• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stroj za bušenje bunara

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Moram priznati da su optimistična očekivanja.Do koje dubine misliš dojti?Ja ti želim sreću i nadam se da si pogodil dobru lokaciju,ali moje stajalište je takvo da bi bušenim bunarom,na veću dubinu,osigural i kvalitetniju vodu i sigurniji kapacitet.
Pa kopam samo do 8 metara a dalje bušim ,sa 100-ticom bet cijevi do 20-tak metara,ovaj široki mi služi samo kao rezeorvar zbog kapaciteta vode.Inaće svi u ulici imamo bunare i posjedujem jedan i pun je čitavo vrijeme ove extremne suše,ali ima mali kapacitet 8m3 na dan
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Stari,taj rezervoar,koji ti kopaš si mogel zabetonirati ili napraviti spremnik vani.Daj zamisli situaciju da nakon bušenja nivo vode dojde na 9 metara od površine,kaj nije nemoguće,štoviše,za očekivati je,jer veći(širi) stupac vode u bunaru tvojeg tipa ima veći hidrostatski pritisak na slojeve odozdo iz kojih bi voda trebala dolaziti i bojim se da nebude onak kak si zamišljaš,zato sam rekel da se nadam da si pogodil lokaciju gde bi se mogli najti dobri slojevi za vodu.
Imal bi samo poštenu grabu na sadašnjem mestu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Stari,taj rezervoar,koji ti kopaš si mogel zabetonirati ili napraviti spremnik vani.Daj zamisli situaciju da nakon bušenja nivo vode dojde na 9 metara od površine,kaj nije nemoguće,štoviše,za očekivati je,jer veći(širi) stupac vode u bunaru tvojeg tipa ima veći hidrostatski pritisak na slojeve odozdo iz kojih bi voda trebala dolaziti i bojim se da nebude onak kak si zamišljaš,zato sam rekel da se nadam da si pogodil lokaciju gde bi se mogli najti dobri slojevi za vodu.
Imal bi samo poštenu grabu na sadašnjem mestu.
Malo prouči hidrostatički tlak na google , pa objesni zavisnost promjera cijevi i hidrostackog tlaka .
Prodajete ljudima maglu:mrgreen:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hidrostatski tlak


Hidrostatski tlak uzrokovan je težinom tekućine koja na dubini h djeluje na zamišljenu površinu A.

Možemo ga predočiti kao težinu tekućine koja se nalazi u čaši podijeljenu s površinom dna čaše.

Hidrostatski tlak razmjeran je dubini, gustoći tekućine i akceleraciji sile teže (na Zemlji je uvijek oko 9,81 m/s2) i računa se iz izraza.


p=rgH.

I dolazimo opet do onoga da ako je hidrostatski tlak veći od pritiska slojeva koji sadrže vodu,ta voda neće ulaziti u bunar.Prilikom bušenja kad se naiđe na vodonosne slojeve,po tebi bi voda trebala izlaziti van,ali nije tak,a zakaj,to bum zadržal za sebe,i još jedno.Kod pronalaska arteške vode,ako se bušenje treba nastaviti dalje,ista se može zadržavati isplakom jer težina,tj.pritisak isplake u određenoj mjeri zamjenjuje stijene koje se buše i ne dozvoljava joj izlaz iz sloja u bušotinu.Na dubljim bušotinama,preko 3000 metara,čak se i nafta i plin mogu zadržavati isplakom,ali to je opet drugi faktor,a to je gustoća isplake.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ne budem ispravljal Hrvoja i na kaj je on točno mislil, a i nisam stručnjak za bunare...uvjek su me tjerali proč....No, vjerujem da promjer ima veze utoliko da se vađenjem vode sporije spušta stupac vode u bunaru, u odnosu na razinu vode oko bunara, pa se zbog manje razlike u tlakovima(bunar-van) sporije puni sam bunar....valjda ima netko tko me razumio što sam htio reči:scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Hidrostatski tlak


Hidrostatski tlak uzrokovan je težinom tekućine koja na dubini h djeluje na zamišljenu površinu A.

Možemo ga predočiti kao težinu tekućine koja se nalazi u čaši podijeljenu s površinom dna čaše.

Hidrostatski tlak razmjeran je dubini, gustoći tekućine i akceleraciji sile teže (na Zemlji je uvijek oko 9,81 m/s2) i računa se iz izraza.


p=rgH.

