• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Može se sušiti,ali barem tjedan dana dobroga sunca mu treba.
I opet je pitanje dal bude kak treba,i koliko če tu biti gubitaka:scratch

@snupy: zakaj bi sušio sirak ili sudansku?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Dali je tko sušio sirak ili sudansku za sijeno ?

Sudanska trava a sirak pogotovo, nisu predviđeni za sušenje. Sijeno je krupno i grubo pa je pitanje kako bi to stoka jela. Najbolje je koristiti za silažu, sjenažu ili za ishranu zelenom masom.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
može sušnja ali samo ako je do visine 1m,dalje je nemoguča misija,baliranje nebude dobra opcija jer svejedno dođe do kvaranja ali vožnja prikolicom nekih manjih količina se može i dosta je kvalitena hrana ali prvenstveno je košnja zeleno i spremanje u bale ili silos
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
može sušnja ali samo ako je do visine 1m,dalje je nemoguča misija,baliranje nebude dobra opcija jer svejedno dođe do kvaranja ali vožnja prikolicom nekih manjih količina se može i dosta je kvalitena hrana ali prvenstveno je košnja zeleno i spremanje u bale ili silos

tako je ajkula!!

I NEMA TU PUNO RASPRAVE!
od svih kultura neko bi baš sudansku za sijeno...ohhh! to ko da pitam jel mogu s cjepanicama tjerati komarce...možeš, smo kak!

postoji puuuno drugih kultura koje služe za proizvodnju sijena a SUDANSKA TRAVA nije ta!
s moje strane, stop raspravi...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Imam jednu parcelu DTS koju je uništio štavelj ili šćaval namjera je u prolječe pošpricat deherbanom pa ako bude nešto za nakosit . Ukoliko nebude dovoljno mase preorao bih i posijao prva opcija je žito ili proso ali se bojim divljih svinja .
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Stoka super jede osušenu sudansku, mi smo je već par puta sušili i krave polude za tim. Preporučio bih okretanje paukom predvečer, znači kao i lucerna i pod manjim okretajem kardana baš zbog gubitaka. I kad mislite da je suha onda je ostavit još bar jedan dan na suncu jer ako je i malo vlažna bale se budu zagrijavale.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Prošle godine sam prvi put sijao sudansku travu i ukupno dobio 14 bala sjenaže, sad sam otvorio četvrtu balu i krave se dave u njoj, odlična je :partyman:
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
ja sam prosle godine prvi put sijao sirak ns dzin na maloj povrsini oko 0.2 ha nakupi sam 9 rola u 2 kosibe a kasnije sam prepasao sa kravama, e sad potrosio sam rolo bale i bile su dobre ali krave su mi ostavljale dosta stabljike znaci list pojedu ali jedan dio stabljike ostave a kosio sam kad je bio visine oko 1 m
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A evo i starijeg videa košnje sudanske trave iz 2009. god.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=KyEPLPvzS5c[/YT]
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
ja sam prosle godine prvi put sijao sirak ns dzin na maloj povrsini oko 0.2 ha nakupi sam 9 rola u 2 kosibe a kasnije sam prepasao sa kravama, e sad potrosio sam rolo bale i bile su dobre ali krave su mi ostavljale dosta stabljike znaci list pojedu ali jedan dio stabljike ostave a kosio sam kad je bio visine oko 1 m


Ostavljaju zato što je stabljika krupna. Ja ga inače siliram sa silokombajnom i tako usitnjeno pojedu sve. Prošle godine sam nešto malo radio sa samoutovarnom i to sam stavio u silos, kad otvorim vidjeću kako će jesti.
Neznam dali bi se možda za sjenažu sirak mogao i ranije kositi, mislim da se ne čeka da naraste do tih 1m visine, nego da se kosi dok je mlađi i sitniji. Tako bi ga krave puno bolje jele, samo neznam šta bi bilo sa onim štetnim materijama koje se nalaze u tako mladoj stabljici, hoće li se one izgubiti usljed fermentacije u silosu ili će ostati ne promjenjene? :scratch
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
neznam sta bi bilo ali cu ove godine da probam da ga sijem da odraste i onda silo kombajnem jednorednim da sasijecem pa u silo jamu kao i kukuruznu silazu, pa da vidim ocel onda jesti
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
ako ga siliraš sa silokombajnom onda će ga dobro jesti. Nemoj samo da ti prestari, kosi ga kad se počnu pojavljivati prve metlice.
Ja tako radim već par godina, bude odlična silaža i radim je bez inokulanata.
Sad nešto planiram da ga kosim dok je manji i da radim samoutovarnom prikolicom
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nezaboravite samo da se nesmije kositi za zeleno ispod pola metra visine, sadrži neke štetne tvari kad je manja biljka.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Znam to da se ne smije kositi za zelenu ishranu dok je manji od metra. Mene interesuje smije li se kositi dok je manji ako ću raditi sjenažu. Odnosno dali fermentacija može da smanji sadržaj tih štetnih materija :scratch
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
dali ne sme ispod pola metra i metar , kod mene su trecu kosnju krave prepasle dok je bio u visini oko 30 cm
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Koliko ja znam samo kad je manji od pol metra.
Ja sam ga uredno kosio za zeleno u visini 60-70 cm i nije bilo problema!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Valjda samo dok je mlad sadrži te štetne materije, drugi, treći i ostali otkosi se mogu kositi bez obzira na visinu.
Mene samo zanima dali se te štetne materije gube u sjenaži u silosu ili rol bali? :confused:
 

Najnoviji postovi

Na vrh