• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Valjda samo dok je mlad sadrži te štetne materije, drugi, treći i ostali otkosi se mogu kositi bez obzira na visinu.
Mene samo zanima dali se te štetne materije gube u sjenaži u silosu ili rol bali? :confused:

Stočni sirak (sudanska trava, grahorica,lan) sadrže antinutritivne tvari (cijanogene glukozide) u ranijim fazama rasta veće količine (do 50-60 cm, kasnije se smanjuje njihov udio) ,a glavni problem je u tome što se te štetne tvari ulaskom u organizam pretvaraju u otrovnu cijanovodičnu kiselinu sa simptomima oštećenja živčanog sustava i poremećajima (čak i blokadom) disanja pa stoga i nisu baš bezazlene ! Kod košnje ipak bi se trebalo držati onih >50-60 cm visine !
Te štetne tvari najviše se gube kod PROVENJAVANJA MASE npr. za sjenažu ili starenjem biljke ! Manje količine ovih tvari nisu toliko štetne jer jetra napravi svoj posao tako da se letalna doza procijenjuje na 2-2,3mg/kg!
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
i ja sam zadovoljan sa ovim odgovorim, a zaima me što se preporuča koja idealna visina je za košnju za zelenu krmu
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
i ja sam zadovoljan sa ovim odgovorim, a zaima me što se preporuča koja idealna visina je za košnju za zelenu krmu

U svakom slučaju veča od pola metra ! Ja najviše zamotam u rolo bale ili jeftinije u silos sa prikolicom (obavezno dan-dva provenuti- ovisno o vremenu)! Ove godine ako Bog da namjeravam više sijati sirka (poslje graška(grahorica)+tritikal,) na sijačicu za kukuruz -i zajedno sa silažom kukuruza napraviti dobar mix!!! Prošle godine je bio dobar ali suša ....inače je odličan za kvalitetnu (kvantitetnu) i stabilnu silažu-jako malo se kvari pogotovo ako je jedan sloj siraka zadnji (na vrhu silosa),a i krave se uopće ništa ne bune...! Jasam ga silirao u punom metličanju tj. u mliječno-voštanoj zriobi !
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
pa sta je bolje u 2 silosa sirak i kukuruz ili sve u jedan zajedno

Ja siliram zajedno jer mi i dolaze u isto vrijeme za silažu (kukuruz sijan do 1.5 ,a sirak od 15-20.5.) tako da ih također i u silosu mješam (mada ima 2 silosa) radim tzv. sendvič i mogu reći da se jako dobrim pokazao!
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Joža85
udio stetni materija u sirku jel se to odnosi samo na prvi otkos ili i na ostale otkose koliko ih bude u toku godine
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Joža85
udio stetni materija u sirku jel se to odnosi samo na prvi otkos ili i na ostale otkose koliko ih bude u toku godine

Nisam 100% siguran , ali logično bi bilo da sirak dok je manji sadrži veće količine štetnog materijala u bilo kojem otkosu ! Provjerit ću još to...!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Joža85
udio stetni materija u sirku jel se to odnosi samo na prvi otkos ili i na ostale otkose koliko ih bude u toku godine

Mi smo drugi i treći otkos znali kositi kad je tu oko 50 cm visine. Uglavnom bude nejednak pa tu ima i onog koji je dosta niži od tih 50-ak cm i nije bilo nikakvih problema, a jela su ga i telad.
 
M

MM-Agroplus

Guest
Jel ima netko iskustva sa KWS-ovim serberusom gnojidba,zaštita od korova itd.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Uploaded with ImageShack.us
Jel ima netko iskustva sa KWS-ovim serberusom gnojidba,zaštita od korova itd.

sijao lani zeberbus bez umjetnog samo navezao đubre i zaorao posijao krajem 5 mjeseca i pošpricao sa radazin t50

1,5 litara na ha

prije nicanja i samo je rastao i rastao..evo i slike.



Uploaded with ImageShack.us na drugoj slici se vidi koliko je bolji od kokuruza koji je sijan na istom komadu mjesec dana prije i gnojen sa umjetnim
 
Posljednje uređivanje:
M

MM-Agroplus

Guest
Tako ču i ja skinem grašak i pšenicu pa gnojnica i bude ok. HVALA.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Jel ko sije sa nodetkom sirak? interesuje me koje ploce koristite,nabavio sam ploce sa 46rupa pa me interesuje jel to dovoljno il da trazim dalje za vecu gustinu?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Jel ko sije sa nodetkom sirak? interesuje me koje ploce koristite,nabavio sam ploce sa 46rupa pa me interesuje jel to dovoljno il da trazim dalje za vecu gustinu?

Ja sijem sa monosem pneumatskom sijačicom i isto sam imao problem sa nabavom sjetvenih ploča! Nije toliki problem broj rupa ( ja imam ploče sa 32 rupe- to lako podesiš na mehanizmu za gustoću da bude 5-6 cm razmak između zrna) nego je veći problem u veličini rupa -za sirak moraju biti 2-2,2 mm , u odnosu na kukuruz gdje su 5mm!
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Jel ko sije sa nodetkom sirak? interesuje me koje ploce koristite,nabavio sam ploce sa 46rupa pa me interesuje jel to dovoljno il da trazim dalje za vecu gustinu?

najjlakše ti je sa žitnom.zatvoriš redove i ispadne ti ko bog.meni bogec objasnio i niklo super..:icon_pray:
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
A meni je dosta bitno da je sto tacnije,kao i da bude nekih 4-6cm izmedju biljaka da bude dosta cvrsta stabljika da moze samohodni silokombajn da ga skine,jer heder mi ne voli bas mlitave stabljike,losije uvlaci.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
A meni je dosta bitno da je sto tacnije,kao i da bude nekih 4-6cm izmedju biljaka da bude dosta cvrsta stabljika da moze samohodni silokombajn da ga skine,jer heder mi ne voli bas mlitave stabljike,losije uvlaci.

PA OD KUD TI TO DA ŽITNA NESIJE TOČNO?EVO POGLEDAJ RANIJE SLIKE JA SIJAO SA ŽITNOM I SILIRAO SAMOHODNIM I VJERUJ MI BILJKE NISU BILE MLITAVE:cool2:
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Pa nemam toliko dobru zitnu,imam imt ovu ali je u jako losem stanju,placao sam sijanje psenice,onda sta da ti pricam vise.Kolko je kod tebe bio razmak u redu a kolko izmedju biljaka?
A adapter na samohodnom je nazalost stariji tip nije onaj plitak sa spiralom,nego sa duplim lancima.Prvi put cu radit sirak nisam jos imo iskustva s njim.Dobio sam neke ploce od prijatelja sa 46 rupa papriku su sijali s njima bas cu pogledati kolko su mm rupe.
Imam 250kg za isprobavanje pa sad vidicemo :D
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Pa nemam toliko dobru zitnu,imam imt ovu ali je u jako losem stanju,placao sam sijanje psenice,onda sta da ti pricam vise.Kolko je kod tebe bio razmak u redu a kolko izmedju biljaka?
A adapter na samohodnom je nazalost stariji tip nije onaj plitak sa spiralom,nego sa duplim lancima.Prvi put cu radit sirak nisam jos imo iskustva s njim.Dobio sam neke ploce od prijatelja sa 46 rupa papriku su sijali s njima bas cu pogledati kolko su mm rupe.
Imam 250kg za isprobavanje pa sad vidicemo :D

ajd ak možeš stavi sliku adaptera da ga vidim..moj isti ima jedan lanac,dapače kad samimo onaj classov sa duplim lancom nisu išli ni kokuruzi..:x:
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
25042012318.jpg

Nemam bolju sliku,ali vidi se i tu,pa ne znam ja sam imo samo problem kad je kuruz bio mlad 1m visine i bile su mlitave stabljike namucio sam se bas bas donesu lanci do grla i nece da uvuce,doduse ozuljan je plasticni uvlacni valjak nov je oko 900e jer je on i funkcija detektora metalaali nazubljeni metalni je dobar,ali kada sam dosao kuci i uso u kuruze od 3.5m koji su mozda 25 dana ranije sijani od tih sto sam isao probati(prijatelju sam pravio prolaz za navodnjavanje) islo je ko podmazano,kao i sve ostalo sto sma silirao,samo je problem ako nije dovoljno cvrsta stabljika.Kasnije sam silirao metarske kuruze ali koji su bili stariji takodje nije bilo nikakvih problema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh