• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠTORE 402 DT - obnova (puno slika)

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Antikorozivna sigurno da ali pravilo je da kitanje ide prije sprickita iliti filera,,,
ono sto mene brine je da ukoliko je bilo na grubo pjeskareno i ako isto to nije bilo prvo ublazeno smirglanjem da bi s vremenom (ljeti za vrijeme vrucina) mogla abraziva doci do izrazaja,,,

inace filer ukoliko ide u vise slojeva trebao bi se tonirati i nikad se nebi trebao skinuti toliko da se vidi metal,,,
filer za razliku od kita nikad na sebe ne navlaci vlagu,,,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ja znam da Bobić zna tematiku :eek::
Za pjeskareno vele da ima jako kratak rok da se baci zaštita prije nego se počne hvatati hrđa tak da nije bilo vremena za nakitavanje.
Šprica je bilo dvije ili tri ruke, po potrebi, pa nije ostalo "svjetlih" djelova, a za toniranje nje bilo potrebe. Ipak su to samo traktorske felge.
Ako nebu dobro bumo popravljali.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tonirati znaci da se u filer moze dodati mali postotak boje,,,
zasto se dodaje boja?
buduci da je sloj filera jako tanak razlika u boji pomaze kod smirglanja jer se tocno vidi prelazak iz sloja u sloj pa se samim time izbjegava mogucnost skidanja istog do metala,,,
ukoliko ide vise slojeva filera kao u ovom slucaju treba teziti tome da zavrsni bude sto slicniji boji koje ce biti, u ovom slucaju, felga,,,

i da utvrdimo gradivo kaj se tice kitanja, kita se u pravilu na goli lim jer svako kitanje na boju ili filer kasnije radi ocrtavanja,,,
to je nesto manje izrazeno kod akrilnih boja nego kod metalike ili vodenih baza,,,
samo da napomenem da ocrtavanja nece biti vidljiva odmah vec prilikom totalnog susenja boje a to obicno bude u ljetu kad taj dio bude je*acki osuncan,,,

nebih da ovo ljudi svhate kao filozofiranje vec kao dobronamjerni savjet,,,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Praksa i teorija se mnogo puta razlikuju, priprema za lakiranje je .... uf, zato me to nikad nije ni zanimalo.
Tonirati se može i na drugačiji, po meni, bolji način.
Ja sam felge složil najbolje kaj sam znal.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma kaj se posla tice kapa ide do poda,,,

obicno se nitko (osim ozbiljnih autolakirera) ne pridrzava pravila struke niti na autima, pogotovo ne na traktorima a jos manje na felgama,,,

zato no sikiriki,,,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ozbiljni lakirirer se pokazal na ovom poslu, a i na nekima drugima ....... a i neki drugi lakireri za kojima sam popravljal ........ za njih je to traktor i to je dobro.

Da ne kvarimo dalje temu, ja, a i gazda smo zadovoljni sa cjelokupnim poslom. To je najvažnije
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tonirati znaci da se u filer moze dodati mali postotak boje,,,
zasto se dodaje boja?
buduci da je sloj filera jako tanak razlika u boji pomaze kod smirglanja jer se tocno vidi prelazak iz sloja u sloj pa se samim time izbjegava mogucnost skidanja istog do metala,,,
ukoliko ide vise slojeva filera kao u ovom slucaju treba teziti tome da zavrsni bude sto slicniji boji koje ce biti, u ovom slucaju, felga,,,

i da utvrdimo gradivo kaj se tice kitanja, kita se u pravilu na goli lim jer svako kitanje na boju ili filer kasnije radi ocrtavanja,,,
to je nesto manje izrazeno kod akrilnih boja nego kod metalike ili vodenih baza,,,
samo da napomenem da ocrtavanja nece biti vidljiva odmah vec prilikom totalnog susenja boje a to obicno bude u ljetu kad taj dio bude je*acki osuncan,,,


nebih da ovo ljudi svhate kao filozofiranje vec kao dobronamjerni savjet,,,
da li je to ona faza kad u ovom kraju govore a čuo sam to od trgovca bojom koji u dvorištu ima lakirnicu , dakle kad je deblji sloj filera on "povuče boju" pa rezultat nije očekivani ?
 
