• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stroj za bušenje bunara

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
-hrvoje nije problem čitati tvoje romane kada su zanimljivi, ništa se više ne može napraviti jer smo ubacili cijevi do 34og metra, odustao sam jer su već na udaljenosti 800-1000m (paljevine, d. slatnik) bušeni i dublji bunari pa nije bilo sreće, inače na ovome našem području dominira u bušenju tip iz našica zovu ga šustek (neznam dalije prezime ili nadimak) tip je izbušio stotine bunara i betonski i ovakih uzanih te veli da je to moje područje ta desna strana bračevaca prema slatiniku i mandićevcu jako ebena za bušenje
-iače danas bio u osijeku kupio rusku pumpu, agregat posudio i krenuo na ispumpavanje i rezultati su porazni spustio sam do 25m (nisam imao više kabla) i pumpa to ispumpa bez problema, za par minuta voda nadođe pa opet deset da ispumpa nikako da krene čista voda non stop ide prljavo, probao sam sa creinom pumpati vodu unutra i ispirati na način da vatrogasna crijeva pustim do dna i uključim pumpu da tera vodu iz cisterne u rupu, istera 3200l kroz rupu i stalno ide žuta voda ne mogu dovesti da bude bistro, sutra ne radim oko bunara ništa imam drugih poslova
-problem je kad znaš da nemaš dovoljno novca za nešto kvalitetno a ipak se upustiš u posao e onda to ispadne ovako da imaš rupu u voćnjaku koja vrjedei 2000€ i bude neupotrebljiva...

to je žalosno, a majstori uredno uzeli pare:madmana:
nego i sam planiram nešto slično, ali izgleda mi da si malo nerealna očekivanja imao , 4m3 vode na sat, pa jel nije to malo puno, ok neznam o kojoj površini se radi, ali ja planiram za 1,5ha i bio bih sretan sa 2m3 na dan a ne na sat


ovog šusteka znam, meni je bušio u dvorištu bunar, 19m dubine
u največoj suši padne voda na 17m, sad je na 3 m.

e da mi je takav u vočnjaku:scratch pa da u cugu srknem 8m3
nebi mi bilo žao dati 2tE
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Delo nije mi baš jasno tko ti je rekao gdje je voda i na kojoj dubini,jer bez toga nebih ni počeo bušiti.koliko se sjećam našeg razgovora na institutu, rekao sam ti da onaj tip iz vinkovaca rašljama nađe vodu i kaže dubinu ,nema vode-nema novaca,mislim da je to jedini način da pristanem na bušenje

kad sam bušio bunar imao sam tri rašljara
prvi je našao samo gajbu piva
drugi je rekao da svagdje ima vode
a treči je rekao točno gdje šta i koliko (rašlje i žice) kako to zna nemam pojma
kad je šustek došao umalo me nije ubio kad sam rekao gdje da buši i zašto
po njemu su svi rašljari šarlatani i varalice
međutim ovaj je ipak neke stvari pogodio i koje nije mogao nikako znati

nakraju kopanje je bilo gdje sam ja rekao ali ne i dubina koliko je rašljar rekao več 4m dublje jer me šustek poplašio da vode neču imati a on mi ponovo u dvorište neče doći

sve u svemu dobro je ispalo, ja prezadovoljan ( e da mi u svakom vočnjaku jedan takav)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ima ljudi koji moreju predvideti situaciju,ali jako jako retko se najdu takvi.Bilo je mudrijaša koji su govorili gde je voda i kolko je ima,pa nije bilo nikaj,a neki su opet pogodili.Ja najviše verujem da se napravi manja ispitna bušotina,jer one priće o "vodnim žilama" vrede samo za široke bunare gde se voda dobija procjeđivanjem,pa kolko se nacedi,nacedi.A ovde se dela o vodonosnom sloju koji se more protezat na kilometre i tak povezivat slična područja.Npr.na jednom području u Hrvatskoj,vodni horizont je na istoj dubini pa području dva grada udaljenosti oko 20 km.To nije slučajnost,jer kroz geološku povijest Zemlje je tak to nastajalo.Rašljar more biti od koristi,ali najbolji i najtočniji podaci su ako je već izbušeno par bunara na tom području pa se more pretpostaviti dubina,a i vrsta stijena koja bušačima zna biti od velike koristi.Mogu se napraviti sondažna merenja i to isto more biti dosta pouzdana informacija.Ugavnom,sve se vrti oko para.Ko oće pravu stvar i garantiranu,izdvojil bu pare i nebu žalil,jer mu je voda neophodna i koristil ju bude dugo vremena,a ko hoće imati neku fontanicu,to se ne isplati.A kome se čini puno evo računica.Da metar bunara dojde oko 100 €,i da je na oko 80 metara,to je 8000 eura.A vi imate njivu na kojoj nema vode,pa treba priključak napraviti,pa potegnuti mrežu,to košta isto i onda plaćati svaki mesec oko 500 kuna samo za navodnjavanje,to je neki minimum po meni ak hočeš imati adekvatno navodnjavanje za neki manji voćnjak.I kad se zbroji samo cijena vode,to iznosi 6000 kuna godišnje.Znači da bi se bunar mogel otplatiti u roku od približno 7-8 godina i dalje imate besplatnu vodu,a ovak bi ju trebalo dalje plaćati.A da ne govorim kolka je računica ako treba potegnuti mrežu do njive.To je sve pod uvjetom da je bunar napravljen kak treba i da se voda garantira.Sad,ko voli nek izvoli,kak je kolega izbrojal 2000 eura da mu ljudi stanu na 60 metri i lepo ga pozdrave,a za 2000 eura je mogel dobiti kvalitetno sondiranje ili bušenje istražne bušotie po manjoj ceni pa bi znal na čemu je.
Ja sutra odlazim,nastavljamo dalje,pa kad se vratim,budem dalje prićal kak je završil projekat.Trenutno sam kod jednog čoveka,ne bušim sa svojim strojem,al nije bitno to,bitna je bušotina,dakle kad se vratim budete informirani dalje.
Sretno bušači!
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
bio bih sretan sa 2m3 na dan a ne na sat


ovog šusteka znam, meni je bušio u dvorištu bunar, 19m dubine
u največoj suši padne voda na 17m, sad je na 3 m.

e da mi je takav u vočnjaku:scratch pa da u cugu srknem 8m3
nebi mi bilo žao dati 2tE

Malo je 2m3 na dan moj 7,5 m dubine 150cm obzidan ciglom što kažu ljudi starovinski a ima na leđima 45 god u najvećoj suši 1 m ispod razine tla,danas srknem 8m3 sutra pun i udri nanovo,ali zato u dr.voćnjaku bušili 8 met.i nema neke velike vode 2 cijevi na dan ,malo.
Šta sada nastaviti bušiti manji promjer neznam koji je najmanji s bet cijevima,ili arteški krajem nisam pametan,inaće bunar je bušen u šašu točno u kotlini i najviše ima oborinske vode jer prolazi s oranica 1 km dalje je jezero koje se napuni za 4-5 mj (prije 5 god čistili)koju žilu ima,šta sada raditi?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Malo je 2m3 na dan moj 7,5 m dubine 150cm obzidan ciglom što kažu ljudi starovinski a ima na leđima 45 god u najvećoj suši 1 m ispod razine tla,danas srknem 8m3 sutra pun i udri nanovo,ali zato u dr.voćnjaku bušili 8 met.i nema neke velike vode 2 cijevi na dan ,malo.
Šta sada nastaviti bušiti manji promjer neznam koji je najmanji s bet cijevima,ili arteški krajem nisam pametan,inaće bunar je bušen u šašu točno u kotlini i najviše ima oborinske vode jer prolazi s oranica 1 km dalje je jezero koje se napuni za 4-5 mj (prije 5 god čistili)koju žilu ima,šta sada raditi?

e treba pogodit žilu
dobro je rekao hrvoje, kod nas nema debelih vodonosnih slojeva kao u krajevima uz rijeke, ima pijesak ali to je curak i bez podzemne akumulacije nemaš vode
ja npr donedavno nisam znao da voda teće i kroz zemlju, nemora bit pijesak, kad mi je to rašljar rekao nisam vjerovao
ali kad smo bušili i kad se otprilike na tim dubinama i smjerovima koje je pokazao rašljar, počele javljati rupe u zemlji kroz koje teće voda, čak je i jačinu izvora odredio, promjenio sam mišljenje
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-a što da radim kada sam naivan ai ti hrvoje pomalo si daleko, išao sam na varijantu s lokalnim bušačima mislim imaju najviše iskustva na lokalnom terenu
-zvosin imao sam dogovorene majstore i ja sam čovjek od riječi i nema odustajanja kako smo se dogovorili ako nema vode plaćam troškove tako je i bilo
-moje je selo malo na brdu, jedna urica je na ravnom (prema budimcima na 110m nadmorske) tu je vrtano nekoliko bunara na 19-22m zabili se u žuti pjesak i vode ko blat možda i više od moja 4m3, i na tom potezu ravnice prema krndiji, grubama, pa i potnjanima jedna strana sela na 126m su kopaje do 30tak m i vode ko u priči dok druga strana prema paljevinama vode puno manje, spominje se neki gorjanski bazen i da smo mi na rubu njega, e sad ja sam se nadao da bi i moj voćnjak mogao biti na rubu rubova tog vodonosnog sloja (pretražio sve na internetu nebili našao kakvu hidro geološku kartu ali nema)
-hrvoje pojasni nam , ja sam se vodio logikom (zato sam i računao na tih 60 m ) ako su tamo na 110 m bušili 20m i došli do vodonosnog pijeska znači 110-20=90m,pa u potnjanima 126-30 =96m , grube 108-10=98, nada je bila da na okvirnih 90 tak m nadmorske moglo biti pijeska, međutim mi smo iza 40m naizmjence nailazili na vapnenac i glinu , slatinik na 155m bušeno 80m od 35m vapnenac i čovjek odustao , zato i ja nisam htio dubje, možda bi bilo pijeska ali pitanje je na kojoj dubini ...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
-a što da radim kada sam naivan ai ti hrvoje pomalo si daleko, išao sam na varijantu s lokalnim bušačima mislim imaju najviše iskustva na lokalnom terenu
-zvosin imao sam dogovorene majstore i ja sam čovjek od riječi i nema odustajanja kako smo se dogovorili ako nema vode plaćam troškove tako je i bilo
-moje je selo malo na brdu, jedna urica je na ravnom (prema budimcima na 110m nadmorske) tu je vrtano nekoliko bunara na 19-22m zabili se u žuti pjesak i vode ko blat možda i više od moja 4m3, i na tom potezu ravnice prema krndiji, grubama, pa i potnjanima jedna strana sela na 126m su kopaje do 30tak m i vode ko u priči dok druga strana prema paljevinama vode puno manje, spominje se neki gorjanski bazen i da smo mi na rubu njega, e sad ja sam se nadao da bi i moj voćnjak mogao biti na rubu rubova tog vodonosnog sloja (pretražio sve na internetu nebili našao kakvu hidro geološku kartu ali nema)
-hrvoje pojasni nam , ja sam se vodio logikom (zato sam i računao na tih 60 m ) ako su tamo na 110 m bušili 20m i došli do vodonosnog pijeska znači 110-20=90m,pa u potnjanima 126-30 =96m , grube 108-10=98, nada je bila da na okvirnih 90 tak m nadmorske moglo biti pijeska, međutim mi smo iza 40m naizmjence nailazili na vapnenac i glinu , slatinik na 155m bušeno 80m od 35m vapnenac i čovjek odustao , zato i ja nisam htio dubje, možda bi bilo pijeska ali pitanje je na kojoj dubini ...


pa o tome ti pričam
kod nas npr , ima sloj vodonosnog pjeska ali je od 0,5-1,5m debljine i mislim da tu ove tanke cijevi nemaju šanse,jer ni taj sloj nije cijeli pod vodom nego recimo samo pola ili čak manje
voda teće kroz njega i nije pod pritiskom da bi išla sama van kao arteški
zato se prave veći promjeri koji bi to akumulirali, a sa večom potrošnjom se vremenom i povečava kapacitet bunara

dok recimo okolica osijeka kako sam čuo, več na 20-30 metara ispod zemlje je more i pjeska i vode
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
e treba pogodit žilu
dobro je rekao hrvoje, kod nas nema debelih vodonosnih slojeva kao u krajevima uz rijeke, ima pijesak ali to je curak i bez podzemne akumulacije nemaš vode
ja npr donedavno nisam znao da voda teće i kroz zemlju, nemora bit pijesak, kad mi je to rašljar rekao nisam vjerovao
ali kad smo bušili i kad se otprilike na tim dubinama i smjerovima koje je pokazao rašljar, počele javljati rupe u zemlji kroz koje teće voda, čak je i jačinu izvora odredio, promjenio sam mišljenje

Znači bolja solucija a i jeftinija mi je bušiti s manjim promjerom cijevi betonske npr fi 200-300 u postoječi bunar još 30-tak m nego arteško bušenje?
Može broj tog rašljara na PP?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Znači bolja solucija a i jeftinija mi je bušiti s manjim promjerom cijevi betonske npr fi 200-300 u postoječi bunar još 30-tak m nego arteško bušenje?
Može broj tog rašljara na PP?
moram tražit, e sad hoće li ti htjeti neznam , čovjek ništa ne naplačuje a i dosta je zaposlen, no nema veze nači ću ti broj
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pozdrav kolege!Da vam pomognem ako mogu.Ovak,voda kao arteška se nalazi slučajno i ne baš svaki put,ali nerijetko je termalna,te ima plinova koji se ne osjete i sl.da ne duljim.Kad se dođe u pješčani sloj,treba spustit filtere i crpiti.Evo mi smo došli na 50-ak metara ovaj tjedan,uz sve kvarove.Imamo pješčani sloj na 8,24 i sad je bil sloj šljunka i pijeska od 46-51 metra,danas smo išli jezgrovanjem i izvukli malo tvrdog pješčenjaka.Cilj je otići do nekih 80 metara,a možda stanemo i prije.Na tim mjestima se budu najvjerojatnije postavili filteri,jer ljudi koji su trebali doći sa elektrokarotažom da odrede u centimetar gdje treba biti filter su malo skupi(prije bilo 5000 kn,sad 20000 kn),a radi se o samo dve sonde,tak da vrlo vjerojatno idemo prema rezultatima bušenja postavljat filtere.
@Delo-daj mi napiši barem po prilici kakav je bil sastav tla kad su bušili,koja je konačna dubina,koje su vrste stijena naišli,koji promjer i ono najbitnije:Kad su ujutro došli,dali im je količina isplake u bušotini pala tolko da se ne vidi ili je bila nekaj niža i da li su mjerili svakog dana prije početka bušenja na kojoj dubini im se nalazi isplaka.Ovo je malo složeno za laika,ali pokušaj mi objasniti pa možda zaključimo dal ima ili nema vode kod tebe.Inaće,ako su bili vapnenci i k tome raspucani i pijesak,tu bi se moglo nekaj najti.Jer kod bušenja je teško vidljiva voda,jedino ako je arteška pa sama izvire u isplaku.A gledaj ovako.Uzmi da kad bušiš rupu da napraviš prostor u koji se voda slijeva iz slojeva,kad uvedeš isplaku u tu bušotinu,ona je gušća od vode i stvara zamjenu stijenama koje su se bušile te neda vodi iz sloja da prodre u isplaku.Mahom su vodonosne stijene,pijesci,šljunci,breče,konglomerati,raspucani vapnenci.Kolko se zmislim,ti si imal od svega pomalo,a u svakim pijescima ima nekaj vode,samo je pitanje koliko.