• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

M

MM-Agroplus

Guest
Ima za kupit sjetvene ploče za oltovu pneum. sijačicu te bi trebale biti i za nodet-ovu dobre ali nemaju rupe pa sam radiš diobu i bušiš. Meni rekao KWS da treba 46, rupa ja ču tako jer nisam sijao dosad. Imaju ih Ferenčakove trg.cjenu neznam
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ajmo kolege forumaši iz Srbije,koliko je to 135 dinara u eurima ili kunama,naime cjena kg sjemena sirka na Novosadskom insitutu je tolika
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
imam pitanje vezano za stocni sirak. gdje nabavit sjeme, kad se sije i dali se taj koji se sije moze koristiti za sjeme, znaci da ga kombajniram dok bude zrel

pretpostavljam da mislis na sirak zrnas..on ti se sije oko 1.5, tj.nesmije ga mraz uhvatit jer je gotov..
sirak zrnas se nemoze u RH kupit legalnim putem jer nije niti jedan hibrid uveden na sortnu listu,znaci jedino da nesto prokrijumcaris izvana..:)
ali od 1.7 kad udemo u eu onda se bude mogao kupit legalno,jer cmo imat eu sortnu listu:) weee
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
pretpostavljam da mislis na sirak zrnas..on ti se sije oko 1.5, tj.nesmije ga mraz uhvatit jer je gotov..
sirak zrnas se nemoze u RH kupit legalnim putem jer nije niti jedan hibrid uveden na sortnu listu,znaci jedino da nesto prokrijumcaris izvana..:)
ali od 1.7 kad udemo u eu onda se bude mogao kupit legalno,jer cmo imat eu sortnu listu:) weee

da se i ja uključim pošto ove godine radim pokus na agronomskom fakultetu s sirkom zrnašem:(happy):
ko što kaže Zombie sjemena u RH nema kojeg bi se moglo kupiti legalno pošto nema nijedan hibrid na sortnoj listi, al to će se promjeniti s 1.7.
Od hibrida koji se mogu nabaviti u našem okruženju to su hibridi od novosadskog instituta NS alba (bijelo zrna) i NS gold (crveno zrna), iako po informacijam kojima raspolažem na samom instituta ga nema više.
Do prošle godine se mogao nabaviti u Sloveniji mađarski hibrid alfoldi (crveno zrno), no međutim od ove godine nemaju sjeme u prodaji.
U Italiji ima pioneer hibrida zrnaša i to Cosmosol (crveni), PR84G62 (crveni) i PR88Y20 (bijeli).
Samo da objasnim zaž
Samo da objasnim zašto naglašavam razliku crveni i bijeli: crveni najbe sadrži u prosijeku nešto više tanina pa bi stoga mu i hranidbena vrijednost bila nešto malo niža.
NS hibridi se preporučaju sijati na skolp od 240000 biljaka na ha.
Sjetva je obični početkom 5 mjeseca, rani porast je relativno spor i tada može biti dosta problema s korovima pošto je ograničena upotreba herbicida za uskolisne korove.
Priložit ću jedan link s jednog pokusa u njemačkoj, dosta poučan i prikazaje sve agrotehničke mjere koje su rađene i kojeg datuma, uzmite u obzir da je tamo nešto hladinija klima.
A interesantan je raspon prinosa od 9-11 t/ha.
I još samo moje zadnje zapažanje, on može biti alternativa kukuruza, svakako na onim mjestima na kojima će se pojaviti značajnije štete od kukuruzne zlatice, pošto ga ona ne napada
Link:
http://www.landwirtschaft-mlr.baden...e Versuchsergebnisse und Anbauerfahrungen.pdf
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
A interesantan je raspon prinosa od 9-11 t/ha.

el to tolko sjemena se dobije? i dali on isto sluzi za biljnu masu??
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
A interesantan je raspon prinosa od 9-11 t/ha.

el to tolko sjemena se dobije? i dali on isto sluzi za biljnu masu??

da..to ti je prinos zrna..
a za biljnu masu nekoristis sirak zrnas vec hibride predvidene za siliranje..imas sirak i kombinaciju sirka i sudanske trave..
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
pretpostavljam da mislis na sirak zrnas..on ti se sije oko 1.5, tj.nesmije ga mraz uhvatit jer je gotov..
sirak zrnas se nemoze u RH kupit legalnim putem jer nije niti jedan hibrid uveden na sortnu listu,znaci jedino da nesto prokrijumcaris izvana..:)
ali od 1.7 kad udemo u eu onda se bude mogao kupit legalno,jer cmo imat eu sortnu listu:) weee

da..to ti je prinos zrna..
a za biljnu masu nekoristis sirak zrnas vec hibride predvidene za siliranje..imas sirak i kombinaciju sirka i sudanske trave..

