• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imaš za 60 kuna na aliju. Digitalni..
Primjer
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! HRK59.46 52%OFF | 2" 52mm Water Temperature Gauge 40-120℃ Water Temp Meter+ 1/8NPT Sensor Pointer Water Temp Indicator for Gasoline Racing Car 12V
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
svakom poštenom audiju zasuzi far iako znamo da ga svaki laik može popraviti silikonom
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,791
Europa i svijet su krenuli nizbrdo, dok su se polakomili za velikom i lakom zaradom, na jako jeftinim proizvodima iz Kine. Istina je da ima i vrhunskih proizvoda iz Kine, ali je i cijena primjerena i vrhunska.
@vlč.puknuti zar nije sramotno da bi u far Audija ulazila voda, da far Mercedesa za par godina požuti i ima neuglednu i neprozirnu plastiku itd. Jadno, da gore ne može, ili ipak može, još nije dotaknuto dno, idemo onda još niže...

I da, vozio sam Škodu Fabiu combi 1,9 diesel 10 god i 2 mjeseca, imala je originalne farove cijelo vrijeme, ali sam ih svako malo izvana polirao 🤕😖 i još su izgledali žuto, neugledno, tužno. A ipak je to bilo iz vau vau koncerna ili štale. Samo igračka za jadnike male, pa su takvi farovi morali biti savršeni, plati i šuti...
OK zalutao sam komentarom u temu, nije Štore, ah kaj se more. Štore zaslužuje bolje...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Termostat obavezno, tu nema zbora. Nikada mi nije bilo jasno tko se to dosjetio da je bolje izvaditi termostat jer je to bolje za motor?
Bez termostata nije puno ni lošije za motor,, za vozača jest losije nema grijanje. Motor u hladnom stanju ima veću potrošnju goriva.
Ako nema termostat,pumpa lakše tjera vodu linijom manjeg otpora ( prvi cilindar,hladnjak,a prema trećem cilindru je slabija cirkulacija) Samim time se treći cilindar slabije hladi. Razmislite sad,koja je razlika temperature na motoru s šest cilindara,ako nema termostat.
Koristim automobilski motor u radnom stroju, 5 cilindara, nakon 15 godina nije pokazao znake (pregrijanosti) razlike između cilindara.
I to nekad cijeli dan radi u mjestu bez imalo dodatnog (strujanja zraka oko motora) hlađenja. Takav motor bez termostata ugrađen i nikad nisam ni imao potrebu da ga ugrađujem. Ovo nikom ne preporučujem.
Ali mišljenje da može dio motora imati presudno razliku u temparaturi ( koliko to stepeni može biti), iako je popunjen sa tečnosti i tečnost nije uzavrela , za mene nema smisla jer i metal (gus) I tečnost koja se konstantno miješa, nastoje da izjednače temparaturu. Ako dolazi do havarije na najudaljenijem cilindra to nije zbog termostata već su tu neke druge stavke.
 

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
139
Mehaničari koji otvaraju motore kažu drugačije.
Budući da oni imaju iskustva sa više motora, a ti samo s jednim, nekako sam sklon više njima vjerovati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Ali ja sam čitao tvoj komentar a ne njihov, pa sam pomislio da je to iz tvog iskustva.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,139
Svakome na volju. Njegov stroj, njegova pravila. Inače sam na temi termostata potrošio puno riječi i uvjeravanja na primjeru svog šogora koji ima Zetor 4911 i u njemu godinama nema termostat, ali zato ima vodu umjesto antifriza. Kad sam vidio da ne popušta ni za mikron odustao sam od bilo kakve rasprave na tu temu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Neznam kakve veze imaju farovi od Audija sa Štoreom ali ajd, pošto to mene ide.....
Nemam problema sa vodom, svoje staklene farove nebi mijenjal za sve plastične. Ali da sjenila nevaljaju je istina..... za po danu posluže.....

Kaj se tiče termostata i cirkulacije.
Ovo je slika jednog bloka motora koji nije imal termostat i nije imal dovoljno cirkulacije vode oko najudaljenijeg cilindra.
Koji imaju termostat nemaju toliko taloga jer rashladna tekučina ga ispere jer ima veči protok.
Slično mlazu vode, ono kaj je daleko je lošije isprano mada je voda do njega došla i malo po malo stvori se neisperivi film koji dođe kao izolator .....

 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,791
@MUHA krivi smo @vlč.puknuti i ja što smo nehotice zagadili temu, on počeo s Audi farovima ja dodatno pokvario s Škoda farovima, izbriši i baci u koš, kaj drugo. Krivi smo i nema nazad, ja više od njega. Ispričavam se forumašima koje je to zasmetalo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
A gdje je potrebno najviše rashladiti dno stubline i blok motora ili glavu motora koja trpi najviše toplote, kroz koji prolaze i još dodatno sagorevanju nesagoreli gasovi kroz izduvnu komoru i izduvnu granu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Odustajem, svako zlo za neko dobro.
Ovu raspravu bum pokazal kolegi koji me neki dan molil da mu zamjenim termostat na autu jer mu zimi temperatura na satu ide do 50, a ljeti do 90.
Nije njemu zima več ga to valjda smeta..... ionak nema matematike na toj zamjeni
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,556
Lijeska 49 11 je druga priča u odnosu na Ursuse i ostale zetore koji imaju drugačije postavljena ķučišta termostata
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Konotacija audi je bila kao primjer njemačke kvalitete pa opet plastika apšisa i ulazi kondenzat..idu tu uz bok redom i sve druge marke..ofkors.

Tako da zašto očekivati od i i strumenta od 10 dolara da bude zanavek...ja sam napomenuo da je to primjer a ne preporuka..mada vjerujem..ne kladim se da ispod tog stakla nikad ne bude kondenzacije...

Ako je to trn u oku kupi "marinitiranu" varijantu .

A svi drugi imaju šansu za najmanje duplo skuplje uzeti neki "domači"i svaki put kad zamrači prodrmari žaruljicu da uhvati kontakt do sljedeče rupe kkako bi se vidjelo gdje je kazaljka.

A paradox cijelog mudrijanja je na temi univerzal gdje i ekipa koja xy godina vozi tu "gamu" a ne zna se koja je prava radna temperatura..užas.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,032
Radna temoeratura je promjenjiva, zavisna o opterečenju, vremenskim uvjetima, stanju agregata...... zato je tu termostat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Termostat mora održavati temperaturu unutar cca 4 stupnja..da li na leru ili oranju svejedno.Ako tempeeatura više raste pod večim opterečenjem neki dio sustava ne radi dobro a na to kapilara ne zna regirati..sem toga. na kapilaru djeluje vanjska teperatura cijelom dužinom..i tko zna kaj pokazuje..
# ja srce žicu#
 

Najnoviji postovi

Na vrh