• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Bok Krešo,

ja pičim sa Oltovim 2x10“ na Štoreu 502. Kao mladi neupućeni poljoprivrednik plug su mi štelali svi kvazi nadri lokalni stručnjaci i nikak da bi išel u zemlju. Traktor je išel poprek, brazde svakakve, a volan dobro da nisam spigal:mur:. Dve rali oral po cijeli dan i ubijal traktor s tim prcekom od pluga. Na kraju su svi digli ruke i rekli da tu nekaj ne valja. Onda sam se sam prijel štelanja i nabavil knjižicu od traktora koja ti govori nešto malo van logike nego kaj imaju Imteji, Ursusi i ovi malo češći traktori.. Sad mi za 2 rali treba oko 3-4h naravno ovisi i kakva je podloga taj dan uz drastično manju potrošnju, bez da ubijam traktor i napravim posel i brazde kak spada.

Prva stvar ti je da toplink treba biti na 3 rupi odozgora na traktoru, tak kad digneš plug da ti je skoro pod kutem manjim od 60°, znam da to blesavo izgleda ali tak mora biti. Kod oranja hidraulika mora biti sa kontorliranim radnim otporom. Lanci naravno otpušteni da daju laganu šetnju pluga cca 5 cm. Plug štelaš na ravnom. Znači po daski zamaknut da zadnja brazda čisti pod zadnjim desnim kotačem, po vertikali okomit štel. Kad ga lagano spustiš tik uz podlogu zadnji lemeš mora biti poravnat s njom, a peta prvog lemeša cca 2,5 cm u zraku dok je vrh na podlozi. Kad kreneš u zemlju vidi dal ti plug zanosi traktor i kakve su ti brazde (uske,preširoke, jednolike….) to lagano dobivaš zamicanjem ručice na plugu …mislim da prema naprijed veća brazda i veći otpor traktoru, prema nazad obrnuto (neznam sad na pamet). Gledaj da si to poštelaš optimalno. Kad prejdeš prve dvije brazde i krećeš u druge dvije ujdi sa traktorom jedno 3 metra u odorani dio sa dignutim plugom. Lagano ga spusti i naštelaj nagib polugi tak da ti letva pluga bude po horizontali jednaka ko i ravnina zemlje dok ti traktor tak visi u brazdi. To ti je u globalu to…

Savršenstvo sigurno nemreš očekivat s ovom bokčijom kakvu i ja posjedujem no jako lepo možeš i zaorati i okrenuti brazdu, a kak sam gore napisal da ne ubijaš traktor fizički i sebe psihički…:(snooze):

Ovak ja delam i zadovoljan sam, ak netko ima još kakvu polemiku slobodno nek napiše jer uvijek sam voljan i ja nekaj naučiti novoga.:icon_super:
 

Duby

Član
Tu od
22 Lis 2012
Poruka
33
Ja imam landsberga 2x12,visoki. Štore 504 mi se dosta mucio isto dok nisam prokuzio plug. Ujesen sam orao na dubini oko 30 cm kao da nemam nis prikopcano na traktoru,a prije ista prica s drzanjem volana ko blesav,plug je skripio, brazde svakakve. Po ravnom mi je vukao taj plug bez prednje vuce bez problema. Prije sam koristio plug Batuje 2x12 ali niski,on je bio super za taj traktor. Orao sam svikud u 1. brzoj,ali mi se svako malo zastopao.
Treba i otkociti onaj dio gdje se prikopcava toplink inace ti hidraulika nece sama podizati plug. To je kao neki komadic zeljeza u obliku slova L - pogledaj u uputama.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Na koju dubinu ti možeš orat sa tim OLT-ovim plugom. Moj plug je PTO. Sve ovo što ste nabrojali radim osim ovo ne kužim sa toplingom i 60 stupnjeva. Imam knjižicu od Štorea i u njoj piše da druga rupa je za laka zemljišta, treča za srednje teška i četvrta za teška zemljišta. Isto ima i na plugu gornja i donja rupa. Mogu orat samo kad je idealno u prolječe i o 1. brzoj mogu samo sanjat. Orem u 3. sporoj. Sad sam pred par dana išao orat njivu koja nije tri god. orana gornji sloj je bio o.k. suh. zemlja je bila mokra i ljepljiva i nije bila za oranje da bi se rasipavala za tobom. Svejedno bi morao orat, ali ma kakvi ni 2 metra u 3. sporoj. Na plugu novi lemeši. ima još jedna stvar imam utovarivač naprijed i on mi odiže zadnji kraj. Sad sam pripasao utege od Ursusa 6 komada po 40 kg. To bi bilo 240 kg utega na zadnjem kraju pa budem vidio da li ču dobit što sa tim.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Ahoj, ako se zainatim i da je lakše oranje potegne on i do 30cm, u pravilu vrtim 20-25 i to mi je čistam fajn za moje potrebe. Na štelu od pluga nisam ti napisal stavljam na gornju rupu. 60° mi je nagib toplinka kad dignem plug u zrak, pa malo neprirodno izgleda tak prikopčano na traktor i to ti je na 3 rupi. Možda te stvarno muči težina traktora, jer već sam negdi pisal to je prejaki traktor za svoju težinu, prednji pogon mu stvarno fali. Budeš videl sa utezima kak ide. Naravno bitno je štelanje, bar je kod mene tak bilo , a to da je siromak bez dodatnog opterećenja najviše vidim u šumi ako idem sa dvoosovinkom. U oranju je ok no sigurno bi mu dobro došlo da nekaj još stisne otraga pogotovo kad je malo ljepljivo ili drezgavo.
 

Duby

Član
Tu od
22 Lis 2012
Poruka
33
Na koju dubinu ti možeš orat sa tim OLT-ovim plugom. Moj plug je PTO. Sve ovo što ste nabrojali radim osim ovo ne kužim sa toplingom i 60 stupnjeva. Imam knjižicu od Štorea i u njoj piše da druga rupa je za laka zemljišta, treča za srednje teška i četvrta za teška zemljišta. Isto ima i na plugu gornja i donja rupa. Mogu orat samo kad je idealno u prolječe i o 1. brzoj mogu samo sanjat. Orem u 3. sporoj. Sad sam pred par dana išao orat njivu koja nije tri god. orana gornji sloj je bio o.k. suh. zemlja je bila mokra i ljepljiva i nije bila za oranje da bi se rasipavala za tobom. Svejedno bi morao orat, ali ma kakvi ni 2 metra u 3. sporoj. Na plugu novi lemeši. ima još jedna stvar imam utovarivač naprijed i on mi odiže zadnji kraj. Sad sam pripasao utege od Ursusa 6 komada po 40 kg. To bi bilo 240 kg utega na zadnjem kraju pa budem vidio da li ču dobit što sa tim.

Meni je plug bio zakopčan u najgornju rupu na traktoru jer mi je poteznica bila predebela da ju spustim niže, a na plugu u gornju rupu i dobro je išlo. Kad mi je Landsberg spušten do 40 cm u dubinu onda ga jedva mičem u 2. Kod mene je dosta pjeskovita zemlja pa nije problem orati, jedino mi se brazde prevrću natrag jer jako visi, a plug ne mogu više nagnuti.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
U koju rupu treba prikopčati toplink kad se ore?
 

Prilozi

  • Stor_hidraulika.jpg
    Stor_hidraulika.jpg
    43.9 KB · Pregleda: 1,516

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Evo da javim. Oranje je prošlo super kad sam poštelao po naputku. Ore sa 12" dobro. Izvadio prednji utovarivač i stavio utege na zadnje felge i sve o.k. Međutim za daljnje vrijeme je oranje završeno. Išao sa tehničkog i na ravnici od 1.5 km nigdje nikog i baja me odozada odere sa 130km/h. Ništa polomljeno samo sam natučen ko konj, bio osam dana u bolnici. Na slici se ne vidi otrgo mi je kotač sa poluosovinom i diferencijala. Da li zna tko di bi mogo nači kučište diferencijala, prednju osovinu, zadnju felgu i kiler.

Pogledajte sliku

http://www.24sata.hr/112/traktorist-u-sudaru-pao-na-kolnik-prevezli-ga-u-bolnicu-315797
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Cital sam o tome,kaj si to ti bil???
Pa od traktora nije nis ostalo.
Kaj si u brezovici doma?
Ja sam u Dragonoscu.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Evo da javim. Oranje je prošlo super kad sam poštelao po naputku. Ore sa 12" dobro. Izvadio prednji utovarivač i stavio utege na zadnje felge i sve o.k. Međutim za daljnje vrijeme je oranje završeno. Išao sa tehničkog i na ravnici od 1.5 km nigdje nikog i baja me odozada odere sa 130km/h. Ništa polomljeno samo sam natučen ko konj, bio osam dana u bolnici. Na slici se ne vidi otrgo mi je kotač sa poluosovinom i diferencijala. Da li zna tko di bi mogo nači kučište diferencijala, prednju osovinu, zadnju felgu i kiler.

Pogledajte sliku

http://www.24sata.hr/112/traktorist-u-sudaru-pao-na-kolnik-prevezli-ga-u-bolnicu-315797

Traktor servis Hadrović u Križevcima, ima ti i polovnih djelova.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Evo da javim. Oranje je prošlo super kad sam poštelao po naputku. Ore sa 12" dobro. Izvadio prednji utovarivač i stavio utege na zadnje felge i sve o.k. Međutim za daljnje vrijeme je oranje završeno. Išao sa tehničkog i na ravnici od 1.5 km nigdje nikog i baja me odozada odere sa 130km/h. Ništa polomljeno samo sam natučen ko konj, bio osam dana u bolnici. Na slici se ne vidi otrgo mi je kotač sa poluosovinom i diferencijala. Da li zna tko di bi mogo nači kučište diferencijala, prednju osovinu, zadnju felgu i kiler.

Pogledajte sliku

http://www.24sata.hr/112/traktorist-u-sudaru-pao-na-kolnik-prevezli-ga-u-bolnicu-315797

Našao sam oglas na Njuškalu koji bi ti mogao možda pomoći.

http://www.njuskalo.hr/dijelovi-traktore/dijelovi-traktor-store-universal-same-delfino-oglas-8173492
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala. Zvao sam ga već i skuplji je nego kod nas. Ne smijem još ništa dirat po traktoru dok ne riješim sa osiguranjem. Do tada bude nešto iskrslo.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Štore je rađen po licenci Fiata 420, tako da mislim da je ovo samo naljepnica naljepljena, to je vjerojatno Štore 404 u orginalu
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A i nemora biti, ima kod mene jedan Štore 420, običan, nije dupljak.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Jedino onda ak su na prve serije stavljali te naljepnice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh