• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Recimo da su isti, samo kaj je ovaj Fiat, a ovaj drugi Štore. Znači nisu od istog materijal zdelani, Štore je poluproizvod u odnosu na Fiata.
Kak i MF-IMT.....
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Recimo da su isti, samo kaj je ovaj Fiat, a ovaj drugi Štore. Znači nisu od istog materijal zdelani, Štore je poluproizvod u odnosu na Fiata.
Kak i MF-IMT.....
Mislim, da ovo nije tačno.. Fiat 420 i 420dt jesu isti traktori... Sklapani u Sloveniji, a za YU tržište nosili su oznaku Štore. Oni, koje je Fiat preuzeo u tvornici, su nosili oznaku Fiat. Navodno su odabrali te, koji su motori manje dimili pri probi.. To sam saznao od onih, koji su radili u tvornici...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
More biti, ali jedan 420 DT na kojeg sam se imal priliku nasloniti i malo mu unutrašnjost snimiti ni na oko nije bil iznutra isti u odnosu na Štorea.
Čak je i motor bil Talijan, a ne Rumunj.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Što ne bi trebala bit razlika u mjenjaču. Štore ima mnječa od fiata 350special dok fiat420 bi trebao imat drugačiji mjenjač? + normalno ostale rezlike....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
I Fiat 420 i Someca 420 su za Fiat izrađivani u Sloveniji.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
I Fiat 420 i Someca 420 su za Fiat izrađivani u Sloveniji.
Onaj koji ti je klipove za tvojeg prodal se nikak nebi složil s tobom, a ni ja koji sam u njegovom, a i u tvojem bil ;)
Možda nekad kasnije i jesu dijelom izrađivani u Sloveniji, ali svi nisu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Vjerojatno je neka (probna) serija napravljena negdje drugdje, dok nisu pokrenuli proizvodnju u Sloveniji.
Ak se dobro sjećam, mojem na glavi je negdje na odljevku oznaka FIAT, a motor je rumunjski s fiatovim oznakama (8035.01), dok je na Universalu oznaka (istog) motora D115.
Činjenica je da u 420/402 ima nešto talijanskih dijelova (hauba, hidraulika, pumpa hidraulike, dio autoelektrike...).
Složil se on ili ne, 420 nije pravi talijan...

Evo i dokaza:
1662740789421.png
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ja ne vjerujem da je Talijan izmislil traktor da bi ga bivša Juga proizvodila i teško bu me ko u to uvjeril.
Najvjerojatnije su dio proizvodnje Slovenci dobili, ali sve ne, a i to kaj su proizvodili ko zna gde je završilo.

Složil se ti ili ne ali znaš jako dobro da sam tvojeg prerešetal svojim rukama od prvog do zadnjeg klina a u njegovom su neki dijelovi drugačije izgledali.... on je svojeg uvezel iz Italije, a gde je sklapan pojma nemam.

Sad sam pregledal slike tvoje glave i ne vidim da je negde pisalo Fiat, možda i je. Ne sječam se.
Sve u svemu ja i dalje stojim iza svojeg mišljenja da nisu te dve marke od istog brašna mješene, a možda je razlika samo u germi 🤭
 

volvo

Član
Tu od
3 Tra 2016
Poruka
90
G Muha!! Prije par postova ste predlozili za servo volan prioritetni ventil!! Ja bi na svom štoreu ,rakovica isto radio volan! namjera mi je iz pumpe spojit orbitrol ,pa iz orbitrola na hidrauliku traktora dali bi to isto bilo ok ,brine me koji tlak i protok ide iz orbitrola. Dali nema kakvo prigusenje ili kaj vec,jer je taj izlaz namjenjen za povrat u rezervar , I stavit vecu litrazu pumpe sad je 15kubika,pa bi na 19,ili ici na prioritetni ventil!!
 

volvo

Član
Tu od
3 Tra 2016
Poruka
90
E to i mene brine taj povrat iz orbitrola,za sad imam pozitivan odgovor od hidraulicara jedino da mi bude sporija podizna hidraulika!! Ali ako ne koristim orbitrol ,sve ide u podizne ruke i sve bi trebalo biti ok ,i uz to stavit vecu litrazu pumpe!!! To je najjeftinija opcija ,a ako nebu ok idemo na duplu pumpu!!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
A da probaš dodati električno servo pojačalo na postojeću glavu volana?
To je napravil član @swand na malom Ursusu.
Ne znam bi li smetal rezervoar i bi li trebalo izrezati donji lim haube, ispod instrument ploče.
 

volvo

Član
Tu od
3 Tra 2016
Poruka
90
E nije ni to losa ideja ,vidim da ih jako puno ima i tu verziju!! Je nista na otpad po volan!!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
G Muha!! Prije par postova ste predlozili za servo volan prioritetni ventil!! Ja bi na svom štoreu ,rakovica isto radio volan! namjera mi je iz pumpe spojit orbitrol ,pa iz orbitrola na hidrauliku traktora dali bi to isto bilo ok ,brine me koji tlak i protok ide iz orbitrola. Dali nema kakvo prigusenje ili kaj vec,jer je taj izlaz namjenjen za povrat u rezervar , I stavit vecu litrazu pumpe sad je 15kubika,pa bi na 19,ili ici na prioritetni ventil!!
Ako stavljaš ventil onda tlak spajaš u ventil, a iz ventila imaš dva izlaza.
Jedan je za hidrauliku, a drugi za volan.
Ventil služi da ti ni u jednom trenutku dok koristiš traktorsku hidrauliku ne ostaješ bez volana.
Logički je da se volan uvijek malo uspori, kao i hidraulika jer jedan drugom kradu ulje. Ali radi oboje zajedno.
 

volvo

Član
Tu od
3 Tra 2016
Poruka
90
Na traktoru je pumpa od 24litara protoka ili 15kubika,pa ako neko zna koji orbitrol staviti 80 ili 100, i da u ponudi su 3 vrste ON. -CN. ,te LS - Load sensing !!,to je ponuda iz RosiTeh
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Stvarno nemam pojma, to bi trebali u Rosiju znati kaj upariti s tom tvojom pumpom
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ja ne vjerujem da je Talijan izmislil traktor da bi ga bivša Juga proizvodila i teško bu me ko u to uvjeril.
Najvjerojatnije su dio proizvodnje Slovenci dobili, ali sve ne, a i to kaj su proizvodili ko zna gde je završilo.

Složil se ti ili ne ali znaš jako dobro da sam tvojeg prerešetal svojim rukama od prvog do zadnjeg klina a u njegovom su neki dijelovi drugačije izgledali.... on je svojeg uvezel iz Italije, a gde je sklapan pojma nemam.

Sad sam pregledal slike tvoje glave i ne vidim da je negde pisalo Fiat, možda i je. Ne sječam se.
Sve u svemu ja i dalje stojim iza svojeg mišljenja da nisu te dve marke od istog brašna mješene, a možda je razlika samo u germi 🤭
Malo bum se uključil u tu diskusiju obzirom da sam blizu mjesta Štore doma i budući da mi je od prijatelja bil tata šef mehaničara na sklapanju u tvornici od prvog dana.

Priča je išla ovak:
420 licenca je kupljena od talijana by SFRJ, plaćena kao i postrojenje i kad su talijani prestali delati taj traktor u FIAT-u, demontirali su postrojenje i montirali u Štore ondašnju željezarnu... onda su startali nekoliko 420 (desetaka komada) koji su bile identični kao talijanski i dijelovi u kamionima su se dovozili iz italije, pričam sve u kompletu jer su trebali potrošiti sve naručeno. u to vrijeme su Jugoslaveni odradili sve moguće kooperacije s kim su stigli i naručivali dijelove... e onda se sklapalo sve pa i rumunjski motori na 402 i 404 i rakovica na 502 i 504. itd... i Rudi Čajevec kak i sad radi na mojem 504 itd...

I napomena: 420 je autohtoni talijan, možda ga je koji jugić sklapal u italiji ili štorama, dragom bogu svejedno... talijani su dvije godine s jugićima radili cca u superviziji da bi ta tvornica u štorama proradila...

I kak je i Muha rekal, 420 je drukčiji, a ja ga skoro svaki dan gledim u prolazu kod daljnjeg susjeda, ručke, 9 brzina, čak mislim da je susjed pričal da bi imal sinkrone 5 i 6 brzina ko universal getriba no nisam siguran u to... to zbilja neznam...

ISti slučaj je bil sa pričom oko fičeka... tak su se i prvotno kod nas radili Fiati...
 

Najnoviji postovi

Na vrh