• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta
G

gboidar

Guest
U uputama piše da u getribu ide motorno ulje, i toga se držimo.
Susjedov traktor ima negdje oko 11-12t rh, naš oko 7t. Niti jedna getriba nije reparirana, osim zamjene spojničkih osovina.
Dakle, najvažnije je da ulja ima.

Glede spojničkih osovina: u prvoj ugradnji je bilo raznih kombinacija, obično kratka s punim profilom a duga s polovičnim ripnima.
Za trajnost je nevažno koliko ima zuba, već kak su obrađeni.
Na našima su navarene spojničke, koje do sad traju 4 put dulje nego originalne. Pri zamjeni je važno da nove imaju čim manje zazora na ripnima. Pri svakoj zamjeni treba mijenjati i zupčastu spojnicu iako izgleda dobro, jer bez toga spojničke nebudu dugog vijeka.

sve je to ok ali ponavljm da ne pricam gluposti jer sam bio na fiatovoj obuci u italiji i zato znam koje ulje treba ic a i da orginalna spojnicka ima 12 zuba i znam sto fijat preporuca jer su to orginal fiatove getribe dok ih uneverzal radi po licenci i drugog su tipa jer je on dobio za izradu drugi tip getriba nisam za prepucavanja nego govorim cinjenice radim sa traktorima 18g i servisiram i polazim obuke svako malo i cjenim svako misljenje a pogotovo vase ja iznosim ono sto fiat preporuca za taj tip traktora nista vise
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
čije su getribe na Universal stavljali 70-tih god. ? Jesu isto bilo rumunjske ili Fiatove?

Na mome Universalu upravo ta getriba navršava 40 god. predanog rada na motornom ulju bez da je ikad otvarana:rolleyess::rolleyess: Traktor ima cca 15000 radnih sati a možda i više.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ma kakvo prepucavanje.
U uputama piše da ide motorno ulje. Vjerojatno u to doba još nije bilo ulja tipa transhidraol.
Vjerojatno su to kasnije promijenili.
Od vrste ulja više me brine količina od samo 10-tak litri koje idu u getribu.
 
G

gboidar

Guest
Ma kakvo prepucavanje.
U uputama piše da ide motorno ulje. Vjerojatno u to doba još nije bilo ulja tipa transhidraol.
Vjerojatno su to kasnije promijenili.
Od vrste ulja više me brine količina od samo 10-tak litri koje idu u getribu.

zbok te male kolicine se stvara zvuk a transidrol se poceo kasnije koristit to jest sad na nove traktore ide pod obavezno stim da skoro svaki proizvođac traktora propisuje svoju marku transidrola ali u biti sve je to iste kvalitete :vragek:samo je razlika u cjenama
 
G

gboidar

Guest
čije su getribe na Universal stavljali 70-tih god. ? Jesu isto bilo rumunjske ili Fiatove?

Na mome Universalu upravo ta getriba navršava 40 god. predanog rada na motornom ulju bez da je ikad otvarana:rolleyess::rolleyess: Traktor ima cca 15000 radnih sati a možda i više.

prve getribe na uneverzalu su bile fiatove samo ne isti tip koji je na štoreu na storeu je noviji tip getriba i kod cjele proizvodnje storea se ugrađivala orginalna fiatova getriba iz moela fiat 440/440dt stim da se ta ista getriba metala na štore serije 402/404i 502/504i stoga je identična samo je razlika u motorima sto je kod 402/404fiatov motor a kod 502/504motor od tvornice motora rakovica koji je identican na imt 549 razlika je samo na tim motorima u bosc pumpama imt ima srpsku a 502/504lukasovu :partyman:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
prve getribe na uneverzalu su bile fiatove samo ne isti tip koji je na štoreu na storeu je noviji tip getriba i kod cjele proizvodnje storea se ugrađivala orginalna fiatova getriba iz moela fiat 440/440dt stim da se ta ista getriba metala na štore serije 402/404i 502/504i stoga je identična samo je razlika u motorima sto je kod 402/404fiatov motor a kod 502/504motor od tvornice motora rakovica koji je identican na imt 549 razlika je samo na tim motorima u bosc pumpama imt ima srpsku a 502/504lukasovu :partyman:

Ni mi jasno ak je na štoretu "novija" getriba zašto univerzal ima sinkroniziranu 2 i 3 i normalan raspored dok kod štoreta je nesinkronizirano i obrnuto raspoređene brzine?

BTW što getribe na štoretu nisu s fiata 350special?
440 je imal mjenjač s 4 brzine a ne s 3 ak se ne varam?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
440 je imal sve brzine sinkronizirane, i getriba mu je sličnija 450 (odnosno Universalu).
 

buliwif

Novi član
Tu od
19 Srp 2012
Poruka
1
postovanje ja sam Dragan iz gradiske i bavim se uzogojem svinja. zanima me misljene o traktoru store 402 vidim ima mana pa na sta da oazim u kupovini.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
motori jako dobri, getribe tak tak pogotovo ako je radio teške poslove
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
postovanje ja sam Dragan iz gradiske i bavim se uzogojem svinja. zanima me misljene o traktoru store 402 vidim ima mana pa na sta da oazim u kupovini.

netreba opće zaobilazit taj traktor. Motor je odličan, napravit će bez otvaranja duplo više sati od imt-a iste snage. Jako mali potrošač, okretan i lagan i nije za neke teške poslove.
Jedina mana iako to nije mana jer na tim satima na kojima obično počinju problemi s spojničkim osovinama na nekim traktorima treba već radit generalku na motoru. ..
Mana su mu spojničke osovine koje su iz lošijeg materijala, (ja sam ih mijenjal na 4000h iako su mogle još neko vrijeme s time da moj ima i pr pogon jedini traktor je i radi dosta šume i oranja) cijena popravka je 500€ i poslije si miran minimum narednih 6000h...
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Imam Štore 402 iz 1980. Do sad mu je mjenjana jedanput vučna lamela, a kardanska nikad. Teško se uključuje kardan (krči). Kako naštelati da sve radi? Čemu služi ova polugica zaokružena na slici i da li se njena poluga nešto dira prilikom štelanja? Hvala.


Uploaded with ImageShack.us
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Pozz,

Ukratko:

Nova slika (8).jpg
[/IMG]
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Hvala Štore 502 na slikovitom objašnjenju.:supz: Zanima me kak se mjeri taj prosti (slobodni hod) pedale kvačila? Koliko se pomakne prema dolje pedala da se ne makne poluga druk ležaja ili nešto drugo? :scratch
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Hvala Štore 502 na slikovitom objašnjenju.:supz: Zanima me kak se mjeri taj prosti (slobodni hod) pedale kvačila? Koliko se pomakne prema dolje pedala da se ne makne poluga druk ležaja ili nešto drugo? :scratch

Slobodni hod pedale dok ne počne potiskivati druk ležaj ti mora biti 3 cm, znači kako bi se reklo ono koliko se zamakne dok nasloniš nogu na pedalu :roll:
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Slobodni hod pedale dok ne počne potiskivati druk ležaj ti mora biti 3 cm, znači kako bi se reklo ono koliko se zamakne dok nasloniš nogu na pedalu :roll:

Složio danas konačno kvačilo. Skratio polugu i sada ima manji hod, ali ne krči. Capice na 1 mm :partyman: Znači, kad počne opet zezaat, onda ide nova lamela?
 
E

enes86

Guest
postovanj,imam problem sa svojim storetom 420 dt prilikom saltanja bilo koje brzine moram da stanem jer nece da salta u hodu jer se cuje glasno skrganje zubcanika.probali smo da mu nastelamo kvacilo ali opet pa ako neko zna sta bi moglo biti neka pise unaprijed hvala:roll:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
postovanj,imam problem sa svojim storetom 420 dt prilikom saltanja bilo koje brzine moram da stanem jer nece da salta u hodu jer se cuje glasno skrganje zubcanika.probali smo da mu nastelamo kvacilo ali opet pa ako neko zna sta bi moglo biti neka pise unaprijed hvala:roll:

420 je fiat, a ne štore iako je isti vrag kak i štore 404 po mojim saznanjima... i ovaj traktor koliko ja znam nema sinhroniziranu getribu, ja sa 504 štoretom uvijek stajem, kolega sa 404 šalta na međugas, nakon 3 god takvog štemanja je zatukal getribu... sad je traktor na pol i ima ohoho troškova...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
420 je fiat, a ne štore iako je isti vrag kak i štore 404 po mojim saznanjima... i ovaj traktor koliko ja znam nema sinhroniziranu getribu, ja sa 504 štoretom uvijek stajem, kolega sa 404 šalta na međugas, nakon 3 god takvog štemanja je zatukal getribu... sad je traktor na pol i ima ohoho troškova...

Ja šaltam skoro uvijek u hodu, nema nikakvog krčenja, samo treba prokužit , istotako uvijek s međugasom u nižu, pogotovo pod teretom.

Fora je što s tim mjenjačem nema šaltanja u hodu pod punim gasom ni pod malim gasom. Taj mjenjač treba užasno sporo šaltat.


Pričam o nekim transportima i brzim brzinama, za neke spore radove ionak nemaš kaj šaltat u hodu...
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nekužim vas....jel se radi o štore 404?
npr., krečemo u 1. direktnoj i kaj onda bi trebalo svaki puta stati kod šaltanja u veču brzinu??? nema smisla ni logike...
 

Najnoviji postovi

Na vrh