Iskreno u Sloveniji su rađena istraživanja o kvaliteti silaže sirka zrnaša i kukuruzne silaže, znaći može se i on silirati što je i razumljivo je l je zapravo u osnovi rječ o istoj biljci kao i kukuruz, ali nema rezultata koliko je bio prinos zelene mase, stoga ću u sklopu svog istraživanja napraviti i ovo mjerenje da se može komparirati koliki je prinos u odnosu na kukuruz.
Inaće biljka sirka zrnaša je visine od 120-150 cm, ali pošto je sklop 3 puta gušći nego kod kukuruza po mojoj procjeni bi prinos zelene mase bio negdje oko 30% manji o kukuruza
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Iskreno u Sloveniji su rađena istraživanja o kvaliteti silaže sirka zrnaša i kukuruzne silaže, znaći može se i on silirati što je i razumljivo je l je zapravo u osnovi rječ o istoj biljci kao i kukuruz, ali nema rezultata koliko je bio prinos zelene mase, stoga ću u sklopu svog istraživanja napraviti i ovo mjerenje da se može komparirati koliki je prinos u odnosu na kukuruz.
Inaće biljka sirka zrnaša je visine od 120-150 cm, ali pošto je sklop 3 puta gušći nego kod kukuruza po mojoj procjeni bi prinos zelene mase bio negdje oko 30% manji o kukuruza

jel to radis pokuse u suradnji s dr. Uherom?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
jel to radis pokuse u suradnji s dr. Uherom?

Ne, s prof. Svečnjakom.
Prof. Uher je na krmnom bilju i strucnjak je za sirak za krmu i sudansku travu, a posto je cilj mog diplomskog rada istrazivanhe sirka za zrno ,onda mi je mentor Svecnjak, a dio koji cu napravit oko silaze profesorica Vranić
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ko mi moze reci koliko otprilike kg sjemena treba za jedan hektar, radi se o sirku za silazu

nisam siguran ali mislim da je kws zerberus pakiranje oko 7,5 kg iako nisam siguran... ide ti 250k zrna na hektar...
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ne, s prof. Svečnjakom.
Prof. Uher je na krmnom bilju i strucnjak je za sirak za krmu i sudansku travu, a posto je cilj mog diplomskog rada istrazivanhe sirka za zrno ,onda mi je mentor Svecnjak, a dio koji cu napravit oko silaze profesorica Vranić


ohhhooo Gmiža!!
Fino! Radi pokuse samo, držim ti fige nek uspije kak treba sve!

Inače, i ja sam na Agronomskom, znam sve gore navedene profesore, posebno prof Vranić!

Nadalje, vezano uz sirak!
Zna li netko gdje ima u Hr za kupiti NS Džin sirak!?
I kakvi su vaši planovi za sjetvu sirka?


@Zombie
KWS Zerberus dolazi u pakiranju od 8,3 kg i ima cca 250 000 zrna te je ta količina po njihovom, "dovoljna" za 1 ha površine.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
ohhhooo Gmiža!!
Fino! Radi pokuse samo, držim ti fige nek uspije kak treba sve!

Inače, i ja sam na Agronomskom, znam sve gore navedene profesore, posebno prof Vranić!

Nadalje, vezano uz sirak!
Zna li netko gdje ima u Hr za kupiti NS Džin sirak!?

Nemaš kod nas nigdje za kupit NS hibride jel nisu na sortnoj listi pa se nesmiju niuvoziti ni prodavati
Možeš otić u Novi Sad direkt kod njih i prošvercat preko granice , a po ciijeni su dosta povoljniji od KWS-a
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Nemaš kod nas nigdje za kupit NS hibride jel nisu na sortnoj listi pa se nesmiju niuvoziti ni prodavati
Možeš otić u Novi Sad direkt kod njih i prošvercat preko granice , a po ciijeni su dosta povoljniji od KWS-a


Pa znam da ih nema na sortnoj listi, zato i pitam dali ih ima ovak na crno kod nas?

povoljniji su puuunoo!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Trebalo bi provjeriti informaciju da Agrogenetics od prof. Bedea je radio nešto sa tim đinom,e sad dali je informacija pouzdana ne znam 100%,uglavnom ovi lopovi pljačkaju sa ovim od KWS a,meni je najbolji bio nekad Grazer N,ali isto nešto kemijaju sa njime,gubim polako volju od toga ,možda posijem 1 ral najobičnije Sudanske trave
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Trebalo bi provjeriti informaciju da Agrogenetics od prof. Bedea je radio nešto sa tim đinom,e sad dali je informacija pouzdana ne znam 100%,uglavnom ovi lopovi pljačkaju sa ovim od KWS a,meni je najbolji bio nekad Grazer N,ali isto nešto kemijaju sa njime,gubim polako volju od toga ,možda posijem 1 ral najobičnije Sudanske trave

moje misljenje je da je cijena hibrida koji se mogu nabaviti prevelika u odnosu na to sto konacno dobijes-silazu...
kvaliteta silaze sirka s kvalitetom sirka?!!malo je to diskutabilno..
opet imas veci prinos silazne mase ali kad to prebacis u suhu tvar??opet diskutabilno
jos ako trosis inokulante trosis ih po toni silaze a ne suhojtvari,tj veca potrosnja-skuplja proizvodnja..
po meni je sirak nuzno "zlo"...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma istina ali tog Grezera sam kupovao jedno tri godine u Grubišnom polju i za ishranu u zeleno dušu dao iako mu je već onda cijena bila 900 i neku kunu za 22,5kg,kak god u planu je jedna ral pa šta bude
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja sam prosle godine sijao RWA SUSU postrno...
1.7 sam posijao 2 ha i imao sam dva oykosa po 20 bala..
za proslogodisnju godinu je bilo vise nego ok... al budem vidio kad dodu na red za potrosnju sto ce laktofriz rec na to..:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh