???

Mene sirak baš previše ne interesira, nego me jako interesira SU SU, pa me interesira sve u vezi toga!!!
Koliko bi se dugo trebalo čekati izmađu otkosa da se može ponovno kositi?
Dali postoji neki određeni period, ili onak kak se vidi na polju koliko napreduje susu?? :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh