• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stroj za bušenje bunara

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-Njoko vidim da si upućen u masu stvar, dali ti je poznato kakve reference imaju bušači bunara jedan čovjek je iz kuševca a drugi neznam odakle je, jedan se zove Antun dali ih sl. poznaš
-naime trebao bi bušiti bunar u voćnjaku nude mi fi 16, cijena 350 kn po metru i moja separacija za oko cijevi (normalno i punpa ), spreman sam ići do 50 m a što ako ne bude vode, inače bušenje bi bilo na 151 m nadmorske visine
-ima li tko iskustva s takvim bunarima...
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
-Njoko vidim da si upućen u masu stvar, dali ti je poznato kakve reference imaju bušači bunara jedan čovjek je iz kuševca a drugi neznam odakle je, jedan se zove Antun dali ih sl. poznaš
-naime trebao bi bušiti bunar u voćnjaku nude mi fi 16, cijena 350 kn po metru i moja separacija za oko cijevi (normalno i punpa ), spreman sam ići do 50 m a što ako ne bude vode, inače bušenje bi bilo na 151 m nadmorske visine
-ima li tko iskustva s takvim bunarima...

Bušio sam prije 3 god fi 100 8 metara pa baš i nema vode u šašu plavno područje bušio je Antun (bunarđija) sa cijevi je izašlo oko 550kn(bet.cijevi,nj.dovoz postavljanje idr.).
To je dobro sada mogu nastaviti arteški bunar ili da nastavi bušiti najmanji promjer betonske cijevi mislim da je fi 40 sa cjevi met.220kn. Mislim da tebe zanima arteški 350 kn duž.met ,kolega to ti je velika lutrija može biti voda na 50 ali i na 200m dubine,što je sve normalno ili imaš ili nemaš sreće da je blizu voda a ona nam je potrebna.
Ja sam išao da imam spremnik za vodu na lutriju nađem ako ne opet dobro i mogu nastaviti opet bušit betonskim ili arteški krajem plastčnim,a najvjerovatnije da ću arteški odmah krajem.
U selu gdje su mi kruške imam takvu blagodat vode počeo ručno ovih dana a na 60cm (fi 200 zbog kapaciteta max. fi koji buše fi 100 bet.cijevi)voda pa nemogu nastaviti imam bunar u dvorištu starovinski 9m kubnih danas ispraznim sutra pun ,voda je na 4-5 metara i to dobra žila.
Kakve reference imaju bušači bilo bunara bilo arteških,šta da ti kažem 50/50% za bunare a za arteško mislim da je tu postotak 95% učinkovit i do 100% ali i dubina znači neki prosjek dubine je 100-150 m sve se vrti oko 5000eurića,sve zavisi kakve si sreće dao bog da je voda na 20-30m što je vjerovatno mala šansa nažalost Nas u korist bušaća.
Antun ti radi za Vuksanovića u selačkoj ulici VUX barem tako je bilo prije 3 god.
pozdrav.
 
Posljednje uređivanje:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-bunardžije bi bili Labak (bivši nogometaš) i Edo Milković iz Kuševca, imaju solidan stroj za bušenje (tako sam čuo oid vlasnika Makljena)
-u mome selu i selioma do mene bušeni arterški su običn završavali na oko 100 m nadmorske visine koji metar gore dole i vode ima solidno u svima e sad ja sam na 150 m nadmorske pa se nadam da bi mogli na tih 100m doći do vode...
ŽIVIM U NADI :weedman:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
-bunardžije bi bili Labak (bivši nogometaš) i Edo Milković iz Kuševca, imaju solidan stroj za bušenje (tako sam čuo oid vlasnika Makljena)
-u mome selu i selioma do mene bušeni arterški su običn završavali na oko 100 m nadmorske visine koji metar gore dole i vode ima solidno u svima e sad ja sam na 150 m nadmorske pa se nadam da bi mogli na tih 100m doći do vode...
ŽIVIM U NADI :weedman:

Jer si bušio bunar i kakvi su rezultati?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-majstori zakomplicirali u kućancima, izbušili do 59 m , danas bio gotovo cijeli dan s njima i gledao kako ide, ima nešto pijeska od 57-59m ali nisam siguran u kapacitet, ne znam dali su još večeras spustili cijevi, sutra sigurno, cijevisu srpske rumaplast, što mi je malo čudno oni sami prorezuju cijevi s malom fleksericom i prave sito stime da nikakva mrežica ne ide oko cijevi ne znam dali je to ispravno ! volio bi da se neki kopač javi i odgovori (poznavatelj, hrv999...)
-jutros kada sam došao bili su na 51 m i stvremena stroj se nije pomakao 2 cm neka plava ljepljiva glina kad se osuši ko ciment, kažu da su tri puta prolazili kroz kamen
-strah me da bi i kod mene moglo biti slično, pričekat ću do ponedjeljka pa ćemo vidjeti kakav kapacitet ima bunar kada se malo ispere...:|
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-ma već sam pregledao stotinu stranica vezane uz bunare ali nigdje nisam mogao pronaći neku hidro-geološku kartu s otprilike dubinama vode, vjerujem da postoje jer je ina nekoliko puta bušila po svim terenima samo ne znam kako doći do njih
-kažu da su oni učili da ne treba mrežica samo išlicaje cijevi i zasuju s sipinom 4-8cm te dobro kompresorom isperu
-imaje cijevi za 120m a stroj bi navodno mogao i više, imaje 2-3 glave rupa je 25-30 cm i cijevi kake hoćeš 11 cm ili 16cm nabavljaje u srbiji ruma plast bio sam na stranicama i rade te cijevi i za bunare
- muči me i koju pumpu uzeti, uzmem neki metabo ili još bolje a nemam kapacitet pa ga ispumpam za 10-20min pa čekaj pola sata ili takav sl. scenarij, a da uzmem neku rusku potopnu pa da mi s 30-40 m samo piša i moraš cijeli dan čekati da nacuri 1000l vode, a agregat drči i troši jeftini benzin :rolleyess:
-kako te potopne pumpe reagiraje na pijesak , na svima piše do toliko i toliko g/l znači morao bi nositi vodu na ispitivanje ili reskirati pumpu pa da zariba...
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-evo danas počelo bušenje bunara, stigli su do 34,5m, do 30 m išlo dosta lagano glina s malo žutog pjeska, na 30-om m 0,4 m kamena pa 1-2 malo više žutog pjeska i počela neka tvrda glina da u 2 h nije probušio 1 m, sutra nastavljamo, možda nešto i uslikam ako se sjetim ponjeti aparat...
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Ovjekovjeći to slikama mnoge zanima to na forumu postupak idr.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-jutros nastavili, u 9 i 30 počeo bušiti i do 15 i 30 nije izbušio 40 cm naišli na neku tvrdu smjesu pjeska gline i nekog šodera da jednostavno neće dolje, izvukli sve van i stavili manju glavu koja je to probila i sada smo došli do 47 m pa sutra nastavljamo..

picture001h.jpg


picture002of.jpg


picture003je.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo i mene malo,upravo ovaj tjedan smo bušili pokraj Vojnića bunar,točnije krenuli smo i zasad je izbušeno oko 20 metara,a cilj nam je doći do 80,pa ispitivanje količine vode i ako se pokaže dovoljno idemo sa većim profilom i ugradnjom cevi.Ovako,hidrogeološke karte vam neće dat nitko,zapamtite to,jedino uz neku "masnu nagradu".Postoje hidrogeološke karte koje se mogu najti v atlasima i tome slićno,ali one su škrte informacijama.Postoje geološka ispitivanja koja mogu i ne moraju biti točna.Mene ljudi zovu i htjeli bi bunar,ali to sve košta ljudi moji.Niko vam nebu bušil bunar od 80 metara za 4000 kuna,zaboravite na to.Naravno da postoje ljudi koji idu jeftinije i samim time ruše cijenu ostalima,ali odrade bunar tek tolko.Nije to tak jednostavno kak se čini.Primjer:za početak bušenja valjalo bi raspucati dve ili tri sonde da se vidi kakva je struktura stijena koje se idu bušiti,zatim kad se to sazna,može se pretpostaviti prema vrsti stijene na kojoj dubini bi se mogla očekivati voda i kolika količina(sve okvirno),zatim se pristupa bušenju manjeg profila(istražna bušotina-bušenje jezgrovanjem ili direktnom metodom).Kad se to napravi i vidi se prema režimu bušenja da postoji npr.na 76-77 metara sloj vodonosnog pijeska,buši se još do nekih 85 do 90 metara da se osigura čista bušotina na tom delu gde je vodonosni pijesak.Zatim se postavljaju bunarske cevi i obavlja se probno crpljenje u trajanju od 24-48 sati.Prema tome se more dati točan podatak vlasniku budućeg bunara o količini vode i crpnom kapacitetu bunara.Nakon tih podataka,pristupa se bušenju punog profila bunara,ponovnom zacjevljivanju i osvajanju bunara.Kad se to sve napravi,potrebno je opet obaviti probna crpljenja i nakon toga se bunar zatvara,određuje se njegov kapacitet koji nije maksimalna kolićina vode koju on more dati,nego neka prosječna vrednost koja nije opasna za rudarenje vode.Na ovaj tekst se bude obrušilo puno ljudi koji budu rekli,ma je*eš ti sve to,meni je bil i zbušil mi je za odojka i gajbu pive.A takvi sigurno nisu napravili pol posla od ovde navedenog kaj je pravilno postupanje sa bunarom.
Nakon obavljenog posla na moj način,vlasniku,odnosno investitoru bunara se MORA dati garancija na vodu.Dakle,cela ova priča košta dosta,ali imate garantiranu količinu vode,a ja pitam sve dotićne,hoće li oni za 200 kuna po metru kak se sad buši garantirati nekome vodu?Neće,jer je cilj jedino da se zbuši čim prije,naguraju cevi nutra,daj malo šodra i vozi.Ne može to tako.Ispitivanje sondama se more izbeći,ali probna bušotina ne.Osobno znam par slučajeva gde je došlo do pjeskarenja bunara,a čovek koji je bušil se više nije javljal.Pa uzmite onda sljedeće:Ako daješ novce i onda ti se dogodi još takva stvar,na čemu si profitiral?Ni na čemu.Postoje i odgovarajuće bunarske cijevi,koje nisu alkaten i tome slično,koje su prilagođene normama EU i delane su baš za pitku vodu,postoje i odgovarajući filteri sa prorezima 0,5;0,75;1 mm,a nikak narezivanje flexom.Postoji tu puno caka,jer bunar je jako složena stvar i treba ga odraditi kak treba,a za 200 kuna po metru to jednostavno nije moguće.I more reći ko kaj hoće,to je jednostavno tak i ja to morem potvrditi činjenicama.
Inaće ovaj stroj mi je poznat,bil je vlasništvo jednog gospodina iz okolice Vrbovca ako se ne varam?Sad je malo uređen.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
-jutros nastavili, u 9 i 30 počeo bušiti i do 15 i 30 nije izbušio 40 cm naišli na neku tvrdu smjesu pjeska gline i nekog šodera da jednostavno neće dolje, izvukli sve van i stavili manju glavu koja je to probila i sada smo došli do 47 m pa sutra nastavljamo..

Izvještavaj nas baš me zanima na kojem je metru voda kod tebe na 150m nad.visine kod mene 125 met.
Koliko su kopali u Kućancima do vode ?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-evo da se javim konačno sam ušao u kuću, jutros smo nastavili s kopanjem i došli smo do 60 m koliko smo se okvirno dogovorili ( toliko sam love imao , inače cijena je bila 350 kn i njihove cijevi), hrvoje999 100% si u pravu u svemu i ja to znam ali nema novaca za takve bunare pa sam bio spreman reskirati 2000 € pa što ispane i ispalo je ono najgore ( po svemu sudeći ), od promjene svrdla neki 34m pa sve do 60 m u pravilu se izmjenjivali zemlja i kamen stime da što smo dublje išli kamen je bio sve češći, zapne u kamen pa 20-30 cm ide lagano pa opet kamen i tako stalno, ja nisam bio spreman ići puno preko 60 m a na vidiku nije bilo nekog vodonosnog sloja, odluka je pala da se ne ide dalje i da se postave cijevi do 34m pa koliko bude vode, hrvoje999 čitao sam tvoje postove na više foruma i koristio ta saznanja u razgovoru sa mojim majstorima oni me uvjeravaju da je to sve ok i da su njih tako naučili (a nitko od majstora ne voli kada mu se pametuje), nakraju se ispostavilo da nemaju ni pumpu ni agregat da to kvalitetno ispumpamo pa sad moram prvo sve to pokupovati da vidim kapacitet te rupe u zemlji
-hrvoje999 cijevi su 125mm i mene bi zadovoljilo minimalno 4000l vode na sat mogu li tako što očekivati ....:rolleyess:
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
- u kućancima (123 m točka) su kopali do 59 m na 51 m bila plava glina pa se pomalo pčeo pojavljivati sitni žuti pjesak od 55-57pa glina i tu su stali ( 60 m limit od gazde), dobro su građevinskim kompresorom ispirili cijevi, gazda par dana pumpa vodu pumpom kapaciteta 20 l/min s 30 m i zasad ima vode e sad planira ubaciti pravu raketu pa ćemo vidjeti kapacitet...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Stvarno nisam ovde da pametujem i da izigravam nekog eksperta.Jednostavno je to tak i kad se zaobilaze pravila igre,posljedice su jasne.Sad gledaj par stvari.Da su išli bušiti manji promjer bušotine,da istraže prvo kakva je stijena ispod,bilo bi puno bolje i lakše.Nadalje,samo par vrsta stijena sadrži vodu,voda nije ko u reklami Jane da se bude direkt ušlo u neki podzemni bazen i crpimo.Takve stvari su jako rijetke i ravne nemogućem.Oni bi tebi trebali dati podatke o vrsti stijene koju su nabušili na određenoj dubini.Stroj kao ovaj,nema mogućnost pritiska pribora na dleto s kojim su bušili i to samnjuje efekt bušenja i menja se režim bušenja.Ono kaj ti iščeš je dost velika količina vode,po mojoj računici oko 1,2 l/sek,a to je moguće dobiti samo na većoj dubini.Moj savjet ti je sljedeći.Pretpostavljam da su počeli bušiti promjer oko 200-250 mm.Reci im nek stave manje dleto(svrdlo) promjera oko 90 - 100 mm i nek pokušaju dalje,ali se nagodi za manju cenu.Nek ti buše za pola iznosa,budući da nisu našli vodu.Sa manjim profilom budu napredovali i brže i lakše,a vjerojatnost za pronalaženje vode na većoj dubini je veća.Imam kolegu koji dela u okolici Vukovara i oni su bušili v tom području i našli su vodu na oko 130 metara.Naišli su na granit koji je bil prvi vodonepropusni sloj,nakon njega su došli u vodonosne pijeske kolko sam ga shvatil i tu su dobili dovoljne količine vode.Na tebi ostaje da se uspiješ nagoditi s njima kad je bušotina već u radu da nek smanje profil i nek nastave dalje.Ako odbiju,plati im pola cene od dogovorenog uz opravdanje da nisu našli vodu.Pa nisi ti taj da plačaš nečije pokuse.Složeno je to.Ja sam ti dal par mogućnosti,jer je greška sad ostaviti bušotinu na 60 metara.Inaće,na osjećkom podruučju već na 30 metara ima dovoljnih količina vode.Možda uopće nisu ni primetili da su došli do vodonosnog sloja.Pitaj ih nek ti objasne kojim metodama oni znaju da su došli do vode i javi mi tu pa da ti dalje pokušam pomoći.Nemoj gubiti živce samo,ostani hladan,jer to je takav posel.Nadam se da imaš barem nekih koristi od ovih mojih romana.
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
DELO stvarno mi je žao što nisi uspio u zacrtanoj dubini doći do većih kolićina vode.
Drugo stvarno nemogu vjerovati da nemaju pumpu,jer jedino tako mogu provjeriti protoćnost bunara,pumpa+ tvoja cisterna da se zna koliko je to vode po 1 satu.

Hrvoje999 stvarno si strućan i svima Nam je jasno da kvaliteta košta ali nažalost veliko je to ulaganje zvano voćarstvo,a cijena voća sve manja a repromaterijal sve skuplji.
Koju ti pumpu preporućuješ za te dubine i protok?
I samo Ti Nama piši romane jer tako više znamo pa možemo više zahtjevat od majstora da se previše ne preumisle.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne,gledajte,to je čista logika.Kako siješ,tako žanješ,nikaj drugo.More se dogoditi da baš potrefe vodonosni sloj,a nekad ga i fulaju,ali puno isplativije je to napraviti manjim profilom bušenja,pa onda proširivati ako treba.Bušenje je ćorav posel i ko se kuži u to,zna da je tome tak,jer ti ni na jednom mjestu nikad neznaš točno kaj bude.Mi sad bušimo 125 mm profil i cijevili bumo sa 104 mm.Nakon toga ide ispitivanje o količini vode.Ako bude interesantna količina,ide se na proširivanje i šljunčani zasip i osvajanje bunara.A ovakvi koji nemaju pumpu sa sobom,hmm,nebi komentiral,ljudi su investirali u bušaći stroj i hoće zaraditi koju kunu,ali barem su mogli posuditi ili nabaviti neku jeftiniju pumpu za prvu silu.Gle,ovisno o pumpi i kaacitetu,tu ima dosta varijanti,budući da je prva i glavna stavka,koja količina vode treba,prema tome se odabire i pumpa.Neki optimum je 4 " pumpa i cijevljenje bunara sa 104 mm bunarskim cevima.Ako treba više tu je 5 " pumpa,a ima i više.Za manje količine je dovoljno i nađe se 3 " pumpa koja more ispumpat količinu koja more zadovoljiti kućanstvo,ali i manji voćnjak i sl.Nebre se opet očekivati od male pumpe da ju ubijaš bzvz,bolje je ići malo šire,pa radiš ko gospon.I 3" pumpa se oće pregrijat,ako dela predugo,makar je u vodi.Grundfoss je zakon tu,a dobar je i Pedrollo.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-hrvoje nije problem čitati tvoje romane kada su zanimljivi, ništa se više ne može napraviti jer smo ubacili cijevi do 34og metra, odustao sam jer su već na udaljenosti 800-1000m (paljevine, d. slatnik) bušeni i dublji bunari pa nije bilo sreće, inače na ovome našem području dominira u bušenju tip iz našica zovu ga šustek (neznam dalije prezime ili nadimak) tip je izbušio stotine bunara i betonski i ovakih uzanih te veli da je to moje područje ta desna strana bračevaca prema slatiniku i mandićevcu jako ebena za bušenje
-iače danas bio u osijeku kupio rusku pumpu, agregat posudio i krenuo na ispumpavanje i rezultati su porazni spustio sam do 25m (nisam imao više kabla) i pumpa to ispumpa bez problema, za par minuta voda nadođe pa opet deset da ispumpa nikako da krene čista voda non stop ide prljavo, probao sam sa creinom pumpati vodu unutra i ispirati na način da vatrogasna crijeva pustim do dna i uključim pumpu da tera vodu iz cisterne u rupu, istera 3200l kroz rupu i stalno ide žuta voda ne mogu dovesti da bude bistro, sutra ne radim oko bunara ništa imam drugih poslova
-problem je kad znaš da nemaš dovoljno novca za nešto kvalitetno a ipak se upustiš u posao e onda to ispadne ovako da imaš rupu u voćnjaku koja vrjedei 2000€ i bude neupotrebljiva...
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Delo nije mi baš jasno tko ti je rekao gdje je voda i na kojoj dubini,jer bez toga nebih ni počeo bušiti.koliko se sjećam našeg razgovora na institutu, rekao sam ti da onaj tip iz vinkovaca rašljama nađe vodu i kaže dubinu ,nema vode-nema novaca,mislim da je to jedini način da pristanem na bušenje
 
Na vrh