E

el pibe

Guest
Felge se NE kitaju.A za traktorke felge je najbolje rješenje cinčaona i hrđa se nebude pojavila dok je traktora na ovom svitu.Kitanje i fileri su modelarski poslovi i velika je zabluda da se sve riješava sa njima.Estetski da ali vibracije sve poništavaju.Nažbukavanjem i uporabom kita do bola nema efekta kit će proraditi kad tad.Kaj se tiće toniranja najviše ga koriste lakireri da ne troše puno farbe.Ako smiksaš crvenu bazu sigurno nebuš farbal u bijelo.Mada ak delaš chrom efekt baza je crna i tak ima tu svašta samo traktorima to nije potrebno.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
da li je to ona faza kad u ovom kraju govore a čuo sam to od trgovca bojom koji u dvorištu ima lakirnicu , dakle kad je deblji sloj filera on "povuče boju" pa rezultat nije očekivani ?

Ma ne,,,
sto se tice lakirnice na dvoristu, iz prakse i iskustva znam da ce neki entuziasti poput Muhe napraviti bolji posao na dvoristu nego neki u termolakirnici,,,
dakle termolakirnica nije uvjet za dobro obavljen posao,,,

kaj se pak tice kitanja, kao sto sam napisao gotovo nitko se ne pridrzava pravila da se kita iskljucivo na goli lim,,,
zasto na goli lim?
kit je porozni materijal i ima dosta uvlacenja pogotovo na djelovoma gdje u razliciti materijali (citaj lim i lak)
svako kitanje na boju i metal ce ostaviti ocrt prije ili kasnije a obicno to bude kasnije pa onda imamo onu prekrasnu fleku sa ocrtpm do kud je bila boja,,,

u ovom slucaju je opravdano sto se islo sa filerom prije kitanja jer se je pokusalo sprijeciti koroziranje koje je kod pjeskarenja jako izrazeno i vrlo brzo vidljivo pa je dobro sto prije to zatvoriti,,,
kitati se moze na filer pogotovo jer je ovo bila ujednacena podloga i nebi trebalo dolaziti do ocrtavanja pogotovo ako su prijelazi dobro odrađeni,,,

Mnogi grjese kad misle da ce sa filerom ispraviti nedostatke koje su napravili kod kitanja,,,
a sloj filera je jako tanak pa ucinak izostane,,,

Priprema uvelike zavisi i od granulacije smirgla ali to je vec prica za neku drugu temu,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Felge se NE kitaju.

Zakaj ne?

Kitanje i fileri su modelarski poslovi i velika je zabluda da se sve riješava sa njima.Estetski da ali vibracije sve poništavaju.Nažbukavanjem i uporabom kita do bola nema efekta kit će proraditi kad tad.


Ako se kita i brusi prema pravilima struke kit nikad nece proraditi,,,
tvoja percepcija kita je sasvim pogresna,,,
a filer je obavezan ako se iole ozbiljnije pristupa poslu


Kaj se tiće toniranja najviše ga koriste lakireri da ne troše puno farbe.Ako smiksaš crvenu bazu sigurno nebuš farbal u bijelo.Mada ak delaš chrom efekt baza je crna i tak ima tu svašta samo traktorima to nije potrebno.

To nema veze sa traktorima,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Koliko se sjećam, između pjeskarenja i špric kita prošlo je vrlo kratko vrijeme.
Kitom su popunjene rupice na felgama nastale uglavnom od rđe da, kad smo ih odlučili lakirati, bar budu donekle glatke.
Po stanju sa slika prije, može se zaključiti da pjeskarenje i nije bilo potrebno. Obična drot kefa također bi bila obavila posel.

Ja zadovoljan, jer su pobojane bolje nego su tvornički bile.
 
E

el pibe

Guest
Pa ni ovo kaj ti pišeš isto nema veze sa traktorima.Kakvo kitanje felgi na traktoru o čemu govoriš budu ti se ljudi smijali.Jesi kad čuo za efekt lakove sa teksturom?To ti se koristi inače za felge i slične podloge čisto zbog vizualnog efekta koji dobro funkcionira i mehanički i skriva sitne greškice. A zabluda je sa tvoje strane što natkitavaš i oćeš napraviti špigel od čelične felge.I jedan savijet razlupanu felgu nemreš ni nemoj uspoređivati sa pripremom limarije jer to su dva svijeta različita.Ja radim i sa filerima i kitovima bez brige imam iskustva.Inače lakiram gitare tak da sam prilično upućen u tehnike lakiranja od francuske puliture do najsuvremenijih lakova koje niti nemreš nabaviti kod nas i neću ih reklamirati.Tak da je meni špricanje traktora "gruba mehanika"i čista zajebancija uz put.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Gle, meni neogrebeni traktor znači više od najljepše pofarbane gitare.
Svatko dela sa svojim kak zna i hoće, pa tak smo mi kitali felge, trebalo ili ne :)
Ispalo je ljepše i bolje nego kaj sam očekival, i jako sam zadovoljan. Uostalom, taj traktor me izškoloval, pamu je ovo mali znak zahvalnosti. Tih tisuću i pol kuna, koliko je koštalo pjeskarenje, materijal i demontaža/montaža guma nisu bile uzalud potrošene. Rezultat se vidi.
 
E

el pibe

Guest
ZJ respect,cijenim trud i rad a traktor je ispao odlično.Komentar se odnosio na bobića.Ja ne pljujem ničiji rad samo ukazujem na neke greške koje sam iskusio na vlastitoj koži.Zanimljivo kako uvijek netko temelji i sudi čovjeka po jednom komentaru i prosuđuje nečije znanje.Estetski ok samo velim da nije najsretnije rješenje za felge koje su najviše na udaru da se kitaju ipak je to poljoprivredni stroj a ne oldtimer da se vozi na finim cestama.Jer znam koliko posla ima sa felgama.Ja sam sa svojih svu boju hametom ogulio.Trebalo je sve na pjeskarenje ali protiv viših sila ne ide.Kad sam vidio oštećenja odlučio sam se na efekt puno manje posla i u slučaju oštećenja popravlja se jako lagano i brzo bez vidljivih prelaza i poliranja.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@el pibe ja se nemam namjeru prepucavati sa tobom pogotovo ne na ovoj temi,,,
ono sto sam iznio jesu pravila struke a koja se u bitnome razlikuje od izrade tambura ili gitara,,,
ono na sto sam morao reagirati je tvoja tvrdnja da se felge, kako si napisao, "NE" kitaju sto naprosto nije istina,,,
svaka povrsina da bi se pripremila za farbanje trebala bi proci određene faze pripreme a jedna od njih je i kitanje, naravno ako vlasnik to zahtjeva kao sto je @ZJ to zahtjevao,,,

isto tako moram reagirati na izjavu "Nažbukavanjem i uporabom kita do bola nema efekta kit će proraditi kad tad."
kit sluzi za sitne korekcije a ne nažbukavanje a niti upotrebu do bola, armatur kit podnasa deblje nanose al opet ne žbukanje,,,
 
E

el pibe

Guest
Nema ništa od prepucavanja Niti mi je to cilj u ovoj pa ni u bilo kojoj drugoj temi.Zato molim moderatora neka izbriše moje postove pošto smo se odmaknuli od teme a tema je "ŠTORE-obnova" a ne predavanja o kitanju.A moja iskustva bolje da zadržim za sebe jer vidim da sam ja ovdje...a zašto?"Da nešto naučim pa makar i krivo"od samoprozvanih autoriteta i njihovih podanika koji vrebaju u zapećku.Još jednom pohvale kolegi na dobrom poslu na Štoretu a ostatak pametnih pomoćnih lakirera kaj ispuštaju hrđu sa kompresora i metu radionu.Njihova mišljenja mi nisu važna i nisu mjerodavni da laprdaju i drže mi amaterska predavanja.Uvijek stignete staviti slike nekih vaših projekata pa da prodiskutiramo radove.Mojih par radova ima na forumu među njima i sama obnova felgi.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@el pibe
nije mi jasno zasto imas potrebu vrijeđati ljude oko sebe,,,
kad se nekom obracas molim te daj toj osobi do znanja citirajuci tekst na kojem temeljis svoje omalovazavanje i uvrede,,,

molim te i da ne iznosis svoje pausalne poglede za bilo kojeg forumasa jer nemas pravo uskracivati bilo kome da iznese svoj stav i svoju tocku gledista pa makar ona bila i kriva,,,
 
E

el pibe

Guest
Bobić,ja ne vrijeđam nikog i nemaš potrebe za citiranjem,samo zauzimanje mijesta na forumu kao i ovakvi obostrani bezvezni komentari.A ti ne trebaš svaki moj post podebljavati i nazdravljati moje citate ko Bibliju.Podosta bisera je prosuto sa tvoje strane da bi ih ja još jednom citirao.I pogledaj unazad nekoliko postova kako si reagirao i po tvojoj paušalnoj procjeni iznio stav da moj post nema veze sa traktorima.Samo sam se nadovezao na tvoju temu.Ja nikome ne uskraćujem nikakva prava,nego trebaš promisliti da krivi savijeti mogu nekome tko nije dovoljno upućen jako naštetiti.I na takve krive savijete i tvrdnje ću uvijek reagirati i upozoriti.Jedino ću se citirat felge na traktorima se NE kitaju.Još jednom molim administratora da izbriše sve moje postove iz ove teme.Toliko od mene.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,925
Polako dečki, molim bez napetosti u novoj 2015. godini. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh