• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
A prije tebe? Koliko ukupno sati ima?
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
A prije tebe? Koliko ukupno sati ima?

Skoro 4000h neznam sada tacno.
I pri kupovini covjek je rekao da je promijenijo sve filtere i ulja sto se tada moglo i vidjeti po izglednu ulja i djelčo koje je on pokazao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Jel uvezen iz Slovenije?

Vidjeh da ga imaš raširenoga na 150cm. Budi oprezan s teškim priključcima (pogotovo ak imaš jednoosovinsku prikolicu) da ti ne pukne kućište diferencijala.
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Ako mene pitas nije.
Rasiro sam ga radi trena jer je onako bio uzak.
A ne tovarim prvise na njega 5-6m drveta, barem mi tako vozimo ovdje.

Zbog cega vi sipaste 15l ulja u getribu?
S koim se moze uljem domace proizvodnje uporediti gustoca ovoga ulja Castrol Syntetic 320.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Savo, getriba na Štoreu je malo specifična i nije poput getribe na Torpedu, Zetoru ili IMT-u.
Naime, ove spomenute getribe imaju ulaznu redukciju i na njima se uvijek vrti donja piramida.
Na Štoreu, kad traktor stoji na mjestu, stoji i donja piramida, a vrte se samo 3 zupčanika od brzina. Ako se nalije ulja po specifikaciji, niti jedan od ta tri zupčanika se ne umače u ulje i getriba se vrti na suho. Dakle, nema podmazivanja getribe špricanjem, kao na Zetoru i ostalim spomenutima.
Zato sam odlučil nalijati dovoljno ulja, da je potopljena cijela piramida, te gotovo cijeli diferencijal (kuglasti zupčanik je potpuno u ulju). Tada, kad traktor stoji na mjestu, umače se bar zupčanik 3./6. brzine, koji je najvećeg promjera, i šprica ulje po getribi, a poklopac ga odbija na onih nekoliko gornjih ležaja koji se vrte s motorom.
To ti je otprilike do visine gornjeg šarafa koji drži pod za getribu.

Ovaj Castrol ti je ulje za teško opterećene getribe, SAE320.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne kužim ovo s piramidama, kako se donja piramida vrti ako traktor stoji? Kako to ustvari izgleda unutra:icon_super:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ne vrti se. Stoji dok se traktor ne giba. Vrti se samo gornja osovina s tri zupčanika. Ona dva zupčanika od reduktora isto stoje. Vrte se samo dva kuglična i jedan igličasti lager na gornjoj osovini + igličasti na osovini kardana.
Kak to izgleda? Strpi se, budem postavil temu obnova našeg Štorea, pa buš videl dio po dio.
U međuvremenu, svojemu ispusti ulje, otvori poklopac (to ti je samo 6 šarafa, i pripazi na dihtung), i nalij motornoga tak da prekrije piramidu i umače se onaj dupli zupčanik (od 2.-3./5.-6.). Na taj mu buš način povećal vijek ;)
Ah da: svakak izmjeri količinu, jer smo mi nalijevali iz kante od 25 litri, pa neznam baš koliko je točno išlo, a getriba i hidraulika su bile potpuno suhe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Možda je jadno i slabašno, no ipak traje ;)
Izgleda ovak:
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Mozetali mi razi da li je sa ovom tabelom sve ok.
Mislim dali su tacni podatci.
Ovo je inace tabela iz knjige skenirana.
Mozesli ZJ da postavis neku sliku svoga traktoara.
a2t6.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Iz koje je to knjige scan? Mislim, od kojeg modela, jer vidim da nema INA ulja u specifikacijama?
A valjda su specifikacije točne, jer nekak slično piše i u mojoj knjizi. No, ja sam nalijeval po osjećaju, te sam napisal koliko je stalo. Mislim da se te vrijednosti mogu uzeti za točne, jer pitanje je kaj je netko iz Marketinga napisal u knjigu.
U prednje glavčine ide ulje do polovice visine (čep okreneš horizontalno, pa koliko stane). Svejedno je jel' 0.8 ili 1 litra. Meni je draže da je malo više
U prednji diferencijal je stalo točno 4 litre (takva je kanta Transhidraola). Podigneš traktor za kuku u zrak, malo nagneš most u desno (s lijeve stražnje strane je čep) i naliješ 4 litre. Polako spuštaš most na lijevoj strani i vidiš kad je razina ulja do donjeg ruba čepa (kad je most horizontalan).
U zadnje reduktore sam ulijeval isto do razine donjeg ruba otvora za nalijevanje. Stalo je oko 3,75 litri u svakoga. S tim da je ovo ulje prilično "gusto".
U getribu smo uljevali ulje kroz otvoreni poklopac. Em je lakše, em vidiš koliko ga je. To je, ak se dobro sjećam, nekoliko cm iznad gornje crte ("solevatore").
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Skenirao sam iz knjige koju je komsija dobio kada je on kupio svoja traktor pise na njo Uporaba-Vzdrževanje-Karakteristike. ZJ nacin sipanja ulja je nam slican.Ali to mene ne buni već u knjizi pise da ide Traktol SEA 80 MODRIČA ili Transihidrol 50 INA ,a vi sipate redje ulje koliko ja shvatam. :mur:
Mozda se nevidi bas dobro ali pieše gore navedena ulja.
clz7.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Transhidraol JD50 t je rijetko ulje, poput Akros Multi 10W-30. Rjeđe je od Supera 3/5 15W-40.
Čudno mi je da su napisali ovaj Traktol SAE 80.
Ja sam nalijal Akrosa zato da imam jednako ulje u Štoreu, kao i u SAME-u, da mogu koristiti kiper i hidraulično kočenje prikolice na oba traktora. Do sad smo prikolicu koristili isključivo na jednom (u Štoreovoj getribi je bilo motorno ulje Super 5).
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
ZJ, mislio sam na ostale traktore koje si naveo, kako se njima vrti donja piramida dok traktor stoji?

Sjećam se malo kako to izgleda iznutra, jednom smo skidali gornji poklopac jer je ručica mjenjača zapela u nekom položaju između brzih i sporih. Ma rado bi ja zamijenio i ulje i prebrtvio na par mjesta, ali kad se nema baš love, a čim nešto dirneš, uvijek se otvori još par pozicija za izmjenu, tako da "ne diraj lava dok spava":icon_pidu:

Jest da zupčanici izgledaju slabašno, ali ni Štore nema 100 konja, pa drži to ljudima dugo. Osim ako im ne pukne kućište:D:
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Jest da zupčanici izgledaju slabašno, ali ni Štore nema 100 konja, pa drži to ljudima dugo. Osim ako im ne pukne kućište:D:

Kudam najcesce puca kuciste?
I imali neko sliku?
 

drpedjac

Novi član
Tu od
3 Srp 2013
Poruka
5
ja sam sipao u moj menjac sae 80, a imam Store 502. Na onom kontrolnom meracu to je negde 1-2 cm iznad max ili kako se pise nesto na s....

Kada sam nalio ulje u menjac i poceo da orem, mada zemlja je bila tvrda kad stanem traktor iz cista mira pocinje da se trese kao da u njemu nesto cirkulise, i da bruji. Pa bih zamolio ako je neko imao slicno iskustvo da mi razgonetne. Hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Ako si drzao stisnutno kvacilo moze biti da nije nesto uredu sa korpom.
Imao sam priliku da prije par dana vidm jedan traktor koji se tresao pri polazku kada su ga rastavili bio je problem oko jedne capice na korpi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
jadno i slabašno

Možda je jadno i slabašno, no ipak traje ;)
Rekel je jedan čovek kad je slučajno videl rastepenu Štorkovu i Torpedovu mjenjačku kutiju da je Štorkova ko TV-ova
Legendarna izjava :icon_pray::icon_pray:
 
Na vrh