• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
F106999.
To koliko ti radiš to prolazi, nešto manje i za sebe, imaš prejak traktor za to vitlo. Možda tebi sad to ništa ne znači, kao mnogima koji tako rade povremeno da sa tim radiš nešto ozbiljnije, to nebi ìšlo. Zato malo pišem neka tu nek se nadje . Kada se radi ozbiljnije i više posla to se nebi uklapalo. Jedan primjer- ti sa tim traktorom od 100 konja možeš u dobrom uslovu povući 2 kubika. Neka vitla koja sam ja radio za traktore od 35 konja isto toliko mogu povući. Moj šurajk ima jedno od mojih vitlova i izvukao je 1000 kubika i nikad mu nije pukao lanac al je 16b, lanac nije još ni za mijenja je. Vitlo nema ni lamela, ali kada je sve usklađeno ili vuče ili gasi traktor i ništa drugo. Mnogi se kunu u lamele, ok-al moj stav je ukoliko sve nije dobro usklađeno nema ozbiljnog rada. Recimo kvačilo na lamelama se podešava da ima dobru vuču ali bez viška sile i to tako treba da funkcioniše.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
imam pitanje pošto sam totalna neznalica u vezi sa vitlima, zapravo nikad nisam radio sa time niti vidio kako se radi, nisam imao potrebe, ali sada kak me godine stiži ne da mi se više provlačiti kroz trnje nosajući metrice pa me zanima neko manje vitlo koje može privući stablo od cca 20-30 cm debljine. Koja bi tu snaga/tonaža bila potrebna, na što bih trebao paziti....i tak. Znači onak kad ideš kroz mladu šumu prosjekom i u šipragi im stablo ali je 20-30-40 metara daleko pa da ga mogu privući bliže... Svaki savjet je jako dobro došao, hvala
Imam Zetor 6211 ako je potrebna ta informacija.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Potrebno ti je oko 4 tone,ako su manje potrebe može i neko jeftinije inače od kvalitetnijih vitla su tajfun,uniforest,krpan...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Da ali prednja je nisko, doboš širok 30 cm pa da lijepo slaže, kao Češka vitla. Treba čovjeku samo da izvlači iz potoka, nije za odvoz, ali diferencijal od kamiona. Ovo je večno. Nema propinjanja traktora i nimalo ne cuga traktor. Ovo je starija slika. GALERIJA 279.jpg
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ima tko ovakvo pomoćno vitlo za razmatanje sajle složeno na svom vitlu, pošto nas je sve manje za u šumu ozbiljno razmišljam o nečem takvom. Zna netko kakav hidromotor bi trebao biti za to, ili složiti na elektromotor?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Valjci koji povlače sajlu se troše i potrebno je da se može uvek dotezati pritisak da bi vukli sajla. Takođe bi trebalo biti da se upravlja na daljinski sve je ostalo nepraktično.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Upravljanje mi nije problem, više mi je zbog toga da ne trebam puno puta sajlu vući u istom smjeru pješke, mislim da bi ovo olakšalo posao i to puno. Da mogu puno povući odjednom onda ne bih o tome razmišljao.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Nisam ja tebe dobri skontao. Jel ti treba da lakše odmotava sajlu sa doboš na to sam mislio ili ti treba da povuče sajlu do trupca da se ručno ne vuče i da se nehoda od vitla do trupaca.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ovo drugo meni treba, da se pomoćna sajla povuče do trupca jednom i s njom vuće glavna, točno ko na onom linku koji sam postavio.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ja ponekad tako radim kad trebam sajlu vići uz brdo, imam pomoćno vitlo na njega stavim 250 met 5 mm sajle. I tako konbinujem. Obično nemam na jednom pravcu više komada pa moram mijenjat trasu. Ili kad privuče do sebe, nemogu dalje sa strojem pa se zatrpavam. Imam u planu na motorku odradit vitlo da mi za to služi.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
I to nije loša stvar, bilo bi svega da imam svoj tokarski a ovako kad ovisim o tome da mi netko napravi ide puno sve sporije i teže. @smilan ovo pomoćno vitlo je normalni pogon ili preko hidraulike?
 

Najnoviji postovi

Na vrh