• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Imaš kočnice i na kotačima ili samo tu jednu na kardanu?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Imaju tri odvojene vrste kočnica i to na kotačima , prednji diskovi, nazad pakne. Ručna hidraulična na centralnom reduktoru koja koči kardana pogonskih osovina. Mahanička ručna na reduktoru ispred vitla koja se kombinije za kočenje vitla ili kočenje mjenjača. Nevidi se dobro ali ispod ove poprečne cijevi se nalazi ručna disko kočnica , samo se vidi malo sajla što dolazi, ali ovaj reduktor mijnjam pa če bit novija slika i bolja.
 

Prilozi

  • ćereslo 007.jpg
    ćereslo 007.jpg
    54.9 KB · Pregleda: 166
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Smilane kad vec spomenu reduktor da te pitam jel si pravio nekad reduktor za prednju vucu za C 355/360? Znas na sta mislim?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Nisam pravio ali ih jesam kvario, našao na otpadu kompletan , nije mi trebao pa sam izvadio samo osovinu i zubčanik sa spojnicom. Znam kao izgleda.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Vidim da nema da se nema sa čime zaustaviti, to je za svaku pohvalu. Koliko ono godišnje izvučeš drva sa time, kolika ti je potrošnja na sat?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Nemam tačnu mjeru ali negdje oko 300 matara što odradim kompletno sječa sajlanje izrada i prevoz.Na to se doda još oko 100 matara samo sajlanja, to je otprilike ove godine. E sad u rad ulazi što nekad sajlam i po tri preuzimanja recimo 3x100 matara , zbog prostora ili kad su u pitanju trupci za kamione. Ovo je ugrubo a sigurno i više. Potrošnja goriva je zanemarljiva u odnosu na učinak. Jedan primjer radio sam samo sajlanje trupaca ujutro od 7 naveče do 19 časova i nisam gasio samo za jelo, isajlao sam oko 30 kubika trupca na dužinu oko 400 metara a bilo je blato sa svih šet lanaca na točkovima i potrošio sam 24 litre euro 5 dizela, i tad je bio malo žešće sajlanje broj obrtaja motora gonio sam na 3000 o/min. ali kad idem lakše naravno i još manje. Međutim nekad kad sam pisao o svom stroju rekao sam da je daleko ispred traktora, i tu sam nave brzina kretanja, brzina vitlanja , snaga vitla , potrošnja goriva i naravno učinak. Znam kad se ovo pročita mnogi nemogu to zamislit, naravno a ni povjerovat, i oni koji gledaju kad radim ostanu začuđeni. Takođe sam rekao da je vitlo bez premca i za sada je tako, ono je glavni faktor, po snaz, izdržljivosti i brzini rada ,čuvanju sajle, i mnogim drugim faktorima koje pojedinačno nema ni jedno vitlo. Upravljanje sa strojem je poput vožnje automobila.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Malo je sofisticiranije nego vožnja automobila ipak ima raznih ukapčalica za pogone i vitla. Mercedesov motor je dosta štedljiv i trajan a i prenosni omjeri su jako dobri plus veliki izbor brzina koje možeš u hodu mjenjati.
Baviš se samo time?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Zaposlen sam u državnoj firmi i tamo se ubijam od dosde. Bavljenje šumom mi je drugo zanimanje tako da sve svoje obaveze prilagođavam tom radu i najviše vremena od aprila do kraja novembra radim sa šumom. Treće moje zanimanje mi je menahika, to je u stvari zanimanje za koje sam se školovao i tada sam zavoleo da da nešto sklapam i popravljam. Odnosno u toku školovanja imao sam neku sreću da izaberem firmu za praksu u kojoj sam naučio rad na svim mašinama za rezanje (strugu, glodalici, brusilicama, rendisaljkama i još nekim) takođe sam se obučio za remont tih mašina. Nakon srednje čkole dvije godine sam išao na obuku za održavanje i sklopanje pogonskih agregata i radnih mašina, a onda sam pokrao od tih majstora njhove trikove i znanje i zaljubio se u mašinstvo. Tako da ponekad volim nešto da patentiram ili da izmišljam nešto što nije niko do sad napravio. i Kad radim u garaži ma koliko dugo nemogu se umorit i zaboravim za vrijeme i to mi je onako gušt.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bome dobro smislio i uložio dosta vremena, sigurno je više nego dobar za tvoje potrebe. Još samo da ima veću uzdužnu visinu za lakši prohod kroz kolotečine.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

IVANX71

Novi član
Tu od
8 Velj 2013
Poruka
16
Zamolio bih vas preporuku za vitlo.
Imam obrt za proizvodnju drva za ogrjev osim drva po ugovoru od HŠ uzimao sam drva na licitacijama a za vuču i sječu sam uzimao kooperanta. Pošto je u zadnje vrijeme sve teže i teže naći nekoga za vuču i sječu a i cijene su prošle u nebo, ako hoću doći do drva morat ću ići sam po njih.
Imam Zetor 7745 tako da bi za prvu ruku njega koristio a kasnije bi možda uzeo pravi šumski traktor ako se bude isplatilo. Ja mislim da bi za njega idealno bilo vitlo od 6t - 6.5t.

Traktor : Zetor 7745
Mjesto rada : Ogulin i okolica (ravne šume ni za lijek:fiery:)
Godišnja količina : 500-1000 m3
Prosječni promjer stabala : Pokušavam ne ići na odjele ispod 0,25 m3.

Svaka preporuka ili savjet dobrodošao.
 
Posljednje uređivanje:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ja mislim da je vitlo vucne sile 6-6,5 tona sasvim dovoljno za taj traktor. Znam ljude koji rade sa traktorima 70+ ks i vitlima 5,5-6,5 tona. Takvo vitlo bez problema moze da vitla po 3 m drva odjednom i traktor da to vuce bez nekih problema.
 

IVANX71

Novi član
Tu od
8 Velj 2013
Poruka
16
Tajfunova vitla su mi baš i zapela za oko. Krpan daje 3 godine ali kako čujem on je po kvaliteti iza Tajfuna i Uniforest, a na vitlu skoro za sve mogu reći da je taj dio potrošni materijal ili da sam ja kriv za kvar. Mislim da bi bilo bolje uzeti kvalitetnije nego se uzdat u garanciju.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ima jedan ovde tajfun 5,5 t vec nekoliko godina. Nosi ga traktor 75 ks i radi godisnje 1000-1500 m drva za ogrev. Do sad mu zamenjena samo lamela.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Tajfunova vitla su mi baš i zapela za oko. Krpan daje 3 godine ali kako čujem on je po kvaliteti iza Tajfuna i Uniforest, a na vitlu skoro za sve mogu reći da je taj dio potrošni materijal ili da sam ja kriv za kvar. Mislim da bi bilo bolje uzeti kvalitetnije nego se uzdat u garanciju.

Ako će traktor biti namjenjen samo za šumu onda je Češko vitlo zakon.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Tajfunova vitla su mi baš i zapela za oko. Krpan daje 3 godine ali kako čujem on je po kvaliteti iza Tajfuna i Uniforest, a na vitlu skoro za sve mogu reći da je taj dio potrošni materijal ili da sam ja kriv za kvar. Mislim da bi bilo bolje uzeti kvalitetnije nego se uzdat u garanciju.

Koje god uzmes neces pogrijesit ja imam krpana par godina nista nije otislo ni puklo
osim zamjenuta lamela samo
A radimo ja i brat s njime sve ovisi koliko mislis potrositi na vitlo novaca i opremu kupiti.
U tome je razlika imas krpana po par tisuca eura
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Ja sam imao uniforest 55 M na zetoru 7745, i to je dobro vitlo hobi upotrebu, u odnosu na krpan lošije riješeno pričvrščivanje sajle i mehanizam uključivanja, obavezno kod kupnje uzmi vitlo s donjim škripcu i s reduktorom, jer i pod 5,5 tona traktor treba jaki gas a i sajla ide prebrzo, slobodno uzmeš i 6,5 tona nebude previše, samo naprijed obavezno uteg ili nož za guranje trupaca. A ako možeš hidrulična vitla su zakon, naravno s daljinskim, i regulacijom gasa, bio sam prodal neka na panju i čovjek je vukal s 6,5 tona hidruličnim tajfunom i to je neusporedivo s običnim vitlima po lakoči rada, ali također je rekao da je imao nekih problema u garanciji s njim. Da ja kupujem kupio bi krpana, 3 godine garancije i a i cijena je bolja od uniforesta, tajfun je sigurno bolji ali ne i tolko koliko je skuplji.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Tajfun je sigurno dobar, s obzirom na količinu posla obavezno uzmi sa daljinskim upravljanjem.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh