• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strojevi za zatvaranje zimske brazde

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Zaboravi, to je tvrdo tlo i moraš ići s nečim što ruje i trga, kopa, a valjak se samo vrto odozgora.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Kako bi bilo da običnom drljačom proći? Zasad sam zadovoljan kako je zima odradila svoje, nadam se da će tako i ostati.. Kako bi bilo kada bi se prešlo sa drljačom?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Neznam, nekak dok vidim kak ta šinja dela, ljepše mi je zatvorit brazde sa sjetvospremačem. Po meni je onda to puno bolje.

Ova šinja sa Matijinih slika ne radi Bog zna kak jer je preširoka,i nema težine.
Ja sam isprobal koješta,najbolje mi se pokazala šinja od 2,5m s hrpom utega,sve preko toga je preširoko,i ne radi dobro jer su parcele pune kojekakvih nagiba i depresija. Ne treba pretjerivati s širinom.

Probal sam i šinju sa zupcima,u lakšoj zemlji nema potrebe za tim,u težoj vadi grude koje ostaju iza nje,i kad se to zapeče...


Sa sjetvospremačem samo trgam opruge,a sa običnom drljačom lance,ali to je do zemlje,a nijedno od toga ne poravna zemlju i zatrpa jarke ko šinja.
Iz mog iskustva je šinjanje pola pripreme za kasnije,i i isplati se to napraviti kako treba.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Na lakim tlima poput nasih u nedostatku sine i sjetvospremac sasvim solidno odradi svoj posao,,,:)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Da,imam i ja nešto pjeskovitih parcela,i odradio on tu,ali opet ne može sve tako poravnati,treba ga dizati kod okretanja i tako...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Zadnje dvije godine sam u proljeće išao tanjuračom i nikada više to neću napraviti. Jedino u slučaju da ću odmah iza toga ići sjetvospremačem. Ne znam ni sam dali da idem sa drljačom zatvoriti ili ostaviti do sjetve i odmah pripremiti i amen...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,856
Bolje i 1 puta drljačom nego sa tanjuračom. Zadnjih par godina to radim sa lakom drljačom ali je kod mene malo teža zemlja pa ako stisnem drljaču motam klinove a ako ne stisnim samo šara. Sad su šinje doma pa valjda do idučeg proljeća napravim jer sad nemrem stići.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Gogo, prije 4 godine sam napravil prvu šinju od 3 metra a prošle godine 5 metarnu, nema uopce potrebe stavljati nikakve utege, prezadovoljan sam kak poravna zemlju. Moras znati da onaj koji ima 7 m sinju ne ide sa njom u parcele sa malom kvadraturom. Zamisli da sa sinjom od 2,8 m dojdes na parcelu od 50 ha :(whew): . Ove godine smo napravili i 6 metarnu sinju koja bude radila samo na parcelama vecim od 5 ha.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ovo su moja iskustva na mojoj zemlji,naravno da je drugdje to drukčije,ali neke stvari su svugdje iste,čim veća širina,veća je i mogućnost za neravnomjeran rad.
Sve zavisi kako kome paše,ja radije idem sa nešto užom šinjom,i teškom,da 100% poravna,jer sam vidio kakva je proljetna priprema sa RD na dobro pošinjanom,slabije pošinjanom i gdje se uopće nije šinjalo,nekome to nije toliko bitno.
Jedan moj kolega je zabio dva klina u gredu od koša za kukuruz da ju može zakvačiti za traktor,i opet je dobro napravio,a ponekad ništa ne pomaže...
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Moja prerada četverokrilnih brana. Prvenstvena namjena im je za ravnanje krtovinaca po livadama, vidi se da su jako potrošeni klinovi, pa ne prave štetu po travi. Pošto krtovinci znaju biti i većih dimenzija, a znaju biti i sabijeni, navario sam ove plate od starih drvenih kotača, i stvar radi svoju namjenu . Plata razruši krtičnjak, a klinovi rasprše tu zemlju. Ujedno tu skalameriju koristim i za zatvaranje zimske brazde, i pokazalo mi se da to što nema velike klinove nije nedostatak, jer samo površinski poravna temlju i prekine kapilare, što je i prvenstveni cilj.
2lutxj.jpg
[/IMG]
xb0eom.jpg
[/IMG]
1601kdw.jpg[
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Drljaca bila laka ili teska, prva manje druga vise, osim sto poravna, sitni zemlju u sjetvenom sloju i pocupa korov, klice i zilice. Ono iza sine na dvije stranice iza je prava livada. A tragovi iza traktora se jasno vide tako da ni ne ravna nesto.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Najnovija tehnika za eko proizvođaće
 

Prilozi

  • zatvaranje zimske brazde.jpg
    zatvaranje zimske brazde.jpg
    19 KB · Pregleda: 299

Najnoviji postovi

Na vrh