• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strucne ekskurzije

I

ivica

Guest
9.2. sam bio u posjetu austriji sa firmom jaksinic ,bili smo u posjetu tvornici shaumann di se prizvode inokulanti za silazu i jedoj farmi krava u okolici ,
sto je nama znimljivo gospodarstvo se nalazi u samom sredistu malo veceg sela ,sa jedne strane ograde je vrtic a s druge benzinska ,gospodarstvo drzi 25 muznih krava ,smede alpsko govedo ,bave se uzgojom junica i tovom junadi ,sve skupa imaju oko 70 kom goveda ,prozvodnja po kravi im je 10500 lit/godisnje ,sto je jos zanimljivo imaju kvotu D prema kojoj mogu dio mlijeka prodati direktno na gospodarstvu a jos je zanimljivije da sve sto utove kolju doma i meso prodaju privatno kao u mesnici ,imaju samo jedni oplocenu prostoriju 3*3m i malu hladnjacu koja sluzi kao klaonica ,trenutna cijena mlijeka im je 42 centa a ona koju prodaju u dvoristu 70 centa ,posebne premije na litru nemaju ,cjelokupni godisnji poticaji za gospodarstvo iznose 9000€ ,obraduju oko 50Ha zemlje ,evo malo slika
P2090006.jpg

P2090012.jpg

P2090030.jpg

ova ograda gore je vrtic
P2090016.jpg

P2090020.jpg

stala za junice a dolje se vidi benzinska
P2090036.jpg

P2090038.jpg

a mehanizacija...
P2090044.jpg

P2090046.jpg

P2090049.jpg

P2090053.jpg
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Lijepi Fendić :D
Da li možda znaš kako hrane krave, s kojom hranom u kojoj količini?? Koliko smjese?

U vezi farme u blizini vrtića, svugdje to funkcionira samo kod nas ne, kod nas svakom smrdi farma, kod nas se po novom zakonu traži da bude farma minimalno 150 m od građevinskog zemljišta, kuča.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Vidiš, u Austriji mogu imat usred naselja farmu, doma prodat mlijeko, i meso. A kod nas u našoj lijepoj državi, farma ne znam koliko od naselja, pa onda ova dozvoja,pa ona i tak da ti treba par milja kuna za nešto kaj u zapadnim zemljama sigurno dode duplo ako ne i troduplo manje.
 
I

ivica

Guest
mario kaže:
Lijepi Fendić :D
Da li možda znaš kako hrane krave, s kojom hranom u kojoj količini?? Koliko smjese?

U vezi farme u blizini vrtića, svugdje to funkcionira samo kod nas ne, kod nas svakom smrdi farma, kod nas se po novom zakonu traži da bude farma minimalno 150 m od građevinskog zemljišta, kuča.
klasicno ,silaza ,sjenaza ,u mikser prikolici i plus kompjutorska hranilica ,mislim da smjesu kupuje,
hvali se jako kvalitetnom voluminozam i da od nje dobiva 22l po kravi dnevno ,mislim da u miksericu stavlja samo 2 kile smjse po kravi
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
e da vidite kaj se kod njih sve smije raditi a nas plaše sa unijom i sve kao ne smiješ ovo ne smiješ ono i žele biti "veći vjernici od pape"
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
mario kaže:
Lijepi Fendić :D
Da li možda znaš kako hrane krave, s kojom hranom u kojoj količini?? Koliko smjese?

U vezi farme u blizini vrtića, svugdje to funkcionira samo kod nas ne, kod nas svakom smrdi farma, kod nas se po novom zakonu traži da bude farma minimalno 150 m od građevinskog zemljišta, kuča.
klasicno ,silaza ,sjenaza ,u mikser prikolici i plus kompjutorska hranilica ,mislim da smjesu kupuje,
hvali se jako kvalitetnom voluminozam i da od nje dobiva 22l po kravi dnevno ,mislim da u miksericu stavlja samo 2 kile smjse po kravi

a ha :D :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: to sam čekao da netko napiše, znači voluminoza , voluminoza i još onda malo voluminoze :D :idea: :idea: :idea:

ja sad čekam da izađu na teren iz opčine da vide gdje bi bila štala, ako če na bilo koji način htjet terat daleko od kuče, od gradnje nema ništ, ja ne mislim ič autobusom u štalu

pazi apsurda kod nas u državi, sve stare štale koje ne zadovoljavaju normative ni srednjeg vijeka su čak izgrađene uz kuču i niko nikad se nije žalio da smrdi jer ih imaju svi, đubrište redovito uz susjedov plot i svi ostali živi, a sad mili moji teraju te da gradiš ma šta teraju to je blaga riječ, ne mogu smislit štalu nikakvu makar ona bila oličenje svih normativa i standarda od građevinskih, do ekoloških, sve sami apsurdi

a najbolje od svega je kakti urbanistički plan opčina koji to regulira, to je apsurd nad apsurdima, sva sela propadaju, sve sami starci, svi bježe u grad a kad bi netko i htjeo svoj život kvalitetno provest na selu e oni imaju urbanistički plan, bogme svašta

ivice ti si toga dosta prošao, da li si igdje vidio da teraju seljake sa gradnjom štala daleko od ceste, kuča, jer kolko vidim na slikama to se sve uklopljeno u način i stil života i vjerujem da onom čovjeku na benzinskoj sigurno ne smeta kaj vidi krave :D možd ima pod pauzom ode nabacat sjenaže :D :D

inače kolko bi koštala ona kravica sa bombastičnim vimenom :?: baš mi se sviđa :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A da nije ona kravica (s vimenom) bila na silikonima ,pustite vi to ...ipak je to zapad .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E to se meni sviđa, :shock: :shock: :mrgreen: pa vidite jedna Austija, gdje sve funkcionira u najboljem redu, sve se uklapa, štale-vrtići-benzinske..., pa zakaj toga kod nema, ak mogu oni, koji su jedna od naj razvijenijuh država te europske unije, a kod nas koji bi trebali slijedit njihov primjer, kad nas teraju da uđemo u tu uniju, a toliko nas zajebavaju da je to nevjerojatno, el oni nisu svjesni kaj rade, il su non-stop drogirani, il pod utjecajem izvanzemaljaca ja stvarno neznam :scratch :scratch :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
AU je naprijed od nas 50godina...Tak da se mi nebremo s njim uspoređivat.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
AU je naprijed od nas 50godina...Tak da se mi nebremo s njim uspoređivat.

al kaj to ima veze :!: :!: :!:
Da nam naša država dopusti danapravimo farmu gdje bi to nama bilo najlakše napravit, a ne da toliko zanovjeta oko svih tih pravila i zakona, ja sam siguran da bi jako puno mladih ljudi s voljom ušlo u taj biznis i živjelo od toga, a ne ovako jednostavno vide da tu nema perspektive i bježe od toga ko od vraga, i s tim načinom bi se brzo popeli na razinu AU!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
AU je naprijed od nas 50godina...Tak da se mi nebremo s njim uspoređivat.

da su i jednu svjetlosnu godinu ispred, ali ako čemo mi imat sve kontradiktorne odredbe koje kao kopiramo od eu a ustvari su čista suprotnost, mi se nečemo moč uspoređivat ni sa eritrejom

mi kakti želimo imat suvremenu poljoprivredu, moderne štale, educirane seljake, da sve štima,,, a u praksi ne smiješ to, ne smiješ ono, ovo se zabranjuje, ovo ne dolazi u obzir, ali to je tamo negdje u razvijenom svijetu sve poželjno

imati restoran iznad štale sa prozirnim podom gdje posjetitelji jedu junetinu i piju mljeko a ispod njih se krava teli ili sere il šta več, u svijetu je to cool, a kod nas :shock: štalu što dalje da ju slučajno nebi ko vidio, ma kakva god da ona je mala il megalomanska
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Moja štala napravljena je 2002 tam gde sam ja zamislil-naravno bez građevne dozvole pa kad se Matulović-Dropulić sjeti da nije u skladu s urbanističkim planom bu ju došla srušiti :lol: :mrgreen:
a bilo je več i bisera kojima smrdi :oops:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
To kaj mi sada želimo njima su več njihovi pra pra djedovi sagradili i samo s generacijama obnavljaju..I normalno da svaka generacija ima temelje na kojima bude počela..A kod nas je drugačija,svi bi onda samo moderne farme ovo one..Treba da to ide polako..
Ako mu kužite kaj oču reć ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da se smije, ja sam spreman porušiti sve stare građevine po dvorištu i napravio bi novu lauf štalu za nekih 30 kravica na pola dvorišta, toliko mjesta imam, evo vidio je bogec gdje živim, u samo centru i mogu samo sanjat da bi dobio neku dozvolu i nedaj bože to na crno napravio, mislim da bi me ublili za par sati!!!! Eto toliko o državnoj upravi :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
ŠANANA kaže:
Da se smije, ja sam spreman porušiti sve stare građevine po dvorištu i napravio bi novu lauf štalu za nekih 30 kravica na pola dvorišta, toliko mjesta imam, evo vidio je bogec gdje živim, u samo centru i mogu samo sanjat da bi dobio neku dozvolu i nedaj bože to na crno napravio, mislim da bi me ublili za par sati!!!! Eto toliko o državnoj upravi :!:
Idi nekamo van naselja :!:
Ili si na dvorištu preuredi objekte koje imaš da ti bude lakše..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
To kaj mi sada želimo njima su več njihovi pra pra djedovi sagradili i samo s generacijama obnavljaju..I normalno da svaka generacija ima temelje na kojima bude počela..A kod nas je drugačija,svi bi onda samo moderne farme ovo one..Treba da to ide polako..
Ako mu kužite kaj oču reć ;)

slabo te kužim :shock:

svi mi znamo da su te njihove štale i gospodarstva od prijašnjih generacija, ali NISU IH TERALI iz sela, od kuča, nikom ne smrdi, dapače svima je drago da nisu državni teret jer rade imaju prihod, proizvode hranu, sami si plačaju mirovinski i zdravstvo

prije ili poslje i te eurpske štale budu ostarile i bit če potreba za radit nove, pa te pitam da li če tamo kod onog vrtiča bit opet štala ili če netko nekog isterat jer on ima krave, a to nije šmensi fensi, bolje je da se onda taj seljak odseli, valjd u sibir
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Tebe ko tera sa sela :?:
Nikad nisam čuo da neko nekoga tera sa sela..
A i prije sam rekao da se ne možemo uspoređivat s AU..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
Idi nekamo van naselja :!:
Ili si na dvorištu preuredi objekte koje imaš da ti bude lakše..

Neću van naselja, mogao sam to prije 8. godina, al neću, pa gradi si i kuću onda ;) , jer ja da moram putovati svaki dan do svoje farme, pa ak se nešt dogodi, a mene nema tam, hvala lijepa, al samo doma :!: :!: :!:

I nebi to bila lauf štal za neznam 2 milijona sa svim propisima i regulativama,šta ja znam več svega ima...
Za puuuuuuuuuuuno manje novce, čak i za 100.000 kn bi se takva štala dala napravit doma daje to čudo jedno, al samo da država ne zeza :!: :!: :!:
 
I

ivica

Guest
ova stala za krave je napravljena 1998 a ova za junice 2007 ,to vam sve ovisi o prostornom planu opcine a najvise volji ovih na zupaniji koji odobravaju dozvole ,moja stala je napravljena u gradevinskoj zoni od mojeg gnojista do susjedove kuce je 10m a za to na pocetku ovi na zupaniji nisu htjeli ni cuti pa su bili 2 mj pregovori s njima i onda su nekaj popustili,mi smo se sad izborili u novom prostornom planu da smijemo graditi do 150 uvjetnih grla u grdevinskoj zoni ,najveci problem je sto traze da max izgradenost parcele nesmije biti vise od 1/3 posto su nase parcele i gradilista takve kakve jesu,
bogec nikad si nemoj graditi stalu dalj od 100m od kuce jer na puno primjera to bas ne funkcionira najbolje
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
Tebe ko tera sa sela :?:
Nikad nisam čuo da neko nekoga tera sa sela..
A i prije sam rekao da se ne možemo uspoređivat s AU..

marko upravo si reko šanani da ode iz naseljenog mjesta ak oče štalu, namoj bacat neumjesne izjave :!:

ali čekaj malo el ti sebe razumiješ kad govoriš :shock:
u austriji na slikama štala je uz vrtić i benzinsku, a mi kao želimo bit slika i prilika po kopiranju eu direktiva, a gdje imaš kod nas štalu tak blizo nekog objekta, ma čak i blizo susjeda :shock: toga kod nas nema

kako čemo bit u sklopu eu i imat njihova pravila kad kod nas je totalo suprotno tumačenje zakona, kod nas nema šanse da se gradi štala kraj nekog obejkta, OBJASNI ZAŠTO MARKO :?: ti češ reč jer nismo europa, bravo :shock: jer se nemožemo uspoređivat sa austrijom, a npr ja imam proizvodnju kao i oni, samo što če moju štalu bacit iza sedam gora i sedam mora, a ne kraj vrtiča

s kim se može hrvatska uspoređivat u uzgoju sirka , ako ja imam drugi prinos na svijetu, da li mogu s austrijom koja to niti nema, ali a amerikom koju sam prešišao, ili s kinom koja je jedina ispred mene

ivice znam ja i vidio sam to mali milijun puta kako to ne funkcionira kad je štala jako daleko, pazi ja imam telce na pašnjaku, dan i noč, niti ih vidim niti čujem, da nemam video nadzor neznam kako bi to bilo

ja imam mjesto gdje bi gradio štalu i od toga ne odustajem, pa nebudem valjda nasred brijega radio

pazi kod mene sve više kuča je na prodaju, ruševine, a kad bi netko gradio onda oni imaju plan ko za beverly hills

čuo sam na dosta mjesta da ljudi krenu sređivat papire pa večina odustane , pa mjerodavni onda idu moljakat da idu dalje s projektom
 
Na vrh