• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ipak to nije za šumsko vitlo.
Definitivno je veliki zubčanik gusani jer je iz komada sa pojasnom kočnicom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Mislim da je lakše iz novog praviti. Meni se to nesviđa. To je samo reduktor, treba poslužiti konstrukciju, princip usmeravanja i slaganja sajle I to je već ozbiljno ulaganje a ne dobija se baš nešto. Ja nevolim nefunkcionalne strojeve. Mnogo puta mi se obrate ljudi napravili ili kupili nešto što nije baš onako kako bi htjeli pa traže preuređivanja. Kad su vitovi u pitanju ima mnogo krpančića, pa dodju znaš malo sajle, pa kako neslaze, pa zašto sajla zacvika, pa kupili za sebe al otišli rođaku, komšiji za džaba pa malo dalje i za pare I postade ozbiljnija potreba koju nemože podržati.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Slicnog sam misljenja kao Smilan. Vise volim da iznova pravim nego da prepravljam nesto sto nije za nista. Ko ima mogucnost i znanje sam da napravi vitlo nije to ni skupo da se kupe lancanici, lanac, lezajevi i jos po nesto i udri.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ja imam tri velika lančanika i čekaju red za izradu, nikako da odradim jedno vitlo.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
I sam volim samogradnju i sami radimo što god možemo ali ponekad treba vidjeti računicu i što mislimo s tim raditi, za pripomoć sve dobro dođe al budimo realni za neki ozbiljniji posao treba ipak malo više. Vidim ovdje se dosta pljuje po krpanu i sličnim proizvođačima al je pitanje koliko je ljudi radilo s pravim krpanom od 10 000 eura ili više? Znam ljude koji koriste traktore od 100, 200 ks i svaki dan rade za šumariju, da ništa ne valjaju vjerojatno ih ne bi koristili. Nemojmo se zavaravati i misliti da budemo svi sa ulaznim modelima profesionalci.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
IMG_20220807_135032_1.jpg
Ja se nadam narednih dana da zavrsim jedno vitlance. Veliki lancanik 63 zuba, a mali 9 zuba.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ja se nadam narednih dana da zavrsim jedno vitlance. Veliki lancanik 63 zuba, a mali 9 zuba.
Još ako je col lanac onda je prava stvar. Koliko je širok doboš za koliko sajle planiraš. To je za na traktor do sjedala. Dobro bi bilo da su drugačija kućišta i malo veći ležaju, ti su poslabi raspadne se kućište, svejedno to se lako promijeni dostupno. Kad završiš postavi koju sliku. Dali razmišljaš o dvije koloture od kojih jedna slaže sajlu po čitavoj širini doboš.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Lanac naravno colovni. Ovakva kucusta su se pokazala dovoljno jaka za manje traktore, provereno po nekoliko godina rade, a naracito ako je to vitlo planirano da izvitla 30-40m drva godisnje. Unutrasnji precnik lezaja je fi 40. Sirina dobosa 135, a precnik fi 450. Planirana je sajla 10-ka presovana i to 80 ili 100 metara duzine. Na dobos moze da stane i vise od toga. Vitlo se montira iza sedista, a slagaci sajle nisu planirani, jer je ovo jeftinija, hobi varijanta da kazem. Mada, dobos je uzak tako da se dobro slaze sajla.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Lanac naravno colovni. Ovakva kucusta su se pokazala dovoljno jaka za manje traktore, provereno po nekoliko godina rade, a naracito ako je to vitlo planirano da izvitla 30-40m drva godisnje. Unutrasnji precnik lezaja je fi 40. Sirina dobosa 135, a precnik fi 450. Planirana je sajla 10-ka presovana i to 80 ili 100 metara duzine. Na dobos moze da stane i vise od toga. Vitlo se montira iza sedista, a slagaci sajle nisu planirani, jer je ovo jeftinija, hobi varijanta da kazem. Mada, dobos je uzak tako da se dobro slaze sajla.
Ta vitla su se pokazala dosta kvalitetna pogotovo što je niska sajla, te traktor može da iskoristi svu snagu, nema propinjanja. Nesmetaju prikolici. Ako su dobro podešena sa kočnicama i spojnicom za doboš onda su i jednostavna ra rukovati.
Samo napred.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Moram priznati da hrabro, osobno ne bih se usudio raditi bez kvačila, nije da bi me bilo strah nego tu stvarno treba 200 posto pratiti igru. Dolje dolazi kakva daska na poluge?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Priznajem da ni sam ne volim da radim sa vitlom bez lamele. Ovaj traktor nije moj i vitlo ne radim za sebe vec drugom za pare. Covek je tako hteo. Na poluge ce da dodje manja daska, ona je vec gotova. Ne znam kako je otkinut prihvat za toplink.
 

Najnoviji postovi

Na vrh