• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stražnji utovarivač s hidrauličnim cilindrom za suhe rolo-bale i sl.

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Može biti, ali ja nisam uspio ni da pomjerim bolcnu ovako preko kanapa, a vukao sam svom snagom.
Probat ću da izvučem još malo pa ću vidjeti.
SDa li je dovoljno samo jedna poluga ili da nešto još komplikujem?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Na slici je bila samo "radna verzija", ojačano je naravno, u sve uglove sam stavio po cijev (na trougao), na samu kašiku sam stavio nož, ojačao je sa strana.
Međutim imam jedan problem, brava za zabravljivanje mi je baš tvrada.
Preključe sam kašiku zavio u mokar pjesak, podigao je bez problema ali nisam uspio da kipujem, jer nisam mogao da izvučem bolcnu?
Kako je najbolje napraviti polugu pošto treba velika snaga da se otvori kašika kad je puna?

Najbolje bi ti bilo da prekopiraš sa originalnog utovarivača...
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Znam ja to, najbolje bi bilo da sam čitav prekopirao ali kad nisam imao gdje da vidim.
Sad je takvo kakvo je i treba sa što manje komplikacija da se napravi da radi a ostalo je manje bitno.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Može biti, ali ja nisam uspio ni da pomjerim bolcnu ovako preko kanapa, a vukao sam svom snagom.
Probat ću da izvučem još malo pa ću vidjeti.
SDa li je dovoljno samo jedna poluga ili da nešto još komplikujem?

dosta ti je jedna poluga ;)
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Nisam imao kada.
Ako Bog da sutra bi trebao.

Evo juče se malo radilo:
Evo kako sam riješio kipovanje. Mislio sam da će trebati dupla poluga međutim ova jedna sve rješava. Kipuje bez problema punu kašiku mokrog pjeska.
Konstrukciju sam podigao tako što sam uši zavario ispod i sad je sasvim korektno odignuta od zemlje.
Jedina "mana" joj je što kad je zabijem u pjesak (mokar) i počnem dizati odiže traktor, isto tako i kada je previše dignem i idem uzastranu. Razlog tome je što je dugačka, dužina ruka je 210cm i valjalo bi da je malo kraća, ali ne puno jer u tom slučaju bi klip bio izložen udarima o prikolicu mnogo više nego sada što je.

Evo slika:


http://imageshack.us/photo/my-images/864/kaika002.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/41/kaika004.jpg/
 
Posljednje uređivanje:

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Evo konačno sam juče ofarbao i skoro završio kašiku, ostalo je još samo da ibušim bolcne za osigurače i to je to. Sve u svemu zadovoljan sam, možda sam trebao da ga malo više primaknem traktoru ali šta je tu je.
Nadam se da nije mizeran i da se neće brzo slomiti, ali eto vidjeti ćemo.
Evo par slika kako to sada izgleda.




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak ti se ponaša hidraulika na IMT-u, prvo moraš dići poluge, pa zatim fini do kraja da još digne korpu u zrak, to mi se čini dosta sporo??

Kakve su ti ove profilne četvrtaste cjevi, dal je mese 2 mm ili 4mm, ak je tanko, slabo budeš s njim radio ;)
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Poluge miruju sve dok se klip ne izvuče do kraja, a tek ondya se one podižu.
U mom slučaju klip je dovoljno dugaćak, tako da je dovoljno da se3 izvuče 1/2 do 2/3 klipa da bi se tovarila prikolica od traktora. Podižem ga na kugli i ide solidnom brzinom, dok ja pomjerim traktor i namjestim iznad prikolice može se izvući 3-4 puta čini mi se.
Što se tiče brzine i ponašanja hidraulike to je za sada odlično i čini mi se da to radi bez problema.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Zima, pa se stari malo zaj.. s elektrodama..
Ovako je ispalo.
20130209132345.jpg

20130209132333.jpg


Još treba par preinaka, ali.. OK
 
Posljednje uređivanje:

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
dobro mu je ispala ta zaj.. sa elektrodama, kako kazes :icon_smile:
hoce li utovarivac biti iskljucivo za rolobale?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Hm, isključivo za dizanje, a čega? Pa prema potrebi.
Znaš kak je to, što god može zamjeniti kičmu..

Al rolobale mu je prvotna namjena..
 

Najnoviji postovi

Na vrh