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-evo kako je teklo bušenje, uzorke od isplahe vataje sa cijedilima ili u samom rovu, inače isplaha nije sjedala tek toliko koliko je volumen samih cijevi kad ih povade van, na nekih 10m naišli su na plavu zemlju ali po svemu sudeć ne debel sloj i opdmah iza pjesak do 1m (žuti oni naučili na plavi pa nisu bili stime zadovoljni i idemo dalje)od 12 m stalno glina negdje do 23m opet malo pijeska ( majstor kaže da on osjeti kako stroj propada), nastavljamo dalje i na 30m prvi put nailazimo na kamen ali ne nešto pretvrdo i predebelo kakvih 20-40 cm pa na 31-32 ima i pijeska i kamena ( glava propadne po 20-30cm pa malo zapne u kamen, od 32m ide veoma tvrdo ali nije kamen i dolaze prvi dan na 34 m oko 18 h rade do 19 h ali neide dublje odlučuju prekinuti vade cijevi van i nastavljamo sutra u 9 30 h i do 15 i 30 buše samo nekih 40 cm popizdili ali jednostavno neće dolje, odluče da promjene glavu (vrtaje s 26 cm ) na 10 cm , s njom relativno lako prolaze dalje, 35-36 ponovo mjestimično neki kamen , izlazi kao sitni mljeveni šoder ali nije bijelo kao vapnenac, 37-39 ide lakše izgleda glina, pa opet malo kamena naizmjenično znači 20-30 cm lakše pa 10 cm zapinje u kamen cijeli se stroj trese ali kad prođe ide lakše, na 43-44 m usporilo mi malu glavu taj 1 m sigurno sat vremena dok nije prošao izlazi mljeveni šoder i pjesak sitni žuti, na 44m malo kamena i opet ide lakše , 45-48m relativno lagano glina, 48-53 glava pomalo zapinje kao u kamenu ali relativno lako propada, 54m ponovo tvrđi kamen pa ide lagano i tako naizmjence do 60m šoder postaje sve bijelji izgleda kao vapnenac? kada odustajem i ja i oni, njima nije jasno dali sad tu negdje ima vode ili nema a meni još manje
-odluka je da se postave cijevi u široki dio rupe znači 34m ali su išlicali sve cijevi s "fleksericom" osim zadnje pustili u rupu stime da smo predzadnju i zadnju jedva ugurali u rupu ( 6m cijevi) , i pošto oni tu nisu našli konkretan pijesak nemaju što raditi s kompresorom a pošto mi je tamo cisterna s vodom nek ja pustim crijevo u rupu i isperem, to i napravljeno s 4 cisterne i sad već treći dam ruska pumpa tera žutu vodu van, ima dosta pijeska sitnog u njoj ( nataloži se u kantu ), čini mi se i da je greška što sam ja pripremio 2m3 šljunka 4-8mm a u tampon oko cijevi nije otišlo ni 1/5
-vode ima e sad koji će biti kapacitet to još neznam ...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pozdrav DELO1.Evo ovak,mislim da imaš dobre slojeve za dobit vodu i oni su sa nesigurnošću napravili i dobar posel.Najviše mi se sviđaju ovi slojevi od 48-53 metara.Ispred toga je glina kao nepropusni sloj,a zatim je ovo vjerojatno sitonzrnati šljunak koji je dobro vezan pa se nije urušavalo,a ispod toga je vapnenac ako je isplaka postajala sve bjelija.Da su uspjeli zaceviti taj donji dio bilo bi još bolje,al ok.Pretpostavljam da su cevi po 6 metra dužine i oni su zahvatili ove gornje slojeve pijeska ako su stali na 34 metra sa promjerom oko 260 mm.Znači da su počeli sa filterom oko 28-og metra i to je bilo dosta uspješno,jer ti je gore sloj gline kao nepropusni sloj,a dole je kao nepropusni ovaj tvrdi sloj,a izeđu toga pijesak.Greška je u tome da je trebalo staviti distancere na cevi da bi one bile potpuno u centru bušotine i onda zasipavati sa šljunkom.Ako su rezali fleksom,prorezi su veći od 1 mm i tu bude pijeska.Sad više cevi nebreš izvući van,jedina šansa ti je da posudiš negde kompresor i da probaš kaj se spasiti da,jer slojevi su dosta dobri.Najviše mi je interesantno ovo od 48-53 metra.Jel se tu isplaka menjala kaj?Pretpostavljam da je sve do tog bila neke svetlosmeđe boje,a kad je došlo do negde 51-52 metra postala je još svetlija?Jer na tom dijelu od 48-53 metra ak si navel da lako propada a dleto i pribor kao zacukava malo,tu je jedino šoder u pitanju.I reci mi još koji promjer i kakve cijevi su točno stavljali?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-evo da se konačno javim, da sama isplaka je mjenjala boju od tamnije prema svjetlijoj, cijevi su od 6m unutarnji promjer 11cm 8bara stime da je to alkatan tj. crne cijevi imaje žute pruge po sebi i malo se uvijaju nisu 100% ravne, navodno su i oni prvi put dobili takve cijevi to im dobavljač direktno dovezao kod mene inače su stavljali rumaplast cijevi za bunare (vidio ih u kućancima), oni su cijevi narezali po cijeloj dužini bušotine znači od 34-8 m samo 8 zadnjih m nije narezivano, vode ima ali je stalno žuta ima i pijeska i prljavštine, obećali su doći s građevinskim kompresorom ispiriti ....
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Prema tvojim podacima,oni su filterom uhvatili i sloj gline i površinske zemlje i sad se sve to meša,uhvatili su onaj površinski pijesak od 10-12 metra i onaj niži sloj od 22-26 metra do kolko filter zahvaća,a trebali su izolirat slojeve gline koji su između 12-22 metra,tu su trebali staviti punu cev,a najpogodnije bi bilo da su postavili filter na dubinu od 22-34 metra,gdje završava širi dio bušotine.Na tom delu imaš gornji sloj gline koji štiti od površinskog zagađenja i donji dio gde ispod onog tvrdog kaj neznaš kaj je je opet glina,a između toga je pijesak,pomešan s kamenom,vjerojatno ima i sitnozrnatog šljunka i to su glavni vodonosni slojevi.Da su tak zacevili,tvoj problem bi bil rešen.Jel sad dobra količina vode?Nadaj se da budu uspeli kompresorom rešiti stvar i da bude zasip sedal još malo pa da se bolje rasporedi,al to je teško za očekivati.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo da se i jajavim nakon dužeg vremena pa da vidite kolko bušenje košta i neadekvatan postupak bušača.Pošto sam delal kod kolege kao drugi bušač,tj.bil na ispomoći,ostal sam zaprepašten radom čoveka koji 30 godina buši bunare i onda na malom projektu zezne stvar.Znači dela se o tome da i sami slojevi nisu bili nekaj posebno za očekivati,ali sa plastičnim cevima fi 100 mm smo došli na 42 metra i probali šutirati kompresorom,jako mali dotok.Nakon 3 tjedna pala je odluka da bi se nastavilo dalje da se probaju ugraditi fi 88 mm.E sad pazite.Imamo dleto fi 95 mm,koje bi trebalo ući u ove postojeće plastićne fi 100mm,,a nove plastične cevi su 88,teoretski bi to trebalo iti jedno v drugo,ali,kao prvo,premali je prostor za filter,dole su bile gline koje bubre,a recimo dobar sloj šljunka i pijeska od 49 do 55 nam se zarušaval tak da smo i cementirali sve,ma milijon problema.I uspeli smo dojti do tih 80 metara kolko je bilo zadano geofizikom.Nakon kaj je pribor izvučen van,pristupilo se,neću reći spuštanju,više je to bilo guranje plastičnih cevi v bušotinu.Potom eto veselja,kolega koji je bil vođa bušenja umjesto da ide još ispirati i probati probiti gline koje su nabubrile,hidraulikom gura cevi i filtere v bušotinu.Rezultat : polomljeni filteri-jednog smo izvukli,vjerojatno je još jedan polomljeni ostal nutra(ukupno su 4 po 3 metra)
loš položaj filtera-da smo barem uhvatili sloj do 55 metara,bilo bi super,ionak su bile gline i lapori do 80(na tu sugestiju je bilo čudnih pogleda od strane starijeg kolege)
bušotina ostala nedovršena i neizvedena te je vrlo vjerojatno da bude takva i ostala
A sad,ono najbitnije,cena po kojoj se delalo je okruglih 1000 kuna po metru bušenja.Da,dobro čitate,nije nula viška.Pa ja pitam tko bude platil takvog nekaj,a sve radi takvog postupka.
 
B

bosniahos

Guest
Trebao bi ija

Tražim bušaća za bunar isred kljeti ili gdje bliže na svojoj parceli u podravini iznad mista Prugovac.To bi trebalo prije provjerit dubinu i kolićinu rašljama kao to se radi tako.Ćovijek iz ZG ime mu ne pamtim mi je rekao preko telefona da je voda na 12 metara on je onaj silni kao medij ne maši nikad jedno vrijeme je bio ćest gost na tv živa istina i slićno ako neko misli da je maher da mi to uradi uspješno plaćam al tek dok vidim kvalitetu posla tj. veliku kolićinu stalnu vode:finga:.Neču se dugo patit i li prikljućivat na ove regionalne vodovode suhih civi a skupi ako mi puhne na tu dubinu ću ga iskopat rućno takav sam.Ka pitbul dok krenem nestajem makar obolio.HAHAHA :finga:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Gle,bosniahos,podravina je bogata vodom,daleko od toga.Ali opet nemožeš ti plaćati dok vidiš.Postoje i troškovi ispod kojih ti nitko nebu išel.Npr.kak si ti navel-plaćam dok ne vidim veću količinu vode.Kaj ak je ta količina na 30-40 metara ili dublje?A prosjek onih koji rade na crno ti je oko 400 do 500 kuna s materijalom.Jesi spreman iti na tolko,a možda i dublje?Bilo bi lepo da je i pliće.Znam da je v Starim Bošnjanima na 40 metara bilo vode ko v priči,nemora značiti da je i kod tebe tak.
 
B

bosniahos

Guest
lud nisam papire o tom imam hahaha

Gledaj 999 ovako u tom selu a ja sam 50 metara max iznad njega nadmorske visine recimo na brijegu ima zdenac možeš vodu zahvatit na 2-3 metra dok je nešto niže u jami zdenac dubok 27 metara ha jebate.Bio je nekad nedaleko mene zidani zdenac zidan fi mu manji od 1 metar izuzetne dubine svi se ćude tko ga iskopo i još više se ćude kako ga obzido.Budala ga zatrpala višegodišnjim bacanjem korova u njega.Sad je ta parcela za prodaju za neku mizeriju dal bi se to isplatilo vadit smeće i pokušat obnovit i kako.Kažeš postoje troškovi prije itd dali onda nije u redu da tražim garanciju opipljivu da nebih imao jako skupu rupetinu koja nićem ne služi osim ismijavanju mene od pametnjakovića oko mene.I na kraju dali se ne rade prije poćetka bušenja neka ispitivanja i koliko su toćna.Dali rašljama može se utvrditi postojanje i kolićina vode na određenoj dubini ili je to po tebi još jedan bauk iz drugih vremena.Hvala na odgovoru.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ovak,postoje ispitivanja,ali to je sve relativno skupo,cca 20000 kn da ti napravi eletrično snimanje terena i more ti odrediti vrste stijena prema kojima bi se dalo zaključiti ima li vode ili nema.Druga stavka je kaj ti za 20000 kn moreš na ćoravo iti bušiti i v tvojem kraju relativno sigurno dojti do vode.Te visine nisu nekaj previše relevantne,jer sve zavisi kak slojevi padaju,ima li rasjeda između toga(vrlo vjerojatno) i dosta faktora.Ima ljudi koji buše dugi niz godina i koji mogu dati garanciju na količinu vode,ali to sve košta.Kužiš?Kak ti moreš od oka znati dal ima vode ako ne napraviš probnu bušotinu manjeg promjera da vidiš kaj ima dole ili bez da snimi tip karotažu(onih 20000 kn otprije).Onaj koji ti dojde na lice mjesta i bez ikakvih ispitivanja,uvida u hidrogeološke karte,karotaže,pa i rašljara ak baš hočeš garantira nekaj o čemu nezna kaj bu našel,u najmanju ruku mu fali puno znanja.I onda se događaju stvari da investitor neće platiti,a bez uvrede,danas su ljudi jako škrti po pitanju plaćanja i svi misle da kam god pikneš da bu voda,e,pa malo sutra.Osobno znam ljude koji na ćoravo idu i buše 200 kn po metru,samo bušenje,tvoje su cijevi i ostali materijal i nekad pogode,nekad ne,dobro je u slučaju da pogode,a dok je rezultat negativan onda padaju teške reči,i koje kaj,a u pravu su i jedna i druga stana.Ovaj je potrošil naftu i ostalo kaj je bušil,ovaj drugi ima rupu kak ti veliš za sramotu.Ja obićno sam za to da se dogovori cijena samog bušenja,znaći ako ne želiš ispitivanja,idemo bušit otprilike i na kaj se dojde.Manji promjer,manja cena,ako se dojde na kakve dobre slojeve,nije problem staviti veće dlijeto i projti još jenput,ako se nikaj ne najde,platiš mi to kaj sam napravil i gotovo.Ako ima slojeva pogodnih da se zacijeve,dogovorimo se kolko još to košta i jednostavno je.O cenama nebih se izjašnjaval,jer su stvarno šarene,od 150 kn po metru na fuš,pa sve do 1000 i više kn po metru gde dobivaš svu dokumentaciju vezanu za bunar(koncesiju,maksimalni kapacitet,crpni kapacitet i dozvoljeni,geološke podatke i sl.)i najvažnije,garanciju.Ali u takve projekte se ne ulazi prek noći.I kaj nekome ne predstavljaju ti kapaciteti pa onda potegne iz bunara kolko god ide,pa mu dojde pijesak i sl.Ma ima tu milijon problema,nije sve tak jednostavno.Recimo na području Križevaca,Bjelovara,Vrbovca imaš bušača kolko hočeš i oni poznaju taj teren i svugde je približno isti,delaju po niskim cenama,a kad ih zoveš npr.v Zagorje ili nekam gde ima više kamena,beže od tebe ko vrag od tamjana.Zakaj?Bez uvrede,ali zato jer su sve to manje više skalamerije(čast iznimkama) koje mogu bušiti v glini,pijescima i mekim laporima.I kaj se događa?Ja sam v Zagorju i zovem čoveka da mi dojde bušit,on veli 500 kn po metru,jer zna kakvi je teren,normalno da bum uzel ovog drugog iz područja Kž recimo,jer mi je jeftiniji u startu,ali kad se ispostavi da on ne pozna taj teren,a ima dosta kamena,pa da nema odgovarajući stroj,a k tome ni pribor,pa se zadrži i duže kaj bi trebal.E onda on spominje majku tebi kam je došel bušit,pa ti digne cenu ako neće ostati bez gaća,ti njemu prelistaš celu familiju u seksualnom smislu jer to nikam nejde i još te skupo košta.To su ti sve neki primjeri s kojima sam se ja susretal dosad.Opet jedan roman,ali smatram da je dobro izmijeniti iskustva.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ovo je najbolji stroj za bušenje bunara "kako su nekada radili naši stari":supris:








i puno stanovnika u rupi od 4 metra


Uploaded with ImageShack.us
 

Najnoviji postovi

Na vrh