I dolazimo opet do onoga da ako je hidrostatski tlak veći od pritiska slojeva koji sadrže vodu,ta voda neće ulaziti u bunar.Prilikom bušenja kad se naiđe na vodonosne slojeve,po tebi bi voda trebala izlaziti van,ali nije tak,a zakaj,to bum zadržal za sebe,i još jedno.Kod pronalaska arteške vode,ako se bušenje treba nastaviti dalje,ista se može zadržavati isplakom jer težina,tj.pritisak isplake u određenoj mjeri zamjenjuje stijene koje se buše i ne dozvoljava joj izlaz iz sloja u bušotinu.Na dubljim bušotinama,preko 3000 metara,čak se i nafta i plin mogu zadržavati isplakom,ali to je opet drugi faktor,a to je gustoća isplake.
U formuli rgh niegdje ne vidim površinu:mrgreen:
Ovo boldano si metni u potpis ..sve one hrpe texta koje si napisal ovom rećenicom postaju ništavne ,


Njoko , svaka čast na hrabrosti i požrtvovnosti ...da si bliže ubio bi dobrovoljno smjenu u toj rupi .
Moj tata je ručno izbušil rupu 12 metara svrdlom fi 120 mm ..i pola metra dalje ca 8 m drugu ..ili obrnutim redosljedom , nisam siguran .
Brijali smo o ručnom kopanju ali on je jako klaustrofobičan i životom bi branil bilo kome da uđe unutra prije betonskih cijavi .
Kad su probušili rupu tip se spustil dolje na sajeli prije cijavi a tata na motor i gas ...nije mogel ni gledati
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Gledaj,odavno je svima jasno da se tebi svašta dozvoljava na ovom forumu."Ovo boldano" je radi toga da ti malo mućneš glavom i razmišljaš o nečem.Neznam tvoje znanje o bušenju,ali zato znam svoje i stojim iza toga.Ni u jednoj rečenici nisi pokušal pobiti tezu o tome kako isplaka sprečava prodor vode iz vodonosnog sloja u bušotinu.Koristiš se riječima koje tebi odgovaraju i bez argumenata napadaš tuđe.Ja poštujem čovjeka sa večim iskustvom u pojedinom području,tako i tebe u području hidraulike,ali pobogu,tko si ti da moreš svakom loncu biti poklopac pa i u onom području gdje nemaš iskustva?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa gle , sad bum opet ja ispalo da vas sve provociram i da se meni sve dozvoli ..
A kaj se to meni ovdje dozvolilo više nego tebi ili bilo kome ?

Ti jedini svetac nemaš druge argumente nego sad dizati staru prašinu .
Napisal si ovo :
Hidrostatski tlak uzrokovan je težinom tekućine koja na dubini h djeluje na zamišljenu površinu A
I sam si poslje napisal što je hidrostacki tlak ..
Pokušal si reći da ako je bunar velikog promjera tlak na dnu bunara bude veči ..... a to bi kao nepovoljno djelovalo na dotok vode .
To nije istina jer tlak na dnu bunara bio on fi 100 mm ili fi 10 metara iste visine stupca vode bude isti .

E sad ti pokušavaš meni nabiti kako se ja pravim pametan a ti si se zajebo .
Da ,praivm se pametan isto kao kaj se i ti praivš pametan na prethodnim stranama .
Šutim i strpljivo čitam tvoje izlaganje ..pokušavam upiti barem dio .
I kako da se ja sad pravim da taj tvoj post nisam pročitao kad jesam i znam da to nije istina .
Da si ti reko da je u praksi pokazano i dokazano da je manji promjer bunara bolji za veči dotok vode ..i da je optimalni promjer rupe fi 100 cm ....da je neislativo kopati fi 180 ..bla,bla,bla...ja ne bi ništ reko jer je to stvar prakse .
Ali ti si zadreo u fiziku a ona je nešto drugo od prakse .
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Već sam napisal cele litanije o bunarima,o pritiscima,o slojevima i svemu tome,ali sam odustal i dozvolit ću si da budem malčice bezobrazan pa da se nasmijem na amaterska bušačka iskustva i jauke kad nakon bušenja ostane prazna graba.I napomenul sam prije:Svaka čast pravim bušačima,jer oni to zaslužuju!
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
index.php

Ovakvi bunari su se kopali još za Josipa II, i nisam siguran kolko su njih brinule ove vaše brige, al se zna da ima 137 metara i stupac vode od 80m:supz:
E da i u njega nema smisla skočiti u smrt je r je tolko dubok da postoji šansa da se čovjek predomisli:D
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
To je to,dubina!Sad zamisli kroz kolike slojeve su prošli kod kopanja i kolika je zaštita od površinske vode.Ona nema šanse da dođe na 137 metara,a sloj koji je kaptiran na toj dubini ima odličnu kvalitetu.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
pa tko je to iskopao toliko duboko i to još u vrijeme josipa 2 tada nije bilo dizalice ni strojeva
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Bilo ko može kopati, samo treba imati volje....Nekada čim se digne sunce, ljudi hranili životinje, pa uzeli motiku i u polje, navečer nije bilo svjetla pa radili brdo djece.....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
je i svi bili zadovoljni iako nisu imali ni 2% od današnje generacije a šta se može neko ludo vrijeme:drinkers:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
index.php

Ovakvi bunari su se kopali još za Josipa II, i nisam siguran kolko su njih brinule ove vaše brige, al se zna da ima 137 metara i stupac vode od 80m:supz:
E da i u njega nema smisla skočiti u smrt je r je tolko dubok da postoji šansa da se čovjek predomisli:D


Svaka čast bunarđiji ,,,, :gitarist: volio bi probat vodu iz takvog bunara !!!
Inače ja sam čuo od ljudi koji buše arteške bunare da ta voda nije baš za piće jer ima u sebi dosta željeza i ko zna čega sve ne , možda postoji razlika između bušenog arteškog i ovog 100 i oho hoooo metara :)
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Čuo sam na televizij za taj bunar još pred 10 godina, no tek sam neki dan iz guglo....ako se dobro sjećam priče, da su ga vojnici kopali....inžinjerija:lol:...inače, okolni ljudi nisu pojma imali da je toliko dubok, sve dok jednog dana nije ostala kanta u bunaru...tada su ga i odlučili obnoviti
Mene najviše zanima na koji način su prilikom kopanja izbacivali vodu....:confused:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Njoko , svaka čast na hrabrosti i požrtvovnosti ...da si bliže ubio bi dobrovoljno smjenu u toj rupi .
Moj tata je ručno izbušil rupu 12 metara svrdlom fi 120 mm ..i pola metra dalje ca 8 m drugu ..ili obrnutim redosljedom , nisam siguran .
Brijali smo o ručnom kopanju ali on je jako klaustrofobičan i životom bi branil bilo kome da uđe unutra prije betonskih cijavi .
Kad su probušili rupu tip se spustil dolje na sajeli prije cijavi a tata na motor i gas ...nije mogel ni gledati

Hvala puknuti,i prije sam ćitao tvoje postove i znaš šta sam primjetio da su te svi napadali bio ti u pravu ili ne,a to nije oK.
Svi mi ovdje smo da pokažemo svoje znanje,ili tražimo pomoć,normalno i kritike su pohvalne....
Šta da kažem o ovu svemu napisanom pobornici tehnologije mi se smiju,ostali se čude,jućer kada sam kopao u lokvi vode .Došao sam do vode, malo pomalo pumpam u cisternu,došao susjed do mene i prvo mu je bilo zašto nisi zvao da ti buše ima ovaj imao onaj,ovako buši onako buši:confused: Ma ja sam glup da to neznam,sve ja to znam ja sam si zacrtao tako i kada hvala Bogu mogu i imam volju zašto ne.
hrvoje999 znam da se profi baviš s bušenjem i sve pohvale ali ja si nemogu priuštiti 2-3000 eura,radim za 2.400 kn mj.voćnjaci još mladi a imaju velike potrebe,kada bi svaku kunu uložio u ovo ono da se plati što mogu sam napraviti,jao si meni,kada je sve preskupo ,ovako zasući rukave i udri.
Neznam koliko sam puta napomenuo da sam na takvom terenu gdje su podzemne vode do 6-8 metara max,već na 2 metra nisam mogao kopati bez pumpanja sitne žile (gdje ima dima ima i vatre)
DELO1 je kopao arteški bunar dao 2000 eura i nije ovog ljeta nije imao vode kada mu je najpotrebnije,i ja i on znamo koja je to muka voziti vodu par km 3000 lit kao kap u moru na ovu sušu,i koji je to trošak.
Zato da zakljućim ovo se odužilo:oops: tehnika da,da imam 5000eura bušio bi arteški,ali nemam.Znaći imam donekle znanje o tom,nisam se baš upuštao u kud puklo da puklo, jedan suseljanin 75god je iskopao sve bunare u selu 600 kuća 300 bunara i kaže kopali smo dok god nismo došli do vode 6-25m ,voli dobro popit a kaže i danas bi mogao iskopat jedan normalni 10-meterac a ne kao ja nenormalni 8 -merac:eek:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh