• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
993
Da li možda netko ima sajlu za vitlo 11 ili 12 mm, minimalno 50m, ili zna nekog tko bi imao?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Dosta dobro vitlo i ima bolje karakteristike u odnosu na krpana. Ima nižu tačku potezanja te se manje traktor propinje, kombinacija kolotura koja bolje slaže sajlu, šuroki doboš gdje staje oko 100 matara sajle. Ako je kod tebe zubčanik umjesto lanca onda je i dugotrajnije i veće snage oko 10 tona ako ih tjera traktor od 70 konja. U mom kraju ih ima nekoliko i jedini su vitlovi osim čeških sa kojima se radi prefesionalno šuma. Koja je kod tebe sajla i koliko staje, dali si zadovoljan sa slaganjem.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Smilane hvala, da takoreći nikako se traktor ne propinje jedino kada vitlam preko brzina i ako je neko veliko drvo u pitanju onda ga propne znači sve 4 točka u zrak digne (zupčani je prenos i ima 3 lamele)i dobro slaže sajlu, inače vitlo se zove Gvozden jačine 10 tona sajla 14mm 110 metara plus produžetak 80 metara. Jedan ovdje kod mene čovjek se isto bavi šumom i ima Gvozdenovo 15 tona i Češko vitlo i kaže da je jače Gvozdenovo.

Ovo sam prije par godina izvukao za kuće kladu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Znam ja za ta vitla ali nisam bio siguran koje je tvoje snage. Poznate su mi dobro njihove karakteristike. U mojoj blizini ima jedno od 15 t , stvarno je sila , ali je češko mnogo u prednosti po izdržljivosti jer zupčanici čak tri puta mogu podnijeti veći površinski pritisak, a naravno postavljni u kućištu plivaju u ulju tako da im je vijek neograničen.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Jest Češko možda po izdržljivosti jače i laganije ali Gvozdenovo je jače po snazi a to mi baš večeras čovjek priča.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Veoma bitan je elemanat izdržljivosti, čaška vitla rade po nekoliko desetina godine sa svakodnevnom upotrebom i potroše traktorske motore a oni ostanu u odličnom stanju. Sva ostala vitla koja nisu u ulju, nemogu ni deset posto da izvuku tereta. Lanci se razvuku a kao takvi kad nisu u koraku sa lančanikom odmah ga pojedu jer samo dva ili tri zuba imaju opterećenje. Zubčanici kao na gvozdenovom vitlu su 3-4 puta su dugotrajniji od lančastih prenosa, Međutim i oni se mnogo troše, slična varijanta kao mjenjač bez ulja.Brzo postnu bučni na većim brzinama odnosno dolazi da njihovg trošenja. Postoje i druga vitla Vojna i slična koja imaju veću snagu ali se mora znati njihov vijek trajanja.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Dosta dobro vitlo i ima bolje karakteristike u odnosu na krpana. Ima nižu tačku potezanja te se manje traktor propinje, kombinacija kolotura koja bolje slaže sajlu, šuroki doboš gdje staje oko 100 matara sajle. Ako je kod tebe zubčanik umjesto lanca onda je i dugotrajnije i veće snage oko 10 tona ako ih tjera traktor od 70 konja. U mom kraju ih ima nekoliko i jedini su vitlovi osim čeških sa kojima se radi prefesionalno šuma. Koja je kod tebe sajla i koliko staje, dali si zadovoljan sa slaganjem.

U srednjoj Bosni sam se uvjerio koliko je Gvozden od 3t kvalitetno uradjen... Radi poredjenja, krpan 5t kod mene ljulja Brenu samo tako / mozda malo manje nego Baka svojevremeno Lepu Brenu u Minhenu ;) /, dok Gvozden 3t izvlaci isti ili slican teret sa 39-takom sa drasticno manje ljuljanja i propinjanja prednjeg kraja...
Po zelji se bubanj moze prosiriti da ide vise sajle, dodatno ojacavati daska, itd...
Mada, ako cemo realno, ne postoji lose vitlo, samo da se zivotom ne vuce :drink:
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Da Kulagic1509 za 539 je najbolje gvozden od 3 tone taman za njega. Ali opet ko se više bavi šumom ne može sa bilo kakvim vitlom raditi, npr.kad bi za krpana zakačio neko veće drvo ono bi samo propinjalo traktor a i slabo je vitlo i nema tu rada u šumi. Nema ništa do Češkog i Gvozdenovog vitla.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ko hoce stabilnost i da mu ne propinje traktor, najbolja su vitla koja se montiraju direktno na traktor. Ovo Gvozdenovo verujem da je dabro, ali ipak se kaci na poluge i nije to to.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Bilo da se montiraju direktno na traktor ili na poluge tačke potezanja trebale bi da budu što niže. Visoke koloture jedino daju prednost kada vitlo služi za odvoz. Zavisno od potreba tako se treba i prilagođavati. Najvažnije je da se dobro raporede sile tako da traktor minimalno trpi opterećenja. Naprimer svako šečko vitlo montirano na traktor ima malo sidro, a dužina sidra daje veću polugu odnosno stabilnost i nebi dolazilo do propinjanja. Takođe donja kootura se može spustiti oko desetak centimetara i u konbinaciji sa dužim sidraom daje pun pogodak. Vitla koja sam pravio glavni uslov je da je ulaz sajle na 50-60 centimetara da se spriječi propinjanje traktora. Da može da stane dosta sajle jer 100 matara je minimum da bi nešto mogao da dohvatiš iz potoka po Bosni. Da imaju ozbiljnu silu potezanja da se snaga motora 10-12 puta poveća, i naravno da se upravlja sa traktora a ne pored njega, jer se tada se kontroliše snaga motora i brzo premještanje na drugu poziciju.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Aco ja kad vitlam preko brzina 1-om na leru onda znači nemože zagušiti traktor jedino ga onda propne znači sve 4 točka u zrak ali baš kad je neko veliko drvo u pitanju.A od ovih vitlova što idu direktno na traktor najbolje mije Češko ali onda je traktor namjenjen za šumu i ništa više i jedino može se prikolica zakačiti.Gvozdenovo vitlo isto ima prednost zato što neko radi i druge poslove osim šume pa može lako otkačiti vitlo i zakačiti neki drugi priključak.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Znam ja sve to. Ja uglavnom vitlam drugom brzinom i ne gusi mi traktor. Kad je vece drvo dam mu gas oko 1200 o/min i cepa bez problema. Sve se to opet svodi na to da svako za sebe zna sta mu treba i odgovara.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Borislave dobar si trupac potegao. Preije nakoliko godina imao sam nekoliko sličnih takvih. Ona slika na 265 strani, nije iz dobrog ugla slikan pa se nevidi dužina. To je hrastovi trupac sa panjom , koji sam ja izvukao kao najveći bio je negdje oko 6-7 kubika, na tankom kraju oko 120-130 cm a dugačak bio oko 5 matara. Išao naopako jedino se tako mogla provuć i zvezat sajla za njega, dva stupca koji su bili ispod rovili po pola mertra dubine zamlju. Da ga izvučem bila je potrebna sila veća od 30 t ,koristio sam dvije koloture te sam tri puta povećao snagu vitla, i tada zamalo da se otme. Jedna kolotura koja je bila vezana za stablo hrasta oko 30 cm nakrivila ga pod 45 stepeni i takav ostao iznad puta.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Smilane ovaj trupac kad sam izvlačio vitlo je tad bilo 5 tona jačine sa jednom lamelom a prošle godine sam dogradio još dvije lamele i tako povećao snagu na 10 tona. Prečnik ovog trupca je bio oko 140-150cm a dužina oko 3,5-4 metra (bukva). A i kod tebe je ovaj hrast bio velik, bogami tu je trebala velika sila. Sa kojim si traktorom to izvlačio i kakvo je kod tebe vitlo?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
]Sa tim strojem koje se nalazi pored trupca. Pogledaj u predhodnim mojim komentarima ima detaljno opisano vitlo. Našao sam sliku na internetunekog vitla koja je skoro identična rasporedu zubčanika u vitlu mog stroja.Samo veliki pogonski par ravnih zubčanika kod mog vitla ima ravne zube a ne kao na ovoj slici što su kosi zubi. Kod mog vitla veliki zubčanik nije fiksan sa osovinom već se povezuje spojnicom u kućištu.
 

Prilozi

  • GALERIJA 342.jpg
    GALERIJA 342.jpg
    9.2 KB · Pregleda: 163

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Aha pročitao sam komentare.Znači uzeo si od zetora reduktor i zupčanik iz difrencijala isto od zetora,pa da to je velika onda snaga vitla, tako je i ovdje jedan kod mene čovjek napravio vitlo od reduktora samo neznam od čega je uzeo reduktor a to vitlo je stavio na traktor RUSA (MTZ 82)sa motorom od kamiona od 170KS.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483

Juče sam podmazivao slagač sajle , valjke , izvršio popravku sajle na mjestu gdje je nastavljena malo se pohabala pa sam je ponovo upleo evo slika kako izgleda kad se upegla nastavak skoro da se i nevidi mjesto gdje je nastavita.
 

Prilozi

  • GALERIJA 125.jpg
    GALERIJA 125.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 150
  • GALERIJA 126.jpg
    GALERIJA 126.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 156
  • GALERIJA 128.jpg
    GALERIJA 128.jpg
    82 KB · Pregleda: 152
  • GALERIJA 129.jpg
    GALERIJA 129.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 154
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh